Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 4 ore, Sabin_gabriel a spus:

Doresc sa cumpăr o casca si vad ca sunt ceva reduceri pe fc moto. Înca nu m-am decia intre c3 pro si rpha 90( si exo 3000 daca decis să fiu chitros). Treaba este ca despre rpha 90 citesc foarte multe review -uri negative cum ca ar fi extrem de zgomotoasă....EXTREM de zgomotoasă.  Poate are cineva si ma lămurește in privinta asta.

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

 

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

 

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

 

P.S. Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

P.P.S. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu Nolan N104-Evo, care e considerata o referinta pentru modelele flip. Asa ca nu regret optiunea RPHA-90.

 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

 

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

 

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

 

P.S. Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

P.P.S. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu Nolan N104-Evo, care e considerata o referinta pentru modelele flip. Asa ca nu regret optiunea RPHA-90.

 

Am observat ca nemtii se plâng foarte mult de ele si americanii la capitolul zgomot. Sunt constient ca flip up este mai zgomotos. De folosit o voi folosi pe varadero 1000, care din punctul meu de vedere ofera cam aceeasi protecție la vânt ( cel putin in partea superioara) ca un maxi scuter.  O problemă ar mai fi ca nu am unde sa probez una, nici un magazin in orasul meu si nimic in orasul cel mai apropiat, asa ca sper ca tabelul lor de fitting este bun si asemănător cu shark sau scorpion , xl chiar sa fie 60/61....

Referitor la n104, fara sa supăr pe nimeni, mi s-a parut o mizerie, idem 100-5. Le-am probat pe amândouă si am mers cate 20 min cu fiecare si inca nu am inteles prețul ridicat.

Editat de Sabin_gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Sabin_gabriel a spus:

O problemă ar mai fi ca nu am unde sa probez una, nici un magazin in orasul meu si nimic in orasul cel mai apropiat, asa ca sper ca tabelul lor de fitting este bun si asemănător cu shark sau scorpion , xl chiar sa fie 60/61....

 

Aici este problema de care m-am izbit si eu.
La HJC-IS-MAX2 aveam marimea L, acum la cele doua RPHA a trebuit sa iau XL. La Nolan N104 a trebuit sa iau tot XL.

Avand in vedere conformatia capului, singurele care imi sunt confortabile sunt HJC (pana acum).

Exista doua magazine in Bucuresti unde ai putea sa testezi HJC, pentru a evita sa le cumperi fara testare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, pierrotlefou a spus:

 

Aici este problema de care m-am izbit si eu.
La HJC-IS-MAX2 aveam marimea L, acum la cele doua RPHA a trebuit sa iau XL. La Nolan N104 a trebuit sa iau tot XL.

Avand in vedere conformatia capului, singurele care imi sunt confortabile sunt HJC (pana acum).

Exista doua magazine in Bucuresti unde ai putea sa testezi HJC, pentru a evita sa le cumperi fara testare.

Dacă aș avea timp de un drum de 500km dus intors ar fi fain. Poate gasesc pe cineva in braila sau galati cu rpha 90.  In orice caz mulțumesc pentru păreri. Sunt binevenite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Sabin_gabriel a spus:

Dacă aș avea timp de un drum de 500km dus intors ar fi fain. Poate gasesc pe cineva in braila sau galati cu rpha 90.  In orice caz mulțumesc pentru păreri. Sunt binevenite!

 

A votre service...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 
Aici este problema de care m-am izbit si eu.
La HJC-IS-MAX2 aveam marimea L, acum la cele doua RPHA a trebuit sa iau XL. La Nolan N104 a trebuit sa iau tot XL.
Avand in vedere conformatia capului, singurele care imi sunt confortabile sunt HJC (pana acum).
Exista doua magazine in Bucuresti unde ai putea sa testezi HJC, pentru a evita sa le cumperi fara testare.


Care sunt cele două magazine in București care vând HJC?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Si eu sunt interesat sa cumpar rpha 70, e ok size chartu de la ei? sau iau cu o marime mai mare. imi aduc aminte ca parca am porbat un 70 dar M era, nu era parca asa snug cum ar trebui sa fie. Acum am o casca mai ieftina si am mai mers cu casti, toate S..nu stiu ce sa fac. 

la ce magazin sunt cele mai ok oferte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca nu ai acces la un magazin fizic unde sa probezi , iti recomand sa comanzi de pe site-ul Motocard si sa platesti asigurarea aditionala de 4.99€  pentru returnari/ schimbari . 

In felul asta daca nu ti se potriveste o poti da la schimb fara sa te mai coste nimic suplimentar cu posta , sau sa te rasgandesti si sa o returnezi fara sa te coste nimic peste cei 4.99€ platiti pe asigurarea. Asigurarea aia inseamna ca se ocupa ei de costul postei/curier in ambele sensuri .

Toate site-urile serioase ofera  posta gratis la produse de peste 60€ dar in mod normal daca vrei sa dai la schimb trebuie sa platesti tu curierul catre ei.

 

Super preturi la casti mai sunt si pe Helmetcity.  Uneori au reduceri atat de bune ca inca iesi la super pret si daca trebuie sa mai platesti curierul inca odata pentru un eventual schimb cu alta marime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Anul trecut am achizitionat HJC RPHA 70 care este o casca foarte buna.

Doresc sa cumpar si o casca flip-up HJC RPHA 90 sau 90s (poate Carbon) care in comparatie cu SHOEI NEOTEC 2 este mult mai ieftina.

Foloseste cineva?

Pareri?

Multumesc.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.03.2020 la 21:27, pierrotlefou a spus:

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

 

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

 

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

 

P.S. Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

P.P.S. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu Nolan N104-Evo, care e considerata o referinta pentru modelele flip. Asa ca nu regret optiunea RPHA-90.

@edward_zone Ai aici comentariile mele legate de RPHA-90.
Acum as incerca HJC v90 (https://hjchelmets.eu/product/v90/)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, edward_zone a spus:

Am vazut ceva review-uri pe youtube mai ales din state si spun ca este o casca silentioasa, pe langa alte open-face.

Am vazut si top-uri pe 2021.

Marketing?

Fata de open face e clar ca e mai silentioasa :)

E o casca bine facuta care-si face treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 14.05.2021 la 11:02, edward_zone a spus:

 

Salut, 

Se mai poate repara / schimba ceva la casca aceasta? 

A picat acel mic bolț care ține mandibula sa se deschidă. 

Mulțumesc. 

 

IMG_20210519_190337.jpg

IMG_20210519_190256.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hello,

 

Și-a pus cineva la RPHA 90s intercom HJC Smart 20b ăla? Daca da am niște întrebări.

 

Mulțumesc

Acum 1 oră, lacroyx a spus:

Hello,

 

Și-a pus cineva la RPHA 90s intercom HJC Smart 20b ăla? Daca da am niște întrebări.

 

Mulțumesc

Am rezolvat! Instalasem intercomul cumva usor fortat in partea stanga spate si ma apasa in spatele urechii. Am lasat lenea deoparte si am desfacut tot si reinstalat totul din nou si acum sta cum trebuie. O sa testez maine sa vad daca mai simt vreo presiune in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...