Sari la conținut

FreT
 Share

Postări Recomandate

Bai nene, incepatorii astia nu mai invata. Regula UNU, cand vrei sa postezi ceva NU POSTEZI pentru ca implicit cineva a mai vazut chestia respectiva, plus ca oriunde ai posta nu e locul potrivit. Auzi, "motociclisti in aer liber", m-am prapadit de ras. Domnule motociclist, ce-ai mai facut in aer liber weekendul asta? Aaa, pai nimic, am agatat o raba si am ramas fara geaca dupa care am calcat un caine si am ajuns in sant. Usual, you know...

Am spus-o intr-o tenta comica ... dar ma bucur ca ai sesizat ... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 550
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt si facaturi pe care le vezi prima data .asta e o compilatie indicata de vizionat de catre baieti cu ochi albastri de la rutiera - chiar o vizionare obligatorie . Sa-si faca si ei idee ca nu e necesar un contact fizic intre motocicleta si masina ca asceasta din urma sa fie cauza accidentului (franare cu motocicleta de ex -nu franare normala,cu rotiile ci cu totul ,cu scanteute si plastice ce zboara prin jur-) ; oricum acum sunt camere video cam peste tot .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multe sunt din vina motociclistilor in special cand depasesc acolo unde nu e cazul, linie, linie dubla.

Si eu de multe ori era sa iau motociclisti care depasesc pe linia continua. Eu stau pe o sosea cu doua benzi si linie continua. Am dreptul doar spre blocuri sa fac stanga, e punctata linia cam 4-5m cat sa intru sau sa ies de pe alee pe strada. Cu toate astea intotdeauna ma asigur si ca nu vine un retard pe linia continua nu numai din fata.

Si nu de putine ori am vazut papucari care depaseau mergand spre Cora Pantelimon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

cel de la 47:50 a cazut din cauza unei pete de nisip si a alunecat fata mai este un clip pe youtube in care e tot accidentu si iti explica de ce a cazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

Dupa cum spune si titlul categoriei, "sa invatam din greselile altora..." va prezint un material de 1 ora si 16 minute, de accidente cu diverse motociclete cauzate din cauza vitezei si neatentiei, mai sunt si alti factori precum vremea sau prioritatea, dar in general majoritatea sunt din cauza vitezei...

 

http://www.youtube.com/watch?v=5aoT1Nwo7UI

sigur cateva sunt mortale...pff

M-am cracanat de ras la 1:16:25 :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Am dat peste clipul asta pe youtube din intamplare si trebuie sa va spun ca mi-a explicat multe din intrebarile mele ca viitor motociclist.

 

Sper sa va ajute si pe voi, viitorii motociclisti si sa va salveze atunci cand va intalniti cu o situatie de genul asta in trafic.

 

E antic clipul, stiu asta dar dupa ce te uiti la el ramai un pic "educat" asa ca sa va abtineti de la carcoteli.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JIWBZv45gqg

 

Si asa e iarna si nu prea avem ce face, hai sa ne informam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca incepator (sau chiar cu experienta 0) trebuie privit cu atentie intr-adevar, dar e de luat in calcul faptul ca are 24 de ani filmarea.

 

De exemplu, ei recomanda 100% frana fata si 0% frana spate.

 

E bun video-ul, dar e bine sa vezi si altele mai recente, sau macar sa citesti comentariile de pe youtube.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedeti pe pielea voastra ce inseamna sa franati doar cu fata. Mie mi se pare o eroare sa sfatuiasca oamenii ca numai frana fata e buna.

Daca cumva iti derapeaza pe franare roata fata............aia e ......ai pierdut punctul de echilibru al ghidonului ai pierdut directia.............. esti jos, daca cumva iti derapeaza roata spate cand franezi cu motocicleta.........no problem o redresezi slow & steady si nu patesti nimic. Roata spate intotdeuna urmareste roata fata. Daca ai pus motocicleta pe traiectorie cu roata fata iar roata spate iti derapeaza pe franare........no problem............. derapeaza 2 -3 secunde si evident va urmari roata fata. Cautati si voi SUPERMOTO pe youtube sa vedeti ca daca derapeaza roata spate nu e nimic rau.

 

PS: Unchiu' are dreptate.



A dracu frana

 



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca se tine cont si de motocicleta aici, nu poti face tu chestia asta cu o vitezana sau un transalp ca te duci dracu cu tot cu ea de pamant.

Daca iti fuge fundul la 100 kmh si ala are cam 150 kg nu mai redresezi tu nimic, poate ma insel, dar o sa testez cand vine caldura si frana brusca pe fata si pe spate si toate trei: ambreiaj la maxim frana ciupita fata frana ciupita spate asta in caz de urgenta ...

Cand vine caldura o sa fac numai teste de genul o saptamana si revin cu detalii :P

Editat de Hyllander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai sa ramai surprins ca (virgula) chestia asta se poate face si cu un adventure touring (250+ kg)!

Ce inseamna ambreiaj la maxim? Cauta pe youtube tutoriale de franare; si eu am fost surprins de recomandarea lor, dar o pun pe baza faptului ca vorbim despre tehnica anilor 80 si dialog cu piloti de curse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte util mi-i s-a parut, si pe langa faptul ca te ajuta in perfectionarea mersului pe motocicleta, arata ce simpli erau oamenii in anii aia, cred ca era mult mai bine ca acum din privinta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Videoclipul pe care il postez mai jos nu are scopul de a indigna comunitatea moto de pe forum, ci are scop oarecum educativ. Ca sa nu-mi sara nimeni in cap mentionez ca, cel putin pentru mine, videoclipul de mai jos are scop educativ, desi am experienta destul de mare in traficul din romania (foarte asemanator cu cel din Rusia, dupa cum veti observa).

Am tot citit pe topicele de accidente discutii contradictorii referitoare la viteza unor motociclisti implicati in accidente, discutii terminate mai mereu cu amenintari si jigniri.

In compilatia de mai jos veti vedea ca viteza neadecvata este doar unul din factorii care pot duce la accidente, dar nu este neaparat factorul decisiv.

Accidentele se produc din cauza unui cumul de factori, cum ar fi:

-lipsa de experienta;

-lipsa de reflexe;

-lipsa de reactie;

-echipamentul inadecvat sau chiar inexistent;

-incapacitatea de analiza rapida a situatiei din trafic (e valabil in special in traficul din orase);

-teribilismul, etc.

 

Unele din accidentele prezentate in videoclip sunt dure, deci nu recomand vizionarea videoclipului de catre persoanele sensibile.

 

Videoclipul ar trebui urmarit doar de colegii de forum care considera ca ar putea invata ceva din greselile altora. Fac aceasta mentiune ca sa evit replicile de genul: "Bai, acesta, pai ma inveti tu pe mine cum sa ma dau pe motor?!"

 

Vine caldura, fratilor. Haideti sa ne bucuram de ea si de motoarele noastre si sa ajungem intregi acasa in fiecare zi.

Asfalt uscat tuturor!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...