Jump to content
Sign in to follow this  
CostinALN

Categoria a2

Recommended Posts

Mai are cineva categoria A2? Eu ma inscrisesem la scoala pentru categoria A si dupa am aflat ca nu pot da ptr A ci pentru A2 ca nu am varsta 24 de ani.

Vreau si eu modele de motocilete cu 35kw maxim pentru ca sunt intr-o dilema foarte mare.

Legea spune ca am voie 35kw sau limitata la 35 dar sa nu depaseasca 70kw din fabrica...Daca stie cineva cum o limitez sau unde ca sa pot sa o trec cu 35kw in acte.

Dacă găsești limitat poți să conduci și 600cmc 4 în linie. Astea se găsesc prin vest și majoritatea au doar în acte 35kw, delimitate fiind.

pt fiecare model este set de piese cu care poti sa limitezi mobra.

Cel mai bine o cumperi deja limitata (sau cu acte din care sa reasa cae limitata) decat sa o cumperi nelimitata si sa o limitezi tu. E chestie si de piese aditionale (la carbutarie se schimba ceva prin carburatoare, la injectie exista ECU limitat) plus actele care sa dovedeasca ca e limitata care nu cred se obtin foarte usor, nu cred ca cei de la RAR au tester de putere.

ei bine, de la modelele de 600 ai putea sa-ti iei gandul, cel putin sprotivele clar. pentru ca nu intra absolut niciuna in legislatie ! toate au peste 70kw ! sunt modele noi care sunt facute special pentru categoria A2 (cbr 500R , kawasaki Z800 e version) Acum depinde si de ce tip de motor vrei...dupa mine este simpla treaba...ce are sub 70 kw este de A2 daca o limitezi...

de limitat, cel mai probabil o sa gasesti cele mai bune raspunsuri la reprezentanta motocicletei respective...

Edited by Finetty

Sunt curios daca accepta RAR-ul limitarile facute in Ro

Eu as fi vrut sv650s 2003-2004 dar eu as vrea din Italia sa imi aduc una si nu stiu daca sunt cu limitare in talon acolo..

Suzuki gsx 400

Eu as fi vrut sv650s 2003-2004 dar eu as vrea din Italia sa imi aduc una si nu stiu daca sunt cu limitare in talon acolo..

Horneturi știu sigur că sunt pe la italieni cu 35 pe talon .

Salut !

Poti lua si un chopper de 650 pana in 35kw sau chiar si ceva in monocilindru de 600 ... Nu stiu daca serviceul lui Papuc face limitari omologate RAR ...dar de limitat stiu sigur ca poate ....

Edited by BobCelLung

Sunt curios daca accepta RAR-ul limitarile facute in Ro

Nu accepta. A intrebat un prieten la RAR ca sa poata vinde un SV650 pentru incepator. Nu se poate. Poate nu se accepta nici cele din vest dar depinde cat de omologata este treaba. Daca ai TUV este posibil sa se accepte.