Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu sunt curios la faza asta.

Nu stiu de ce dar am evitat intodeauna HJC fara sa am vre-un motiv intemeiat.

 

Poate ne spune cineva unde sunt produse daca sunt sub licenta altui producator etc.

 

La motogp nu prea am vazut HJC (poate ma insel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pareri genrale aveti despre castile HCJ, sunt bune, cam pe ce loc in topul preferintelor voastre l-ati situa?

 

am eu una HJC FG 14 PEGASUS MC-2 albastru decor.......si sunt super incantat de ea!!!!!! e net superioara celor ce le-am avut inaint ( the rat, airoh warrior 2)! se asaja foarte bine pe cap, foarte confortabila, tine super bine la viteza (nu misca de loc), nu vajaie, si nici nu se abureste!!!! nu ma intrebati de securitate ca nu stiu si sper sa n-am ocazia s-o testez vreodata!!!!!

post-29673-1201877527_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu am un ZF-9 si mi se pare calitate/pret foarte buna. Sunt produse in State si din acest motiv n-o sa le prea vedeti in campionatele europene, in schimb acolo sunt foarte cunoscute. Siguranta e ok, stiu din cea mai sigura sursa - experienta :bigstar: . Cel mai bine te duci si vezi/probezi la baietii de la Scorpio, sunt importator oficial.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: ...... nush daca sunt aprobate pt europa.... trebe sa aiba "aprobat D.O.T."

 

sunt sau nu aprobate?

 

:bigstar: .....lojic ca-s aprobate pt europa.....si au "aprobare T.U.V."

 

da, sunt aprobate!

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 19:57 -------------
am gasit asta:

 

History of HJC Helmets. (excerpt from www.hjchelmets.com)

Since 1971, HJC has specialized in manufacturing motorcycle helmets exclusively. The combination of this extensive specialized manufacturing experience, innovative ideas, and reasonable pricing resulted in HJC’s success in worldwide markets. It is HJC’s continual goal to provide high quality, comfortable, and reasonably priced helmets to motorcyclists throughout the world. As a direct result of this mission, since 1992, HJC has succeeded in maintaining the status as the #1 helmet brand in North America. More importantly, motorcyclists worldwide make HJC their brand of choice. (Refer to Motorcycle Industry Magazine, 1992~2004) And with a wide selection of helmets in the mid-to-high-priced range, HJC has expanded consumers’ choices in helmets.

In the new millennium, HJC has expanded its range with the introduction of the AC series high-end helmets. These models showcase our technical capabilities and innovations such as our advanced ventilation channeling system and our unique composite shell designs and have been proven at the highest levels of professional racing by top athletes in Motocross, Road Race, Snocross, and Freestyle Motocross. What sets our AC series apart is that it offers all the features of high-end helmets at prices the average consumer can afford, an accomplishment our high-end competitors have not been able to achieve. Our new AC series (AC12 and ACX3) come in both fiberglass and carbon materials. The carbon fiber helmet offers light weight for rider comfort. In fact, the new carbon helmets will be one of the lightest helmets in the market place, if not the lightest.

With the addition of the helmet models mentioned above, it should be clear that our continual goal is to be a true motorcyclist friendly brand, offering safe, comfortable, attractive, and affordable helmets.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba si eu trebe sa-mi iau o casca.,ca am un smen de probiker si nu am incredere in ea. si nu prea stiu ce sa-mi iau

am sa plec peste 2 sapt in irlanda sa vad poate gasesc acolo ceva bun si rezonabil la pret

 

:kiss: ....... poate ai gresit topicul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am HJC AC-11 Dragon Red de 2 ani si peste 24 de mii de km. Din pacate n-am testat nicio alta casca o perioada indelungata pentru a putea face comparatii.

Calitatea castii este buna per total. Piesele in miscare, ventilatiile si sistemul vizierei, sunt ca in prima zi in ciuda multor frecusuri. Sunt in special incantat de sistemul de prindere al vizierei fata de ce am vazut la altii. Se scoate si pune viziere foarte usor fara riscul de a rupe ceva (cum e la Arai), nu mi s-a deschis niciodata in mers indiferent de pozitia capului si viteza, daca o tii intredeschisa cand prinzi viteza se inchide singura. Poate si mai important viziera a ramas inchisa cand am dat cu casca de asfalt desi m-am dus fix pe viziera.

Au aparut niste crapaturi fine pe vinilul de la baza castii, s-au tocit niste cusaturi, s-a scamosat interiorul castii de la parul meu tuns 0, chestii normale zic eu la atata folosire.

Viziera e scratch resistant si tratata anti-aburire. A fost destul de rezistenta la zgarieturi, bineinteles in limitele decente, anti-aburirea a durat aproape un an, s-a dus de la spalat si sters. Totusi casca se abureste destul de putin comparativ cu altele pe care le-am probat, si din cauza scutului nazal. Nu se compara cu pinlock insa.

Imi place ca vine direct cu scut nazal si la barbie, cat de putin am mers cu alte casti care nu aveau aceste lucruri nu mi-a placut. Totusi tine de preferinte, fara cele doua accesori casca este mai aerisita si unii nu suporta scutul nazal care e la marginea vederii periferice.

Aerisirile baga destul aer daca nu porti cagula, dar cum eu port mereu prin oras pe caldura intredeschid viziera. Cu exceptia aerisirii centrale de sub viziera celelalte nu genereaza zgomot notabil la viteza daca sunt deschise.

Casca e relativ zgomotoasa comparata cu modele din aceeasi clasa (dar semnificativ mai scumpe!) de la Shoei si Arai. Din cate am citit pe net este o caracteristica tipica HJC. Daca intorci capul la viteza intra aer pe langa viziera, nu destul sa simti un curent dar suiera. Nu pot spune ca ma deranjeaza prea mult, de obicei ma uit in fata cand conduc :what:

La capitolul confort casca mi s-a potrivit ca o manusa, dar asta depinde de forma capului, al meu e "ou intors" dupa terminologia gasita pe internet.

Aerodinamica mi se pare ok, din nou, n-am testat calumea alte casti pentru a putea face comparatii calumea, insa pana pe la 200 nu simt ca opune prea multa rezistenta la inaintare.

Am dat de doua ori de asfalt cu ea si n-am simtit nimic. Evident nu au fost teste relevante de laborator, dar casca si-a facut datoria. A sarit lacul pe cativa milimetri si s-a zgariat viziera, in rest n-a patit nimic.

 

In concluzie as spune o casca buna la un pret foarte bun. Fara a putea spune asta cu siguranta mi se pare ca modelele Shoei de top ar fi mai bune, insa pretul este dublu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

io am uh hjc flip up in afara ca "fluiera" la viteze mari... calitate pret ok, ventilatie ok, intretinere ok,

 

concluzie: nu ma plang dar nici nu sunt ffff multumit, e loc si de mai bine dar nu la banii astia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un HJC CL15. Din pacate modelul nu se gaseste in Europa (numai CL14).

De fapt e un CL14 cu captuseala care se poate scoate pentru spalare iar aerisiri si viziera stil AC11.

Standarde DOT si SNELL ultimele variante la momentul cumpararii (dec 2006).

 

Partea proasta - destul de zgomotoasa, plasticul vizierei s-a "cracanat" un pic si nu mai calca bine pe etansare deci intra aer un pic.

In oras se abureste ... la drum intins insa se dezabureste imediat.

Nu are "aparatoare" deasupra nasului si sub gura pentru redirectionare flux aer.

Luati-va sa va fie fixa la cumparare ca se mai lasa nitzel captuseala in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modelul AC-11 nu se mai fabrica de anul acesta dar mai gasiti masura M si L la magazinul Scorpio-AZ Motors Outlet pe mihai eminescu nr. 162

pretul este cam incredibil, doar 450 lei :kiss: dar nu sunt decat pe negru complet masurile M si L

masura S s-a dat ca painea calda

 

nu mai avem nici masura M.

in continuare HJC AC-11 Negru masura L la 450 lei !!!

Va asteptam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fan hjc.Am avut cl14 super multumit,am mers si cu alte casti de maxim 10 mil si nu mi-au placut la fel de mult ca si hjc fiind aprox 500ron.

Acum am cumparat si un HJC HQ1 carbon si sunt tare curios cum este,dupa ce ies prima data cu ea scriu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

eu am trei casti de la HJC printre care si AC-11

in oras e foarte buna se ventileaza bine si este ceva mai usoara decat altele.

in afara se schimba situatia casca fiind destul de zgomotoasa chiar si decat alte modele HJC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Salut,

 

Mai astept pareri legate de HJC-uri, pls.

 

Am gasit niste teste interesante facute in UK:

 

Se numesc SHARP: aici

 

am eu un hjc AC-11 sunt super multumit de el.....dar vreau si eu dk ma poate ajuta cineva sa imi gasesc o viziera ionizata, pentru ca, cea originala imi este incomoda cand este foarte insorit....va rog, astept un PM ceva ca sunt "disperat" :grinbandit:)...multumesc anticipat

Editat de razvan_kalibra92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut CL14,ZF9 si FG14-casti de 120e,150 si 220 euro.Sunt net superioare comparativ castilor gen PROBIKER,CMS,VEMAR,NZI,STREETFIGHTER,UWEX,KBC,dar incomparabile celor de top.Cl14 era usoara si din plasticcu incuietoare cu click,vajaia la viteze mari,buna insa de oras.La ZF9 interiorul era de material mai fin,legatura cu dublu d,carcasa tot plastic,dar de calitate mai buna,vazaia peste 150 rau,iar la peste 200 urla pot spune,FG14 am avut una si am testat una model mai vechi cu un an facuta doar pt state si eraU din acelasi plastic ca ZF9,prindere cu click si interior mai fin ,maiputin zgomotoasa comparativ cu celelalte casti,dar incomparabil cu castile de top.Modelul acesta ca si zf9 aveau breath guard de serie,iar AC14 avea o folie pe viziera antifog.Daca ar fii sa fac un top al castilor as spune dupa mine 1.SHOEI,ARAI,SUOMY 2.SCHUBERH 3.HJC.Mentionez ca nu am testat insa Rx7Corsair sau vreo casca AGV.Am vazut ca modelul carbon de la Hjc are cam acelasi pret ca Shoei RF SAU XR1000.IN ACEASTA SITUATIE RECOMAND SHOEI SI RAMAN ADEPTUL CA MAI BINE FACI UN EFORT SUPRAOMENESC SA IEI O CASCA BUNA DECAT SA MORI CU CARDUL SAU BANII IN BUZUNAR CA TI-A PLESNIT CASCA LA VREUN IMPPACT!

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog cititi asta : " "It is unwise to pay too much, but it is worse to pay too little. When you pay too much, you lose a little money...that is all. When you pay too little you sometimes lose everything, because the thing you bought was incapable of doing the things it was bought to do. The common law of business balance prohibits paying a little and getting a lot...it cannot be done. If you deal with the lowest bidder it is well to add something for the risk you run. And if you do that, you will have enough to pay for something better. There is hardly anything in the world that some man cannot make a little worse and sell for a little cheaper, and the people who consider price only, are this man's lawful prey"

 

John Ruskin(1819-1900)

 

Economist

 

"

 

are tare multa dreptate omu asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
va rog cititi asta : " "It is unwise to pay too much, but it is worse to pay too little. When you pay too much, you lose a little money...that is all. When you pay too little you sometimes lose everything, because the thing you bought was incapable of doing the things it was bought to do. The common law of business balance prohibits paying a little and getting a lot...it cannot be done. If you deal with the lowest bidder it is well to add something for the risk you run. And if you do that, you will have enough to pay for something better. There is hardly anything in the world that some man cannot make a little worse and sell for a little cheaper, and the people who consider price only, are this man's lawful prey"

 

John Ruskin(1819-1900)

 

Economist

 

"

 

are tare multa dreptate omu asta .

scuze ca redeschid topicul asta dar am gasit la un italian care are un magazin in complex AXA vizavi de Dambozita,vizavi de targ vitan...are niste casti hjc prea ieftine 250ron una mata si 350 hjc uni(preturile astea sunt din iarna),modele 2008,materialul parca era prea moale,mai ales la obraji,eu obisnui cu un shark s500,viziera nu se aburea deloc,stie cineva daca sunt veitabile ca nu prea isi face reclama,are si un iste dar vinde pe site doar niste csti anonime....stie cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Deschid si eu topicul asta, am nevoie de un sfat.

 

Mi-au placut castile originale Kawasaki, am vazut ca sunt facute de HJC. Modelul este MC4F in declinare Dragon sau Z-Extreme.

 

In mod normal sunt vreo 1000ron, acum sunt la oferta la MyMoto la vreo 750Ron

 

Pun si 2 poze cu ele.

 

Ce parere aveti ? Merita sa imi asa ceva ? Imi placeau ca erau exact ca cele din mapa de prezentare de la Z 750-ul meu.

 

Alternativa, ca sa ma asortez cu motorul :baldy:, este un Arai RX7 GP Monster Energy, dar care este 2500Ron la oferta. Adica....de aproape 4 ori mai mult ca HJC. Stiu, e Arai, dar....

 

Vreo parere ?

post-22964-1282125188_thumb.jpg

post-22964-1282125213_thumb.jpg

post-22964-1282125363_thumb.jpg

post-22964-1282125566_thumb.jpg

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput am fost un pic retinut in cumpararea unei casti hjc dar pana la urma am ales varianta de carbon care e destul de scumpa,dar...eu zic ca merita bani.Usoara,stabila in cap chiar si la viteze mari,nu e zgomotoasa si daca bine tin minte a obtinut 5 stele la teste.Vreau sa o vand acuma sa cumpar ultimu model tot hjc si tot carbon ^_^ isi face treaba f bine de la 60-299 kph

post-42663-1282471415_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...