Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

HJCR RPHA 90S CARBON, parerea mea despre ea dupa ce am purtat-o circa 500-600km. Primul criteriu dupa care iti cumperi o casca este sa ti se potriveasca pe forma capului tau, asta este cel mai important si apoi vin restul. Pretul este mare la 570 de euro, casca arata bine sau foarte bine cu coaja de carbon, ventilatia este buna, chiar se simte cum patrunde aerul cand deschizi capacul de pe frunte, la cel de pe mandibula nu pot spune ca am simtit mare lucru, poate si din cauza ca eu am pe mobra parbriz mai inalt. Imi place sistemul de culisare care merge foarte ok si faptul ca se blocheaza mandibula cand este deschisa complet, imi place ca viziera are o pozitie intredeschis de prima treapta, sa zicem, si care nu se inchide chiar daca bate vantul mai puternic, este destept si sistemul de blocare a vizierei care il voi folosi doar cand este mai rece sau ploua, sistem care este ceva diferit de al altor sau majoritatii castilor flip-up, ceva de genul avand si agv sportmodular. Interiorul este mediocru comparativ cu cel al schuberth c4pro, shoei neotec 2 sau agv sport modular, iti dai seama de asta cand ai toate castile astea si le poti compara (eu le-am vazut/probat in Louis), dar este detasabil si lavabil. Mie personal imi place mai mult sistemul double d, cum are agv, dar merge si asta ratchet cred ca asa ii spune, este doar mai voluminos si daca il strangi mai bine poate deveni deranjant la gat. Casca are o greutate redusa si asta a fost un atu important in alegerea ei, coca de la xl are 1550 grame, fata de 1850 grame cat au shoei neotec 2 si schuberth c4 pro (pe care am si avut-o pentru scurt timp). Casca asta este pregatita pentru a fi instalat in ea un comunicator dedicat, dar tot trebuie sa montezi tu microfonul si castile (cum este la c4pro), avand loc special doar pentru unitatea principala, cred ca este un comunicator facut de senna, dar eu am montat pe ea cardo palktalk pe care il aveam si mi-a iesit foarte bine. Personal as fi luat un agv sportmodular care probabil e mai usor cu vreo 100 grame si este mai calitativ interiorul, dar nu mi s-a potrivit pe forma capului meu. In mers nu am sismtit sa fie mai zgomotoasa decat schuberth c4pro si c3pro pe care le-am mai avut, am prins si ceva ploaie si nu are probleme cu scurgeri pe langa viziera, am sesizat doar ca viziera s-a aburit in partea de sub pinlock, dar asta fara sa afecteze campul vizual in vreun fel. Campul vizual este ok, ochelarii culiseaza bine, protejeaza ok de soare, dar butonul de inchidere trebuie actionat mai ferm pentru retragere totala. Am pus si cateva poze. Toate cele bune. 

IMG_3386.jpeg

IMG_3384.jpeg

IMG_3383.jpeg

IMG_3382.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 13.06.2021 la 13:23, adimotor a spus:

HJCR RPHA 90S CARBON, parerea mea despre ea dupa ce am purtat-o circa 500-600km. Primul criteriu dupa care iti cumperi o casca este sa ti se potriveasca pe forma capului tau, asta este cel mai important si apoi vin restul. Pretul este mare la 570 de euro, casca arata bine sau foarte bine cu coaja de carbon, ventilatia este buna, chiar se simte cum patrunde aerul cand deschizi capacul de pe frunte, la cel de pe mandibula nu pot spune ca am simtit mare lucru, poate si din cauza ca eu am pe mobra parbriz mai inalt. Imi place sistemul de culisare care merge foarte ok si faptul ca se blocheaza mandibula cand este deschisa complet, imi place ca viziera are o pozitie intredeschis de prima treapta, sa zicem, si care nu se inchide chiar daca bate vantul mai puternic, este destept si sistemul de blocare a vizierei care il voi folosi doar cand este mai rece sau ploua, sistem care este ceva diferit de al altor sau majoritatii castilor flip-up, ceva de genul avand si agv sportmodular. Interiorul este mediocru comparativ cu cel al schuberth c4pro, shoei neotec 2 sau agv sport modular, iti dai seama de asta cand ai toate castile astea si le poti compara (eu le-am vazut/probat in Louis), dar este detasabil si lavabil. Mie personal imi place mai mult sistemul double d, cum are agv, dar merge si asta ratchet cred ca asa ii spune, este doar mai voluminos si daca il strangi mai bine poate deveni deranjant la gat. Casca are o greutate redusa si asta a fost un atu important in alegerea ei, coca de la xl are 1550 grame, fata de 1850 grame cat au shoei neotec 2 si schuberth c4 pro (pe care am si avut-o pentru scurt timp). Casca asta este pregatita pentru a fi instalat in ea un comunicator dedicat, dar tot trebuie sa montezi tu microfonul si castile (cum este la c4pro), avand loc special doar pentru unitatea principala, cred ca este un comunicator facut de senna, dar eu am montat pe ea cardo palktalk pe care il aveam si mi-a iesit foarte bine. Personal as fi luat un agv sportmodular care probabil e mai usor cu vreo 100 grame si este mai calitativ interiorul, dar nu mi s-a potrivit pe forma capului meu. In mers nu am sismtit sa fie mai zgomotoasa decat schuberth c4pro si c3pro pe care le-am mai avut, am prins si ceva ploaie si nu are probleme cu scurgeri pe langa viziera, am sesizat doar ca viziera s-a aburit in partea de sub pinlock, dar asta fara sa afecteze campul vizual in vreun fel. Campul vizual este ok, ochelarii culiseaza bine, protejeaza ok de soare, dar butonul de inchidere trebuie actionat mai ferm pentru retragere totala. Am pus si cateva poze. Toate cele bune. 

IMG_3386.jpeg

IMG_3384.jpeg

IMG_3383.jpeg

IMG_3382.jpeg

Hello,

 

Câteva adăugiri/comentarii și poze de la mine după 1000 de km făcuți cu ea:

- Nu se aburește nimic și eu am plecat pe ploile astea

- tine bine la apa și nu intra pe nicaieri

- Foarte silențioasă, aici e top și peste Neotec 2 și peste C4 Pro

- așa e, interiorul nu e chiar la nivelul Neotec 2 sau C4 Pro.

- Sistemul pentru ochelarii de soare mi se pare slab și greu de folosit. Adică comparativ cu Neotec 2 sau C4 Pro e departe rău de adevăr

- Sistemul lor de intercom, la banii ăștia ar fi trebuit să fie mai bine integrat, gen cum e la Neotec 2 sau C4 Pro. Și da și mie mi se întâmplă când cobor mandibula să stingă microfonul. Trebuie orientat cum mai înspre obraz și în sus că să nu mai fie probleme.

- Eu am simțit presiune in partea stângă spate a capului, dar asta datorita Neck curtain cu care a venit în pachet și care e opțional. L-am scos și acum pare in regula

- De aerisire nu zic că merg cu cagula și nu se simte atât de mult. Oricum pentru asta ridic mandibula in localități.

- Design foarte frumos, mie unul îmi place foarte mult și mi se pare că este peste Neotec 2 și C4 Pro (care este castron)

- Mie dintre toate flip-upurile de top Doar RPHA 90s mi s-a potrivit pe cap, in rest Neotec 2 imi distrugea mandibula iar C4 Pro larga.

Per total e ok, dar se vede că nu e chiar acolo cu celelalte 2 doua. Nu e departe dar totuși, și bine și la preț nu e cu celelalte (Neotec 2 - 3250 lei, C4 Pro 3450 lei iar RPHA 90S 2400 lei).

@adimotor AGV nu mi-aș mai lua în veci. Da interiorul pare foarte premium și mie îmi vin turnate, dar după 2 ani incepe sa se duca acest interior, se scamoseste cumva și practic se duce pe apa sâmbetei și trebuie înlocuit, iar preturile pentru un interior la ei sunt cat o casca noua de nivel mediu (gen 200 - 250 euro)

20210621_175029.thumb.jpg.606e1cbe87a0e682e7924d074c82a8d1.jpg

 

20210621_175049.thumb.jpg.b3b3a6086f39cb398a5fb17652e2199f.jpg

 

20210621_175100.thumb.jpg.d2217bc2a778d9fc03ab565378a21e47.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, tine foarte bine la ploaie ca si eu am prins 2 ploi chiar strasnice. Si eu folosesc cagula, dar totusi cand dai drumul la aerisirea de pe crestet se simte ca intra ceva aer, si eu ridic mandibula aproape tot timpul. M-am obisnuit cu sistemul de culisare al ochelarilor, sper doar sa fie fiabil pentru ca ala destept de la Schuberth C3pro, care merge mai bine sau altfel decat la hjc, mi s-a defectat, l-am reparat si s-a defectat din nou, e acelasi sistem ca si la C4pro.Te cred cu privire la AGV, dar tot imi place. Vad ca ai k1600gt, tu ai o protectie la vant mult mai buna decat am eu la gs, am un prieten cu care ma dau si am mers si eu cu gtl-ul lui. Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, adimotor a spus:

De acord cu tine, tine foarte bine la ploaie ca si eu am prins 2 ploi chiar strasnice. Si eu folosesc cagula, dar totusi cand dai drumul la aerisirea de pe crestet se simte ca intra ceva aer, si eu ridic mandibula aproape tot timpul. M-am obisnuit cu sistemul de culisare al ochelarilor, sper doar sa fie fiabil pentru ca ala destept de la Schuberth C3pro, care merge mai bine sau altfel decat la hjc, mi s-a defectat, l-am reparat si s-a defectat din nou, e acelasi sistem ca si la C4pro.Te cred cu privire la AGV, dar tot imi place. Vad ca ai k1600gt, tu ai o protectie la vant mult mai buna decat am eu la gs, am un prieten cu care ma dau si am mers si eu cu gtl-ul lui. Toate cele bune.

La GT am protecție mai buna la vânt după ce i-am schimbat parbrizul. Parbrizul original sport era jalnic, flutura vântul din toate direcțiile și pentru mine și pentru pasagera. Acum într-adevăr e mult mult mai bine. Și da sper și eu să fie fiabil mecanismul de la ochelari ,nu de alta dar eu ii ridic, ii las foarte des

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Acum 8 ore, Ahile a spus:

Salut! Este vreun posesor de RPHA 11 care imi poate spune cat de mult de lasa buretii laterali in timp? Mi se pare ceva mai presanta pe zona mandibulei/musculatura mandibulei.Multumesc!

RPHA70, care este omoloaga (dar cu ochelari de soare), s-a lăsat după vreo 4 purtări. 

Eu am folosit cagula și mestecat gumă vreo 5 minute înainte de purtare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neapărat. Eu port L la Shoei, Arai și Shark și XL la HJC și Nolan.

@Ahile, încearcă să vezi cum te simți cu una superioară cu o mărime. La mine a fost ok. Cu L aveam probleme după 30-45 minute, în timp ce cu XL pot sta și 2 ore fără să mă deranjeze. Totodată, nici nu îmi joacă pe cap, stă foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.10.2021 la 16:07, AdrianB1 a spus:

Dupa cateva ore se mai lasa. Depinde si cat de bine ti se potriveste masura, la modelul asta au schimbat marimile si iti trebuie cu o marime mai mare.

Confirm, dacă la IS-Max II mărimea era L, când am trecut la RPHA-70 si 90 a trebuit să iau mărimea XL.

 

La 12.10.2021 la 16:54, Ahile a spus:

Marimea este ok dpdv al circumferintei, chiar pe cifra mai mica a marimii respective. "Problema" poate fi din faptul ca este facuta pentru intermediate-oval type, iar eu inclin mai mult spre round.

Degeaba se va lăsa dacă forma/matrița nu se potrivește. La mine doar HJC a fost OK ca formă...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Kagemusha a spus:

Nu neapărat. Eu port L la Shoei, Arai și Shark și XL la HJC și Nolan.

@Ahile, încearcă să vezi cum te simți cu una superioară cu o mărime. La mine a fost ok. Cu L aveam probleme după 30-45 minute, în timp ce cu XL pot sta și 2 ore fără să mă deranjeze. Totodată, nici nu îmi joacă pe cap, stă foarte bine.

Din pacate e primita cadou, nu e achizitionata din tara si deja am trimis marimea M(ceea ce port la alte branduri) inapoi pentru un schimb cu L. XL cu siguranta ar fi mare in partea de sus a capului.

Ai acelasi model RPHA 11?

 

Acum 5 ore, pierrotlefou a spus:

Confirm, dacă la IS-Max II mărimea era L, când am trecut la RPHA-70 si 90 a trebuit să iau mărimea XL.

 

Degeaba se va lăsa dacă forma/matrița nu se potrivește. La mine doar HJC a fost OK ca formă...

Nu am puncte de presiune sus sau pe frunte, singura presiune sa zic, este pe pometi/musculatura mandibulei.

Ma intreb de ce prin magazine nu se pune accentul pe aceasta matrita/forma interioara ci doar pe marimea circumferintei? Am vazut vanzatori care erau doxa pe partea tehnica a castilor insa pe niciunul nu l-am auzit vreodata vorbind de forma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu prea auzi de forma pentru ca nu mai exista decat un producator care sa faca modele separate pentru alte forme decat medium-oval , adica Arai.  Restul au diferite variatii de oval . Incerci pana gasesti un aproape de forma ta si aia e .

 

La mine personal nu a existat niciodata o casca care sa fie pe marimea portivita si care sa nu puna , initial , o presiune destul de mare pe obraji ca daca deschideam gura , nu mai puteam sa o inchid decat usor si cu mare atentie sa nu-mi musc obrajii...in afara de Arai.

Asta nu inseamna ca Arai este o casca perfecta , nici macar nu o recomand decat la foarte putini oameni , doar ca este costruita altfel .

 

In general ,cam toti producatorii au 3 carcase  din care scot cele 6 marimi comune , adica rar se intampla ca o carcasa sa nu vina cu doua interioare diferite ca grosime. Te interesezi ce marimi se fac din carcasa pe care o ai tu si daca exista o marime mai mare poti lasa interiorul superior pe care il ai deja si schimbi doar buretii de obraji cu cei mai subtiri .

 

 

Castile premium chiar vin din fabrica cu straturi de burete  de 5mm care pot fi scoase de la obraji , pt fit perfect .

 

 

Am o casca Shoei GT Air marimea M,  care ma strangea grav de tot la obraji. Acum ,dupa cca 1 an , s-a labartat atat de tare ca parca imi e cam mare peste tot. Cred ca o sa am nevoie sa schimt tot interiorul ca sa mai simt din nou ca-mi vine bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam pe revzilla si poti selecta ca si filtru, forma interioara. Din producatorii pe care ii au ei ,la Round, pe langa Arai am vazut ca si AGV are cateva modele pe aceasta forma.

 

O sa pastrez L-ul si vedem intr-un an daca se face XL sau ramane cat de cat ok :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Ahile a spus:

Din pacate e primita cadou, nu e achizitionata din tara si deja am trimis marimea M(ceea ce port la alte branduri) inapoi pentru un schimb cu L. XL cu siguranta ar fi mare in partea de sus a capului.

Ai acelasi model RPHA 11?

 

Nu am puncte de presiune sus sau pe frunte, singura presiune sa zic, este pe pometi/musculatura mandibulei.

Ma intreb de ce prin magazine nu se pune accentul pe aceasta matrita/forma interioara ci doar pe marimea circumferintei? Am vazut vanzatori care erau doxa pe partea tehnica a castilor insa pe niciunul nu l-am auzit vreodata vorbind de forma.

Am modelele RPHA-70 si 90. RPHA-11 e practic RPHA-70 dar fara ochelarii de soare si, parca, putin mai inclinata. 
Daca "problema" e doar la mandibula, se lasa sigur. Experienta personala cu RPHA-70. Problema era complicata daca era la tample sau in alte parti.
Faptul ca ai cerut un L, ar trebui sa fie OK avand in vedere ca M te strange.
Eu am patit cu un Nolan pe care a trebuit sa-l returnez: avea un punct de presiune ciudat la baza craniului, stanga, plus un defect de fabricatie pentru ochelarii de soare.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, Ahile said:

Ai acelasi model RPHA 11?

RPHA 90S.

 

16 hours ago, Ahile said:

Nu am puncte de presiune sus sau pe frunte, singura presiune sa zic, este pe pometi/musculatura mandibulei.

La mine presiunea se manifesta la tâmple și înapoia lor.

 

Pentru zona obrajilor/mandibulei: o dată, se pot scoate din bureți, cum a spus @goe 75, a doua, după ceva timp te obișnuiești și se mai lasă devenind suportabil, cum a scris @pierrotlefou și cum a fost și cazul meu.

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Kagemusha a spus:

RPHA 90S.

 

La mine presiunea se manifesta la tâmple și înapoia lor.

 

Pentru zona obrajilor/mandibulei: o dată, se pot scoate din bureți, cum a spus @goe 75, a doua, după ceva timp te obișnuiești și se mai lasă devenind suportabil, cum a scris @pierrotlefou și cum a fost și cazul meu.

Pe RPHA 90S și eu am o presiune pe tâmplă și în spate. Am observat că e mai nasol când am cagula groasa, daca folosesc una subțire de vara dispare problema

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, SenorPink a spus:

Pe RPHA 90S și eu am o presiune pe tâmplă și în spate. Am observat că e mai nasol când am cagula groasa, daca folosesc una subțire de vara dispare problema

 

Înseamnă că ar fi fost bună o mărime mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ul imi punea presiune pe tample pe care nu o simteam in momentul in care casca era pe cap ci dupa ce o scoteam. La L a ramas doar in zona unde mandibula se ataseaza de maxilar.

Eu nu pot purta cagula la drum insa am incercat in casa sa stau cu ea pentru a se mai lasa buretii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Ahile a spus:

M-ul imi punea presiune pe tample pe care nu o simteam in momentul in care casca era pe cap ci dupa ce o scoteam. La L a ramas doar in zona unde mandibula se ataseaza de maxilar.

Eu nu pot purta cagula la drum insa am incercat in casa sa stau cu ea pentru a se mai lasa buretii.

Pai nu prea e in regula deloc sa ai presiune in zona mandibulei/maxilarului. Așa simțeam eu la Shoei Neotec II motiv și pentru care nu mi-am luat-o. 

Înseamnă că nu e pe forma ta și mai bine cauți altceva că în zonă aia nu are ce sa se mai lase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, SenorPink a spus:

Pai nu prea e in regula deloc sa ai presiune in zona mandibulei/maxilarului. Așa simțeam eu la Shoei Neotec II motiv și pentru care nu mi-am luat-o. 

Înseamnă că nu e pe forma ta și mai bine cauți altceva că în zonă aia nu are ce sa se mai lase

E burete si in acea zona, nu la fel de gros ca in zona obrazului, dar este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...