Sari la conținut

Ulei de furcă - ATF


Postări Recomandate

A venit la mine o Hondă VT500C din '85. Şi momentan trebuie să-i schimb simeringurile de ulei şi jambele de praf la furcă, ideea e că în manual scrie că uleiul de furcă recomandat e ATF. Acum, nu ştiu, prin anii '80 exista ulei de furcă special? Din câte ştiu ATF-ul are cam toate proprietăţile unui ulei de furcă actual şi e undeva pe la 5W-7W...ce să bag? Fork oil sau ATF?

 

Mulţumesc anticipat.

Editat de eViLiZeD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

si eu am o bijuterie identica si din cate stiu, cei de la service din brasov i-au bagat Fork Oil. Personal, nu cred ca are prea mare importanta tipul (din cele 2) ...

Felicitari pentru achizitie! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt forumuri americane/germane pe care oamenii scriu ca folosesc ATF de 5-10 ani, fara probleme. Sigur ca este vorba de motociclete care n-au amortizoare performante, asa cum este si cazul VT500.

Daca proprietarul isi permite, pune ulei de furca. Altfel, ATF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit la mine o Hondă VT500C din '85. Şi momentan trebuie să-i schimb simeringurile de ulei şi jambele de praf la furcă, ideea e că în manual scrie că uleiul de furcă recomandat e ATF. Acum, nu ştiu, prin anii '80 exista ulei de furcă special? Din câte ştiu ATF-ul are cam toate proprietăţile unui ulei de furcă actual şi e undeva pe la 5W-7W...ce să bag? Fork oil sau ATF?

 

Mulţumesc anticipat.

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?sector=2&category=25&subset=966&modelyear=&vehicle=20456&site=41&region=59&language=5&brand=45

 

Mai mura in gura de atat nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...