Jump to content
Sign in to follow this  
fanatic

Scoala moto cu moto pentru fete mici de inaltime

Recommended Posts

Vrea si sotia sa se apuce de scoala moto si am sunat la Moto Louis si mi-au spus ca nu poate sa dea decat de A1 pentru ca nu au moto pentru ea (inaltime)

Ea are 1.57m. Imi puteti recomanda o scoala unde sa se duca (Bucuresti)? As vrea sa dea totusi de A direct.

Stii totusi ca pentru a da de A direct trebuie sa aiba 24 de ani,dar mai ales ca trebuie sa dea examenul pe un motor de minim 600 cc?

Cum speri tu sa ia examenul daca ea poate struni de-abia o motoreta de A1 cu inaltimea ei? Eu te sfatuiesc sa te indrepti spre A2,sunt sigur ca vei gasi o motocicleta de greutate si inaltime mai mica cu care sa poata face scoala.

Incearca la Rodell! Posibil sa foloseasca inca Gn 250 pentru A2. Instructorul foarte bun . :)

Edited by vladthd

Incearca si la DINU, au un marauder de 250 si ala daca nu ma insel se incadreaza la A2, si instructorul este super, te invata calumea, nu te lasa de capul tau.

Pune o intrebare si la ADI MOTO

Din cate imi amintesc avea si moto mai micute.

scoalamotoadi.ro

Stii totusi ca pentru a da de A direct trebuie sa aiba 24 de ani,dar mai ales ca trebuie sa dea examenul pe un motor de minim 600 cc?

Cum speri tu sa ia examenul daca ea poate struni de-abia o motoreta de A1 cu inaltimea ei? Eu te sfatuiesc sa te indrepti spre A2,sunt sigur ca vei gasi o motocicleta de greutate si inaltime mai mica cu care sa poata face scoala.

Are peste 24 ;).

Intr-adevar nu o vad strunind ceva de 600cmc, dar macar la un A2 ma gandeam.... asa cum sugerezi si tu :)

Poti sa faci scoala si sa dai examenul/testul ... cu moto personala.

Salut, în același poligon cu Louis e Dinu... soția mea (tot pe la aceeași înălțime) a avut 3 mobre... 2 gn-uri de 250 și un marauder pe care să învețe.

Poti sa faci scoala si sa dai examenul/testul ... cu moto personala.

esti sigur de treaba asta?

Ca si eu as vrea sa fac la fel...sa dau examenul cu motorul personal.

Nu poti da examen cu moto personal.Motocicletele de examen au regim special reglementat de RAR (ca si autoturismele de scoala).

V

Am dat examenul pe moto de 125. Cand m-am dus cu a mea de 600 al treilea jalon nici vorba sa-l mai iau :D

Se poate sustine examenul pentru categoria A...? ca stiam ca este blocat......

Inainte se putea da examenul cu moto personal,atat timp cat era inmatriculata cu toate actele in regula.Asta in 2008,acum chiar nu mai stiu.,,,

Am inteles ca se poate da si cu personala si chiar si cu cutie automata. Stiti ceva?

Da ... prin 07 am dat si eu examen de A1 cu o moto privata .... adica nu a scolii.

Daca poti ... se poate.

Dar sa fie inmatr, cu ITP , asigurare ... in regula.

Instructorul stie.

Am fost astazi la poligonul din Electronicii si am intrebat si la Louis si la Teo si mi-au spus ca nu se poate da examen cu moto personala.

De asemenea nu am reusit sa gasim nici o moto de A2 pe care sa atinga cu picioarele. Erau niste GS-uri dar erau prea inalte.

Am fost de asemenea saptamana trecuta la Adimoto si tot asa ... nu pareau sa aiba nimic pentru ea.

Alte sugestii? :)

La Adimoto au moto mai mici si am vazut cand am facut eu scoala, fete chiar mai scunde de 1,57, care struneau fara probleme chiar si un Suzuki Marauder, jucarie mai grea, dar destul de joasa.

Stiu ca la Adimoto au asa ceva, perfecte pentru sotia ta.

Edited by bonygy

Nu se poate da examen cu motocicleta personala, si din cate stiu eu nu se poate da pentru A pe o mobra de 125 (trebuie minimum 500 parca).

Ia toate scolile la rand si da-le telefon, intreaba ce mobre au. Ai idee cam ce mobra ar fi potrivita pentru ea?

Buna ziua,

Conform noii legislatii in vigoare, caracteristicile motocicletelor pentru pregatire si sustinerea examenului moto sunt:

A1 - motocicleta de maxim 125 cm3, cu putere maxim 11 kw cu un raport putere/greutate de cel mult 0.1 kw/kg care ppoate atinge o viteza de cel putin 90 km/h

A2 - motocicleta fara atas, cu o putere a motorului de cel putin 20 kw si maxim 35 kw si cu un raport putere/greutate care nu depaseste 0.2 kw/kg. Capacitatea cilintrica trebuie sa fie de cel putin 395 cm3

A - motocicleta fara atas, a carei masa fara incarcatura este mai mare de 175 kg, cu o putere a motorului de cel putin 50kw si capacitate cilintrica de minim 595 cm3.

Motocicletele pe care au facut pregatirea in anii anteriori cei care au deja permis nu mai corespund noilor norme.

Cu stima,

Echipa MotoLouis

Daca apar noutati (primiti cumva alte motociclete), va rog, daca nu este prea mare deranjul, sa ma tineti si pe mine la curent.

Multumesc anticipat.

nu uita un detaliu. examenul de oraş se dă cu instructorul pasager.

Deci cautati instructori cat mai mici si slabi :P

Oricum ai da-o... un 125cmc tot are 120 kg, adaugi instructorul, ajungi pe la 200 kg de tinut in echilibru si strunit. Un 400 cmc sare de 150 kg... iar pt A, la minim 175 kg (gol)... nici fetele inalte nu prea mai au sanse.

driving autosport, in poligon la ilioara. suzuki gn125 sau 250. scoala are sediul la intersectia morarilor cu pantelimon, fosat postavarie, etaj 2. cu ei am facut si am luat (din prima) C, D, E, A. Instructori de nota 10!!! In ceea ce priveste moto pentru examen, exclus!!!!!!! si cine zice altceva, nu stie ce spune!!!!!!!! vehicolele destinate invatarii conducerii si sustinerii examenelor practice trebuiesc omologate de registrul auto roman (RAR). inaintea inceperii examenului, comisia (politistul) verifica toate motocicletele, inclusiv rca-ul acestora!!!!!!!

In principiu pasageru nu il cari in brate... Eu am mers cu moto de ~130kg si pasager de ~70 si n-am avut probleme eu avand 60kg. In offroad sa precizez....

Da, dar gandeste-te ca esti incepator, panicat, fata (unele sunt mai emotive) subtirica si usurica, fara mare forta, care trebuie sa strunesti 200 kg minim + greutatea ta pe mobra.