Sari la conținut

YAMAHA STRIKER


Postări Recomandate

Mie-mi pare ca aduce teribil cu breakout-ul de la HD

Este exact invers de data asta...Seama f mult cu Yamaha Rider,ce a aparut cu mult inaintea breakout-lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este exact invers de data asta...Seama f mult cu Yamaha Rider,ce a aparut cu mult inaintea breakout-lui

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca Striker este de fapt Rider, dar in varianta pt USA.

si Rider-ul tot pt Usa este sau era facut . Rider-ul parca avea 1800cmc...Striker-ul este fratele mai mic (1304cmc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele, Raider & Stryker, sunt pt piata americana.

Din cate stiu eu, au acelasi cadru, insa Raider-ul are motorul de 1900, iar Stryker-ul este sora mai "mica", cu motor de 1300.

 

Se poate aduce din USA, doar ca va trebui platit transportul, vama, TVA, care in total se pot ridica la 35% din valoarea de cumparare !!! :-L

 

Una dintre caracteristicile acestor motociclete, care mie imi place foarte mult, este faptul ca au unghiul dintre furca si verticala de 39 grade. Acest lucru, impreuna si cu altele, desigur, le confera un aspect "custom", cel putin pt mine. Cred ca doar Honda Fury, dintre motocicletele de serie, mai are unghiul asa de mare. In rest motocicletele de serie au cam 32, max 34 de grade.

Editat de marcelm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele, Raider & Stryker, sunt pt piata americana.

Din cate stiu eu, au acelasi cadru, insa Raider-ul are motorul de 1900, iar Stryker-ul este sora mai "mica", cu motor de 1300.

 

Se poate aduce din USA, doar ca va trebui platit transportul, vama, TVA, care in total se pot ridica la 35% din valoarea de cumparare !!! :-L

 

Una dintre caracteristicile acestor motociclete, care mie imi place foarte mult, este faptul ca au unghiul dintre furca si verticala de 39 grade. Acest lucru, impreuna si cu altele, desigur, le confera un aspect "custom", cel putin pt mine. Cred ca doar Honda Fury, dintre motocicletele de serie, mai are unghiul asa de mare. In rest motocicletele de serie au cam 32, max 34 de grade.

ERATA : am gresit eu, nu au acelasi cadru. In fapt au foarte putine lucruri in comun (interschimbabile sunt doar rotile) :) . Scuze daca am confuzat pe cineva.

 

Marcel, sunt persoane care se ocupa de asa ceva la noi? Mersi

La noi, nu stiu, imi pare rau.

 

Pot sa-ti spun cum am facut eu. Am cumparat din Polonia, acolo este o piata moto destul de mare, nu se compara cu Romania, din pacate.

Insa este putin riscant, polonezii sunt cunoscuti pt faptul ca aduc motoare accidentate, le repara cu costuri minime si apoi revand. Uite site-ul de unde am cumparat eu motocicleta, un fel de ebay polonez :

http://allegro.pl/

 

Poti intreba si pe la vreo reprezentanta Yamaha ...cine stie ..trebuie intrebat, interesat ... sigur vei gasi.

 

Marcel

Editat de marcelm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat motocicleta din Germania de la un tip care face importuri din US.

El a fost pilot de vanatoare in US Air force si beneficiaza de niste discounturi militare la importuri, deci s-ar putea sa scoata un pret foarte bun pentru motocicletele aduse din America.

 

Stryker nu stiu daca avea la vanzare, dar avea Rider (cum a zis lumea mai sus - fratele/sora mai mare). Rider - 12.450 euro si Rider S 13.000 euro - fata de pretul afisat pe site-ul Star Motorcycles + transport si taxe ar iesi cu vre-o 2.000 euro mai ieftin.

 

Daca esti foarte hotarat sa cumperi pot sa-l intreb la ce pret ar putea sa aduca Stryker-ul si in cat timp.

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaaaaa, tu mi-ai vazut posturile si te-ai decis sa iti iei stryker inaintea mea :-L

 

p.s. cand faci rost de moto, am sa te rog sa ma lasi sa-mi delectez si eu retina si sa imi spui cateva impresii, poate la anu or sa fie 2 in romanica :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 11 months later...

DSTAR,o intrebare:la primavara,prin martie crezi ca putem vorbi cu individul ala?E vorba de Raider....Si o vreau noua.Pana acum am 10k euro.Mai strang vreo 3k pana atunci.Am vazut pemobile.de la 12990-13300 dar nu am inteles daca sunt cu sau fara tva.

Si o intrebare pentru MARCELM:in cat timp ti-a venit emulatorul pentru exup servo?Si poate sti unde gasesc un emulator si pentru lambda....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DSTAR,o intrebare:la primavara,prin martie crezi ca putem vorbi cu individul ala?E vorba de Raider....Si o vreau noua.Pana acum am 10k euro.Mai strang vreo 3k pana atunci.Am vazut pemobile.de la 12990-13300 dar nu am inteles daca sunt cu sau fara tva.

Si o intrebare pentru MARCELM:in cat timp ti-a venit emulatorul pentru exup servo?Si poate sti unde gasesc un emulator si pentru lambda....

Hello,

 

Toate piesele pe care le comand din USA vin in aprox. 10 - 20 zile.

Pentru O2 sensor, nu stiu daca exista emulator, separat de cumparat. Totusi, cred ca exista un emulator in kit-ul PCV. Insa, depinde de ce vrei sa faci, ce esapamente ai, ce electronica vrei sa pui ....

Editat de marcelm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista,dar nu de la Power Commander.Cam la cat as iesi cu o Raider noua din 2013-2014?Am gasit pe Mobile.de dar cam scumpeanu...

Adusa din USA, noua, 12.000 - 13.000 EUR. Mai exista si varianta Polonia, unde le poti gasi la 7.000 - 8.000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da, o gramada de modificari, nu prea mai seamana cu varianta stock ..Radiatorul l-am dat jos pt ca curgea, toate furtunele si adaptorul au fost OK, doar radiatorul curgea pe la un fiting ...nu am reusit sa-l etansez, teflon, loctite etc, dar nu am renuntat ...
Pentru a-ti face o idee cat mai apropiata de acest model, fa-ti cont aici : http://www.roadstarraider.com/index.php?action=forum, ma gasesti si pe mine sub acelasi user name.

Editat de marcelm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...