Sari la conținut

Bicicleta mea


Chivu
 Share

Postări Recomandate

era facuta pe piese. ti-sports era cadrul. o firma din usa. am avut si nevi si van nicholas tot titan. van nicholas mi s-a parut cel mai calitativ si cel mai bine gandit. am revenit intre timp la carbon. acom am o cursiera de carbon echipata dura-ace 7900

Editat de nutzugl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bicicleta mea este doar un cadru de curand comandat:

 

rahmen_cruiser_roh.jpg

 

Urmeaza restul de piese. Se anunta o iarna lunga...

 

Se pare ca va fi o lucrare interesanta ! Asteptam produsul " finit " . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KONA KULA (2008)

 

SHIMANO DEORE LX DUAL CONTROL LEVERS (frana ,schimbator pe aceasi maneta)

 

PEDALIER ,FOI SHIMANO DEORE LX

 

CABLURI FRANA SI SCHIMBATOR NOKON

 

SCHIMBATOR FOI ,PINIOANE SHIMANO DEORE LX

 

FURCA ROCH SHOX RECON

 

FRANA DISC AVID 5 (disc 160mm spate, 180mm fata)

 

JANTE MAVIC

 

BUTUCI BIKE POSITIVE+

 

CAUCIUCURI SPECIALIZED 26" / 2.00

post-66828-0-71998900-1379268119_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.jpgcadru: Ram freerider
shock: Manitou swinger 6 way
furca: Marzocchi junior T
cuveti: FSA the pig
pipa: Truvativ Hussefelt
ghidon: Da Bomb Bazooka 800 ==>scurtat cu 4 cm
mansoane Eclat
Frana spate: Juicy 3
Frana fata :Shimano deore modelul nou, cu servowave, discuri de 203 la ambele frane
schimbator spate si maneta:Sram x-5
lant :Shimano Dura Ace
pinioane : Shimano XTR
Chainguide:Trivativ, bashgurad Truvativ,Foaie truvativ CNC 38 T
angrenaj Shimano Deore hollowtec 2
rulmenti angrenaj :Raceface
roata fata: cerc alex rims supra bh, spite DT swiss, butuc Da Bomb, camera maxxis 2.7, cauciuc schwalbe big betty
roata spate: Cerc double track, spite DT, butuc shimano, camera maxxis 2.7, cauciuc maxxis high roller. ambele cauciucuri sunt cele cu compund moale si sticky
pedale welgo pe rulment.

1.jpg

Editat de lucian45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CROSS GRX 8

post-6567-0-79158600-1380181523_thumb.jpg

 

Cadru : Aluminium, double butted 26″ * 410 / 460 / 510 / 560 / 610

Furca : Suntour SF11-XCM V3 MLO travel 100 mm

Schimbator spate : Shimano Acera RD - M 360

Schimbator fata : Shimano FD - M 190

Manete schimbator : Shimano Acera

Brat pedalier : Shimano Acera FC - M 311

Pinioane : Shimano CS - HG 30 8 viteze

Frane : Shimano hidraulice pe disc BR-M445

Roti : X6 profil disc , 32 spite

Butuci : Shimano HB-475 / FH - 475

Cauciucuri : Schwalbe Black Jack 26*2.10

 

Forta in pedale sa fie!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Asta-i troaca cu care imi petrec eu timpul liber. In caz ca ne intersectam pe sosele. Configuratia se vede in poza. Am avut si un Colnago clx2, din carbon, insa am ramas fidel acestui cadru din Titan, strict din motive estetice.

Cum zicea si colegul de mai sus, picioarele sunt baza.

post-79374-0-57599000-1380949012_thumb.jpg

Editat de marianvi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Io am bicicleta de hipster, desi o am dinainte sa existe hipsteri (stiu, suna hipstereste :D)

Semicursiera Gazelle "Tour de France", editie speciala, facuta undeva intre '78 si '82.

E facuta pt publicul larg, un fel de RR

Cadrul e exact la fel cu cel de pe cursierele Gazelle "Champion Mondial" la care au adaugat prinderi pt ce mai vrea omu' (aripi, portbagaj, dinam).

E echipata cu schimbatoare Suntour si frane Altenburger Synchron. 2 foi, 5 pinioane.

Rotile sunt de semicursiera, sau ciclocross...622.

 

A ajuns la mine cand aveam 14 ani, mi-a adus-o taica-miu din Germania.

A facut cateva mii de km sub curu' meu pana mi-am luat permisu auto, dupa care am dus-o la tara unde a mai folosit-o taica-miu de ici-colea.

Acu vreo 2 ierni i-am luat mandrei o bicla Rockrideri 5.1 cadou de Craciun, dar nu prea a mers cu ea...asa ca in primavara am inceput eu sa merg cu ea la munca (6-7 km) si mi-a reaprins dragul de biciclit...asa ca pana imi iau si eu Rockrider 5,1 am zis sa-mi aduc semicursa de la tara dupa aproape zece ani :D

Taica-miu a pus pe ea: far, dinam, aripi, o sa mai lata si portbagaj, care arata ca o plua pe semicursa...asa ca au zburat.

Rotile ei originale le-am facut zob intr-o gura de canal fara capac, cand aveam 17 ani, si in loc ii pusesem alte roti pe 622...cu butuci mai misto si 6 pinioane dar jante cam naspa. Acum am vazut ca le-a cam ciupit rugina si s-au cam dus...asa ca am schimbat jantele cu unele de dural, duble. I-am pus si saboti moderni...deci acum are frana giugiuc.

Ce-i mai lipseste: ghidolina, saua originala (care e pe undeva pe la tara, o sa o pun curand), si niste gume mai de doamne-ajuta...ca astea sunt vai de ele, puse de taica-miu din "targ".

 

Vreau sa zic ca bicla e super misto...are o ciclistica f buna si fuge de rupe. Cat am avut rotile la schimbat jantele, nenea mi-a imprumutat niste roti de cursiera get-beget din-alea f subtiri....oana mi le face pe ale mele...vreau sa va zic ca ramaneau masinile in spate cand ii dadeam pe foaia mare si pinionul mic

Pt o bicla de peste 30 de ani, e giugiuc!

 

O poze cu ea, inainte sa-i schimb jantele si franele.

O sa mai pun poze cu ea cand o termin (cu ghidolina, saua originala si gume ok)...dar pana atunci cred ca imi iau si eu un RockRider, ca-mi plac (si) MTB-urile :)

 

1377579_587496131311606_1596198652_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe linga bicla normala pe care o folosesc prin oras si ceva padure din cind in cind, am reusit sa-mi construiesc si un chopper pentru sufletul meu -- poze de anul trecut si de anul asta, mai jos.

 

2012_03_18%2520biciclete%2520in%2520cent

 

skirtbike-2013.jpg

Editat de Vali M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semicursiera Gazelle "Tour de France", editie speciala, facuta undeva intre '78 si '82.

O poze cu ea, inainte sa-i schimb jantele si franele.

O sa mai pun poze cu ea cand o termin (cu ghidolina, saua originala si gume ok)...

 

e gata, :)

 

1000356_603778086350077_141257704_n.jpg

 

734415_603777899683429_1424550260_n.jpg

 

1457636_603778186350067_697280314_n.jpg

 

993733_603777793016773_75337802_n.jpg

 

558936_603777823016770_1560809428_n.jpg

 

969375_603777876350098_204943149_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...dar nu prea merg pe jantele astea riscam sa lovesc jantele, mai ales ca urc borduri (intradevari, nu foarte inalte) iar talonul + grosimile de zici tu nu stiu daca ma mai lasau sa fac asta

 

ma gandeam sa pun 32 dar n-am gasit, asa ca am pus 35.

 

oricum, nu e cursiera pur sange din fabrica, doar cadrul<similar cu Champion Mondial> (pe care au aftuit suporti de dinam, aripi, portbagaj), pedalele si ghidonul sunt de cursiera...la care au adaugat schimbatoare Suntour si frane Altenburger....asa ca e ceea ce romanii numesc semi-cursiera :D

 

eu am vrut sa ma apropii cu ea de o bicla de ciclocroos :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclo-cross_bicycle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

asta este f.b. bunicica, dupa ani de zile a picat lantul si pinioanele. atata s-a stricat la ea.

P.S. Stie cineva cum fac sa inalt ghidonul, ca la drum lung este obositor sa stau cocarjat pe ea...sau pun alta tija la ghidon?

post-10059-0-31048300-1384794587_thumb.jpg

Editat de megamotoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

una din jucariile mele,in primavara am avut 4 biciclete,acuma doar 2,cea din poza si un rockrider5.0 castigat la okazii,din rock rider a mai ramas original cadrul, furca fata,schimbator foi si pinioane,care urmeasa sa fie schimbate si acestea la anul

continuam cu cea din poza

cross GRX 8,

cumparat second,chel,cea mai mare dimensiune,am 1.90m

furca rockshox dart 1

roti diferite model si culoare,butuc fata rulment spite inox spate normal pe conuri,urmeaza si acesta rulment

schimbatoare de la alta bicicleta,urmeaza sa fie schimbate

sistem franare avid bb7 cel mai performat pe cablu,

camasi de 2 tipuri,provizoriu,urmeaza cele rosi cu ghidon si pipa albe sa se asorteze cu roata si furca fata

foaie S ram de 48 dinti si pinioane shimano cu mega range,pedalele sunt provizori,urmeaza rulment

anul acesta am facut peste 1800 km cu mai multe biciclete

post-58192-0-83584700-1386442067_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

miyata triplecross editie aniversara 100 ani cadrul crmo triplebutted, spate butuc rohloff black, butuc fata son (schmidt original nabendynamo), pedalier stronglight, frane shimano xtr canti, saua brooks

Editat de ciprian1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Dupa cateva luni de cautari intensive, am reusit sa imi gasesc un FS pe masura mea si a buzunarului meu!

 

post-6237-0-66040300-1398671722_thumb.jpg

Configuratia mai jos:

Cadru: CANYON NERVE ES 7.0 Amortizor spate: Rock Shox Pearl 3.3 Air Furca: FOX Talas RLC 100-120-140 Sa Selle ItLIA Angrenaj Shimano xt Pedale Shimano Frane Avid Juicy Seven 203/185 Schimbatoare Sram X9 Lant/pinioane Shimano Butuci Sun Ringlé Dirty Flea Jante SUN SOS Cauciucuri Schwalbe Fat Albert 2.25

Am tras sambata o tura scurta prin padurile din jurul Rasnovului si este o incantare. Diferenta mare fata de Focusul HT de anul trecut!

Sezon frumos tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...