Sari la conținut

starea drumurilor Brezoi-Voineasa-Lacul Vidra


Killy
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Ma puteti ajuta cu cateva informatii despre starea drumului pe ruta Brezoi-Voineasa-Lacul Vidra -> intrare pe Transalpina?

Intentionez sa includ aceasta portiune in planul traseului pe care intentionez sa il fac in aceasta vara / concediu. Traseul il voi face cu un sport/touring (Hayabusa).

 

Va multumesc pentru ajutor!

 

Asfalt uscat si drumuri frumoase !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in iarna la partie la vidra. de la brezoi la voineasa e ok, dar de la voineasa la baza partiei (33km), ca sa iti dai seama de starea drumului iti spun ca, am facut 1 ora. si asta cu masina si nu, nu din cauza de polei/zapada. pacat de peisajele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc`

 

am fost in iarna la partie la vidra. de la brezoi la voineasa e ok, dar de la voineasa la baza partiei (33km), ca sa iti dai seama de starea drumului iti spun ca, am facut 1 ora. si asta cu masina si nu, nu din cauza de polei/zapada. pacat de peisajele alea.

Multumesc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am fost de 1 mai pe traseu Brezoi- Voineasa-Lacul Vidra. Drumul este foarte frumos ca si peisaje...dar ca si drum sunt portiuni bune si rele. Atentie la gropi , am nimerit unele fiindca ma uitam la peisaje...(am fost cu un f 650 gs)

Nu am ajuns pana la lacul Vidra ( pt ca nu aveam benzina indeajuns :( imi pare rau) doar pana in apropiere...

Editat de bmw_life
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe la minutul 39 este Obirsia Lotrului, apoi drumul spre Voineasa/Brezoi. Cam ce vezi acolo, asa este pina la Voineasa (din pacate mi s-a terminat bateria). Sint si citeva locuri rupte rau, dar nu incit sa nu poti trece.

Dupa aia, pina la Brezoi este mai bine (doar asfalt, desi cu multe plombe pe alocuri).

 

Am vazut niste utilaje de asfaltat, dar nu pare sa se planuiasca o asfaltare completa, sint doar plombe si bucati de maxim 100m cu asfalt proaspat.

 

Daca mergi cu grija, e ok. Daca vrei sa te dai tare, schimba traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara, am fost anul trecut cu mobra. Drumul de la Voineasa pana la Vidra este praf, faci slalom printre gropi de iti vine rau...Nisip, cratere si tot tacamul. Dupa ce treci de Vidra, si incepi urcusul pe Transalpina, se schimba situatia :) , o adevarata placere... Oricum, mare atentie si dupa ce treci de Vidra, am vazut ca si astfaltul proaspat turnat a inceput sa capete accente rromanesti, crapaturi, gropi, sasmd. Asta era anul trecut, poate cine stie, surpriza, sa fi astfaltat astia...

 

Astfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe 17.06.2013 si se lucra la drum. Au astupat gropile, unele portiuni le-au asfaltat, si inca se lucra. Deci te poti duce linistit. :)

Bun! Inseamna ca se misca bine baietii. Poza mea e de pe 20 aprilie 2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost week-end-ul trecut spre Obarsie, drumul Voineasa-Vidra este accesibil, s-au mai carpit dintre gropi, s-a mai turnat asfalt pe mici portiuni(de 50-100m), mai ocolesti, mai reduci viteza, dar per total merge; ultima portiune de coborare spre Vidra e nasoala. Ori nu am vazut eu utilajele ori au terminat treaba, desi drumul este departe de a fi terminat!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am fost sambata trecuta.

Au inceput timid sa toarne asfalt dupa Voineasa, pret de cativa kilometri. In rest e dezastru. Gropi si petice pana la Vidra, apoi portiuni de macadam, denivelari la drenurile pentru apa de pe versanti si - bomboana de pe tort - la ultimul pod peste Lotru inainte de Obarsie ies sarmele din placile de fier-beton asa ca poti cu putin noroc sa faci pana dubla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...