Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

nu laud arai dar nici o alta firma nu sta la fel de bine pe cap, iti da o senzatie de zici ca a fost facuta pt capul tau ,mai detin si casti shark,shoei,hjc.

Depinde de forma capului! Eu de ex sunt la al 3-lea Shoei, mi-au venit perfect toate, insa am probat Arai si nu ma simt la fel de bine. Ma gandesc acum la o casca noua, nu prea imi permit acum Shoei si Hjc ar fi o optiune. Am probat una sh de la un coleg de forum, modelul sub Rpha sau cum ii spune, tot din fibra, insa nu mi-a placut cum am simtit-o pe cap. IS17 i-am luat sotiei anul trecut de la shop4moto, raport calitate pret mi se pare super OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Kawasaki, tu ai habar despre ce vorbești, in general? Te lauzi ca detii o tona de casti și cu toate astea asa știi tu ca Arai e pt cap rotund? Wtf dude? Da da, cum spunea @hora09,luati toti Arai. În special cei cu cap rotund. 😂😂😂

» Post actualizat in 03 Jul 2017 08:27

La ce bani dai pe un Hjc din noile generații si la ce conține pachetul, nu ai ce comenta. E o casca de toți banii, cum putine gasesti mai nou. Majoritatea sunt over-priced fix degeaba. Pardon, pt ca Arai/Shoei/Schubert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am laudat George, mi-am spus doar parerea despre cum se aseaza un arai pe cap (capul meu) si alte firme de casti.In locul hjc ul as alege oricand un shark ca sa fie un pret egal si sa nu mai bagam arai'u si shoei'u la inaintare.Daca arai nu e pentru cap rotund gresala mea...eu asa stiam.Si in momentul de fata folosescu mai mult sharkul decat restul castilor pentru ca este un compromis de casca usoara si silentioasa fata de arai si shoei iar dopuri nu prea folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost în dilema, RPHA11 SAU shark race r pro carbon. Am ales cea de-a doua din mai multe motive,. Sunt la a 5a casca shark si in mod cert vor mai urma. Dpmdv cel mai bun raport pret/calitate si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci ce te iei de mine :lol:

"legatul de tine" era mai mult o ironie pt forma capului pt Arai. Nu se alta, dar daca citeste unul mai neavizat, cu cap rotund, si isi ia Arai, apoi te umple de sfinti.😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Cine imi poate explica diferenta dintre 10 normal si 10+?


» Post actualizat in 31 Jan 2018 19:21

Nu mai bine rpha 11 la 1200ron?

https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/324623

Castile sunt bune, am avut 10+ si am fost multumit

site-ul postat de tine este ok? adica ai mai comandat de pe el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi poate explica diferenta dintre 10 normal si 10+?

» Post actualizat in 31 Jan 2018 19:21

 

site-ul postat de tine este ok? adica ai mai comandat de pe el?

Eu plus multa alta lumea am comandat de acolo de mai multe ori. E unul din cele mai mari site-uri din uk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta intre 10+ si 11 este maricica. am avut 10+, s-a decolorat desenul de la soare si mi-a fost inlocuita cu 11 pentru o diferenta infima de bani. diferentele sunt maricute. chinguard si nose guard mai bune la 11, materialele de pe marginea interiorului castii de la textil la imitatie piele, velcro in zona urechilor pentru casti built in gen, ventilatie net superioara in zona fruntii, ventilatia de la barbie se inchide pe interior, sistemul de inchidere/deschidere ventilatie frunte mai ok (cauciuc pe sistem, prinde mai bine pe manusa). 11-le parca este mai silentioasa si "eleronul" parca tine capul drept la viteza (parerea mea, nu dati cu parul).

 

all in all 11 fata de 10+ este net superioara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios de RPHA 90, anu asta o sa fac miscarea la un flip up.
Sunt intre 90, Neotec I sau II

Avand in vedere ca sunt foarte multumit de RPHA in general (si civil :) ) si ca la noul model au indepartat toate problemele de la vechea casca, plus ca e singura din cele enumerate care vine in culoare hi vis..ar fi o alegere intelepta.
Doar ca nu am vazut nici un test practic pana acuma, posibil ca e prea noua pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Are cineva FG-ST?

 

Am probat IS-17, FG-ST si RPHA 11 iar forma mi se potriveste foarte bine. Din cate am citit nu exista un consens despre IS-17, parerile sunt impartite, par sa nu fie grozave si sa aiba probleme dupa 1-2 ani de folosire iar RPHA 11 e gandita pentru circuit, nu are ochelari integrati si pare ca izolarea fonica nu a fost o prioritate. Sincer sa fiu FG-ST per total mi se pare cea mai ok ca pret/calitate, are si cel mai bun scor SHARP daca e sa-l luam in considerare, strap double-d, iar lumea spune ca ar fi cam cea mai silentioasa si aerisita din cele enumerate. Singurul brand care mi se mai potriveste la fel de bine pe bostan este MT, voiam sa iau un MT Matrix/MT KRE dar nu sunt pe stoc, par cel putin la fel de bine facute ca HJC.

Editat de Geo_pitesti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut! Are cineva dintre voi casca HJC R-PHA MAX EVO? Ma intereseaza sa stiu daca marimile recomandate de HJC se potrivesc. Spre exemplu, circumferinta capului meu este 56 cm si forma ovala. Conform specificatiilor HJC, m-as incadra la marimea S (55-56 cm). Credeti ca mi s-ar potrivi S sau sa imi comand un M (57-58 cm)? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, Alex. Am cautat un magazin in Bucuresti care sa aiba pe stoc acest model insa nu am gasit. Urmatorul pas a fost sa cer ajutorul/sfatul colegilor de pe forum. Daca cineva dintre voi, din Bucuresti, are modelul acesta de casca, marimea S sau M si e dispus sa ne intalnim sa o probez va sunt recunoscator. M-ar ajuta, totusi, si un feedback de la cineva care are modelul respectiv, dar nu e din Bucuresti. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
Acum 22 ore, mad.alin a spus:

incearca la shop4moto.ro. Este fostul scorpio az de pe lizeanu

 

Merci, dar nu au ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Doresc sa cumpăr o casca si vad ca sunt ceva reduceri pe fc moto. Înca nu m-am decia intre c3 pro si rpha 90( si exo 3000 daca decis să fiu chitros). Treaba este ca despre rpha 90 citesc foarte multe review -uri negative cum ca ar fi extrem de zgomotoasă....EXTREM de zgomotoasă.  Poate are cineva si ma lămurește in privinta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...