Sari la conținut

FreT
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

 E nasol vara la 35-38 celsius cu o casca moto pe cap, 

E nasol pe căldura nu? E nasol și pe frig, daca se explicau astea la școală poate multi nu mai insistau cu permisul de A, așa au parte de surprize neplăcute 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 545
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 25.07.2020 la 9:05, robert23mg a spus:

E nasol pe căldura nu? E nasol și pe frig, daca se explicau astea la școală poate multi nu mai insistau cu permisul de A, așa au parte de surprize neplăcute 

 In oras sau pe portiuni aglomerate de drum unde nu treci de 40-50 km/h in cel mai "fericit" caz,da e nasol sa ai o casca moto "intreaga" nu jumatati sau alte facaturi,mai ales cand e canicula "prin preajma". Nu vad sensul/logica sa dau ture pe frig pe motor. Am incercat o data cu pulover, izmene si sosete groase plus combinezon piele si cizme moto pt. sezoane mai reci. Cum treceam de 70-80km/h la.ba piciorului si genunchii se raceau instant si considerabil ,de maini nu mai zic,iar in casca era "cam racoare". Afara erau minus 4 celsius si... Aia a fost prima si ultima data cand am calarit motor pe temperaturi nu prea bune/ideale. Motocicleta e buna si placut de plimbat cand sunt si conditii pt.asa ceva. Altfel devine un chin. Consider ca poti merge cu motorul de la 10 grade celsius in sus. Care e limita superioara? Pai pt mine cam 35 celsius la umbra. Dar fara echipament de "reising" gen combinezon complet ca nu-mi mai convine. Minimul de protectii,casca full face si... atentie la ce-i prin jurul meu. Mi se pare de bun simt sa aleg sa port casca sau nu. E capul meu si viata mea la bataie ,situatie similara cu purtatul centurii de siguranta. Ca nu sunt proprietatea statului sa ma oblige sa port casca moto sau centura de siguranta. In caz de accident crap eu ,nu toti din jurul meu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, DARK-RIDER-82. a spus:

 In oras sau pe portiuni aglomerate de drum unde nu treci de 40-50 km/h in cel mai "fericit" caz,da e nasol sa ai o casca moto "intreaga" nu jumatati sau alte facaturi,mai ales cand e canicula "prin preajma". Nu vad sensul/logica sa dau ture pe frig pe motor. Am incercat o data cu pulover, izmene si sosete groase plus combinezon piele si cizme moto pt. sezoane mai reci. Cum treceam de 70-80km/h la.ba piciorului si genunchii se raceau instant si considerabil ,de maini nu mai zic,iar in casca era "cam racoare". Afara erau minus 4 celsius si... Aia a fost prima si ultima data cand am calarit motor pe temperaturi nu prea bune/ideale. Motocicleta e buna si placut de plimbat cand sunt si conditii pt.asa ceva. Altfel devine un chin. Consider ca poti merge cu motorul de la 10 grade celsius in sus. Care e limita superioara? Pai pt mine cam 35 celsius la umbra. Dar fara echipament de "reising" gen combinezon complet ca nu-mi mai convine. Minimul de protectii,casca full face si... atentie la ce-i prin jurul meu. Mi se pare de bun simt sa aleg sa port casca sau nu. E capul meu si viata mea la bataie ,situatie similara cu purtatul centurii de siguranta. Ca nu sunt proprietatea statului sa ma oblige sa port casca moto sau centura de siguranta. In caz de accident crap eu ,nu toti din jurul meu. 

Tu ai perfecta dreptate, te imbraci echipezi cum vrei cum crezi, porti , nu porti centura este la fel de bine, dai coltul este iarasi ff bine, nu este nici o problema, problema apare cand  tu nu ai dat coltul si trebuie sa stai in ATI si  se cheltuie N mii de euro pe tura/24h sau stai infirm acasa si mai ai si nevoie de insotitor, hop si a devenit o mare problema pentru  stat al carei proprietate tocmai ai devenit, mai ales cand sunt mii ca tine, aici este problema, ma repet nu este o  problema ca dai tu coltul decat pt familia ta, problema apare daca NU  dai.  P.S fiecare merge la ce termperaturi poate suporta si aici ma gandesc la cruciatii din Palestina  invesmantati full metal, la temperaturi de 50 de grade

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😁 Clara treaba: daca am de gand sa fac vreun accident pe moto sau cu masina, trebuie musai sa am 300km/h cu moto +impact frontal cu vreun tir Scania euro6, iar in masina macar 200 km/h si tot un impact de-asta plus fara centura pusa.  Amuzanta situatia descrisa de tine... Intr-un fel e realista,ca dupa un accident moto mai mult sau mai putin grav/violent mai degraba esti mort decat leguma in scaun cu rotile(chiar pe 4 roti,😂 ironia sortii...). Ce-i drept era sa crap de 2 ori, o data pe la 180km/h din cauza unui "nene" ce a intors cazanul pe linie dubla continua ,deh,nici eu nu eram perfect regulamentar cu 80km/h peste limita de viteza normala si o data la 260km/h cand a schimbat unu benzile deodata fara sa se uite in spate si direct pe contrasens am ajuns unde ,norocul meu nu era nici un tir sau autoturism la momentul ala/secundele alea. De atunci am mers numai regulamentar si cu moto si cu masina. Ceva "s-a inmuiat" in mine de atunci si sunt "calm" ,deloc grabit. Plus amenzile cam multe de rade vagaboanda de la taxe si impozite de mine cand ma vede cu inca o "scrisoare de dragoste" in mana de la politia rutiera... Accidente s-au intamplat,se intampla,sigur se vor mai intampla dar vina e cam 50% in multe cazuri,mai ales in Romania unde foarte putini motociclisti chiar respecta limitele de viteza... Si e greu cand unii au motoare de 180-200 cai putere ,de ramai fara permis in treapta intai(pe drumurile europene cel putin...).pe autostrazi trebuie sa-i dai a-2a si in limitator cu turometrul 😁 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 5 months later...
La 18.06.2021 la 21:21, Bart Bz a spus:

 

Bai bart de la buzau, cand pe unii-i mananca in cour sa sara 107 metri pe 2 roti ,si chiar cred ca or sa reuseasca  lejer ,fara sa pateasca nimic ,atunci sa le fie de bine daca-si rup gatzii.  Din punctu' meu de vedere nu s-a intamplat nimic si o merita din plin. Nimeni n-o sa le duca lipsa, poate doar muierea lui. Da' si aia o sa uite in 2-3 ani de el si o sa-si caute altul ,mai putin tampit si cu ceva spirit de auto-conservare 😂  stiu /cunosc multi ce au murit stupid din prostia lor acum multi ani. Ghici ce,nimeni nu-si mai aduce aminte de ei. Ca nu merita sa-ti obosesti creierii cu prosti

La 06.01.2021 la 20:08, pasquinel a spus:

2020, vol. II

Enjoy it, până nu-l șterg ăia de pe YouTube.

no prisoners 2020! vol.2 - YouTube

 

Youtube a devenit un rahat de evitat. Am avut 2 conturi ,ambele inchise de youtube fara vreo explicatie minima. Si inainte sa le inchida imi stergeau comentarii la fel,ca asa aveau ei chef. Apai sa-si pastreze ei site-ul lor de kacat. Exista dailymotion, bitchute,etc unde nu te trezesti co comentariile sterse si contu' inchis peste noapte FARA explicatii. De exemplu nu pot sa vad videoclipul tau ca e "cu mortaciuni" si trebuie sa imi confirm "varsta" 🙄 nici nu le mai accesez site-ul . 

Pune-l pe bitchute ca poti uploada orice acolo 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 20.06.2021 la 19:22, DARK-RIDER-82. a spus:

 

Bai bart de la buzau, cand pe unii-i mananca in cour sa sara 107 metri pe 2 roti ,si chiar cred ca or sa reuseasca  lejer ,fara sa pateasca nimic ,atunci sa le fie de bine daca-si rup gatzii.  Din punctu' meu de vedere nu s-a intamplat nimic si o merita din plin. Nimeni n-o sa le duca lipsa, poate doar muierea lui. Da' si aia o sa uite in 2-3 ani de el si o sa-si caute altul ,mai putin tampit si cu ceva spirit de auto-conservare 😂  stiu /cunosc multi ce au murit stupid din prostia lor acum multi ani. Ghici ce,nimeni nu-si mai aduce aminte de ei. Ca nu merita sa-ti obosesti creierii cu prosti

Mai întunecatule, nu știu de ce, dar mie îmi pare rău de el. Și-a asumat un risc enorm? Da, a făcut-o. Cum o fac, dealtfel și piloții din superbike sau motogp. Deasemenea mi-a părut rău de Simoncelli, Dupasquier sau Tomizawa. Oamenii ăștia au murit facând ceva ce le plăcea, in competiții organizate, nepunând pe nimeni în pericol. NU au fost niște proști și cu siguranță nu meritau să moară doar pentru că au fost mult mai curajoși decât majoritatea. Doar că și-au asumat asta și au plătit prețul suprem.

Și eu, de cate ori ies cu motocicleta pe strada, mă rog la Cel de Sus sa mă ajute să ajung teafăr acasă.  Riscurile sunt incomparabil mai reduse decât ale celor enumerați mai devreme, dar ele există. Și tu probabil că ești conștient de unele lucruri când ieși cu motorul. Așa că mai gândește-te până să faci niște afirmații.

Drumuri bune să ai! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Bart Bz a spus:

Mai întunecatule, nu știu de ce, dar mie îmi pare rău de el. Și-a asumat un risc enorm? Da, a făcut-o. Cum o fac, dealtfel și piloții din superbike sau motogp. Deasemenea mi-a părut rău de Simoncelli, Dupasquier sau Tomizawa. Oamenii ăștia au murit facând ceva ce le plăcea, in competiții organizate, nepunând pe nimeni în pericol. NU au fost niște proști și cu siguranță nu meritau să moară doar pentru că au fost mult mai curajoși decât majoritatea. Doar că și-au asumat asta și au plătit prețul suprem.

Și eu, de cate ori ies cu motocicleta pe strada, mă rog la Cel de Sus sa mă ajute să ajung teafăr acasă.  Riscurile sunt incomparabil mai reduse decât ale celor enumerați mai devreme, dar ele există. Și tu probabil că ești conștient de unele lucruri când ieși cu motorul. Așa că mai gândește-te până să faci niște afirmații.

Drumuri bune să ai! ;)

 

De ceva timp sunt foarte de "neconvins" ca un om/individ are controlul asupra vietii lui si ce se intampla zi de zi cu el de cand se naste(nici asta nu l-a intrebat nimeni daca e de acord) si pana moare. 

Si am ingropat vreo 2 motociclisti in ultimii ani. Unu cu gsxr 1000 k6(racheta super manevrabila). Da' m-au afectat un pic la psihic,pt.ca eu i-am pus TOATE florile de la inmormantare pe cosciug. 

Nu cred ca avem control asupra vietii noastre. Ce trebuie sa se intample ,se intampla 100% cu precizie matematica. 1 e 1 si 0 e 0

 Bine,asta e parerea mea, 😀 nu trebuie sa fii de acord cu mine 🙄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.07.2021 la 16:58, DARK-RIDER-82. a spus:

 

De ceva timp sunt foarte de "neconvins" ca un om/individ are controlul asupra vietii lui si ce se intampla zi de zi cu el de cand se naste.

Nu cred ca avem control asupra vietii noastre. Ce trebuie sa se intample ,se intampla 100% cu precizie matematica. 1 e 1 si 0 e 0

 Bine,asta e parerea mea, 😀 nu trebuie sa fii de acord cu mine 🙄 

Păi nu sunt 100%. Poate începutul și finalul ne sunt scrise, dar pe parcurs cred că liberul arbitru își spune cuvântul, iar la final, poți fi judecat după ceea ce ai făcut. Totul e cu poate, nimic nu e sigur in ceea ce privește apariția noastră pe pământ și ce se întâmplă după(daca se întâmplă ceva) cu sufletul nostru după. Ceea ce este sigur, un pic de empatie și compasiune nu au făcut rău nimănui. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că a greșit medicul când l.a externat de la secția de psihiatrie.

 

Nu ai cum sa nu îți dai seama că ești pe contrasensul unei autostrăzi, iar la noi in tara nu se merge pe partea stângă nicăieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca in bancul idiot cu Bula:

 

"Era Bula, conducea masina pe autostrada. De odata il suna sotia la telefonul lui celular si ii spune:
-Bula, sa ai grija, ca am auzit la radio ca pa autostrada care mergi tu cu masina, e unu care merge pe contra sens.
La care Bula raspunde:
-Unul?? Sunt sute…"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 8 months later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Pandy a spus:

Cum nu o mai blocam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...