Sari la conținut

BMW F800 R / S / ST / GT


Alex The Ripper
 Share

Postări Recomandate

salut,

incepand de ieri sunt noul posesor al unui bmw f800st din 2010. am cautat mult o motocicleta pe placul meu, intr o stare tehnica impecabila si cred ca aceasta indeplineste toate conditiile. este prima mea motocicleta bmw si sunt foarte incantat, asteptam insa sa vina vremea buna ca sa adun km.. motocicleta are abs, computer de bord, manere incalzite, cric central, cutii laterale, semnalizatoare albe, 2 parbrize, alarma originala bmw.

in continuare caut o sea confort, cea inalta. deoarece eu am 1.88 si vreau sa testez cele 2 parbrize ca sa vedem care se potriveste.. de asemenea am nevoie de un top case si mi ar placea cel bmw doar pentru ca se potriveste pe suportii originali. am auzit insa ca se cam fisureaza si este si destul de scump asa ca o sa caut alternative.

sunt extrem de incantat, sper sa ma cunosc macar cu o parte din membrii personal.

multumesc,
mihail

post-70141-0-46544900-1424940792_thumb.jpg

Editat de mihail.dobrescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepand de ieri sunt noul posesor al unui bmw f800st din 2010.

 

S-o satapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! ;) De unde ai luat-o pana la urma?

 

Tpcase-ul original nu este asa scump totusi, cca 295€ (altul bun gen Givi, cu tot cu suport tot cam atat este) dar arata excelent integrat in designul motocicletei si ai si avantajul ca este pe aceeasi cheie cu motocicleta si sidecase-urile. Nu stiu cum e cu fisuratul, se poate ca la cei de la care ai auzit sa se fi intamplat in urma unei lovituri.

Oricum, ai si varianta sa iei un rollbag bun care este si mai incapator si mult mai ieftin.

 

Anul si culoarea din pacate nu se prea potrivesc (daca cumva nu ma inseala poza semi-intunecata, dar nu cred). Daca este griul clasic de la ST, la modelele 2009 deja nu mai era disponibil. Tot din 2009 s-a livrat cu trei chei motocicleta, tu cate ai primit?

 

In legatura cu saua, daca vrei ceva cu adevarat bun ia legatura cu cei de la Top Sellerie, din cate stiu fac treaba foarte buna, sunt recunoscuti ca profi in doemniu, le fac si pe masura ta, le pot si personaliza ca si culoare/cusatura/logo. Cred insa ca trebuie sa le trimiti saua ta. http://www.topsellerie.com/en-ro/BMW-F-800-ST-seats-petrol-tank-covers-tank-bags-motorbike_2_932.html

O alta solutie ar fi la Touratech, ti-as recamanda varianta Komfort-inalta. Nu este ieftina dar face mare diferenta.

Oricum, daca vad bine in poza a ta e joasa si pe langa disconfort, o sa ai si probleme cu genunchii la inaltimea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am luat o din italia, a fost unic proprietar acolo si are toate serviceurile la bmw an de an.

 

o sa incerc sa caut un topcase bmw in cazul asta, mi ar fi util topcase fata de rollbag pentru ca mai car prin oras ghiozdan cu laptop etc.

 

fabricatia este 02.2008 iar prima inmatriculare este 04.2008.. am o cheie normala si una de plastic pentru service si 2 telecomenzi pentru alarma. poate e de la poza.. mai adaug inca 2 pentru clarificari.

 

multumesc,

mihail

 

post-70141-0-79151000-1424945483_thumb.jpg

post-70141-0-47178600-1424945493_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In primul rand sa o stapanesti sanatos, si sa aveti grija unul de altul, imi place mult, arata impecabil.

 

Referitor la Topcase, cred ca nu se poate compara nici un altul cu cel original, cel putin pentru modelul asta de moto.

 

Referitor la saua confort, cel putin in ceea ce priveste o proba te pot ajuta cu cea mai mare placere, daca iti este de ajutor poti sa imi lasi un PM cu numarul tau de telefon.

 

Sper sa ne strangem cat mai multi posesori de F800 S/ST macar pe aici.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Noul F 800 R este ultimul model din gama de motociclete pline de caracter echipate cu motor cu doi cilindri paraleli de la BMW Motorrad. Dezvoltarea constantă a calităţilor sale de motocicletă polivalentă asigură că acest roadster dinamic este gata să-şi încânte proprietarii cu performanţele sale sportive, agilitatea deosebită şi versatilitatea sa sporită – toate într-un pachet dinamic.

http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/noul-bmw-f-800-r/

post-62261-0-13134300-1427963560_thumb.jpg

post-62261-0-20142900-1427963568_thumb.jpg

post-62261-0-51028100-1427963575_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

salut,

 

incepand de ieri sunt noul posesor al unui bmw f800st din 2010. am cautat mult o motocicleta pe placul meu, intr o stare tehnica impecabila si cred ca aceasta indeplineste toate conditiile. este prima mea motocicleta bmw si sunt foarte incantat, asteptam insa sa vina vremea buna ca sa adun km.. motocicleta are abs, computer de bord, manere incalzite, cric central, cutii laterale, semnalizatoare albe, 2 parbrize, alarma originala bmw.

 

in continuare caut o sea confort, cea inalta. deoarece eu am 1.88 si vreau sa testez cele 2 parbrize ca sa vedem care se potriveste.. de asemenea am nevoie de un top case si mi ar placea cel bmw doar pentru ca se potriveste pe suportii originali. am auzit insa ca se cam fisureaza si este si destul de scump asa ca o sa caut alternative.

 

sunt extrem de incantat, sper sa ma cunosc macar cu o parte din membrii personal.

 

multumesc,

mihail

 

 

Salut,

 

Si eu modelul 2006, de aprox. 1 an. E un model foarte rar, nu am mai vazut pe altcineva pe sosea. Poate facem un schimb de experienta pe sosea intr-o zi :-) .

 

PS: (durerea mea) ce tip de ulei folosesti ? Eu cu uleiul nou (10w40, 7100 motul) am urmatoarea problema: cand se incinge motorul si cutia dupa mers mult in oras , schimba greu in special in treptele mici. Daca merg in afara nu are nici o problema. La fel si in oras daca nu e trafic/aglomeratie. Tu ai intampinat problema asta.

 

Toate bune,

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

facem cunostinta cu siguranta. am facut schimbul de ulei in februarie la mototehnica, nu mai stiu ce ulei era dar parca as zica motul 7100, tot 10w40 cred.. nu am nici o problema cu schimbatul vitezelor in nici o imprejurare.. singura problema care o am e cu parbrizul, n am gasit inca varianta optima :)

 

multumesc,

mihail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si cutia dupa mers mult in oras , schimba greu in special in treptele mici.

 

Daca citesti mai sus, si @eliasmanu a avut ceva probleme cu cutia de viteze. Incearca tot la Tibi (Mototehnica), poate gasiti o solutie.

» Post actualizat in 16 Sep 2015 14:09

singura problema care o am e cu parbrizul, n am gasit inca varianta optima

 

Incearca-l eventual si pe cel de F800S, fiind mai jos scapi total de turbulente si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

l am incercat, ba chiar l am taiat si pe cel al meu de rezerva ca sa fie chiar mai mic putin decat cel de f800s. e mai bine adevarat, nu mai sunt turbulente si scade si zgomotul insa e fix ca pe naked, protectie 0. pana la urma am luat motoreta asta ca sa scap de nakedul dinainte, nu ca sa o transform din nou in naked :).. imi place de mor, merge superb, dar problema asta ii scade ratingul vizibil...

 

mihail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ma bate gandul sa mi iau un BMW si as avea nevoie deniste pareri avizate legat de consum, intretinere si daca e ok pentru mine tinand cont ca am 1.70 inaltime, mentionez ca vreau sa mi iau varianta S sau ST. ce puteti sa mi spuneti.

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul sa mi iau un BMW si as avea nevoie deniste pareri avizate legat de consum, intretinere si daca e ok pentru mine tinand cont ca am 1.70 inaltime, mentionez ca vreau sa mi iau varianta S sau ST. ce puteti sa mi spuneti.

 

ST este mai mult spre touring, are parbrizul mai mare (nu este neaparat un avantaj), carenele ceva mai cuprinzatoare, portbagaj standard, parca si cricul central. Dar cea mai mare diferenta este ghidonul. La S sunt semighidoane in pozitie mai sport in timp ce la ST ai ghidon normal si implicit pozitie mai confortabila.

De asemenea la ST ai sanse sa aiba deja mai multe optionale cum ar fi computer de bord, RDC (senzori de presiune la roti), manere incalzize, suport original de coburi (poate chiar si coburi) dar mai ales ABS. Fara ABS nici nu lua in calcul. Pe de alta parte ST este ceva mai scump dar merita diferenta.

 

Motorul este foarte potent dar consuma foarte putin. La mers ponderat din cate stiu se poate si sub 4L/100km.

 

Ca si intretinere cred ca singura chestie mai costisitoare este kit-ul de transmisie (cureaua si parca o roata dintata) care cu tot cu manopera costa cca 3-400€ si se schimba la fiecare 40.000km.

 

Vezi ca si S si ST s-au vandut cu suspensie normala sau joasa. Daca e joasa nu poate avea cric central.

De asemenea cu saua standard sau joasa. Cea joasa este mai putin confortabila dar la 1,70 este mai recomandata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ce-ti spuneam in urma cu un an? Tot la GS ai ajuns ;)

mare dreptate ai avut, si stiam ca asa va fi.. am sperat doar ca mi va lua mai mult, macar 2-3 ani pana sa fac trecerea.. asta e, nu regret f800st ul, e o motocicleta super ok :)

» Post actualizat in 05 Feb 2016 14:06

Mihai, noi ne-am mai auzit pe mail cand ai luat ST-ul. ne putem auzi si pentru GS. poate reusesc sa te ajut.

sigur, momentan incerc sa vand st ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...