Sari la conținut

Ce sa pun in borseta pentru enduro?


kpeter
 Share

Postări Recomandate

Cele trebuincioase: leviere, chei (8,10,13,15,17,19), cheie bujie, briceag cu patent, multitool (imbus, cruce, torx), surubelnita (dreapta,cruce), lanterna frontala, banda adeziva armata, poxipol, banda izolier, trusa prim ajutor (compresa, fasa sterila, fasa elastica, betadina), 2m cordelina. Si ce mai crezi tu daca mai ai loc de ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce unlete sau alte chestii merita sa am la mine in borseta pentru enduro?

prezervative , un pistol ... chestii d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele trebuincioase: leviere, chei (8,10,13,15,17,19), cheie bujie, briceag cu patent, multitool (imbus, cruce, torx), surubelnita (dreapta,cruce), lanterna frontala, banda adeziva armata, poxipol, banda izolier, trusa prim ajutor (compresa, fasa sterila, fasa elastica, betadina), 2m cordelina. Si ce mai crezi tu daca mai ai loc de ceva.

 

bani, tzuica, tzigari,2 brichete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In borseta nu vei pune nici apa , nici trusa de prim ajutor si nici pistolul, acestea le vei baga intr-un rucsac. tu ar trebui sa sti mai bine ce scule folosesti cel mai des la motorul tau si de care nu te poti lipsi. Dupa doi ani de zile de carat tot felu de scule prin trusa , am facut curatenie si am ramas cu jumate din cate aveam , nu le-am folosit niciodata pe restu. Momentan mai am 2 bujii , patent , cheie bujie/rotii (ce de la ktm - 3 in 1),'shoricei de plastic" , 2 zale de imbinare pentru lant , 1 shurubelnita mica pt reglat carburatorul , 3 chei(parca) + banda de izolat + 1 shurubelnitza cu vreo 3-4 capete. Mai tre sa adaug un 'creion' de epoxy(sper sa nu am nevoie de asa ceva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o maceta sa-ti faci loc printre maracini cand de infunda traseul. eventual o poti folosi sa te bati cu jandarmii cand treci prin rezervatii sau cu vanatorii cand treci prin fondurile de vanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sergiu, magnetul nu prinde plastice si aluminiu !

 

eu mai pun in trusa de scule fir textil de pescuit aproximativ 4m de rezistenta peste 50 Kg

Se poate folosi la :

- legat ( cirpit ) manete, pompe de frina sau ambreiaj.

- inlocuire cablu de acceleratie rupt. am facut asta dupa ce o craca a prins unul din cabluri ( 4T ) si l-a rupt. a mers perfect motocicleta cu fir de pescuit.

- l-am mai folosit sa leg cauciucul de spite. a tinut 2 urcari suficient sa trec de niste namoale la "prieteneasca lui teo"

 

daca ambreiajul e pe duca mai iau cu mine un disc mai vechi cel cu ferodouri. il prind cu soricei de sirma ce tine filtrul de aer.

 

o punga sa pui telefonul cind ploua ! eu am folosit asa ceva http://www.miniinthebox.com/small-black-portable-waterproof-hermetic-bag-with-a-headphones-line-for-mobile-phone_p494986.html

 

o sticluta de bixtonim in care pui lichid de frina + un furtun scurt sa poti cupla sticluta la aerisitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un biletel cu versurile cantecelului de imbarbatare Sprite.

Ca sa fiu mai usor, eu nu pun nimic in borseta (am invatat versurile pe de rost).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In borseta nu vei pune nici apa , nici trusa de prim ajutor si nici pistolul, acestea le vei baga intr-un rucsac. tu ar trebui sa sti mai bine ce scule folosesti cel mai des la motorul tau si de care nu te poti lipsi. Dupa doi ani de zile de carat tot felu de scule prin trusa , am facut curatenie si am ramas cu jumate din cate aveam , nu le-am folosit niciodata pe restu. Momentan mai am 2 bujii , patent , cheie bujie/rotii (ce de la ktm - 3 in 1),'shoricei de plastic" , 2 zale de imbinare pentru lant , 1 shurubelnita mica pt reglat carburatorul , 3 chei(parca) + banda de izolat + 1 shurubelnitza cu vreo 3-4 capete. Mai tre sa adaug un 'creion' de epoxy(sper sa nu am nevoie de asa ceva)

diferit fata de citat ....doar 1 bujie, fixa de 8,10,12,13, T ul si tubularele din trusa ktm, sarma otelita subtire, (40 cm), sarma de 1 mm mai flexibila, 5 m de chinga, doar o za de lant, bricheta, servetele, bani, frontala, 4 baterii daca am si gps ul la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferit fata de citat ....doar 1 bujie, fixa de 8,10,12,13, T ul si tubularele din trusa ktm, sarma otelita subtire, (40 cm), sarma de 1 mm mai flexibila, 5 m de chinga, doar o za de lant, bricheta, servetele, bani, frontala, 4 baterii daca am si gps ul la mine.

Soso, ce faci cu cheia de 12 ? ... arunci dupa ciini ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso, ce faci cu cheia de 12 ? ... arunci dupa ciini ?

 

eu am vazut la un prieten o cheie inelara reglabila de la 9 la 12. :)

ea de la mama ei e de 12 dar se regleaza cu doua pietre in cat trebuie...ba mai ovala ba mai rotunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...