Sari la conținut

Bujie normala vs Iridium


smok3
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Bigfoot a spus:

Acum am si eu o intrebare pentru cei mai experimentați la benzina pe auto. La mine e prima masina pe benzina de care ma ating. 1.6thp motor BMW+PSA(Peugeot-Citroen) injectie directa, raport de compresie 10,5 : 1.

Merita o bujie cu Iridium?

Am vazut ca parerile sunt foarte impartite peste tot pe unde am intrebat.

 

nu ar trebui sa fie nici o diferenta de performanta intre iridium si normale (diferenta de conductivitate e infima, aia cu scanteia mai precisa e baliverna, la fel si aia cu scanteia mai groasa)

cine zice altceva in general avea o bujie gresita/defecta

 

ca regula, pun iridium cand trebuie sa demontez jumatate de motor/masina ca sa ajung la ele (motocicleta 4 in linie sau masina v), pun normale la motoare pe carburatie (sunt putin mai rezistente la inecare, dar mai degraba nu ma doare la fel de rau sa schimb una la fiecare tura daca o tot inund pe munte)

in general pui ce e in carte fiindca aia se gandesc si la accesibilitate

 

la ala al tau parca bobinele sunt deasupra, deci pui ce vrei, nu conteaza

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, prafrau a spus:

 

nu ar trebui sa fie nici o diferenta de performanta intre iridium si normale (diferenta de conductivitate e infima, aia cu scanteia mai precisa e baliverna, la fel si aia cu scanteia mai groasa)

cine zice altceva in general avea o bujie gresita/defecta

 

ca regula, pun iridium cand trebuie sa demontez jumatate de motor/masina ca sa ajung la ele (motocicleta 4 in linie sau masina v), pun normale la motoare pe carburatie (sunt putin mai rezistente la inecare, dar mai degraba nu ma doare la fel de rau sa schimb una la fiecare tura daca o tot inund pe munte)

in general pui ce e in carte fiindca aia se gandesc si la accesibilitate

 

la ala al tau parca bobinele sunt deasupra, deci pui ce vrei, nu conteaza

Am comandat bujii de platina Beru Z332, pt ca nu e varianta de 200de cai sau de 270de cai cum e RCZ R sau 308 GTI.

De ajutor a fost si acest site:

https://www.etuners.gr/peugeot-citroen-thp-engine-maintenance-servicing-101/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...