Jump to content
Sign in to follow this  
fanatic

Scoala moto cu moto pentru fete mici de inaltime

Recommended Posts

driving autosport, in poligon la ilioara. suzuki gn125 sau 250. scoala are sediul la intersectia morarilor cu pantelimon, fosat postavarie, etaj 2. cu ei am facut si am luat (din prima) C, D, E, A. Instructori de nota 10!!! In ceea ce priveste moto pentru examen, exclus!!!!!!! si cine zice altceva, nu stie ce spune!!!!!!!! vehicolele destinate invatarii conducerii si sustinerii examenelor practice trebuiesc omologate de registrul auto roman (RAR). inaintea inceperii examenului, comisia (politistul) verifica toate motocicletele, inclusiv rca-ul acestora!!!!!!!

Acum pentru A2 motocicleta trebuie sa aiba 395 cmc.... cam idiotic noul regulament (mai ales chestia cu pasager, poate barbat, de 80 kg... .lucru care nu o sa se intample niciodata in viata reala cand o sa mearga doar singura).

Probabil ca o sa ajunga sa dea de A1 in ritmul asta ....

Vrea si sotia sa se apuce de scoala moto si am sunat la Moto Louis si mi-au spus ca nu poate sa dea decat de A1 pentru ca nu au moto pentru ea (inaltime)

Ea are 1.57m. Imi puteti recomanda o scoala unde sa se duca (Bucuresti)? As vrea sa dea totusi de A direct.

Salut!

Baga o vizualizare aici de la cap la coada:

Pb daca nici Louis, nici AM nu-s in stare s-o invete slabe sanse s-o invete careva la vreo scoala. Scolile mentionate mai sus, cu anumite exceptii nu stiu ce-i aia contravirarea , rear-brake dragging, target fixation si desigur n-o sa-i zica de ele la antrenament. Si sunt f. importante pentru o persoana scunda ca ea!

Sfatul meu e sa iei toate DVD urile cu Paladino de pe net si o pui pe fata ta sa faca scoala la oricine o accepta. In Romania oricum sunt toti praf... PAREREA MEA! Invat-o tu singur, daca te tine desigur, daca te duce capul.

Bafta!

Edited by adovis77

Fabulos ce reuseste omul asta .... :)

Ideea e ca trebuie sa gasesc o scoala cu moto de A2, si sa ajunga si ea cu picioarele pe pamant (macar cu varfurile).

Pe GS500 nu ajunge......

Gata.

S-a inscris.

Sa vedem ce o sa iasa si din asta :)

De curiozitate ... unde ai inscris-o?

Si sotia mea face scoala si eram curios ce ai gasit si pe ce motor.......

Partea proasta este ca ea a terminat deja orele in poligon si acum asteapta sa se dea legea ca sa iasa in oras cu instructoarea

Ea are avantajul ca are deja moto si mai exerseaza in poligon cu cea personala....daca nu are moto eu zic sa nu se grabeasca sa faca orele in poligon.

Pana dau astia legea ( daca o mai dau ) o sa uite tot. Si asa sezonul asta este ca si compromis...

Bafta

Ce lege sa se dea? Cea pt scolarizare e data deja... in privinta celei cea pt examinare, exista legea veche in vigoare. Pana la aparitia unor noi norme pt examinare, care sa abroge, modifice si/sau completeze vechea lege, se aplica legea in vigoare.

De unde esti tu asa de informat?

Adica eu ma duc in poligon si vb cu instructorii si ei se plang ca nu au voie sa iasa pe strada cu elevii si tu vi si spui ca se iese.....de unde?

Ti-am explicat pe celalalt topic mai multe... sunt informat pt ca am citit legislatia, pt ca am vorbit si la scoala la care sunt inscris si pt ca mai stiu cat de cat ceva despre Drept...

Aceeasi problema a fost si inainte, si inca este, cand unele scoli au refuzat inscrierile pt ca nu stiau ce au de facut... si altele au facut cursuri, pt ca au fost mai destepti.

La fel, unii erau refuzati la examen, altii isi luau permisele fara probleme... in acelasi timp.

Eu cred ca problema instructorilor care "se plang" este ca nu au motociclete atestate, de 600 cmc, minim 175 kg si cu dubla comanda de frana spate. Si aici vorbesc pt A.

Ce lege sa se dea? Cea pt scolarizare e data deja... in privinta celei cea pt examinare, exista legea veche in vigoare. Pana la aparitia unor noi norme pt examinare, care sa abroge, modifice si/sau completeze vechea lege, se aplica legea in vigoare.

Vad ca sustii sus si tare pe toate topicurile in care se discuta acest aspect, ca examen se da si suntem noi un pic mai cu capu in nori ca nu intelegem acest lucru. Daca zici ca ai cunostinte (macar minime) in drept te felicit, dar uiti un lucru...indiferent ce AR FI NORMAL SA SE INTAMPLE, la noi in tara VA FI INTOTDEAUNA PE DOS. Da ai deplina dreptate, acum ar trebui sa se dea examen pe legea veche pana ai' dashtepti vor reusi sa decida ce si cum, DAR EXAMEN PE LEGEA VECHE - in momentul de fata - DAU DOAR CEI CARE S-AU INSCRIS LA SCOALA MOTO ANU TRECUT sau pana la data de 1 ianuarie (daca imi aduc bine aminte).

Asa ca te rog, nu mai induce populatiunea in oroare. Unfortunately cei care s-au inscris odata cu legea noua, sunt obligati (momentan - poate rugile lor vor face minuni totusi) sa astepte examinarea pe legea noua. Repet, asa cum am scris si pe celalalt topic, mie personal mi s-a spus ca aceasta examinare va avea loc undeva prin septembrie (nu stiu daca e 100% singura, dar dupa cum merg treburile...sincer cred ca o sa se ajunga sa se dea pe la anu)

Explica-mi si mie, te rog, cine obliga "asteptarea". Cam ce institutie are dreptul asta? Pt ca pun pariu (eu am raspuns deja) ca, daca faci o solicitare oficiala la dprciv nu vei primi un raspuns negativ. Daca stai pe vorbe, ca nu vrea "nea' caisa" de nu stiu unde... atunci stati fratilor.

Chiar nu conteaza ca la noi in tara sunt toate pe dos. Conteaza sa le facem noi, macar in interes personal, sa fie asa cum trebuie. Stii ce spune raspunsul celor de la dprciv? Asta e raspunsul corect, in conformitate cu legea...

Citez:

Prin urmare, până la modificarea regulamentului de aplicare a ordonanţei de urgenţă mai sus menţionate, examinarea pentru categoriile A1 şi A se va desfăşura potrivit reglementărilor în vigoare, reprezentate de regulamentul amintit aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 şi, respectiv, Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere.

Nu induc pe nimeni in eroare cu nimic. Fiecare crede si face ce vrea.

Ca ultima idee, pt ca nu voi mai raspunde la topicul asta din moment ce vorbesc degeaba, arr-ul aproba dosarele pt scolarizare (lucru care se intampla), iar dprciv-ul (politia e incorect spus, sunt institutii separate) face examinarile. In conditiile in care seful serviciului regim permise si examinari spune ce am citat mai sus... qed.

DRPCIV! FYI

Explica-mi si mie, te rog, cine obliga "asteptarea". Cam ce institutie are dreptul asta? Pt ca pun pariu (eu am raspuns deja) ca, daca faci o solicitare oficiala la dprciv nu vei primi un raspuns negativ. Daca stai pe vorbe, ca nu vrea "nea' caisa" de nu stiu unde... atunci stati fratilor.

Chiar nu conteaza ca la noi in tara sunt toate pe dos. Conteaza sa le facem noi, macar in interes personal, sa fie asa cum trebuie. Stii ce spune raspunsul celor de la dprciv? Asta e raspunsul corect, in conformitate cu legea...

Citez:

Prin urmare, până la modificarea regulamentului de aplicare a ordonanţei de urgenţă mai sus menţionate, examinarea pentru categoriile A1 şi A se va desfăşura potrivit reglementărilor în vigoare, reprezentate de regulamentul amintit aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 şi, respectiv, Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere.

Nu induc pe nimeni in eroare cu nimic. Fiecare crede si face ce vrea.

Ca ultima idee, pt ca nu voi mai raspunde la topicul asta din moment ce vorbesc degeaba, arr-ul aproba dosarele pt scolarizare (lucru care se intampla), iar dprciv-ul (politia e incorect spus, sunt institutii separate) face examinarile. In conditiile in care seful serviciului regim permise si examinari spune ce ae m citat mai sus... qed.

Prietene scuza-ma ca te intreb ... dar zi-ne si noua despre ce scoala este vorba ... Ca sa stim si noi pe unde ne inscriem mai repede .... Si daca tot ne zici de la ce scoala esti ... zi-ne si cand e primul examen in trafic pentru A.

Iti multumesc anticipat !

Ma indoiesc ca voi primi si raspuns ...

On topic: Iar pentru cel care a creat topicul ... Cam nasol ce pot sa spun (nu esti singurul) ... Motocicleta pentru A intr-adevar trebuie sa aiba o masa proprie de 180kg plus minus 5kg si sa fie de minim 600cmc ... Singura chestie pe care o poti face pentru sotie e sa o trimiti la sala pentru ceva forta, asta asa de inceput... Dupa asigura-te ca ai inscris-o intr-o scoala unde instructorul ala chiar isi da si interesul sa o invete ceva... sunt cateva trucuri foarte tari pentru persoanele mai mici de inaltime :) Sfatul meu e sa nu te uiti la bani (gen voucher sau alte minuni)... sau o sa ajunga sa mai dea examenul de vreo 5 ori ... plus orele suplimentare .... etc ... ajungi sa platesti mai mult decat dadeai pe o scoala normala.

Ma indoiesc ca voi primi si raspuns ...

Poftim ca-mi calc pe inima si iti raspund, sa nu zici ca-s rau. Dar nu o sa-ti placa raspunsul pt ca tocmai i-ai blamat pe celalalt topic, fara motiv si intr-un mod aberant.

Desi este scumpa si initial nu am vrut la ei, din simplul motiv ca nu stau prea bine cu banii, am primit atat de multe recomandari si am considerat ca e cea mai convenabila pt mine (din pdv al distantei munca/casa-poligon/plecari pe traseu), incat am ajuns sa ma inscriu la Louis. Si nu imi pare rau... dezavantajul costului mai mare e depasit de avantajele faptului ca iti ofera echipament complet (casca, cagula personala, manusi, armura si genunchiere), ca au multe mobre si nu stai la coada sa te plimbi, ca ora e ora (nu 30 minute sedinta) si se respecta, ca nu sunt 100 verze (ca mine) in acelasi timp intr-un poligon, ca poligonul in sine e in stare buna, fara pietre, nisip, gropi etc, ca instructorul se ocupa si stie ce face (s-a urcat pe mobra si mi-a aratat cum se fac 8-urile corect)... nu, nu am nici un interes sa le fac reclama, dar isi merita banii pt ca faci scoala, nu te invarti de nebun prin poligon. Si nu, nu sunt adeptul vouchere-lor... cat dai, atata face.

Nu stiu cand e primul examen dupa legea noua, dupa cea veche se dadea oricum. Banuiesc ca si azi s-ar putea da examen, daca scoala are dotarile necesare (auto, sistem de comunicatii, mobra care sa corespunda...). Stiu doar ca prima serie de anul asta de la Louis termina pe 18 iunie.

Poftim ca-mi calc pe inima si iti raspund, sa nu zici ca-s rau. Dar nu o sa-ti placa raspunsul pt ca tocmai i-ai blamat pe celalalt topic, fara motiv si intr-un mod aberant.

Desi este scumpa si initial nu am vrut la ei, din simplul motiv ca nu stau prea bine cu banii, am primit atat de multe recomandari si am considerat ca e cea mai convenabila pt mine (din pdv al distantei munca/casa-poligon/plecari pe traseu), incat am ajuns sa ma inscriu la Louis. Si nu imi pare rau... dezavantajul costului mai mare e depasit de avantajele faptului ca iti ofera echipament complet (casca, cagula personala, manusi, armura si genunchiere), ca au multe mobre si nu stai la coada sa te plimbi, ca ora e ora (nu 30 minute sedinta) si se respecta, ca nu sunt 100 verze (ca mine) in acelasi timp intr-un poligon, ca poligonul in sine e in stare buna, fara pietre, nisip, gropi etc, ca instructorul se ocupa si stie ce face (s-a urcat pe mobra si mi-a aratat cum se fac 8-urile corect)... nu, nu am nici un interes sa le fac reclama, dar isi merita banii pt ca faci scoala, nu te invarti de nebun prin poligon. Si nu, nu sunt adeptul vouchere-lor... cat dai, atata face.

Nu stiu cand e primul examen dupa legea noua, dupa cea veche se dadea oricum. Banuiesc ca si azi s-ar putea da examen, daca scoala are dotarile necesare (auto, sistem de comunicatii, mobra care sa corespunda...). Stiu doar ca prima serie de anul asta de la Louis termina pe 18 iunie.

Nu mai banui ... sincer iti pui multi oameni in cap cand nu stii despre ce vorbesti ... cei care dau examen pe vechea lege sunt inscrisi de anul trecut ... cei care sunt de anul acesta asteapta incontinuare ...

daca exista lege aprobata si publicata... ce asteapta? nemurirea sufletului?

eu cred ca tu nu stii ce vorbesti...

Da amice .. tu esti in scoala cursant acum ... eu din scoala de soferi traiesc de ani de zile.... si tot eu nu am habar .... O sa ajungi cu baietii la o bere si o sa le povestesti foarte convins cum pleci tu de la semafor direct de pe loc cu 80 la ora pe o roata. ... si ce chestie ... te vor lua toti la misto ..

Ce pot sa mai zic cand dau de astfel de specimene ?!

Nu pot decat sa ma amuz de ceea ce debitezi... asa aberezi si cu amicii tai, amice? Cata "amicitie" in aer... Faptul ca esti instructor nu te face competent sau cunoscator in Drept... un ultim sfat: vorbeste cu un jurist sa te lamureasca ce-i cu legile astea (in general).

Acum m-am lamurit de ce te-ai luat de Louis, e concurenta :))

Unsubscribe din nou si mergem mai departe... forumul asta nu inceteaza sa ma uimeasca.

Geo bate campii,lasati-l in lumea lui!

Pentru unul care nici permis nu are,vorbeste si da sfaturi rusinos de mult!

Baiete,pe strada o sa demonstrezi cu adevarat cat esti de capabil!

Dupa vre-o doi ani de permis,o sa-ti fie rusine de multe prostii pe care le-ai debitat pe aici!

In primul rand n-ai habar despre mine si de ceea ce fac .... In al doilea rand Lois este o scoala veche si printre putinele scoli unde se mai invata ceva ! Mah iau de ei pentru ca omit niste chestii uneori si foarte multi copii de pe acest forum inghit tot ce li se arunca ... Cand ar trebui sa se informeze mai bine defapt ... In rest chiar le doresc celor de la Louis cat mai multi elevi de calitate !

Acest forum te uimeste ? Ar trebui pusa o regula de inregistrare sincer ... Ai carnet postezi (asta asa ca sa stii macar cu ce se mananca)... Imi plac toti acesti useri care scot intr-o saptamana cate 1000 de posturi (prin bagare in seama) si dupa se cred zmei ... Dar defapt ei sunt acum in scoala de soferi.... Sau scuza-ma au mers 10 ani pe ulitza cu scuteru ....

Am iesit din acest topic... Spor la invatat si in trafic !

Acest forum te uimeste ? Ar trebui pusa o regula de inregistrare sincer ... Ai carnet postezi (asta asa ca sa stii macar cu ce se mananca)... Imi plac toti acesti useri care scot intr-o saptamana cate 1000 de posturi (prin bagare in seama) si dupa se cred zmei ... Dar defapt ei sunt acum in scoala de soferi.... Sau scuza-ma au mers 10 ani pe ulitza cu scuteru ....

Am iesit din acest topic... Spor la invatat si in trafic !

La fel de multi cretini cu carnet sunt ca si cei ce n-au carnet si doresc sa aiba. Cenzura nu-i o solutie. Si din prostia altora se invata.

Eu am 180 dar 60kg..poate chisr 58-59... Am facut poligonul la Louis inclusiv pe 600 si m-am descurcat. Probabil va fi ok si pt sotia ta. Pe mine m-a ajutat si un DVD cu un nene moto-politist american. Ride Like a Pro cu Jerry Motorman Palladino. Explica el cwva tehnici la slow ride cu motoare nu de 200kg si de 3-400kg. Si conduse se tipe de 50kg si nu stiu daca 160 170.