Sari la conținut

Biciclisti in trafic


OfficialBizkit
 Share

Postări Recomandate

Voi ce parere aveti? Au ce cauta pe sosea cu masinile?

Multi dintre ei nici B-ul nu il au si ii vezi la semafor cum trec pe rosu,se uita stanga dreapta si o rup la fuga in mijlocul intersectiei,zilele trecute m-am trezit cu unul ca imi taie calea..si tot ei sunt tari in gura.Sa mearga pe banda lor special amenajata pe trotuar,nu pe sosea langa ea. :moron:

Editat de OfficialBizkit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Ravishing

Normal ca au ce cauta pe sosea.

Soseaua nu e un loc exclusiv pentru masini ;) cand s-o schimba legislatia mai vorbim.

Pana atunci e loc pentru toata lumea.

 

Referitor la acele "benzi speciale" pe care ar trebuii sa circule biciclistii ... iti recomand sa faci un drum pe acolo si abia apoi mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand nu vor mai fi masini parcate pe marginea drumului si haos, mersul pe bicla va fi mult mai confortabil (atat pt biciclisti cat si pt soferi etc).

Prosti pe strazi vezi oriunde si oricum indiferent cu ce se deplaseaza

 

"2.Ai trecut granitele minunatei patrii? Si nu catre BG?" ma gandeam ca daca iar vb de vestici o sa par antinationalist :), UP valhalla

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la semafor cum trec pe rosu :moron:

p-astia i-as tavali putin.

 

in tari mai vestice, sunt mai educati. respecta cu totii regulile!

la noi biciclistii nu prea le respecta pentru ca nimeni nu-i pedepseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce parere aveti? Au ce cauta pe sosea cu masinile?

Multi dintre ei nici B-ul nu il au si ii vezi la semafor cum trec pe rosu,se uita stanga dreapta si o rup la fuga in mijlocul intersectiei,zilele trecute m-am trezit cu unul ca imi taie calea..si tot ei sunt tari in gura.Sa mearga pe banda lor special amenajata pe trotuar,nu pe sosea langa ea. :moron:

biciclistii trebuie sa mearga pe strada , trotuarul e pt pietoni. banda adresata biciclistilor pe trotuar este ilegala.

asa cum tu ai pretentia ca masinile sa iti respecte banda cand esti cu motoru asa ar trebuii respectati si biciclistii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa am accident acum 2-3 zile din cauza unui idiot pe bicicleta. si nu in oras, ci spre padure. era asfaltul decopertat pe ici colo si ma apropiam de biciclizd. cand sa il depasesc, el se uita o secunda in spate spre mine, si decide ca aia 15 km/h ai lui sunt mai rapizi decat ai mei 60. era sa intru in maracini. am vrut sa il opresc si sa-l bat cu casca, dar am ales varianta de a bea apa rece de izvor sa ma calmez. in oras, sunt si mai groaznici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt nici pro nici contra bicicletelor, dar am lucrat in urbanism o perioada indelungata de timp si va pot spune asa :

 

1. 3 sferturi din pistele de biciclism de pe trotuare sunt amplasate ilegal( sunt puse la misto) pentru ca in general trebuie sa ai cel putin 1 metru latime de trotuar, altfel pistele devin un pericol atat pentru biciclist cat si pentru pietoni (si daca va uitati mai atenti, veti intelege)

2. Cum noua(motociclistilor) ne e "jena" de conservari si ne strecuram si facem cum facem sa plecam primii si sa ii ocolim, asa fac si biciclistii(chiar daca mai iti taie calea cate unul)

3. Locul biciclistilor este pe sosea, numai ca guvernul nu a binevoit sa amenajeze soseaua de asa natura :)

 

 

Si acum sincer, un pic de common sense, daca pe trotuar nu pot merge pentru ca este periculos, pe sosea nu pot merge, ca esti tu si iti taie calea si dupa te plangi pe forumuri, unde ai vrea sa se plimbe oamenii astia care nu polueaza, ba din contra demonstreaza un obicei sanatos? In parc? In parc n-ai cum, ca 1. tre sa ajungi pana acolo si daca nu poti sa mergi cu bicicleta in metrou (decat duminica) ce faci? mergi 3-4-5 statii de tramvai pe langa ea?2. e plin de copii, daca ii sare 1 in fata?

 

Aceasta este parerea mea, proprie si personala, si daca nu am dreptate, va rog sa imi spuneti :) dar sunt de parere ca daca ne putem disciplina putin, am gasii loc pentru toti in trafic, si conserve, si mobre, si biciclete si tot.

 

Pista de biciclisti amplasata corect : http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/02/1b/b8/11/easy-ride-in-the-special.jpg

...si pista amplasata de romani : http://ciclist.files.wordpress.com/2010/09/pista-biciclete-ior-blocata-de-masina.jpg

http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2011-10-15-10422666-70-pista-biciclete-impracticabila.jpg

 

 

P.S. : Tu poti circula pe-aici? :))

Editat de theskipper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legislatie scrie clar ca in locurile unde au pista sunt obligati sa meaga pe acolo, dar la cat de bine amplasate sunt ai lua numai copaci, panouri publicitare si oameni in brate. Nu am nimic cu ei, decat ca nu stiu regulile de circulatie, zilele trecute am tavalit pe unu pe trecerea de pietoni, in loc sa se dea jos dupa bicicleta si sa treaca regulamentar, el a socotit ca are timp pana ajung eu la trecere sa alerge pe bicicleta, evident a calculat gresit si eu cu mama franei, tot l-am impins putin. In lege scrie clar ca la trecerile de pietoni unde nu ai banda speciala pentru biciclisti, trebuie sa te dai frumusel jos de pe ea, si sa mergi pe langa bicicleta. Dar incearca sa explici asta aluia, nici cand i-a explicat si politia ca asa este el tot nu era convins :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu zic ca nu ar avea voie sa mearga,caci au m-am interesat,Dar nu ca tu sa stai ca prostul la semafor si el sa treaca pe rosu,se duce in mijlocul intersectiei si sa isi vada de treaba.Mai sunt si cei care traverseaza pe trecere calare pe bicicleta.Ma intreba cineva mai sus daca am mers vreodata pe o bicicleta,nu are rost sa ii dau raspunsul.Eu inteleg ca nu au unde merge pe banda lor special amenajata,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ocupe prima banda pe un bulevard aglomerat si ii mai vezi ca au si probleme cu echilibrul( de exemplu batranii,ciorile si copii) Si repet unii nici macar nu stiu semnele de circulatie :)

Editat de OfficialBizkit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legislatie scrie clar ca in locurile unde au pista sunt obligati sa meaga pe acolo, dar la cat de bine amplasate sunt ai lua numai copaci, panouri publicitare si oameni in brate. Nu am nimic cu ei, decat ca nu stiu regulile de circulatie, zilele trecute am tavalit pe unu pe trecerea de pietoni, in loc sa se dea jos dupa bicicleta si sa treaca regulamentar, el a socotit ca are timp pana ajung eu la trecere sa alerge pe bicicleta, evident a calculat gresit si eu cu mama franei, tot l-am impins putin. In lege scrie clar ca la trecerile de pietoni unde nu ai banda speciala pentru biciclisti, trebuie sa te dai frumusel jos de pe ea, si sa mergi pe langa bicicleta. Dar incearca sa explici asta aluia, nici cand i-a explicat si politia ca asa este el tot nu era convins :))

Eh sunt cazuri si cazuri, cum sunt cazuri si cazuri si cu mobristii, si cu conservarii. Totusi cred ca am facut prea mult haos pentru nimic, e vorba de Romania, si nu cred ca se va schimba situatia prea curand. Trebuie sa belim ochii, sa frecam crucifixu', si sa speram la mai bine.

 

eu nu zic ca nu ar avea voie sa mearga,caci au m-am interesat,Dar nu ca tu sa stai ca prostul la semafor si el sa treaca pe rosu,se duce in mijlocul intersectiei si sa isi vada de treaba.Mai sunt si cei care traverseaza pe trecere calare pe bicicleta.Ma intreba cineva mai sus daca am mers vreodata pe o bicicleta,nu are rost sa ii dau raspunsul.Eu inteleg ca nu au unde merge pe banda lor special amenajata,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ocupe prima banda pe un bulevard aglomerat si ii mai vezi ca au si probleme cu echilibrul( de exemplu batranii,ciorile si copii) Si repet unii nici macar nu stiu semnele de circulatie :)

Din pacate trebuie sa iti dau dreptate aici, dar nu poti sa ii bagi pe toti in aceeasi oala. Tot din pacate, depinde de noi, ceilalti participanti la trafic, sa nu ii omoram, (sau sa nu murim noi in procesul de evitare, ei fiind inconstienti), fiindca lucrurile nu se vor schimba prea curand. O cioara mai treaca mearga sa o sifonezi, dar un batran sau un copil...nah. Ar fi nevoie de niste cursuri obligatorii, eventual din scoala primara, pentru siguranta in trafic, dar cum vorbim de Romanica... .singurele cursuri noi pe care le prevad, sunt de dans din buric pe hiturile lu' Mezel, Lactat si al celorlalte grupe de nutritie ce si-au facut loc in industria muzicala. Dar totusi, ma intreb, daca am initia noi, motociclistii o petitite pentru asta, am avea oare vre-un succes?(asta daca nu a facut-o cineva deja si a dat rateu)

Editat de theskipper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat că în ultimii ani bicicliștii au început să iasă la suprafață și fac marșuri, pentru nu știu ce drepturi. Nu m-au prea interesat.

Merg pe bicicletă de când mă știu, merg la fel de legal cât merg și cu motorul. Evit să merg pe stradă pentru că nu-mi place, pentru că merg pe un street cu roți de 24, iar strada e pentru alergat. Mie îmi place pe trotuar să merg, și nu țin minte să fi avut mari probleme cu pietonii. E adevărat că atunci cănd treci pe lângă ei se sperie de moarte, că deh, nu se așteapă da' măcar așa simt și ei că trăiesc. N-am lovit nici un pieton, și nici o mașină nu m-a lovit până acum. Aseară un prieten a rupt o oglindă de mașină, s-a dezechilibrat din cauza unei gropi pe care n-a văzut-o din lipsa lumini și a agățat-o cu mâna. Era într-un gang iar mașina bloca ieșirea.

 

Pe stradă când sunt la volan sau ghidonul motoretei nu mă deranjează bicicliștii în general, cu o excepție; bătrânii/bețivi. Ăia încă se mai cred pe vremea lor când erau 3 mașini în trafic și își iau o distanță de câte un metru în stânga și în dreapta, distanță în care tot voblează stânga-dreapta în cautarea echilibrului.

 

Ca să nu uit, nu vă amuză fătălăii îmbracați în dresuri, cu căști pe cap și biciclete de XC? :lol: Mie mi se par cei mai penibili bicicliști, da' ei fac mișcare, o ard eco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nea biscuite , ai auzit de expresia aia : sa-mi iei caii de la bicicleta ? uite d-aia mai trecem pe rosu la semafor daca nu e trafic ! pt ca magarii ce au B-ul pe care-l pomeneai umplu trotuarele si pistele de bicicleta cu masinile lor valoroase !

si cand o sa faci scoala de soferi , vei intalnii biciclisti in chestionarele pe care le vei invata pt obtinerea categoriei dorite ! au voie pe drumurile publice si poate un biciclist inseamna o masina in minus in trafic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nea biscuite , ai auzit de expresia aia : sa-mi iei caii de la bicicleta ? uite d-aia mai trecem pe rosu la semafor daca nu e trafic ! pt ca magarii ce au B-ul pe care-l pomeneai umplu trotuarele si pistele de bicicleta cu masinile lor valoroase !

si cand o sa faci scoala de soferi , vei intalnii biciclisti in chestionarele pe care le vei invata pt obtinerea categoriei dorite ! au voie pe drumurile publice si poate un biciclist inseamna o masina in minus in trafic !

Da bre,stai linistit am si B-ul,treceti pe rosu si ce va faceti cand forteaza unu galbenul si te aduna rudele de pe asfalt cu matura?Plus,voi treceti si cand e trafic,acum 3 zile am scuipat o cioara pe bicicleta in mijlocul unei intersectii aglomerate ca statea si se scobea in nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau doar sa subliniez ca strada este a motociclistilor si sigura problema pe care eu am intalnit-o a fost ca sunt viraje unde nu se vede apex-ul.

Moarte conservarilor si mai nou si biciclistilor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se bage permis si la biciclete!Asigurari si ITP!Puscaria sa-i manance!

Dar ce zic eu permis la biciclete!Permis la pietoni,legi cat mai aspre si dure(ca tot le place unora legile dure cat mai dure)!

Pana anul trecut nu avea lumea loc de scuteristi ,acum biciclistii sunt periculosi,urmeaza pietonii!

Conservarii nu au loc de motociclisti,scuteristi,biciclisti si pietoni!

Motociclistii nu au loc de scuteristi,biciclisti si pietoni!

Scuteristii nu au loc de biciclisti si pietoni!

Biciclistii nu au loc de pietoni!

Pietonii nu au loc de caini!

Si cainii nu au loc de pisici

ETC!

E clar,planeta este prea mica sau prostia prea mare!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

biciclistii=kamikaze,cel putin majoritatea

Sa stii ca mai kamikaze decat motociclistii nu am vazut!

 

Am si A-ul si B-ul, pe motor nu am prea multi km (ca asa a fost sa fie) cu masina am mult peste 100mii cu bicicleta cred ca am mai multi decat cu motorul. Nu am intalnit biciclisti sa ma deranjeze in trafic, motociclisti destui de multi, conservari si mai multi.

 

Eu zic ca pe strada motociclistii in general merg mult mai prost decat merg biciclistii!

 

PS. asta cu trecutul pe rosu la semafor e fix ca si la pietoni! Si acum sa-mi spuneti mie ca voi nu treceti pe rosu cand sunteti pietoni...

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai prost taximetrist din bucuresti,ce cauta ala sa mearga pe mijlocul benzilor?se ducea frumos la trecere,se dadea jos de pe bicicleta si traversa.

Editat de OfficialBizkit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...