Jump to content

Abuz din partea militienilor

Guest Adrian X

Recommended Posts

Guest Adrian X

pai nu inteleg de ce faci atatea spume si ma faci si cocalar si-mi faci si femeia pitipoanca. nu ma cunosti nici pe mine nici pe ea, dar probabil dupa niste istorioare de pe forum ti-e suficient sa-mi faci profilu' psihologic de 'cocalar'...

esti exact genu ala de roman care ia putina informatie (pe care a cules-o de pe net, de pe forum) si o foloseste pentru a-si crea niste idei preconcepute despre cineva pe care nici nu-l cunoaste..

• Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Individule... n-am nevoie de prea multe povesti. Ti le-am sumarizat mai sus.

Plimbarile pe racoare noaptea in oras cu peste 100 te califica drept cocalar.

Neopritul la semnalele politistului, te califica de asemenea drept cocalar forjator.

Recidiva pe aceeasi tema te califica drept cocalar.

Atitudinea sfidatoare fata de un organ de control te califica drept cocalar.

Necunoasterea legii te califica drept cocalar.

Spiritul gregar, o turma mica ca-i drept, dar spiritul e acelasi, cu SSSS care ti-a dat dreptate aiurea-n tramvai te califica drept cocalar.

Prietene, nu esti baiat bun, nu esti victima. Esti un cocalar forjator pe care un militian cu oua l-a lasat fara permis. Uraaa.

Pe aceasta cale imi cer scuze fata de "femeia". Cu toate ca, fara nicio suparare, daca sta dupa coada ta se califica si ea incet incet. Dar momentan nu am dovezi asa ca, respectuos, imi retrag cuvintele.

Pana la urma esti acelasi sau nu? ;)

Guest Adrian X

prietene. nu am iesit sa ma plimb in oras, noaptea. Veneam de undeva si am zis sa mai dau una scurta,tocmai la iesire, ca era aproape de casa. n-am nici o placere sa plimb prin oras, nici noaptea ,nici ziua.

Iar in rest, ai facut niste calificari si niste caracterizari malitioase fara nici un argument. Asa si eu pot sa te fac un cocalar plin de ura doar pt ca avem mobre din categorii diferite si ca esti doar un hater care nu-i suporta pe astia cu speed... Asta daca ar fi sa am acelasi stil de judecata ca al tau.

Guest Adrian X

Din pacate nu cred ca vom afla cum s-a finalizat acest abuz savarsit de politia romana , e clar ca se va lasa cat de curand cu un cont_sters.

Stai linistit, veti afla :)

prietene. nu am iesit sa ma plimb in oras, noaptea. Veneam de undeva si am zis sa mai dau una scurta,tocmai la iesire, ca era aproape de casa. n-am nici o placere sa plimb prin oras, nici noaptea ,nici ziua.

Iar in rest, ai facut niste calificari si niste caracterizari malitioase fara nici un argument. Asa si eu pot sa te fac un cocalar plin de ura doar pt ca avem mobre din categorii diferite si ca esti doar un hater care nu-i suporta pe astia cu speed... Asta daca ar fi sa am acelasi stil de judecata ca al tau.

bine, am scos pitipoanca, o scot si pe asta cu plimbarea.

Zi-ne cum ramane cu atitudinea, cu legea, cu recidiva.... hai ca lista-i lunga.

Ai dreptate pe astia cu speed care se pisa pe lege si au impresia ca sunt dumnezei si stau cum vrea plua lor in fata politistului chiar nu-i suport. Sunt hater. Si cocalar. SI pentru aia care nu opresc la semnalele politistilor sunt tot cocalar.

Cu restul n-am nimic. Ba chiar am niste amici simpatici.

Asta nu schimba cu nimic cine esti tu si ce faci si cum te comporti si cum ar trebui sa se comporte cu tine un politist adevarat. Muscai din bordura si ziceai iarta-ma intr-o tara civilizata.

io-te asa :

Si pentru astia care insistati cu contestarea, ce pana mea sa conteste ca berbecul oricum n-are carnet. Este suspendat de la ultima baieteala prin oras.

Vezi? Te-am facut baiat. N-ai mai iesit cocalar. Dar undeva acolo adanc... stii si tu ca esti. ;)

Guest Adrian X

melciu n-are sens s-o mai lungi, tu oricum ramai cu parerile si perceptia ta.

de ce as justifica actiunile mele si atitudinea mea in fata ta cand tu oricum nu vezi 'the bigger picture'.

pe topicul asta este vorba despre cazul asta izolat, cand da, am incalcat legea, avand 114 km/h, si pentru asta a trebuit sa fiu bruscat (aparent)

nu puteau pur si simplu sa-mi dea amenda si sa-si vada de treaba? de ce tre sa fiu eu marioneta militianului si sa ma dau si sa stau asa cum vrea el. Nu il incurcam la o perchezitie, sau ceva de genu.

atitudinea si actiunile lor au fost exagerate raportate la contraventia savarsita de mine.

end of story.

ce-am facut in trecut si alte k.k.t.-uri is alta poveste. Eu aici ma refer la cazu' asta izolat, nu ce-am facut in 1900 toamna..

Edited by Adrian X

melciu n-are sens s-o mai lungi, tu oricum ramai cu parerile si perceptia ta.

de ce as justifica actiunile mele si atitudinea mea in fata ta cand tu oricum nu vezi 'the bigger picture'.

pe topicul asta este vorba despre cazul asta izolat, cand da, am incalcat legea, avand 114 km/h, si pentru asta a trebuit sa fiu bruscat (aparent)

nu puteau pur si simplu sa-mi dea amenda si sa-si vada de treaba? de ce tre sa fiu eu marioneta militianului si sa ma dau si sa stau asa cum vrea el. Nu il incurcam la o perchezitie, sau ceva de genu.

atitudinea si actiunile lor au fost exagerate raportate la contraventia savarsita de mine.

end of story.

ce-am facut in trecut si alte k.k.t.-uri is alta poveste. Eu aici ma refer la cazu' asta izolat, nu ce-am facut in 1900 toamna..

pai vezi ca aici nu vezi TU "the bigger picture". Tu incerci sa izolezi un incident cand de fapt el nu poate fi izolat. Tu esti una si aceeasi persoana si din pacate istoria ne sta atarnata ca tinicheaua de coada.

Nici nemtii n-au mai omorat evrei in ultima vreme, da' tot mai trag ponoase si apelative de hitleristi. (asta era asa... de "the bigger picture")

Eu nu ti-am cerut sa le justifici, tu le-ai expus aici pentru noi. Doar am tras concluzii.

Nu stiu daca ai observat ca nimeni nu a mai zis nimic de cei 114. (in afara de mine, dar aia era la misto). Ca toti am mers cu mobrele, chiar si noi astia cu drujbele cu roti mai prindem 120 (macar la vale cu vantul din spate).

Ce incearca restul lumii sa-ti spuna este sa nu te dai coios atunci cand esti cu buze. Nu te-a bruscat nimeni pentru ca ai mers cu 114. Te-a bruscat ca nu te-ai dat la o parte sa-ti traga mobreta in poza la Logan. Din nou, parerea mea e ca nu ai fost bruscat destul pana cand nu ai ramas cu amprente de la asfalt pe obraji.

Si pana la urma ce tot o dai inainte cu bruscatul asta? Te doare? Ti-a lasat basici, echimoze, mimoze, meduze? Ai nevoie de recuperare? Tipi exact la tiganusii aia mici inainte sa dai in ei. Ca daca iti luai o cafteala puneai tu si niste poze, sunt aproape sigur.

Si mai e ceva. Tu chiar crezi ca nu a avut importanta pentru politisti faptul ca le-ai prezentat la control o adeverinta care atesta faptul ca ai comis aceeasi contraventie cu mai putin de-o luna inainte? Eu nu inteleg cum te-au lasat sa pleci de acolo.

Corectati-ma daca gresesc dar spiritul legii ar trebui sa fie asta. Ti-am ridicat carnetul ca ai mers prea tare. Pentru ca trebuie sa mai ajungi acasa si sa-ti pui lucrurile in ordine pe perioada suspendarii eu iti dau o dovada de 30 de zile. In acelasi timp tu o mai calci o data. Ai dovada si pentru a doua oara?

Zi mersi ca n-ai plecat cu dosarel mai serios de-acolo. Pana la urma si fara carnet si fara dovada... cam circulai fara carnet. Dar pana la urma, ce mai inseamna o infractiune la "ce-am facut in trecut si alte k.k.t.-uri".

Ce te rog frumos e sa nu cazi. Ar fi chiar aiurea acum sa vina unii si sa ne povesteasca ce baiat bun si cat de bine se dadea.

Guest Adrian X

desigur melciule,dupa mintea ta creata probabil trebuia sa plec cu dosar penal de acolo :)))

Ma faci as rad sincer. Doar pentru simplu' fapt ca esti tu ofuscat sau gaboru ala ofuscat, asta inseamna ca dosarele se intocmesc asa...dupa bunu' plac si sculare...

nu exista nici un temei legal pt nici un fel de dosar, nu mai abera inutil. Era doar o contraventie si atata tot.

Nu mai are sens sa o lungim pt ca tie-ti place sa te auzi vorbind (sau sa te vezi scriind...respectiv romane intregi pe tema asta).

Nu suporti cocalarii pe speed insa faci parte din aceeasi categorie de oameni care judeca dupa aparenta pe cineva sau dupa bunurile pe care le detine.

Daca am speed si daca aveam peste limita legala la iesirea din localitate, automat sunt "genu' ala de cocalar". (si da, pentru mine este o diferenta intre a merge cu 114 ziua, pe bulevard, in oras, si a merge cu 114 noaptea,spre iesire,pe un drum foarte bine iluminat, chiar daca dpdv legal NU este nici o diferenta).

desigur melciule,dupa mintea ta creata probabil trebuia sa plec cu dosar penal de acolo :)))

Ma faci as rad sincer. Doar pentru simplu' fapt ca esti tu ofuscat sau gaboru ala ofuscat, asta inseamna ca dosarele se intocmesc asa...dupa bunu' plac si sculare...

nu exista nici un temei legal pt nici un fel de dosar, nu mai abera inutil. Era doar o contraventie si atata tot. E doar doua, dar nu vezi tu "the bigger picture" ;)

Nu am zis ca exista. Am zis ca ar trebui sa existe.

Nu mai are sens sa o lungim pt ca tie-ti place sa te auzi vorbind (sau sa te vezi scriind...respectiv romane intregi pe tema asta).

Nu suporti cocalarii pe speed insa faci parte din aceeasi categorie de oameni care judeca dupa aparenta pe cineva sau dupa bunurile pe care le detine.

Daca am speed si daca aveam peste limita legala la iesirea din localitate, automat sunt "genu' ala de cocalar". (si da, pentru mine este o diferenta intre a merge cu 114 ziua, pe bulevard, in oras, si a merge cu 114 noaptea,spre iesire,pe un drum foarte bine iluminat, chiar daca dpdv legal NU este nici o diferenta).

eeee. parca si tonul tau se mai schimba. Si aparent nici bruscatul ala n-o fo' asa de grav nu?

Sezi bland. N-are nicio legatura cu tipul motocicletei. Daca imi spuneai ca erai pe-un exc 450 te invitam sa o arzi pe camp in loc de localitate, asta era singura diferenta. Restul de luat la perpulis era identic. Scuter, ATV, masina, maxi taxi, treaba ta. Doar BMW-urile capatau ceva clementa, dar si aia se duce repede. ;)

Da judec. Ma bucur ca inca o mai pot face. Profiling is good. Saves time.

Guest Adrian X

credeam ca te-ai prins de la inceput ca nu actul in sine nu m-a deranjat FIZIC, ci MORAL, gestul in sine mi s-a parut total deplasat.

am fost tratat ca un infractor care a savarsit nu stiu ce infractiune.

Am savarsit o banala contraventie, oricat de grava vrei sa o pictezi tu,ea ramane o contraventie de radar amarata.

nu am fugit de ei,nu i-am insultat, nu i-am injurat, am fost cooperant.

Nu stiu cum sa-ti spun,dar nu sunt genul de om care face tot ce-i zice militianul,doar ca ala e militian.

Nu stiu cum sa-ti spun,dar nu sunt genul de om care face tot ce-i zice militianul,doar ca ala e militian.

Democratia avanseaza si la noi! :)) Adriane, tu te legeni in utopii comuniste. Peste 10 ani politistul va zice sa departezi picioarele si sa pui mainile la vedere pe sa sau pe asfalt si tu te vei executa instant. Asta si pentru ca va mangaia pistolul si va legana catusele in timp ce va vorbi cu tine. In plus va fi absolut ok din partea lui, pentru ca nu va avea de unde sa stie daca nu esti 'fumat" , beat "injectat" sau daca nu ai cumva si tu un uzi in buzunar sau tocmai ai violat o baba sau jefuit o banca. Ceea ce ai scris demonstreaza doar ca esti un contravenient indisciplinat care a muscat-o pe merit. Asa ca nu trebuie sa te miri ca ai fost sanctionat instant de vajnicii forumisti. Modul in care ai fost 'sanctionat " insa lasa f mult de dorit Apropo D-lor, fara injurii si obscentiati camuflate, va puteti exprima parerea cu aceeasi forta si neburuienos!

Edited by Galen
Guest Adrian X

Galen: nu traim in SUA unde nu-ti permiti nici un fel de aroganta cu politia,pt ca risti un glonte in bot.

Traim in Romania, unde pt mine gaborii sunt fix ca niste controlori RATP care aplica tratamentul preferential.

Sunt atatea cazuri de politisti ridiculizati de babe de 50 ani conducatoare de SUV...

Pe mine nu m-a impresionat cu nimic tupeul politistului, nici atunci cand eram nas in nas la 5 cm unu de altul,atat eu si el cu spume la gura.

M-a dezamagit felul in care a pus problema pentru o simpla contraventie. Dar naiv am fost eu pt ca ma asteptam la altceva de la Politia Romana.

Multi dintre voi purtati ochelari de cal si refuzati sa constientizati si sa credeti ca exista abuzuri. De la abuzuri mai mici pana la abuzuri grave.

Patania mea e una oarecum banala, nu s-a lasat cu batai,cu catuse, cu etc. Omu' m-a impins de 2 ori si ne-am adresat cateva vorbe dulci. Sunt cazuri mult mai urate.

As vrea sincer sa avem si noi o militie care sa inspire frica si sa impuna respect. Atunci probabil toti am fi egali in fata legii si poate ca da, atunci nu am incalca toti legea atat de des.

Citeste bre si matale ordinul. Ca scrie clar. Cat mai in spate, vertical etc.

TOTAL GRESIT.

Nu scrie nicaieri ce spui tu. Deci esti cocalar.

In plus de asta, nu prea aveti cum sa contestati prostia asta. Daca eu, organ de politie spun ca nu e vizibil, ma doare la basca daca acolo l-a montat inginerul de la Honda sau Cocalarus Forjatorus.

TOTAL GRESIT, din nou, sau again cum va place voua cocalarilor sa spuneti.

Din fericire pt. noi tu nu esti organ de politie, ca daca erai, erai un organ de politie cocalar.

Tu poti sa spui orice vrei (ca organ) numai ca daca eu am la agregat CI a vehicului pe care am stampila de la RAR in dreptul rubricii "omolgarea individuala pt. circulatie", tu ca "organ de polutie" nu poti decit s-o sugi. La acea rubrica scrie negru pe alb "Vehiculul avind datele prezentate in tabelul A corespunde reglementarilor privind admiterea in circulatie pe drumurile publice". Iar in conditiile astea daca tu ca organ de polutie iei vreo masura represiva impotriva mea, atunci savirsesti infractiunea prevazuta si sanctionata de art. 246 din CP.

Si ca sa-ti demonstrez pe scurt cum probez extraordinar de repede savirsirea de catre tine ca "organ de polutie" a infractiunii prevazute de 246, iti spun ca la RAR cind iti faci autentificarea/omologarea la agregat iti face poze. Daca agregatul meu nu e schimbat fata de momentul cind a fost la RAR si i-au facut poze la omologare/autentificare atunci ce "spui" tu ca "organ de polutie" ca nu e vizibil, e doar pipi in vint si tu esti decit un infractor, ca marea majoritatea a militienilor de la noi.

Acu tu ne spui ca "parerea" ta de "organ de polutie" este mai credibila decit parerea unui injiner de la RAR care are in atributii fix verificarea acestor probleme. Ce pot sa mai spun? Aici chiar ne-ai blocat cu argumentatia ta "pertinenta".

Sunt ... Si cocalar.

Aici chiar n-am niciun argument sa te contrazic. :-s

Te-a bruscat ca nu te-ai dat la o parte sa-ti traga mobreta in poza la Logan. Din nou, parerea mea e ca nu ai fost bruscat destul pana cand nu ai ramas cu amprente de la asfalt pe obraji.

Si pana la urma ce tot o dai inainte cu bruscatul asta? Te doare? Ti-a lasat basici, echimoze, mimoze, meduze? Ai nevoie de recuperare?

Am inteles. Tu probabil cind erai mic iti doreai sa ajungi militianul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=6AdDLhPwpp4

Corectati-ma daca gresesc dar spiritul legii ar trebui sa fie asta. Ti-am ridicat carnetul ca ai mers prea tare. Pentru ca trebuie sa mai ajungi acasa si sa-ti pui lucrurile in ordine pe perioada suspendarii eu iti dau o dovada de 30 de zile. In acelasi timp tu o mai calci o data. Ai dovada si pentru a doua oara?

Zi mersi ca n-ai plecat cu dosarel mai serios de-acolo. Pana la urma si fara carnet si fara dovada... cam circulai fara carnet. Dar pana la urma, ce mai inseamna o infractiune

Te corectez eu, ca ai gresit DIN NOU.

1. Dovada se elibereaza pe 15 zile, nu pe 30. Concluzia -> vobesti fara sa ai habar.

2. Daca dovada lui era valabila, de unde infractiune? Iar nu stii. Concluzia -> iar vobesti fara sa ai habar.

3. In cele 15 zile de dovada poti sa faci cite contraventii doresti sau iti poti permite sa platesti. Ti se va ridica dovada si ti se va da alta cu termen de valabilitate maxim pina la perioada pe care o avea prima dovada ridicata. Concluzia -> iar vobesti fara sa ai habar.

D-lor, fara injurii si obscentiati camuflate, va puteti exprima parerea cu aceeasi forta si neburuienos!

Pai singurul care a inceput sa fie buruienos e melcul. Care din neputinta de a demonstra ceva cu argumente concrete incepe sa-i faca pe toti cocalari.

Edited by SSSS

Si uite asa, celebrul A B1, care cauta nod in papura in orice cos de gunoi, si-a luat-o in fund ca un amarit de ciine vagabond. " Succese" in continuare in scurmatul in gunoi. Sincer, ma bucur ca ti-ai luat-o ca ultimul fraier, si ca o fata mare, te plingi aici, nici nu realizezi citi oameni ai facut bucurosi pt "patzania" ta. Acuma, marele atotstiutor care-i desconsidera pe racerii ce se dau doar de 2-3 ori /an, o sa aibe timp suficient sa reflecteze asupra mersului peste limita legala pe drumurile publice. Io cred ca ai o fatza de fraier, deaia s-a ambitionat acel gabor sa ti-o traga (poate mai putin legal).

Guest Adrian X

Si uite asa, celebrul A B1, care cauta nod in papura in orice cos de gunoi, si-a luat-o in fund ca un amarit de ciine vagabond. " Succese" in continuare in scurmatul in gunoi. Sincer, ma bucur ca ti-ai luat-o ca ultimul fraier, si ca o fata mare, te plingi aici, nici nu realizezi citi oameni ai facut bucurosi pt "patzania" ta. Acuma, marele atotstiutor care-i desconsidera pe racerii ce se dau doar de 2-3 ori /an, o sa aibe timp suficient sa reflecteze asupra mersului peste limita legala pe drumurile publice. Io cred ca ai o fatza de fraier, deaia s-a ambitionat acel gabor sa ti-o traga (poate mai putin legal).

cu tine m-am obisnuit. atata poti :))))

1. De obicei nu inseamna intotdeauna. El este OBLIGAT ca de fiecare data cand opreste pe cineva sau solicita actele sa se prezinte (inainte de a face solicitarea). Daca nu

am inteles cum il cheama il rog sa se mai prezinte odata.

2. Este OBLIGAT sa iti arate legitimatia la solicitarea ta verbala, nu exista loc de refuz. Daca refuza, inseamna ca nu se supune reglementarilor in vigoare.

3. TU personal completezi la rubrica alte mentiuni. De ce? Mijloc de proba in cazuri speciale. Daca este scrisul tau sau daca este ceva inventat, scris de ei. Tu dai cu

semnatura. Nu primesti copie, ci primesti procesul verbal in ORIGINAL prin recomandata, iti este adusa la usa de catre doi agenti. TEORETIC, ei vin cu procesul verbal in original, il afiseaza pe usa si iau o declaratie de la un martor gasit pe loc din care reiese ca ei ti-au adus procesul verbal. S-a impamantenit urmatoarea schema: vin, iti lipesc procesul verbal pe usa, cauta in baza de date pe cineva din zona ta, iau cnp-ul, arunca o semnatura la misto (caz concret) si gata.

4. Fa o delimitare clara intre spatiu public si spatiu privat:

a) Spatiul public, orice spatiu care este destinat prin natura sa liberei circulatii (pietonale/autovehicole) fara aprobari speciale etc. - Strazi, parcuri, trotuare, bulevarde etc. Poti sa filmezi si sa fii filmat pe un spatiu public, daca nu ar fi asa, nu ai mai vedea tot felul de incatusati pe la stiri care cer sa nu fie filmati.

B) Un politist/jandarm/reprezentant al statului aflat in exercitiul functiei, intr-un loc public SAU privat (de exemplu vin ei la mine in curte) POATE FI FILMAT (daca nu ma insel exista dispozitie speciala in acest sens) cum am zis mai sus, din motive de transparenta. Cumva legiuitorul iti asigura tie o parghie prin care poti demonstra anumite fapte ce sunt in contradictie cu natura functiei pe care ei o detin/exercita. Locurile private in care nu se filmeaza sunt destule DAR trebuie in prealabil sa fii informat, majoritatea au semne cu "interzis fotografiatul".

1. Corect , asa este dar sunt multi care nu inteleg de prima data cum il cheama pe militian, nu il intreaba si dupa aia se plang ca militianul nu s-a prezentat.

2. Sa o arate da dar nu sa ti-o dea sa ii studiezi tu numarul de pe spate,poza din legitimatie sau mai stiu eu ce elemente de siguranta.

3. Gresit, nici un militian nu o sa iti dea tie sau altcuiva pv ul ca sa scrii tu ceea ce vrei acolo , iar daca ar da este un idiot dupa parerea mea . Deasemenea politistul care ti-a dat tie sau altcuiva un PV de constatare a contraventiei in ORIGINAL este un alt idiot. .. contravenientul primeste copie nu original .

Pv ul nesemnat in prima instanta este trimis de militian recomandat prin posta sau curierat iar daca nu este primit de contravenient se afiseaza pe usa. In cazul afisarii pe usa nu este nevoie de doi militieni ci doar de unul si de un martor. In cazul in care nu se poate gasi un martor se scrie in Pv ul anume intocmit motivul pt care nu a fost gasit martor si se fac poze la pv ul lipit pe usa contravenientului ( evident poze in care sa se vada pe ce usa a fost lipit etc. ) In ultima vreme am auzit si eu ca ar veni cate doi pseudomilitieni de la militiile locale cu pv urile de la circulatie( asta mi se pare o porcarie dar probabil ca a terminat militia banii pt posta romana) probabil pt ca acum ceva vreme unul de la politia nationala a fost injunghiat de un idiot cand s-a dus cu o citatie la ala.

4. Aici sunt multe de discutat, eu intrebarea am pus-o in conditiile in care la televizor unele persoane filmate in spatiul public sau privat ( aici nu vb de minori de ex. ) apar cu fetele blurate sau intunecate.

mai comandante cum naibilor de toate planetele sunt contra ta? zici ca esti ultimul om de pe pamant ,toate bubele rele in capul tau sunt

mergi la Biserica ,te va ajuta sa treci mai rpd peste astea

sincer acum ,daca cunosti legea etc etc etc le prezinti actele,ii rogi sa filmeze ce vor ei din spate din fata ,faci contestatie ,recuperezi permisul ,castigi procesul in cateva luni si totul era ROZ ,cred ca au ras rau de tot de tine cand te-au vazut si cu dovada :)

imi pare rau pt tine ,sincer

Doamne ajuta

1. Corect , asa este dar sunt multi care nu inteleg de prima data cum il cheama pe militian, nu il intreaba si dupa aia se plang ca militianul nu s-a prezentat.

2. Sa o arate da dar nu sa ti-o dea sa ii studiezi tu numarul de pe spate,poza din legitimatie sau mai stiu eu ce elemente de siguranta.

3. Gresit, nici un militian nu o sa iti dea tie sau altcuiva pv ul ca sa scrii tu ceea ce vrei acolo , iar daca ar da este un idiot dupa parerea mea . Deasemenea politistul care ti-a dat tie sau altcuiva un PV de constatare a contraventiei in ORIGINAL este un alt idiot. .. contravenientul primeste copie nu original .

Pv ul nesemnat in prima instanta este trimis de militian recomandat prin posta sau curierat iar daca nu este primit de contravenient se afiseaza pe usa. In cazul afisarii pe usa nu este nevoie de doi militieni ci doar de unul si de un martor. In cazul in care nu se poate gasi un martor se scrie in Pv ul anume intocmit motivul pt care nu a fost gasit martor si se fac poze la pv ul lipit pe usa contravenientului ( evident poze in care sa se vada pe ce usa a fost lipit etc. ) In ultima vreme am auzit si eu ca ar veni cate doi pseudomilitieni de la militiile locale cu pv urile de la circulatie( asta mi se pare o porcarie dar probabil ca a terminat militia banii pt posta romana) probabil pt ca acum ceva vreme unul de la politia nationala a fost injunghiat de un idiot cand s-a dus cu o citatie la ala.

4. Aici sunt multe de discutat, eu intrebarea am pus-o in conditiile in care la televizor unele persoane filmate in spatiul public sau privat ( aici nu vb de minori de ex. ) apar cu fetele blurate sau intunecate.

Nu am zis nicaieri ca trebuie sa iti inmaneze legitimatia, am zis asa : " Este OBLIGAT sa iti arate legitimatia la solicitarea ta verbala" - Eu am voie sa iau de pe ea datele numele si numarul legitimatiei. In caz de abuz sa stiu pe cine sa reclam.

La mine au venit 2 politisti sau jandarmi (nustiu exact) nu mai locuiam la adresa respectiva.

La sectia de politie cand am dat cu subsemnatul pe procesul verbal EU personal am completat la rubrica "Alte mentiuni" sau cum se numeste ea. Are si logica: poate reprezenta o proba grafologica in caz de necesitate.

Apoi, un lucru pe care lumea il trece prea usor cu vederea: LIPSA MARTORULUI pe procesul verbal (martorul din partea politiei). In mod normal un proces verbal fara martor este NUL, in conditiile in care nu este mentionat un motiv intemeiat pentru care martorul lipseste. La mine au tras o linie la rubrica "martori" apoi peste linie au scris ULTERIOR - '' Nu a putut fi identificat" . Cum ciorile mele sa nu poti identifica un martor cand tu esti ORGAN in exercitiul functiunii si ai mijloacele necesare? Mai (cuvant urat) de atat este faptul ca instanta la care am fost repartizat eu a considerat procesul verbal ca fiind valid. Judecatori facuti la norma.

Si pe mine m-au ars acum 2 saptamani,prima amenda de viteza in 30000 de km cu motorul de cand il am.

La fel,m-au luat din fata,m-au tras pe dreapta si in timp ce injuram in casca deja faceam planul cum sa parchez DUPA mcv ca sa nu apara numarul pe filmare.

Culmea e ca si pe mine m-au pus sa intorc mobra s-o duc in fata camerei.m-am luat un pic in gura cu ei,dar amenda era mica 150 de lei in 48 de h,am considerat ca nu merita efortul.

Macar am avut placerea sa le zic in fata ca le-o contest ca nu apar pe camera cu nr,si chiar daca pierd doar ca sa le fac zile fripte cum imi fac ei mie pt 70 la iesirea din localitate.sa vezi atunci ce s-au inverzit la fata :))

Nu am mai contestat amenda,ma costau mai mult de 150 de lei drumurile si efortul pt a merge in instanta,dar daca era mai mult sau era vb de luat permisul as fi mers pana in panzele albe cu ei.