Sari la conținut

lant liber pe pinion spate yamaha yz125


tudorCPI
 Share

Postări Recomandate

Salut, am achizitionat de un timp o yamaha yz125, si dupa o vreme mi-am dat seama ca de pe pinionul din spate, daca trag de lant, iasa de pe pinion. Am incercat de mai multe ori sa intind lantul si acesta se intindea prea tare efectul fiind acelasi. habar nu am care e problema sa fie uzat pinionul. nu pare, eu il vad exact la fel ca cel al altor motoare care le-am mai verificat. Am sa pun maine si o poza sa va dati cu seama....Multumesc frumos pentru atentia acordata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am inteles, e adevarat ca chiar pare uzat, am sa pun maine o poza...



Aceste sunt pozele, daca te uiti mai atent o sa vezi ca dinti pinionului sunt inclinati destul de tare, eu mam uitat la unul nou si avea dintii drepti....

post-59883-0-12982300-1372581554_thumb.jpg

post-59883-0-21311200-1372581566_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca lantul se ridica de pe pinion denota faptul ca lantul e foarte uzat. Un lant nou montat pe un pinion uzat nu s-ar ridica. Distanta dintre dintii unui pinion nou si cea dintre dintii unui pinion uzat este aceeasi. Pe de alta parte, distanta dintre zalele unui lant uzat este mai mare decat distanta dintre zalele unui lant nou. De aceea lantul uzat se ridica pe pinion.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok...daca este asa de uzat, e probabil sa se rupa in curand?

Nu o sa se rupa , in cel mai rau caz o sa iti sara in mers se vede ca a inceput sa iti atinga in aparatoare fiind foarte detensionat din cauza uzurii.Cel mai bine ar fi sa schimbi intreg kitul.Nici pinionul spate nu sta prea bine iar cel de pe fata presupun ca si mai rau.

Editat de mixpix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...