Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Ieri mi-am achizitionat si eu prima casca HJC e vorba de HJC FG-15 Ben Spies trophy,pot spune ca e casca de nota 20 ..Am avut si un RX-7 de la arai si pot spune ca e peste ea..Am primit in cutie 2 viziere una iridium si una dark smoke si cea normala cu o prindere pot spune destul de stransa ..la 220 nu simt nici pic de vant sau curent in casca,si muzica duduie normal(nu exista diferenta de acustica intre 40 km/h si 200).O casca extraordinara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
:)..Cand ai ambele casti pe mana poti sa faci diferenta prietene..Acum probabil tu vorbesti din auzite,ca dehh ,,Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii''...http://sharp.direct.gov.uk/ ia intra aici si fa o comparatie intre cele 2 casti..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)..Cand ai ambele casti pe mana poti sa faci diferenta prietene..Acum probabil tu vorbesti din auzite,ca dehh ,,Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii''...http://sharp.direct.gov.uk/ ia intra aici si fa o comparatie intre cele 2 casti..

 

One of the most high-spec helmets on the market the HJC FG-15 Trophy Plain Full Face Motorcycle Helmet can withstand anything an experience rider will put it through. This particular helmet is a Ben Spies replica and is indentical to the helmet he wore in the 2009 World Superbike Championship. HJC FG-15's are developed in a high velocity wind tunnel, this technology gives the helmet great stability even at high speeds. An optimised ventilation system, designed to work with its aerodynamics, allows the rider to feel constantly refreshed and awake at all times. Included with all our HJC FG-15 crash helmets is a free smoke tinted visor, just making the helmet even more disirable.

 

Bagatorii in seama ar trebui sa se abtina..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Uite acum pot scrie si eu ceva despre HJC , de azi sunt posesorul uneia , mai precis un FG-15 Vollez MC1F . Materiale ok la atingere , par rezistente , imi place peste tot , nu lasa impresia de plastic ieftin ca la altele , chiar de genul Arai si Caberg entry , in anumite parti unde se imbinau sau in colturile plasticelor erau parca taiate ca la conserva . Modelul ales de mine este parca mai usor decat altele cu acelasi design , pe cantarite are 1433 gr. XL-ul . La Caberg mi-au placut anumite portiuni , dar mi-au displacut f mult altele , in timp la HJC media calitalii pare ok , iar greutatea este mai ok la HJC .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios la faza asta.

Nu stiu de ce dar am evitat intodeauna HJC fara sa am vre-un motiv intemeiat.

 

Poate ne spune cineva unde sunt produse daca sunt sub licenta altui producator etc.

 

La motogp nu prea am vazut HJC (poate ma insel)

Vezi ca are Ben Spies .....in SUA se vand f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luate una peste alta, HJC este totusi cel mai mare fabricant de casti din lume. are si marele noroc sa fie lider pe piata americana ceea ce ii confera un anumit avantaj. pana mai acum ceva ani erau destul de economic lucrate acum insa lucreaza cu mult mai multa grija. deh, concurenta e mare ceea ce e un bine pt. ca fac casti din ce in ce mai bune. pt. cine intreba unde sunt fabricate: Koreea!!! HJC este o firma Koreeana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot uitat pe a mea si nu am gasit nicaieri , dar e adevarat , nici China nu era scris nicaieri ! Vanzatorul mi-a spus ca e marca americana , dar nu a reusit sa-mi arate nici o eticheta cu originea ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot uitat pe a mea si nu am gasit nicaieri , dar e adevarat , nici China nu era scris nicaieri ! Vanzatorul mi-a spus ca e marca americana , dar nu a reusit sa-mi arate nici o eticheta cu originea ei .

Scrie pe undeva ca e facuta in Koreea, eu am gasit la a mea. Nu mai stiu exact unde, ca e in husa si husa in cutie de vreo luna si ceva. Cred ca trebuie sa ii dai jos interiorul ca sa gasesti.

Editat de georgem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot uitat pe a mea si nu am gasit nicaieri , dar e adevarat , nici China nu era scris nicaieri ! Vanzatorul mi-a spus ca e marca americana , dar nu a reusit sa-mi arate nici o eticheta cu originea ei .

 

asa este, toata lumea crede ca este marca americana tocmai datorita faptului ca este cea mai vanduta casca de acolo..si nici pe site nu scrie decat ca au fabrica in koreea , china si vietnam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

A testat cineva RPHA 10? Tare imi face cu ochiul...

 

Se pare ca trebuie sa-mi raspund singur la intrebare ! :bounce: Iata un test facut de cei de la Motorrad intre RPHA si rivale.

post-55834-0-33346600-1332153481_thumb.jpg

Editat de aurelyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut baieti,

 

Astazi am fost la sa-mi iau niste placute de frana pt Pegaso de la Scorpio AZ Motors ( langa statia de metrou Stefan cel Mare ) si am vazut ca au oferte excelente la casti.

Am plecat de acolo cu placute de frana 62 lei ( la Cotroceni costau 100 lei ) si cu o casca HJC CS-R1 pe care am cumparat-o cu 160lei. Un chilipir, asa pot sa mai conserv C3-ul pentru ture lungi.

 

Recomand magazinul,baietii sunt seriosi si de bun simt.

 

Mai era o casca HJC neagra la 100lei........eu pe aia am vrut sa o iau dar imi era un pic mare XL..............nu stiu de ce :what: .......pentru ca si CS-R1 este tot XL si imi este fixa.

 

Ideea e ca daca ai un buget mai mic sau cauti un chilipir merita sa arunci un ochi aici http://www.scorpio-az.ro/ sau sa te deplasezi chiar la magazin.

Castile chilipir incepeau de la 100 Ron pana la 250 - 300 Ron.

 

Eu am mai cumparat diverse de la ei diverse, stau foarte aproape de ei, daca cumperi mai multe iti ofera si un discount daca il ceri sau daca esti client mai vechi.

 

Sper sa va fie de ajutor acest anunt daca aveti de nevoie de ceva echipament si nu vreti sa cheltuiti o avere sau sunteti zgarciti :laugh: .

 

Numai bine :cheers:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la ei sambata, cu un prieten, si si-a gasit un HJC la 360 lei. Aveau reduceri si la icon, dar astept sa treaca saptamana asta sa mai aduca niste marimi, acum aveau numai M-uri si XL-uri, daca va intereseaza :)

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cumparat de la ei un HJC zf-10 negru mat la 350 plus o viziera iridium la 100 ron,in total o casca super cu doar 100 de euro,nu stiu de ce au reduceri asa mari dar e super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am comandat la ei un IS-MAX Raptor MC5F , flip up, astept sa vina, dureaza ceva, dar pretul care l-am gasit la ei este de 520 lei, iar pe fc-moto , la 170 euro , plus transportul 12 euro - sper sa merite asteptarea

Editat de v strom19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
Vizitator little wayne

Asta e modelul de top ,oamenii de afara spun doar lucruri bune despre modelul asta.As vrea sa cumpar si eu insa nu stiu daca o sa dispun de bani pentru o casca anul asta...am ceva bani de spart si daca or sa imi ramana,cumpar casca asta sau un XR1100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci am vazut dar oare ratingul nu se datoreaza faptului ca fg-15 e mai veche si a fost mai mult folosita rpha fiind mai noua poate urmeaza sa-si ia ratingul ?

nu stiu intreb?

oricum mutumesc de raspuns astept parerile voastre!!!



scuze sau ala e ratingul de impact?



k abia acum am citit ala e ratingul de impact!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Buna! Am observat ca nu avem un topic dedicat la categoria Casti. Din cauza bugetului si a faptului ca am de bagat ceva bani in motocicleta, mi-am luat gandul de la Scorpion EXO-500 si as lua o HJC IS-16. Bine, criteriul de baza a fost sa aiba ochelari de soare (eu port ochelari de vedere - strabism ochiul drept) si sa nu treaca de 500 de lei. Pareri? Stiu ca mai e un topic pe undeva pe forum dar e bine sa fie si unul general, eventual Pinned (ramane la discretia moderatorilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...