Sari la conținut

Accident moto Republica


Razvan1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Desi sunt nou pe forum ,pot spune ca am destula experienta pe 2 roti,dar asta nu ma va impiedica sa imi exprim si eu opinia la cele mentionate mai sus.Cineva mai sus spunea ca trebuie sa opresti cand un motociclist are un accident pentru a vedea cum poti ajuta.Sunt foarte putine variante de ajuta in cazul producerii unui accident:suni la 112 sau daca ai cunostinte medicale ii acorzi primul ajutor ,sau eventual daca ai fost martor la accident poti oferi informatii edificatoare asupra modului producerii accidentului.In opinia mea toti cei care se strang dupa sunt doar cei care nu au ce face,cei care sunt curiosi,cei care cred ca pot ajuta dar nu au cum ajuta.Prin urmare ,cel care a deschis topicul,nu cred ca a procedat eronat ca nu a oprit,pur si simplu nu avea ce sa mai ajute,deja salvarea ajunsese ,martor la acident nu a fost ,singura optiune era sa fle detalii despre cum s-a intamplat sau starea celor implicati si eventual publicarea acestor informatii pe acest site(spre ,,deliciul unora'',cu riscul de a-mi lua ban).Cand are loc un accident cu masina si deja e salvarea ,mai opresti?NU!Pentru ca nu mai ai cum ajuta,ci din contra chiar politia considera ca incurci ancheta.AAAA e vorba despre solidaritatea fata de riderul accidentat(ok ),dar este vorba de o solidaritate nula pentru ca intr-un asemenea caz nefericit,nu stiu eu cat ar mai conta pentru riderul accidentat ca sunt langa el nu stiu cati alti rideri ,singurul lucru dorit ar fi o ambulanta cat mai repede sa ii acorde primul ajutor si noroc de la Dumnezeu sa il ajute sa scape.Eu consider ca atunci cand trecem pe langa un accident ,sa nu venim imediat si sa postam pe net pe langa ce accident am mai trecut si daca a murit careva sau nu,ci sa ne gandim in sinea noastra :oare noua nu ni se poate intampla,oare noi sofam corect,fara nici o greseala?Facem ceva pentru a ne imbunatati stilul de condus preventiv?(a nu se intelege ca iau apararea soferului vinovat).Vrei sa atragi atentia asupra unui fapt?Nu te opresti la locul accidentului considerand ca multimea va atrage atentia.Nu!Eventual ajuti la o campanie televizata :Foloseste oglinzile retrovizoare!In stanga sau in dreapta ta poate fi un prieten de-al tau cu motocicleta!Nu il ucide cu neatentia ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt nou pe forum ,pot spune ca am destula experienta pe 2 roti,dar asta nu ma va impiedica sa imi exprim si eu opinia la cele mentionate mai sus.Cineva mai sus spunea ca trebuie sa opresti cand un motociclist are un accident pentru a vedea cum poti ajuta.Sunt foarte putine variante de ajuta in cazul producerii unui accident:suni la 112 sau daca ai cunostinte medicale ii acorzi primul ajutor ,sau eventual daca ai fost martor la accident poti oferi informatii edificatoare asupra modului producerii accidentului.In opinia mea toti cei care se strang dupa sunt doar cei care nu au ce face,cei care sunt curiosi,cei care cred ca pot ajuta dar nu au cum ajuta.Prin urmare ,cel care a deschis topicul,nu cred ca a procedat eronat ca nu a oprit,pur si simplu nu avea ce sa mai ajute,deja salvarea ajunsese ,martor la acident nu a fost ,singura optiune era sa fle detalii despre cum s-a intamplat sau starea celor implicati si eventual publicarea acestor informatii pe acest site(spre ,,deliciul unora'',cu riscul de a-mi lua ban).Cand are loc un accident cu masina si deja e salvarea ,mai opresti?NU!Pentru ca nu mai ai cum ajuta,ci din contra chiar politia considera ca incurci ancheta.AAAA e vorba despre solidaritatea fata de riderul accidentat(ok ),dar este vorba de o solidaritate nula pentru ca intr-un asemenea caz nefericit,nu stiu eu cat ar mai conta pentru riderul accidentat ca sunt langa el nu stiu cati alti rideri ,singurul lucru dorit ar fi o ambulanta cat mai repede sa ii acorde primul ajutor si noroc de la Dumnezeu sa il ajute sa scape.Eu consider ca atunci cand trecem pe langa un accident ,sa nu venim imediat si sa postam pe net pe langa ce accident am mai trecut si daca a murit careva sau nu,ci sa ne gandim in sinea noastra :oare noua nu ni se poate intampla,oare noi sofam corect,fara nici o greseala?Facem ceva pentru a ne imbunatati stilul de condus preventiv?(a nu se intelege ca iau apararea soferului vinovat).Vrei sa atragi atentia asupra unui fapt?Nu te opresti la locul accidentului considerand ca multimea va atrage atentia.Nu!Eventual ajuti la o campanie televizata :Foloseste oglinzile retrovizoare!In stanga sau in dreapta ta poate fi un prieten de-al tau cu motocicleta!Nu il ucide cu neatentia ta!

 

Tu spui ca sunt putine cazuri in care poti ajuta. DECI SUNT! Atunci de ce sa nu opresti? Opresti, vezi despre ce e vorba si daca nu poti ajuta pleci. Dar poate ca e nevoie de ajutorul tau. Chiar si daca vine ambulanta, ceea ce nu e cazul acum, pt ca din cele relatate omul era pe jos si clipea, deci nu il luasera medicii, tot ramane motorul care trebuie mutat undeva. De ce sa nu opresti si sa vezi care e treaba? Te obliga cineva sa devii un gura-casca, sa incurci lumea? Depinde de atitudinea ta. Dar sa opresti ca sa vezi ce si cum tot e bine, zic eu. Si in caz de accident chiar conteaza sa ai pe cineva langa tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Desi sunt nou pe forum ,pot spune ca am destula experienta pe 2 roti,dar asta nu ma va impiedica sa imi exprim si eu opinia la cele mentionate mai sus.Cineva mai sus spunea ca trebuie sa opresti cand un motociclist are un accident pentru a vedea cum poti ajuta.Sunt foarte putine variante de ajuta in cazul producerii unui accident:suni la 112 sau daca ai cunostinte medicale ii acorzi primul ajutor ,sau eventual daca ai fost martor la accident poti oferi informatii edificatoare asupra modului producerii accidentului.In opinia mea toti cei care se strang dupa sunt doar cei care nu au ce face,cei care sunt curiosi,cei care cred ca pot ajuta dar nu au cum ajuta.Prin urmare ,cel care a deschis topicul,nu cred ca a procedat eronat ca nu a oprit,pur si simplu nu avea ce sa mai ajute,deja salvarea ajunsese ,martor la acident nu a fost ,singura optiune era sa fle detalii despre cum s-a intamplat sau starea celor implicati si eventual publicarea acestor informatii pe acest site(spre ,,deliciul unora'',cu riscul de a-mi lua ban).Cand are loc un accident cu masina si deja e salvarea ,mai opresti?NU!Pentru ca nu mai ai cum ajuta,ci din contra chiar politia considera ca incurci ancheta.AAAA e vorba despre solidaritatea fata de riderul accidentat(ok ),dar este vorba de o solidaritate nula pentru ca intr-un asemenea caz nefericit,nu stiu eu cat ar mai conta pentru riderul accidentat ca sunt langa el nu stiu cati alti rideri ,singurul lucru dorit ar fi o ambulanta cat mai repede sa ii acorde primul ajutor si noroc de la Dumnezeu sa il ajute sa scape.Eu consider ca atunci cand trecem pe langa un accident ,sa nu venim imediat si sa postam pe net pe langa ce accident am mai trecut si daca a murit careva sau nu,ci sa ne gandim in sinea noastra :oare noua nu ni se poate intampla,oare noi sofam corect,fara nici o greseala?Facem ceva pentru a ne imbunatati stilul de condus preventiv?(a nu se intelege ca iau apararea soferului vinovat).Vrei sa atragi atentia asupra unui fapt?Nu te opresti la locul accidentului considerand ca multimea va atrage atentia.Nu!Eventual ajuti la o campanie televizata :Foloseste oglinzile retrovizoare!In stanga sau in dreapta ta poate fi un prieten de-al tau cu motocicleta!Nu il ucide cu neatentia ta!

 

Sunt foarte multe lucruri pe care le poti face in cazul unui accident.

Si nu ma refer la acordarea primului ajutot, din contra, consider ca e indicat sa se cheme salvare si sa nu complici lucrurile daca nu stii ce trebuie sa faci.

INSA, poti ajuta victima cu un telefon, cu o vorba buna in caza ca e daramat psihic, cu un ajutor mecanic, cu protejarea bunurilor in caz ca e luat de salvare... etc.

Chestii din astea banale, pe care le poate face orice om de buna credinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si daca vine ambulanta, ceea ce nu e cazul acum, pt ca din cele relatate omul era pe jos si clipea, deci nu il luasera medicii, tot ramane motorul care trebuie mutat undeva. De ce sa nu opresti si sa vezi care e treaba?

Eu din cate stiu nu ai voie sa modifici vehiculele implicate in accident pentru a nu modifica datele care au dus la producerea acestuia.Chiar daca impiedica circulatia,doar organele abilitate pot modifica pozitia,eventual dupa acestea au facut poze cu pozitia vehiculului mutat.

 

<<Opresti, vezi despre ce e vorba si daca nu poti ajuta pleci.>>

Daca am face toti cei care trec pe acolo ,ce s-ar intampla......poate sunt eu batut in cap.

In momentele acelea singurii pe care ii vrei in fata ochilor sunt cei dragi sau hai cei cunoscuti.

Am mai vazut si prin tari ca Franta ,Germania accidente,dar nu e ca la noi.La noi pana nu se strang 5 cercuri de oameni in jurul lui,nu poate fi numit accident.

Da ,si cu o vorba buna,dar toti stim ca in asemena situatii in mintea celui accidentat nu mai conteaza ce zic cei din jur ,daca el simte ca a patit-o ,se gandeste doar la ce e mai rau,si de asemenea e constient ca toti care ii zic ca e bine ii zic ori ca este asa ,ori ca ii spun asta ca sa nu se impacienteze,adica nimeni nu o sa ii zica stii frate o sa ramai fara un picior sau o mana .Iar cat despre oprit ,o faci cand tocmai s-a intamplat si tu poti suna la salvare ,politie, ori esti martor.Dar cand deja la fata accidentului sunt deja oameni care au oprit,tu opresti doar daca il poti ajuta medical,dar nu ca sa incepeti sa fiti la numar cu zecile.

Editat de dark_2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai, nu opri tu niciodata in caz de accident, dar nu iti doresc sa afli apoi ca ar fi fost nevoie acolo de ajutorul tau intr-un fel sau altul. Sau sa fii tu ala care are nevoie de ajutor. Ce naiba, suntem roboti sa functionam dupa legi imuabile, stim noi sigur ca incurcam sau nu, ca e nevoie de noi sau nu? Nu stim frate. Deci oprim, intrebam, vedem despre ce e vorba si actionam in cunostinta de cauza, ca niste oameni cu capul pe umeri. De unde stii tu apriori ca nu e nevoie de ajutor? Esti Mafalda? Da-o dracu ca ma enervez. Ti-e greu sa tragi utilajul pe dreapta si sa vezi despre ce e vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai, nu opri tu niciodata in caz de accident, dar nu iti doresc sa afli apoi ca ar fi fost nevoie acolo de ajutorul tau intr-un fel sau altul. Sau sa fii tu ala care are nevoie de ajutor. Ce naiba, suntem roboti sa functionam dupa legi imuabile, stim noi sigur ca incurcam sau nu, ca e nevoie de noi sau nu? Nu stim frate. Deci oprim, intrebam, vedem despre ce e vorba si actionam in cunostinta de cauza, ca niste oameni cu capul pe umeri. De unde stii tu apriori ca nu e nevoie de ajutor? Esti Mafalda? Da-o dracu ca ma enervez. Ti-e greu sa tragi utilajul pe dreapta si sa vezi despre ce e vorba?

 

Baiatul a zis ca erau oprite multe masini si cativa motociclisti. Cand voi avea accident vreau sa se opreasca doar ambulanta/politia..nu spectatori care sa imi scoata si casca in caz de nu mai sunt in stare de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt situatii si situatii,in unele cazuri e normal zic eu sa opresti,se intampla un accident moto si dupa cum a zis cineva mai sus,poate omul are nevoie sa suni pe cineva sa vina sa-i ia moto,bunuri,etc,sunt accidente care se intampla in locuri izolate si e bine sa opresti mai ales daca vezi ca nu a oprit nimeni.Altceva insa in afara de a suna la 112 si la familia respectivului si de a-i asigura cat de cat bunurile omului(echipament,motor) nu vad ce ar putea face cineva,e o greseala majora sa intervii asupra unui accidentat daca nu ai cunostinte de specialitate.

Pe de alta parte,sunt multi mai catolici decat papa,"vai,cum de n-ai oprit,dios mio",pai unde sunt 20,dintre care 10 cu moto,vai cum de n-ai oprit dom'le,pai draq,facem hora unirii?1-2 daca opresc e de ajuns,ce sa faca,sa sune la 112 si sa stea cu respectivul pana vine o ruda,cineva,etc,in rest,ce sa mai,si asa sunt 50 de gura-casca la orice accident cat de usor.Sau merem pe sistemul gramada cere vant?

Insanatosire grabnica celui implicat in accident,e urat sa cazi cand de abia a inceput sezonul.Draq,e urat sa cazi oricand :D

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt nou pe forum ,pot spune ca am destula experienta pe 2 roti,dar asta nu ma va impiedica sa imi exprim si eu opinia la cele mentionate mai sus. (...)

Agree, cat despre ban - sunt dispus sa-l impartim impreuna, daca o parere obiectiva primeste un ban pe langa toate "molfaielile" ce sunt surprins sa le citesc tot timpul din partea unora, de care usor, usor incep sa ma satur si sa ma intreb: "Cat o sa mai continui sa intru pe acest forum?"

Editat de AndiOliver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ,nu vreau sa am pe forum dusmani ,ca dupa ce ca suntem putini in trafic macar daca ne intalnim sa stam la o bere fara alcool sau un gratar la sf de saptamana,in loc sa ne certam.Revenind la subiect,nu vreau sa fiu considerat inuman sau vreun robot invelit in piele umana,dar sunt de parere ca intr-un accident trebuie oprit indiferent de natura partilor implicate(motor,masina,bicicleta,pieton,tir)daca ai fost martor la accident,daca poti ajuta medical (profesie doctor,asistent medical)chiar si daca este salvarea sosita,sau la fata locului nu a ajuns nimeni(abia s-a produs) sau sunt doar cateva persoane(poate ca cei care au oprit inaintea ta nu au telefoane,judec prin absurd).In restul cazurilor cand deja sunt mai mult de 4-5 persoane eu stiu....nu cred ca mai poti ajuta in vreun fel.Deja cand se strang multi poate induce o stare de panica ranitului,considerand ca gravitatea accidentului a atras ,,spectatorii''.Si asta nu e scoasa de mine ci de un psiholog(Hanibal Dumitrascu).Iar ca sa opresc ca sa am informatii pe care sa le postez pe net,chiar nu este decent.Cat despre ,,o vorba buna si dulce'' eu unu m-am pus in locul unui ranit si raspunsul a fost unu:singurele persoane pe care as dori sa le vad atunci in fata mea sunt ,ordinea nu conteaza,:familia sau cunoscutii si medicii.Restul e frectie la picior de lemn.Dar e bine ca lumea isi mai aduce aminte de ,,o vorba buna'', asta inseamna ca mai exista si sensibilitate la romani ,care se pare ca in ultima perioada a disparut.

Cat despre prevenirea accidentelor ,ar trebui demarata o campanie agresiva mai ales cand se deschide sezonul,care sa atentioneze conducatorii auto sa foloseasca semnalizarea si asigurarea in oglinzi retrovizoare .Asta ar scadea mult rata accidentelor.Daca cineva nu este de acord cu ce am scris in acest ultim post ,putem vorbi pe privat intr-o maniera decenta pentru a nu perturba natura acestui topic.Va salut si cat mai multa atentie!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ,nu vreau sa am pe forum dusmani ,ca dupa ce ca suntem putini in trafic macar daca ne intalnim sa stam la o bere fara alcool sau un gratar la sf de saptamana,in loc sa ne certam.Revenind la subiect,nu vreau sa fiu considerat inuman sau vreun robot invelit in piele umana,dar sunt de parere ca intr-un accident trebuie oprit indiferent de natura partilor implicate(motor,masina,bicicleta,pieton,tir)daca ai fost martor la accident,daca poti ajuta medical (profesie doctor,asistent medical)chiar si daca este salvarea sosita,sau la fata locului nu a ajuns nimeni(abia s-a produs) sau sunt doar cateva persoane(poate ca cei care au oprit inaintea ta nu au telefoane,judec prin absurd).In restul cazurilor cand deja sunt mai mult de 4-5 persoane eu stiu....nu cred ca mai poti ajuta in vreun fel.Deja cand se strang multi poate induce o stare de panica ranitului,considerand ca gravitatea accidentului a atras ,,spectatorii''.Si asta nu e scoasa de mine ci de un psiholog(Hanibal Dumitrascu).Iar ca sa opresc ca sa am informatii pe care sa le postez pe net,chiar nu este decent.Cat despre ,,o vorba buna si dulce'' eu unu m-am pus in locul unui ranit si raspunsul a fost unu:singurele persoane pe care as dori sa le vad atunci in fata mea sunt ,ordinea nu conteaza,:familia sau cunoscutii si medicii.Restul e frectie la picior de lemn.Dar e bine ca lumea isi mai aduce aminte de ,,o vorba buna'', asta inseamna ca mai exista si sensibilitate la romani ,care se pare ca in ultima perioada a disparut.

Cat despre prevenirea accidentelor ,ar trebui demarata o campanie agresiva mai ales cand se deschide sezonul,care sa atentioneze conducatorii auto sa foloseasca semnalizarea si asigurarea in oglinzi retrovizoare .Asta ar scadea mult rata accidentelor.Daca cineva nu este de acord cu ce am scris in acest ultim post ,putem vorbi pe privat intr-o maniera decenta pentru a nu perturba natura acestui topic.Va salut si cat mai multa atentie!!

Imi place cum ai vorbit si iti respect modul de gandire. Mai sunt si oameni printre oameni, iar din acei "gura casca" de care s-a vorbit pe acest topic, mai sunt si cazuri ca mine. Spre exemplu, accidentul de la intersectia Sincai, am ajuns cu masina in zona dupa ce motociclistul fusese preluat de echipajul SMURD. Si da, am cascat gura, am dat 3 ture de bara la bara nu pentru a avea informatii de postat pe forum, nu din pofta de a vedea sange, fiare destorsionate, ci din grija pentru acel motociclist! La primul contact vizual cu motocicleta involuntar m-am gandit la ce e mai rau. Nu inteleg cum o persoana care se vrea a fi OM, cu calitati morale, cu bun simt, cu ingaduinta pentru semeni etc. sa judece pe cineva intr-un mod agresiv/superior pentru comiterea unei greseli. Multi vorbiti de relatia dintre motociclisti, altii vorbesc de ura pentru conservari, dar nimeni nu mai ia in seama ca inainte de toate suntem oameni, impartim un oras/o tara/o lume. Mesajul care ar trebui transmis este "Ar trebui sa incepi sa iti pese mai mult de tine!" , cauza accidentelor nu este nepasarea pentru cei din jur, ci nepasarea pentru sine. Folositi sectiunea asta cu mai mult suflet si cu mai putina agresivitate. Intotdeauna m-am intrebat ce gandeste motociclistul implicat in accidentul al carui topic are comentarii nepotrivite. Sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu dark_2011.

 

Normal, daca vezi un om, orice om, cazut pe strada si nu i-a sarit nimeni inca in ajutor atunci opresti, vezi ce are, chemi salvarea, incerci sa-l ajuti, ma rog, faci ce poti in situatia data. De multe ori, cea mai buna chestie pe care o poti face este sa-l pazesti de altii care vor sa intervina. Si nu ma refer sa ii pazesti portofelul de tzigani (din pacate am vazut la TV un caz). In caz de accidente se recomanda sa nu misti victima si sa nu-i faci nimic pana nu vine salvarea. Bineinteles, daca este o situatie critica - nu mai respira sau are caile respiratorii obstructionate, a intrat in stop cardiac, e pericol de explozie, sangereaza puternic si trebuie sa ii opresti hemoragia etc, atunci normal ca trebuie sa faci ceva pana vine salvarea. Altfel, cea mai inteleapta chestie e sa dai telefon la 112, sa eliberezi locul ca sa poata ajunge salvarea si sa astepti. In particular, motociclistii trebuie paziti de binevoitorii care se reped sa le smulga casca de pe cap.

 

In cazul in care e deja lumea puhoi si e si salvarea prezenta, pur si simplu nu mai ai ce sa faci decat sa ingrosi randul celor gura casca. Care ar fi rostul sa mai opresti? Doar sa faci fotografii cu telefonul si le postezi pe forum?

 

 

Am vazut multe relatari despre accidente care incep ceva de genul:

"treceam pe strada x si am vazut cutare si cutare, dar n-am oprit pentru ca nu stiu ce"

Puii mei, de ce se simt oamenii obligati sa spuna de ce n-au oprit? Unii mai gasesc si scuze penibile. N-a oprit, n-a oprit. Asta e. Nu trebuie sa dea nimeni raportul de ce n-a facut-o. Si nici noi, ceilalti, nu trebuie sa-l punem la stalpul infamiei pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu dark_2011.

 

Normal, daca vezi un om, orice om, cazut pe strada si nu i-a sarit nimeni inca in ajutor atunci opresti, vezi ce are, chemi salvarea, incerci sa-l ajuti, ma rog, faci ce poti in situatia data. De multe ori, cea mai buna chestie pe care o poti face este sa-l pazesti de altii care vor sa intervina. Si nu ma refer sa ii pazesti portofelul de tzigani (din pacate am vazut la TV un caz). In caz de accidente se recomanda sa nu misti victima si sa nu-i faci nimic pana nu vine salvarea. Bineinteles, daca este o situatie critica - nu mai respira sau are caile respiratorii obstructionate, a intrat in stop cardiac, e pericol de explozie, sangereaza puternic si trebuie sa ii opresti hemoragia etc, atunci normal ca trebuie sa faci ceva pana vine salvarea. Altfel, cea mai inteleapta chestie e sa dai telefon la 112, sa eliberezi locul ca sa poata ajunge salvarea si sa astepti. In particular, motociclistii trebuie paziti de binevoitorii care se reped sa le smulga casca de pe cap.

 

In cazul in care e deja lumea puhoi si e si salvarea prezenta, pur si simplu nu mai ai ce sa faci decat sa ingrosi randul celor gura casca. Care ar fi rostul sa mai opresti? Doar sa faci fotografii cu telefonul si le postezi pe forum?

 

 

Am vazut multe relatari despre accidente care incep ceva de genul:

"treceam pe strada x si am vazut cutare si cutare, dar n-am oprit pentru ca nu stiu ce"

Puii mei, de ce se simt oamenii obligati sa spuna de ce n-au oprit? Unii mai gasesc si scuze penibile. N-a oprit, n-a oprit. Asta e. Nu trebuie sa dea nimeni raportul de ce n-a facut-o. Si nici noi, ceilalti, nu trebuie sa-l punem la stalpul infamiei pentru asta.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai, nu opri tu niciodata in caz de accident, dar nu iti doresc sa afli apoi ca ar fi fost nevoie acolo de ajutorul tau intr-un fel sau altul. Sau sa fii tu ala care are nevoie de ajutor. Ce naiba, suntem roboti sa functionam dupa legi imuabile, stim noi sigur ca incurcam sau nu, ca e nevoie de noi sau nu? Nu stim frate. Deci oprim, intrebam, vedem despre ce e vorba si actionam in cunostinta de cauza, ca niste oameni cu capul pe umeri. De unde stii tu apriori ca nu e nevoie de ajutor? Esti Mafalda? Da-o dracu ca ma enervez. Ti-e greu sa tragi utilajul pe dreapta si sa vezi despre ce e vorba?

 

Insisti ca dintr-un alt film.

De parca un motociclist era schingiuit in piata mare de taximetristi, iar autorul topic-ului si cei de aceeasi parere cu el au trecut impasibili pe langa scena.

Salvarea era acolo si erau si alti opriti. Razvan1 a calculat empiric ca nu e cazul sa opreasca. De unde stii tu apriori ca era nevoie de ajutorul lui?

Iar daca era nevoie de ajutorul lui, de unde stii tu - tot apriori - ca a mers mai departe cu nepasare / rea vointa, cum parca sugereaza tonul tau?

 

Imi place cum ai vorbit si iti respect modul de gandire. Mai sunt si oameni printre oameni, iar din acei "gura casca" de care s-a vorbit pe acest topic, mai sunt si cazuri ca mine. Spre exemplu, accidentul de la intersectia Sincai, am ajuns cu masina in zona dupa ce motociclistul fusese preluat de echipajul SMURD. Si da, am cascat gura, am dat 3 ture de bara la bara nu pentru a avea informatii de postat pe forum, nu din pofta de a vedea sange, fiare destorsionate, ci din grija pentru acel motociclist! La primul contact vizual cu motocicleta involuntar m-am gandit la ce e mai rau. Nu inteleg cum o persoana care se vrea a fi OM, cu calitati morale, cu bun simt, cu ingaduinta pentru semeni etc. sa judece pe cineva intr-un mod agresiv/superior pentru comiterea unei greseli. Multi vorbiti de relatia dintre motociclisti, altii vorbesc de ura pentru conservari, dar nimeni nu mai ia in seama ca inainte de toate suntem oameni, impartim un oras/o tara/o lume. Mesajul care ar trebui transmis este "Ar trebui sa incepi sa iti pese mai mult de tine!" , cauza accidentelor nu este nepasarea pentru cei din jur, ci nepasarea pentru sine. Folositi sectiunea asta cu mai mult suflet si cu mai putina agresivitate. Intotdeauna m-am intrebat ce gandeste motociclistul implicat in accidentul al carui topic are comentarii nepotrivite. Sanatate motociclistului!

 

NeoRusty, se intampla cumva sa fi tras si ceva poze / video cu scenele de la Sincai?

Daca te referi la accidentul din 15 martie, eu sunt motociclistul si as fi interesat de orice materiale foto / video in afara de cele existente.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Sunteti culmea, 3 pagini si nici o informatie despre cine este vorba, in ce stare este motociclistul, bine a zis cineva mai sus ca va plangeti ca niste pasarici

Nu starea de sanatate e motociclistului e importanta,ci certurile.Nu ti-ai dat seama pana acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Sa fiu mai clar pentru toti incompetentii care nu au inteles ceea ce am vrut sa spun.

 

Eram cu masina si erau acolo 200 de masini ! Baiatul era cazut si am specificat faptul ca clipea ..smurdul era acolo.. mai erau acolo inca 3 motociclisti. Eu eram cu familia mea in masina si politistu urla la noi sa trecem. Cum ati fi putut voi sa opriti vreau si eu sa stiu sunt foarte curios. Multi destepti pe acest forum. Daca eram cu motocicleta logic ca opream dar in situatia asta nu aveam cum. Dupa ce ca eram suparat si ofticat se trezeste si un taximetrist sa isi bage si sa isi scoata..la cati nervi aveam ce ati fi vrut sa fac ? sa opresc in mijloc sa ma injure toti si sa imi iau si vreo amenda . Cat de "inteligenti" pot fi unii oameni.

 

Indiferent daca imi iau ban sau nu va spun sincer ca pe zi ce trece incerc sa intru mai rar pe acest forum deoarece s-a umplut de copii frusrati si de meseriasi care au si ei 10 ani de motociclism si se cred zeii pamantului. Nu mai exista bunatate nu mai exista omenie nu mai exista intelegere nu mai exista nimic. Hai sa aruncam cu noroi sa il luam la *** pe ala ca s-a luat la cearta cu taximetristu..vai cine suntem noi astia din fata tastaturii.

 

Eu tot nu inteleg, de ce ai deschis topicul asta?

E cumva vreo moda (pe care eu n-o inteleg) ca atunci cand vezi pe cineva cazut cu mobra sa deschizi topic in conditiile in care:

- nu ai oprit

- nu stii cine e

- nu stii ce fel de mobra e

- nu stii ce numar are la mobra

- de fapt n-ai nicio informatie utila in identificarea celui accidentat pentru a fi ajutat ulterior de prieteni sau familie

 

De ce se deschid astfel de topicuri?

Pentru ca asa sunt mai toate topicurile din aceasta parte a forumului. Fara informatii utile, ci doar au doar acel miros de "stire in exclusivitate" ..."am vazut un accident".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti motociclist si vezi un confrate singur si tavalit opresti. E regula de baza. Daca sunt deja altii ajunsi inaintea ta nu e obligatoriu. Daca te obliga politia sa circuli te supui, asta e. Dar daca se poate, tot e bine sa opresti si sa intrebi ce si cum, poate e nevoie de ajutor, decat sa te certi cu un taximetrist si sa pleci mai departe. Parca am innebunit cu totii, nici macar ce e bine si ce e rau la nivel elementar nu mai stim. E mai importanta cearta decat situatia motociclistului ala intins pe jos?

Corect !!! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Razvan1: Pai trebuie sa opresti si tu cand treci pe langa chiar daca acolo mai sunt salvarea, politia si alti motociclisti....poate aia uita sa se intereseze de cata vreme avea riderul carnet, cati km are pe 2 roti, cati cai are motorul, ce motoare a mai detinut, si daca in opinia martorilor parea impresar ca mai apoi sa poti veni aici sa scrii un post cu toate informatiile necesare pentru abonatii la rubrica accidente. Sa stie lumea cum sa se calibreze in raport cu cel accidentat. Uite acum nu se stie daca omul era debutant pe superpsort si stau baetii rai cu buza umflata...le-ai stricat weekendul.....ziceau si ei ca gata frate au bagat marfa noua la rubrica accidente si cand colo ce sa vezi...n-au destule date ca sa poata sa rumege ce rumega pe fiecare post de genul asta :)))

Editat de Luke_highwalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai, nu opri tu niciodata in caz de accident, dar nu iti doresc sa afli apoi ca ar fi fost nevoie acolo de ajutorul tau intr-un fel sau altul. Sau sa fii tu ala care are nevoie de ajutor. Ce naiba, suntem roboti sa functionam dupa legi imuabile, stim noi sigur ca incurcam sau nu, ca e nevoie de noi sau nu? Nu stim frate. Deci oprim, intrebam, vedem despre ce e vorba si actionam in cunostinta de cauza, ca niste oameni cu capul pe umeri. De unde stii tu apriori ca nu e nevoie de ajutor? Esti Mafalda? Da-o dracu ca ma enervez. Ti-e greu sa tragi utilajul pe dreapta si sa vezi despre ce e vorba?

opresti... din bun simt si nesilit de nimeni... dar daca opresti si nu stii ce ai de facut ? poate nu stii sa acorde primul ajutor ... il misti putin si doamne fereste poate sa ii mai rupi ceva ... indicat este sa chemi o salvare.. si sa astepti acolo... sa nu ii lasi pe curiosi sa se dea ei mari ca stiu ei ce este de facut... multi se uita la tv si cred ca stiu tot ... multi stiu putini cunosc ...

 

Corect !!! :10:

de acord cu voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Insisti ca dintr-un alt film.

De parca un motociclist era schingiuit in piata mare de taximetristi, iar autorul topic-ului si cei de aceeasi parere cu el au trecut impasibili pe langa scena.

Salvarea era acolo si erau si alti opriti. Razvan1 a calculat empiric ca nu e cazul sa opreasca. De unde stii tu apriori ca era nevoie de ajutorul lui?

Iar daca era nevoie de ajutorul lui, de unde stii tu - tot apriori - ca a mers mai departe cu nepasare / rea vointa, cum parca sugereaza tonul tau?

 

 

NeoRusty, se intampla cumva sa fi tras si ceva poze / video cu scenele de la Sincai?

Daca te referi la accidentul din 15 martie, eu sunt motociclistul si as fi interesat de orice materiale foto / video in afara de cele existente.

 

Imi pare rau, dar nu am, facusem a doua zi niste poze la moto, dar cred ca nu iti prezinta niciun fel de interes. Te recuperezi bine? Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvan e un baiat bun nu mai fiti asa rautaciosi chiar nu a avut posibilitatea sa opreasca + ca erau alti moshoclisti deja acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul este la spital , motoreta e " ok" . Soferita nu i-a dat prioritate .Sanatate baiatului .

 

p.lm de ornitoringi ce sunt unii p-aici. asta e singura informatie in 3 pagini. 3 PAGINI FRATE !!! insanatosire grabnica pentru om !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...