Sari la conținut

Se poate monta bixenon pe Honda cbr600 f4i din 2001 ?


Postări Recomandate

Sal,

 

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii.

Am o honda cbr600 f4i din 2001 si as vrea sa imi montez bixenon.

La acest model faza lunga si scurta sunt pe 2 becuri diferite.

Nu imi place ca se aprinde faza lunga doar pe o parte a farului de parca ar fi ars celalalt.

Intrebarea mea este daca se poate monta bixenon in locul ambelor becuri astfel incat sa se aprinda ambele, atat pe faza lunga cat si scurta.

Daca stiti si niste instalatii xenon bune, de preferat cu lupa, as aprecia foarte mult.

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, se poate. Eu am facut asta pe un CBR600RR, care are farurile chiar mai mici decat in cazul tau. Rezultatul este uimitor, dar si costurile pe masura.

Iti trebuie un mester bun pentru a-ti monta instalatia (daca ai nevoie te pot indruma). Apoi instalatia, din ce am auzit se gasesc destule pe ebay, made in china. Eu am preferat insa o instalatie de proiectoare cu lentile clare si harness complet din US. Pretul actual este in jur de $270 fara transport pentru tot ce ai nevoie: proiectoare, becuri, balast-uri, relay harness.

Ca idee, uita-te aici: http://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=227. Baietii au si un forum, http://www.hidplanet.com/forums/forum.php, unde poti vedea multe pareri, poze, etc.

 

Cred ca stii ca pentru a monta proiectoare cu lentile inauntru trebuie dat jos farul, dezlipita sticla, etc; zic numai ca sa nu-ti imaginezi ca este treaba de cateva ore. Cel mai bine este sa faci asa ceva in toamna/iarna, pe indelete.

 

Daca ai mai multe intrebari, contacteaza-ma si te mai lamuresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Theretrofisource' folosesc aceleasi chinezarii care le gasiti si pe ebay . Singura diferenta intre ei si ce e pe ebay , ei au balastele "mai bune" sa zic asa si realizate mai bine , mi se pare ca erau facute in "USA" / California sau Arizona nu mai stiu exact , iar becurile parca china. Un kit indentic cu cel de pe "Theretrofit" se gaseste la noi cu 600ron + angel eyes smd :) .

Spun astea in urmatoarea idee : 270 de dolari lupele... , transportul mai este si ala 100$ sa zicem , montajul de la 250 ron in sus... Kiturile care se gasesc la noi sunt identice , mai putin balastele , eu am pe masina de circa 5 luni un kit similar si sunt mai mult decat multumit.

 

Ca idee de principu poate te ajuta linkurile urmatoare :

http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-mods/42492-fz6-n-morimoto-mini-d2s-retrofit.html

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/bixenon-projectors-installed-mostly-108633/

Editat de Nimeni Altu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot monta proiectoare cu lupa bi-xenon... Mi-am pus eu anul trecut pe f4i-ul meu. Doar becuri bi-xenon nu poti sa pui, pt ca oglizile din far sunt diferite.
Daca te hotarasti sa ai grija sa-ti iei 2 kituri de lupa pt far moto, sunt ceva mai scurte. Kiturile auto de 115 mm lungime nu au loc in far.

ceva de genul asta iti trebuie..

 

http://mercador.ro/oferta/kit-lupe-xenon-moto-IDpyCE.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa te astepti sa se arda releul de incarcare! :D

 

esti... special!

 

Se pot monta proiectoare cu lupa bi-xenon... Mi-am pus eu anul trecut pe f4i-ul meu. Doar becuri bi-xenon nu poti sa pui, pt ca oglizile din far sunt diferite.

Daca te hotarasti sa ai grija sa-ti iei 2 kituri de lupa pt far moto, sunt ceva mai scurte. Kiturile auto de 115 mm lungime nu au loc in far.

 

ceva de genul asta iti trebuie..

 

http://mercador.ro/oferta/kit-lupe-xenon-moto-IDpyCE.html

 

ce ai aratat tu sunt niste mizerii de 6000 in care te poti chaca cu brio! :)

 

p.s. sunt chinezarii mai rasarite in comert, tot de 100 ca alea "moto". reclama-sufletul comertului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti... special!

 

 

ce ai aratat tu sunt niste mizerii de 6000 in care te poti chaca cu brio! :)

 

p.s. sunt chinezarii mai rasarite in comert, tot de 100 ca alea "moto". reclama-sufletul comertului...

 

ma refeream la dimensiuni.. my friend... nu vand nimic eu, stai linistit... de aia am si zis IN GENUL ala...

 

chinezarii mai rasarite de 500 am incercat si eu..dar am avut surpriza sa nu-mi incapa in far....si m-am chacat cu brio si pe alea...

 

P.S. Sa n-ai impresia ca cele de pe rd-xenon la 260-280 ron 2 bucati , sunt vreo "solutie performanta" si ieftina... sunt tot niste chinezarii mizerabile , la fel ca si cele din link-ul meu. Doar ca alea recomandate de tine NU INCAP in far.

 

Niste proiectoare cu lupa de calitate nu gasesti sub 1000 RON...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea recomandate de mine au 100 mm. si incap, stai linistit, am de mai bine de un an 3 astfel de lupe pe un rsv mille. si crede-ma ca cele doua faruri de pe "faza lunga" (ca acum sunt 3 pe fiecare, evident) sunt mai mici decat cele de efpatru. si mai stii ce au alea de le-am aratat eu in plus? hai sa-ti spun: lupa e din sticla, nu din plastic! :)

Editat de Performance Solutions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 100 mm incap.. de 115 nu... la f4i desi ai impresia ca e spatiu cacalau in far, geamul e inclinat si alea de 115 ating in partea de sus...

 

nu stiu din ce au lupa chinezariile de pe mercador, nu am modelul ala pe moto,... am ceva asemanator iar lupa e tot din sticla.. :)

Editat de coolmosu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pe masina exact acelasi model ca ala dupa mercador, lupele sunt din sticla nu din plastic dar una peste alta sunt cam praf. Nu focalizeaza bine deloc, pur si simplu seara nici nu zici cs ai luminile aprinse, nu lumineaza mai deloc, sunt 6000k 35w. O sa le schimb cat de curand.

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg bagate proiectoare dar, cum au zis colegii mai sus, vezi sa-ti incapa.

Ca ex de aici:

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=925526

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii.

Am o honda cbr600 f4i din 2001 si as vrea sa imi montez bixenon.

La acest model faza lunga si scurta sunt pe 2 becuri diferite.

Nu imi place ca se aprinde faza lunga doar pe o parte a farului de parca ar fi ars celalalt.

Intrebarea mea este daca se poate monta bixenon in locul ambelor becuri astfel incat sa se aprinda ambele, atat pe faza lunga cat si scurta.

Daca stiti si niste instalatii xenon bune, de preferat cu lupa, as aprecia foarte mult.

 

Ms

Vad ca esti din Bucuresti. Cauta-l pe @ l.u.v pe forum. Iti raspunde la toate intrebarile. Eu cand am avut nevoie de bec, numa prin telefon am vorbit cu el si totul a fost ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa te astepti sa se arda releul de incarcare! :D

 

Nu neaparat, doua balasturi vor consuma 2x35W. Daca faci comparatia cu un bec H7 faza scurta de 55W, da, ai un consum un pic mai mare. Dar daca iei in calcula faza lunga + scurta cu H7, consumul este in cazul asta 110W, deci ai consum mai mic cu instalatia HID.

 

Theretrofisource' folosesc aceleasi chinezarii care le gasiti si pe ebay . Singura diferenta intre ei si ce e pe ebay , ei au balastele "mai bune" sa zic asa si realizate mai bine , mi se pare ca erau facute in "USA" / California sau Arizona nu mai stiu exact , iar becurile parca china. Un kit indentic cu cel de pe "Theretrofit" se gaseste la noi cu 600ron + angel eyes smd :) .

Spun astea in urmatoarea idee : 270 de dolari lupele... , transportul mai este si ala 100$ sa zicem , montajul de la 250 ron in sus... Kiturile care se gasesc la noi sunt identice , mai putin balastele , eu am pe masina de circa 5 luni un kit similar si sunt mai mult decat multumit.

 

Ca idee de principu poate te ajuta linkurile urmatoare :

http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-mods/42492-fz6-n-morimoto-mini-d2s-retrofit.html

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/bixenon-projectors-installed-mostly-108633/

 

E drept, si TRS produc tot in china, la fel cum si Apple produce tot in china; asta e lumea in care traim. Totusi, produsele TRS vin cu garantie mai mare (2 ani). In plus, baietii fac controlul calitatii in state (testeaza efectiv toate proiectoarele pentru defecte si finisaje). De altfel chiar ei pe site spun ca au la cerere si produse care nu le trec normele lor, pe care sunt dispusi sa le dea la preturi modice, dar cine vrea asa ceva?... Transportul pe mine m-a costat vreo $30 iar baietii au avut rabdare sa schimbe cu mine vreo 15-20 de mailuri, eu fiind clientul neincrezator. Mi-au trimis diagrame, poze, tot ce am cerut de la ei. Pentru becuri eu am scos niste dolarei in plus si am ales XB35 (3300 lumeni) la 4300K evident.

 

Cum ziceam fiecare alege dupa cum ii permite buzunarul. Este doar parerea mea ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine. Este posibil ca un produs gen ebay sa functioneze la fel de corect, dar am vazut destule cazuri in care nu a fost asa.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a_costin , producator de lupe este doar unu , mai departe sunt selleri . Ceea ce fac si cei de la Theretro' .Exemplu de furnizor "AES Car Accesories" , poti sa cumperi direct de la ei , doar ca nu merge sa iei un kit de la ei ca nu renteaza (sunt din china , transportul este undeva la 150$ cu DHL pe un colet de 20kg sa zicem) .

CTC in state este tardiv , ei le cumpara bulk . Ca sa iti dau exemplu lupele MINI H1 au probleme la solenoid , cand se comuta faza scurta/lunga , este tutorial si pe hidplanet , asta cum a trecut de ctc-u lor ? . E drept ca nu toate fac asa , depinde de noroc.

Singurul plus la Theretro sa zic asa , sunt balastele care sunt realizare mai profi si cam atat , dar sa dau 120$ in plus pentru niste balaste mi se pare o prostie .... Eu am iesit la 150$ pe un kit complet , 35w , 5000k . La 200$ ieseam daca mergeam pe varianta de 50W .

Alt plus care ar mai fi sa zicem asa , Theretrofit se bazeaza pe economia din state , un kit de becuri este 95$ (2 becuri) , la noi becuri d2s le iei cu 150ron (aceleasi becuri cu cele de pe Theretro)maxim , si altea din SUA tot in China sunt facute , deci? :)

Editat de Nimeni Altu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat, doua balasturi vor consuma 2x35W. Daca faci comparatia cu un bec H7 faza scurta de 55W, da, ai un consum un pic mai mare. Dar daca iei in calcula faza lunga + scurta cu H7, consumul este in cazul asta 110W, deci ai consum mai mic cu instalatia HID.

 

o corectie mica: doua becuri hid de 35 vor consuma 70 de w. balasturile mai consuma si ele, de obicei 7w pe bucata. dar sunt mai multe feluri, de la 5 pana la 9. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Am inteles ca se poate si chiar am gasit un baiat din Roman care se poate ocupa de toata operatiunea dar as fi preferat pe cineva din Bucuresti ca sa nu ma ma complic cu curierul.

Chiar nu este nimeni in Bucuresti care se ocupa cu asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti din Bucuresti. Cauta-l pe @ l.u.v pe forum. Iti raspunde la toate intrebarile. Eu cand am avut nevoie de bec, numa prin telefon am vorbit cu el si totul a fost ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta-l pe L.U.V aici pe forum. E tata lor.

Daca el nu are timp sa ti le monteze, pot sa ti le montez eu. Detalii pe PM.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut conform indrumarilor. Am luat legatura cu luv, am comandat de pe rd-xenon.ro iar acum astept sa ajunga piesele si ne apucam de treaba. Voi pune poze cu farul dupa ce vom termina.

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...