Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Seria RPHA 10/10+ si 11 este o serie de casti racing, acum cunosc persoane care au casti din seria asta si care merg pe naked fara nici o problema.

 

In curand o sa apara modelul RPHA70, o serie care o sa fie sport touring si care o sa vrea sa inlocuiasca seria RPHA ST, ca si evolutie nicidecum ca aceasta ar fi o casca slaba.

 

Alte alternative ar mai fi FG-ST dar dar ar fi ca material exterior dintr-un compozit din fibra de sticla, nu ar mai fi tri-compozit (PIM) cum este seria RPHA.

Editat de oFF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

are cineva rapha 70 ? ce greutate ? e galagioasa ?

Si eu sunt interesat fie de RPHA 70 fie Shark RACE-R PRO.

» Post actualizat in 30 Apr 2017 09:26

Defapt voi alege fie SHARK RACE-R PRO (daca raman la casca sport), fie SHARK Spartan Carbon sau HJC RPHA 70 (daca voi alege o casca mai mult touring decat sport).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

are 5* la sharp (daca e relevant pt tine)

ventilatie destul de buna

as zice ca nu e nici prea zgomotoasa, nici foarte silentioasa, undeva la mijloc. E decenta din punctul asta de vedere, oricum

pret ok

ochelari de soare integrati (cu toate ca trebuie sa ai grija cu butonul care ii coboara, e usor sa-l rupi)

pinlock

 

Merita banii aia, daca ma intrebi pe mine. A, si incearca sa nu iti iei vreo varianta cu vopsea cauciucata. Am un prieten care are asa ceva si dupa 2 ani i s-a crapat toata vopseaua de pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are 5* la sharp (daca e relevant pt tine)

ventilatie destul de buna

as zice ca nu e nici prea zgomotoasa, nici foarte silentioasa, undeva la mijloc. E decenta din punctul asta de vedere, oricum

pret ok

ochelari de soare integrati (cu toate ca trebuie sa ai grija cu butonul care ii coboara, e usor sa-l rupi)

pinlock

 

Merita banii aia, daca ma intrebi pe mine. A, si incearca sa nu iti iei vreo varianta cu vopsea cauciucata. Am un prieten care are asa ceva si dupa 2 ani i s-a crapat toata vopseaua de pe ea

100€ as plati pe ea. Noua , de la privat.

 

Momentan am un shark rsf2, imi este strâmta si ma doare capul de la sunetul vântului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat IS17 sotiei anul trecut. Ni se pare ok casca (inainte a purtat Shoei dar a inceput sa se macine buretele, drept ca are ceva ani insa a fost utilizata putin). Nu-mi place sistemul de inchidere al IS17, intalnit pe mai multe modele de HJC. Dpmdv e o optiune pe care o iau in calcul si pt inlocuirea actualei mele casti (tot Shoei, tot burete macinat, dar macar a fost utilizata intens). Am avut o mica retinere in ceea ce priveste materialul, fiind adeptul castilor din fibra, inca nu mi-a trecut complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#kilipir :P

Off topic: tot asa ai luat si Sharkul care iti strange bostanul, este? Nu conteaza marimea si cum te simti cu ea, ieftina sa fie!

Nu am cumparat niciodata casca fara sa probez atent, si nici nu as face-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La IS 16 sistemul de inchidere e destul de ok :)

Nu stiu cum face cu viziera inchisa la viteze mari... pt ca in principal merg cu viziera ridicata si cu ochelarii lasati.. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#kilipir :P

Off topic: tot asa ai luat si Sharkul care iti strange bostanul, este? Nu conteaza marimea si cum te simti cu ea, ieftina sa fie!

Nu am cumparat niciodata casca fara sa probez atent, si nici nu as face-o.

Cine a spus că cumpăr o casca fără să probez si sa imi placa?

 

Shark-ul l-am primit la motocicleta.

 

Ps. Am găsit un shoei gt air :) #kilipir :P

Tu ce casca ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XR1000, am luat-o 9 (tot #kilipir, cel de la care am cumparat-o o comandase de pe net si nu i s-a potrivit :P ) si e al 3-lea Shoei al meu. Cel de-al 2-lea l-am inlocui dupa ce am trecut prin luneta unei masini cu el, nu era decat nitel zgariat dar am considerat ca e mai safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut. Vreau sa imi iau un hjc rpha 11. Mă interesează si pe mine câteva aspecte generale, zgomot in casca, aerisire, rezistenta ornamentelor, viziera..... am avut un Arai viper gt si nu as vrea sa fiu dezamagit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Arai RX7 Corsair, dupa X-Lite 801RR si acuma am HJC RPHA 10Plus

Nu o sa fi dezamagit ca e la jumate de pret de Arai.
11 are destul de multe in plus/bine fata de 10Plus si sunt foarte multumit de casca.

+ Calitate materiale in general

+ Materialul din interior foarte confortabil, tine destul de bine sa ramai "racoros" pe caldura, treaba cu anti imputiciune si bacterian functioneaza perfect

+ Calitatea vopselei
+ Aerisiri care fac fata cu brio (11 sta mult mai bine ca 10)
+ Zgomot interior in parametrii normali spre bine
+ Sistem bun de dat jos/pus viziera si blocarea sa
+ Primesti pinlock si viziera fumurie in cutie
+ Camp de vizine foarte ok (din nou 11 sta mai bine ca 10)
+ Greutate 1350g la XL !

+ Chin guard + nose guard isi fac treaba cu brio
+ Ai loc sa bagi ochelari
+ Ai loc sa pui boxe de la intercom

+ Ai loc sa montezi sistem com aftermarket
+ Baietii de la shop4moto care comercializeaza HJC sunt dotati in magazin, se misca cu talent si sunt de treaba

- In cazul meu calitatea pinlock-ului este de pus la indoiala, adica parca s-a futut materialu in timp, parca e data cu lac si a facut efectul de coaja de portocala

Eu am luat 10Plus-ul cand a iesit pe piata si chiar zilele astea inclusiv acuma cateva minute ma uitam dupa RPHA 70.
Avand in vedere ca am trecut la parbriz inalt si pozitie dreapta pe motor, 11 ar fi inutil, precum 10 pe care il detin.

Asa ca ma uit dupa: ochelari de soare integrati, culoare hi vis, materiale si ventilatie cel putin la fel de bune comparativ cu ce am acum si dublu D


Rezumat nu ai sa fi dezamagit ca efectiv nu ai avea de ce, dupa cum vezi eu treptat am scazut pretul de cumparare a castilor.
Momentan HJC cam rupe piata cu castile, cel putin in ultimul timp au inceput sa faca probleme serioase concurentei.

Singuru lucru ce nu se poate discuta la Arai sunt ventilatiile integrate in viziera.. pff alea fac toti banii si vad ca nimeni nu le copiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa compari hjc cu arai.....o sa fii dezamagit ;) , nici macar cu shark, este cu o clasa mai jos.

 

Probabil nu ai avut niciotata gama RPHA, nu va fi dezamagit, este mult peste alte casti "de top".

» Post actualizat in 30 Jun 2017 14:17

Cumpara RPHA 11 cu incredere, merg pe RPHA de la 10, 10Plus, si acum 11, de nota 10!. Este cea mai buna casca pe care am purtat o vreodata, pentru mine este mai buna decat k5 de la agv, peste xr1100 shoei (am avut cand era modelul de top la shoei), se aseaza mai bine decat xlite 802rr... raport pret/calitate, CEA MAI BUNA CASCA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, destui care nu se informeaza au impresia ca HJC este ce era acuma 10 ani, o casca de plastic din Corea
Plus daca sunteti fani ICON, surpriza! sunt HJC da din mai saracie ca un fel de Grex de la Nolan, da cu culori misto

Dupa Arai si Xlite, pe sufletul meu as merge pe Xlite muult si bine si as fi acel obsedat de respectivul producator.
Dar daca vine altcineva si imi da daca nu fix la fel ce imi ofera numele mari, cateodata chiar mai mult la preturi de pana la 50% mai putin... Pai Bo$$

Legat de preturi observ ca de la ultima generatie RPHA preturile au crescut usor.. vorbesc tot timpul de modele cu culoare de baza, fara extra 25% in plus ca sa am un stiker cateodata frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca e ok dar are minusuri la cat se lauda:

-destul de zgomotoasa, nu ca arai nu ar fi

-pe bostanul meu arai sta cel mai bine si e foarte confortabila

-viziera e degaba cu tot cu pinlock se abureste

Nu detin casca,un prieten a cumparat,eu doar am testat.

» Post actualizat in 01 Jul 2017 08:52

viziera se zgarie foarte usor in comparatie cu una de arai am uitat partea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca e ok dar are minusuri la cat se lauda:

-destul de zgomotoasa, nu ca arai nu ar fi

-pe bostanul meu arai sta cel mai bine si e foarte confortabila

-viziera e degaba cu tot cu pinlock se abureste

Nu detin casca,un prieten a cumparat,eu doar am testat.

» Post actualizat in 01 Jul 2017 08:52

viziera se zgarie foarte usor in comparatie cu una de arai am uitat partea asta

 

Dupa cateva mii de kilometri, viziera mea este ca noua... posibil persoana in cauza o tine aruncata in portbagaj la masina, sau sterge mustele cu racleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva hjc is 17 ? Vreo părere ? Este 180€ noua

Am eu, tocmai ce-am facut upgrade de la ea.

 

Nu e o o casca rea. Depinde, fireste, cu ce o compari. Am mers cu ea 2 ani. Ce m-a deranjat cel mai tare a fost zgomotul. La viteza huruie semnificativ, e o idee foarte proasta sa ies cu ea din oras fara dopuri. In rest, e relativ grea, se inchide bine, pinlock-ul functioneaza, ochelarii de soare sunt cam insuficient colorati pentru o zi din aia cu soare puternic, aerisirea nu e grozava, insa suficienta cata vreme te misti cat de cat. Sistemul de inchidere rapid mi-a placut, e... rapid. Chin guardul nu e gandit ideal, mai scoti o albina din casca din cand in cand.

 

Pe plus-uri e ieftina si performeaza foarte bine la banii ei.

 

Insa, nu-ti lua casca pe netestate. Du-te, vorbeste cu baietii si gasiti o varianta sa o scoti la drum pe mobra ta, in conditiile tale. Altfel, poti avea surprize foarte neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...