Jump to content

Abuz din partea militienilor

Guest Adrian X

Recommended Posts

Galen: nu traim in SUA unde nu-ti permiti nici un fel de aroganta cu politia,pt ca risti un glonte in bot.

Traim in Romania, unde pt mine gaborii sunt fix ca niste controlori RATP care aplica tratamentul preferential.

Sunt atatea cazuri de politisti ridiculizati de babe de 50 ani conducatoare de SUV...

Pe mine nu m-a impresionat cu nimic tupeul politistului, nici atunci cand eram nas in nas la 5 cm unu de altul,atat eu si el cu spume la gura.

M-a dezamagit felul in care a pus problema pentru o simpla contraventie. Dar naiv am fost eu pt ca ma asteptam la altceva de la Politia Romana.

Multi dintre voi purtati ochelari de cal si refuzati sa constientizati si sa credeti ca exista abuzuri. De la abuzuri mai mici pana la abuzuri grave.

Patania mea e una oarecum banala, nu s-a lasat cu batai,cu catuse, cu etc. Omu' m-a impins de 2 ori si ne-am adresat cateva vorbe dulci. Sunt cazuri mult mai urate.

As vrea sincer sa avem si noi o militie care sa inspire frica si sa impuna respect. Atunci probabil toti am fi egali in fata legii si poate ca da, atunci nu am incalca toti legea atat de des.

Adevarul e cam la mijloc, asta ar cam trebui sa recunosti. Politie civilizata inseamna motociclisti civilizati care o "ard" acolo unde se poate fara riscuri majore de spital, cimitir, sau conflicte cu legea.Te-a prins, asta e! in cazul tau, te-a masurat, a intors si a venit dupa tine. Si crede-ma scenariul expus de mine, chiar constient exagerat , ei bine, asta e viitorul in orice societate "civilizata" :)

Edited by Galen
  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Adevarul e cam la mijloc, asta ar cam trebui sa recunosti. Politie civilizata inseamna motociclisti civilizati care o "ard" acolo unde se poate fara riscuri majore de spital, cimitir, sau conflicte cu legea.Te-a prins, asta e! in cazul tau, te-a masurat, a intors si a venit dupa tine. Si crede-ma scenariul expus de mine, chiar constient exagerat , ei bine, asta e viitorul in orice societate "civilizata" :)

Ca sa ai motociclisti civilizati trebuie sa ai intai stat civilizat si implicit militie civilizata.

Poti sa spui tu cu mina pe inima ca noi traim intr-un stat civilizat? Poti de asemenea sa spui ca militia de la noi e civilizata? In niciun caz zic eu.

Cu mici exceptii de politisti care se comporta ca niste oameni cu tine, restul sint niste gunoaie, doar un aparat represiv care nu munceste absolut deloc pt. siguranta cetateanului. Ei muncesc doar pt. tilharirea omului care "greseste" si asta doar pt. beneficiul statului care este de fapt un tilhar. Iar omul de rind "greseste" numai din cauza statului care nu=i ofera nimic si-l obliga sa incalce legea pt. a supravietui. De la soferul de TIR care e obligat sa mearga ca melcu pe drumuri proaste si nu-si face norma si implicit nu ia salariu, pina la soferul de duminica care pleaca de la Constanta la Arad si are nevoie de 1 saptamina pt. a ajunge acasa in conditiile in care ar respecta toate regulile de circulatie.

Ca sa poata avea statul pretentii de la cetateni la corectitudine si civilizatie ar trebui sa le ofere conditii intai, nu bici.

Ca sa poti cere ceva intai trebuie sa oferi iar statul roman nu-ti ofera nimic. Atunci de ce are tupeul sa aiba pretentia de la cetateni sa fie corecti si model, cind tocmai statul prin absolut TOATE institutiile lui pute de mizerie, coruptie si tilharie?

Daca un om are inspiratia/curajul/puterea sa atace institutiile statului, chiar cu armele pe care insusi statul i le-a pus la indemina, apar lachioii de genul lu tunami care se sesizeaza aici pe toate topicurile ca "vaaiiiii, nu e corect sa contesti", "tre sa fii demn, sa-ti iei fapta ....".

Pai o sa-si ia oamenii fapta si o sa fie "corecti" si "demni" cind o sa traim intr-o societate normala si intr-adevar civilizata si intr-un stat normal care-si protejeaza cetatenii, nu doar ii asupreste. Pina atunci insa, e care pe care iar cei care au curaj sa se lupte cu statul ar trebui incurajati, nu blamati.

Edited by SSSS
Guest Adrian X

Pana una alta, eu sunt doar un cocalar "forjator", cu pitipoanca in spate, care 'goneam' la iesirea din oras, cu inconstienta ,avand 114 km/h.

Sunt si un infractor pt ca nu am ascultat ''orbeste'' indicatiile militianului,pentru a-mi facilita propria muye si filmarea numarului, fapt ce-a dus la ''bruscarea'' mea..

Trebuia sa departez picioarele, sa-i spun "baga-mi-o" si da-mi "maximul",ca sa fiu martir pe motociclism.ro si sa ma aplaude toti naivii care mai cred in stat.

Ca sa ai motociclisti civilizati trebuie sa ai intai stat civilizat si implicit militie civilizata.

Statul civilizat se compune din oameni civilizati, care ar trebui sa aleaga alesi civilizati, care dau legi civilizate si au grija sa fie respectate. Civilizatia se obtine doar prin forta, amenzi, teama de lege. Asta oriunde pe planeta. La noi s-a distrus Politia (numar de organe redus drastic, salarii mici, legi contrarii) tocmai pentru ca un stat necivilizat e usor de controlat si manipulat.

Asa ca oricand vad cate un organ facand exces de zel si folosind putinele cai legale ramase ca sa enerveze cocalari, are tot respectul din partea mea. Eu recunosc, daca as fi fost politist, vazand cate drepturi au toti ciumpalacii mioritici fata de alte tari occidentale, ma lasam de meserie. E inacceptabil ca un pulete forjator sa ia peste picior un angajat al statului pus acolo sa apere siguranta publica. Cand Politia ii arde pe forjatorii prinsi in mod repetat cu peste 100km/h in oras, e abuz. Daca nu-i prinde nimeni, si forjatorii ajung sa ucida copii sau babe pe trotuar, toti se intreaba "unde era Politia?!?".

Sa gresesti si sa-ti recunosti greseala e una, majoritatea o facem. Dar sa fim seriosi, eu n-am vazut pana acum organ care sa abuzeze (amenda nejustificata, exces de forta, etc) un contravenient civilizat, desi e posibil sa existe. Am vazut insa destule iertari, inclusiv pentru forjatorul din threadul asta.

Dar sa o comiti in mod repetat si apoi sa te dai victima, atunci iti meriti o portie de "exces de zel", sa afli cu adevarat ce-i ala abuz.

Edited by Adam
Guest Adrian X

Adam, nu ti-e rusine asa, fata de tine si capacitatea ta intelectuala sa vii cu textele astea pe care le vad pe forumul asta de 5-6 ani incoace gen "babe si copii de pe trotuar"..

Chiar nu ai deloc simtul penibilului?

Eu cred ca nu ai vazut multe,intr-adevar.

Esti un lingau al unui sistem corupt pana in maduva oaselor....

Statul civilizat se compune din oameni civilizati, care ar trebui sa aleaga alesi civilizati, care dau legi civilizate si au grija sa fie respectate. Civilizatia se obtine doar prin forta, amenzi, teama de lege. Asta oriunde pe planeta. La noi s-a distrus Politia (numar de organe redus drastic, salarii mici, legi contrarii) tocmai pentru ca un stat necivilizat e usor de controlat si manipulat.

Asa ca oricand vad cate un organ facand exces de zel si folosind putinele cai legale ramase ca sa enerveze cocalari, are tot respectul din partea mea. Eu recunosc, daca as fi fost politist, vazand cate drepturi au toti ciumpalacii mioritici fata de alte tari occidentale, ma lasam de meserie. E inacceptabil ca un pulete forjator sa ia peste picior un angajat al statului pus acolo sa apere siguranta publica. Cand Politia ii arde pe forjatorii prinsi in mod repetat cu peste 100km/h in oras, e abuz. Daca nu-i prinde nimeni, si forjatorii ajung sa ucida copii sau babe pe trotuar, toti se intreaba "unde era Politia?!?".

Sa gresesti si sa-ti recunosti greseala e una, majoritatea o facem. Dar sa fim seriosi, eu n-am vazut pana acum organ care sa abuzeze (amenda nejustificata, exces de forta, etc) un contravenient civilizat, desi e posibil sa existe. Am vazut insa destule iertari, inclusiv pentru forjatorul din threadul asta.

Dar sa o comiti in mod repetat si apoi sa te dai victima, atunci iti meriti o portie de "exces de zel", sa afli cu adevarat ce-i ala abuz.

Fara suparare, dar tu traiesti in Romania? Lasand exceptiile (personal cunosc cateva) - foarte putine la numar - cam toate institutiile statului vor sa ti-o indese in dos, de la aia cu Taxele si Impozitele (caz concret: mi-am platit impozitul la motocicleta, 24 RON cand inca mai aveam vechea adresa pe buletin, iar la cateva zile mi-am schimbat buletinul cu noua adresa, mi-a venit instiintare de plata de la Taxe si Impozite pentru motocicleta...iar, de ce? Am fost la ei si mi-au zis "Asa e legea...", ca sa va recuperati banii trebuie sa faci N cereri, sa te duci la CEC si apoi sa astepti intre 6 luni si 1 an. De jandarmerie nu mai zic, ciomagari si atat (nu ma refer la toti, am prieten jandarm, dar nu lucreaza cu ciomagul).

“Oriunde pe planeta” statul le-a creat deja conditii decente de viata oamenilor si acolo mi se pare normal sa impuna civilizatia cu forta. Nu vorbi de alte state, vorbese de romania.

Daca statul nu a oferit NIMIC, de ce are pretentii de la oameni? Oamenii se lupta sa supravietuiasca si asta implica citeodata mictiunea puternica pe ceea ce reprezinta statul asta ordinar de la noi.

Ai senzatia ca la noi statul isi indeplineste menirea? Ai senzatia ca militia rutiera apara “siguranta publica”? Unde traiesti tu? Ca in romania cu siguranta nu traiesti.

Statul de prosti e usor de manipulat si controlat, nu ala de necivilizati.

De unde si pina unde a aparut teza asta a luarii peste picior a “angajatului statului”? Cine a vorbit de asa ceva pe toplicul asta in afara de tine? :huh:

Cind politia ii arde pe aia care sint IN ORAS cu peste suta nu e abuz, dar cind esti la iesirea din oras pe un drum cu 4 benzi si ai 102 si-ti ia permisul, mi se pare o masura disproportionata cu fapta. Cind stau boschetarii de militieni cu radaru numai dupa curbe, doar ca sa dea amenzi iar mi se pare ca lupta tare pt. “siguranta publica”.

Pina una-alta statul roman NU ISI INDEPLINESTE si nu si-a indeplinit niciodata datoria fata de cetatean, in schimb ce cetateanul si-o indeplineste cu prisosinta fata de stat prin toate taxele pe care i le-a pus in circa.

Asa ca povestile astea cu ce frumos e in alte tari ... meri de le spune alora de acolo, ca la noi treaba e cu totul alta.

Daca-ti place sa fii oaie, atunci meriti ca stapin un lup. Unora nu le place sa fie ca tine si pt. asta isi exercita drepturile DATE TOT DE STAT. E simplu.

Tu poti sa alegi care dintre astia esti:

oi_76962600.JPG

Edited by SSSS

Pana una alta, eu sunt doar un cocalar "forjator"

coaeeeeeee m-ai ajuns din urma. :)))

tu ai un noroc al tau. ori te dai de pamant, ori te toarna politia pt tampenii de care poti scapa. :))

Dar sa fim seriosi, eu n-am vazut pana acum organ care sa abuzeze (amenda nejustificata, exces de forta, etc) un contravenient civilizat, desi e posibil sa existe.

iti dau eu un exemplu.

Targu Neamt. eu cu fratimiu in masina. el la volan, opreste sa se dea cineva jos. politistul Gaborul (Preda) ii spune cu o fata de aia de infractor sa mute masina si sa nu parcheze acolo. eu din dreapta il intreb frumos: dar masinile astea parcate pentru vanzare, stau legal aici? il vad cum se aprinde, vine la masina si il controleaza pe asta la acte. era ok. dar in acelasi timp cu un ton superior mi se adreseaza mie ca de unde am eu tupeul asta sa-l intreb pe el de masinile parcate. ii raspund frumos ca doar am intrebat. este un agent rutier si ar trebui sa fie capabil sa ma informeze. ne contram in vorbe si el tot cu tupeu superior la mine. eu ii raspund replicandu-i ca am vorbit frumos si calm cu el. elimi da replica: "sa nu cumva sa ne intalnim, dar tu sa fi in postura domnului de la volan" eu ii raspund frumos:dar cefaci domnule,ma ameninti acum? nu ti-e rusine? s-a facut toate culorile la fata dar tot cu tupeu jegos pe el. la cateva zile, masina politiei se invartea prin sat, oprind in dreptul masini lui fratimiu, da gemul jos si se uita insistent la el. norocul meu era ca nu eram in localitate, iar in seara respectiva am plecat. acum spune-mi: ce fel de agent a fost ala care te ameninta ca sa nu te prinda la volan?

Civilizatia e una pt guvernanti si alta pt locuitori (platitorii de taxe si impozite) .

Faptele se contesta in tribunale dar noi suntem un popor prea sarac (cu duhul) pt asta ,decat sa luptam in instanta pt drepturi mai bine cumparam un celular minim format A6 si neaparat min 1500 lei .La copii cate o tableta sa aiba la scoala . In rest ,poza de mai sus zice totul.

Galen are dreptate cu actiunile organului ,la noi te poti imbranci cu jandarmul ca 'asta e!' ;fa asta in Germania ,State ,Rusia sa vezi ce picioare in cap ei (daca scapi cu viata) ;la americani te impusca in prima secunda,nemtii au oameni de teren numai d'aia format dulap cu doua usi si patru sertare iar rusii ... lucreaza in echipa -pana te 'harjonesti' cu militianul/jandarmul ,vine altul in lateral si-ti f-ute un bombeu in cap de pe moment pici in qur . Intradevar ,asta-i in alte tari dar de unde se inspira organele noastre?

Intradevar ,asta-i in alte tari dar de unde se inspira organele noastre?

Pai de ce oare se inspira statul nostru de la nemti, americani, etc. doar la dat bocanci in cap?

De ce nu se inspira de la aia si la nivelul de trai, la infrastructura si la cheltuirea banului public pt. binele cetatenilor?

Am ajuns sa traim intre oi si daca unul dintre noi incearca sa scape din turma nu poate, pt. ca incep celelalte oi sa behaie de ciuda ca sa-l vada ciobanu pe ala care vrea sa scape si sa-l aduca inapoi.

Asta e tipic romanesc. Daca un roman vede ca unu reuseste ceva, romanul nu se gindeste cum sa faca sa ajunga si el la succes ci se gindeste cum sa faca sa-l traga in jos pe ala care a ajuns la succes, sa-l aduca la nivelul de saracie la care e si milogul care nu e in stare.

Asta e marea majoritatea a lingailor astia de militieni, niste oi care traiesc ca sa fie mulse toata viata iar la final cind nu vor mai fi productive, sa fie sacrificate si aruncate la gunoi.

Edited by SSSS

Civilizatia e una pt guvernanti si alta pt locuitori (platitorii de taxe si impozite) .

Faptele se contesta in tribunale dar noi suntem un popor prea sarac (cu duhul) pt asta ,decat sa luptam in instanta pt drepturi mai bine cumparam un celular minim format A6 si neaparat min 1500 lei .La copii cate o tableta sa aiba la scoala . In rest ,poza de mai sus zice totul.

Galen are dreptate cu actiunile organului ,la noi te poti imbranci cu jandarmul ca 'asta e!' ;fa asta in Germania ,State ,Rusia sa vezi ce picioare in cap ei (daca scapi cu viata) ;la americani te impusca in prima secunda,nemtii au oameni de teren numai d'aia format dulap cu doua usi si patru sertare iar rusii ... lucreaza in echipa -pana te 'harjonesti' cu militianul/jandarmul ,vine altul in lateral si-ti f-ute un bombeu in cap de pe moment pici in qur . Intradevar ,asta-i in alte tari dar de unde se inspira organele noastre?

O iau razna daca mai citesc ideile astea stereotipice despre aia de afara, care te pusca daca le misti in fata. Ai mei "misca" mereu cand ii opresc carabinierii si nu i-a puscat nimeni. iarasi, stiu cazuri in care s-a dat spaga la militieni italieni, englezi si americanci. Am un prieten in anglia care nu rateaza nici o ocazie sa se ia la scandal cu militienii de acolo. Cred ca ar trebui s-o lasati mai moale cu ideea asta ca inafara oamenii sunt usa de biserica.

Edited by Chivu

Englezii reactioneaza altfel. sunt mult mai calculati si calmi. spaga la italieni nu e ceva nou. in germania se mai poate.. anglia mai greu, dar nu imposibil.

SSSS ,ai nostri politicieni s-au fortat din rasputeri sa alinieze preturile dupa care, doborati de oboseala ,au lasat-o asa .Pai am blocul politic din care facea parte si tara noastra a fost infrant de celalalt si acum suntem obligati sa facem ca ei si in plus e oboseala politicienilor. Saptamanile trecute vazui pe careva de imbrancea un jandarm ,el era mai firav si jandarmul cred ca era unul provenit de la 'mascati' - dupa o varsta trebuie sa-i schimbe si pe mascati. Si ciudat ,jandarmul a plecat!

Chivu ,caracterul italienilor e unul infect - am avut ocazia sa lucrez intr-o firma italiana care are sucursale in toata lumea (din SUA pana in China) si e asemanatori cu al roma(i)nilor ,adica 'una tepolino vero' de cate ori se poate .

La americani ma refeream cand zic ca te impusca. De ce? Dintr-un fapt : unchiul-meu ,stabilit acolo de 20 ani, venea agale de la un simpozion cand l-au tras pe dreapta (era un pic 'servit' dar acolo nu-i bai daca nu faci accident) .Cand veni politaiul la masina si ceru permisul ,asta sa bage mana in haina dupa el .In secunda 2 se trezi pe capota cu mainile la spate si triluri de paserele in cap .

adriane, daca esti coclar, fii nene pan' la capat.

initial am crezut ca esti fata, miau miau miau miau, toarasaaa.. gigel mi-a dat cu ghiozdanu-n caaap..

bineinteles ca situatia s-ar fi schimbat daca te lovea pe tine unu cu un chiu 7, fugea si incerca pe forum sa afle cum sa scape, tu ramanand in scaun cu rotile.

in cazul tau, da bani la un avocat. trebuie sa se ocupe si justitia din romania cu probleme serioase.

nu traim in SUA unde nu-ti permiti nici un fel de aroganta cu politia

exact, in romania poti sa-i si scuipi. cand esti vinovat. cand ai nevoie de ei insa... nu ti-ar cconveni ca ala de ti-a creat necazul sa scuipe nici pe politist nici pe tine

Fara suparare, dar tu traiesti in Romania? Lasand exceptiile (personal cunosc cateva) - foarte putine la numar - cam toate institutiile statului vor sa ti-o indese in dos, de la aia cu Taxele si Impozitele (caz concret: mi-am platit impozitul la motocicleta, 24 RON cand inca mai aveam vechea adresa pe buletin, iar la cateva zile mi-am schimbat buletinul cu noua adresa, mi-a venit instiintare de plata de la Taxe si Impozite pentru motocicleta...iar, de ce? Am fost la ei si mi-au zis "Asa e legea...", ca sa va recuperati banii trebuie sa faci N cereri, sa te duci la CEC si apoi sa astepti intre 6 luni si 1 an. De jandarmerie nu mai zic, ciomagari si atat (nu ma refer la toti, am prieten jandarm, dar nu lucreaza cu ciomagul).

Dar sa fim seriosi, eu n-am vazut pana acum organ de la Politia Rutiera care sa abuzeze (amenda nejustificata, exces de forta, etc) un contravenient civilizat, desi e posibil sa existe. Am vazut insa destule iertari, inclusiv pentru forjatorul din threadul asta.

E plina tara de angajati incompetenti ai statului, in toate ramurile, pe la locale (gardieni, impozite si taxe, etc) e prapad. Te poate face albie de porci o curva d'aia crizata de la Impozite Locale. Judecatorii iti pot da sentinte dupa cum vrea ploaia lor. In schimb astia de la Rutiera o comit cel mai rar, in majoritatea situatiilor sunt respectuosi si te amendeaza justificat. Dintre toti angajatii statului, probabil merita cel mai putin injurati, desi si-o iau cel mai des.

“Oriunde pe planeta” statul le-a creat deja conditii decente de viata oamenilor si acolo mi se pare normal sa impuna civilizatia cu forta. Nu vorbi de alte state, vorbese de romania.

Daca statul nu a oferit NIMIC, de ce are pretentii de la oameni? Oamenii se lupta sa supravietuiasca si asta implica citeodata mictiunea puternica pe ceea ce reprezinta statul asta ordinar de la noi.

Ai senzatia ca la noi statul isi indeplineste menirea? Ai senzatia ca militia rutiera apara “siguranta publica”? Unde traiesti tu? Ca in romania cu siguranta nu traiesti.

Statul de prosti e usor de manipulat si controlat, nu ala de necivilizati.

De unde si pina unde a aparut teza asta a luarii peste picior a “angajatului statului”? Cine a vorbit de asa ceva pe toplicul asta in afara de tine? :huh:

Cind politia ii arde pe aia care sint IN ORAS cu peste suta nu e abuz, dar cind esti la iesirea din oras pe un drum cu 4 benzi si ai 102 si-ti ia permisul, mi se pare o masura disproportionata cu fapta. Cind stau boschetarii de militieni cu radaru numai dupa curbe, doar ca sa dea amenzi iar mi se pare ca lupta tare pt. “siguranta publica”.

Pina una-alta statul roman NU ISI INDEPLINESTE si nu si-a indeplinit niciodata datoria fata de cetatean, in schimb ce cetateanul si-o indeplineste cu prisosinta fata de stat prin toate taxele pe care i le-a pus in circa.

Asa ca povestile astea cu ce frumos e in alte tari ... meri de le spune alora de acolo, ca la noi treaba e cu totul alta.

Daca-ti place sa fii oaie, atunci meriti ca stapin un lup. Unora nu le place sa fie ca tine si pt. asta isi exercita drepturile DATE TOT DE STAT. E simplu.

Tu poti sa alegi care dintre astia esti:

De bine, de rau, politistii isi fac treaba pe care sunt pusi sa o faca. Daca au norma de amenzi, nu e vina lor ci a nemernicilor care-i folosesc pe post de potera. Dar isi fac meseria, spre deosebire de muuuuulti altii din tara asta. Daca politistii, platiti de rahat, nu-si fac meseria, mor oameni. Daca medicii platiti din nou de rahat, nu-si fac meseria, mor oameni. Daca profesorii platiti de rahat nu-si fac meseria, ne alegem cu generatii de retardati asistati social. Politistii si profesorii ii injura pe medici ca vor spaga, medicii si profesorii ii injura pe politisti ca te amendeaza din orice, politistii si medicii ii injura pe profesori ca le distrug odraslelor copilaria fara sa-i invete nimic. Toti se urasc pe toti, un adevarat "razboi civil psihologic", si intre timp atentia e distrasa de la adevarata problema, cauza tuturor problemelor: guvernantii.

Asa ca nu "statul" e de blamat, nu "societatea", romanii au demonstrat inainte de '89 ca sub o conducere buna pot fi harnici (99% din tara asta e contruita inainte de '89), civilizati (mult mai putine infractiuni, strazi mult mai sigure), bine educati (mereu eram in top la olimpiadele scolare internationale). Dupa '89 nu s-au schimbat brusc oamenii, ci conducerea si legile date de ei, aplicarea preferentiala a legilor. Oamenii sunt aceiasi.

Asa ca daca viitoare cand vezi un cocalar parlit de un organ, nu injura organul, e printre ultimii angajati ai statului care inca isi mai face treaba pentru care a fost angajat. Guvernantii sunt de vina pentru limitarile de rahat de 50Km/h indiferent daca e ulita satului sau european de 4 benzi, pentru drumurile pline de gropi, pentru semnalizarea de rahat, pentru Justitia de rahat, pentru salariile de rahat, pentru smecherii criminali care ucid 3-4 persoane si scapa cu suspendare, pentru absolut tot ce ne diferentiaza de unguri, cehi, polonezi, si alte state ex-comuniste care si ele in '89 au plecat din aceasi pozitie. Fuck Ilici, fuck base, fuck constatinescu si toate slugile FMI-ului puse aici ca marionete pentru distrugerea tarii, nu politistii care aplica legea.

iti dau eu un exemplu.

Targu Neamt. eu cu fratimiu in masina. el la volan, opreste sa se dea cineva jos. politistul Gaborul (Preda) ii spune cu o fata de aia de infractor sa mute masina si sa nu parcheze acolo. eu din dreapta il intreb frumos: dar masinile astea parcate pentru vanzare, stau legal aici? il vad cum se aprinde, vine la masina si il controleaza pe asta la acte. era ok. dar in acelasi timp cu un ton superior mi se adreseaza mie ca de unde am eu tupeul asta sa-l intreb pe el de masinile parcate. ii raspund frumos ca doar am intrebat. este un agent rutier si ar trebui sa fie capabil sa ma informeze. ne contram in vorbe si el tot cu tupeu superior la mine. eu ii raspund replicandu-i ca am vorbit frumos si calm cu el. elimi da replica: "sa nu cumva sa ne intalnim, dar tu sa fi in postura domnului de la volan" eu ii raspund frumos:dar cefaci domnule,ma ameninti acum? nu ti-e rusine? s-a facut toate culorile la fata dar tot cu tupeu jegos pe el. la cateva zile, masina politiei se invartea prin sat, oprind in dreptul masini lui fratimiu, da gemul jos si se uita insistent la el. norocul meu era ca nu eram in localitate, iar in seara respectiva am plecat. acum spune-mi: ce fel de agent a fost ala care te ameninta ca sa nu te prinda la volan?

Tot ce vad e "fata de aia de infractor", "ton superior", "tupeu", etc. Adica te-a deranjat atitudinea lui. Asta e abuz? Ca ai dat de un local care nu te-a tratat ca un majordrom? Abuz e cand iti iei amenda pe fapta nefacuta, uz de forta nejustificat, perchezitie nejustificata, etc. Ati vrut sa parcati ilegal, politistul v-a iertat, tu il iei la intrebari de ce nu-si face treaba si te miri apoi de ce e nervos.

Pai de ce oare se inspira statul nostru de la nemti, americani, etc. doar la dat bocanci in cap?

De ce nu se inspira de la aia si la nivelul de trai, la infrastructura si la cheltuirea banului public pt. binele cetatenilor?

Am ajuns sa traim intre oi si daca unul dintre noi incearca sa scape din turma nu poate, pt. ca incep celelalte oi sa behaie de ciuda ca sa-l vada ciobanu pe ala care vrea sa scape si sa-l aduca inapoi.

Asta e tipic romanesc. Daca un roman vede ca unu reuseste ceva, romanul nu se gindeste cum sa faca sa ajunga si el la succes ci se gindeste cum sa faca sa-l traga in jos pe ala care a ajuns la succes, sa-l aduca la nivelul de saracie la care e si milogul care nu e in stare.

Asta e marea majoritatea a lingailor astia de militieni, niste oi care traiesc ca sa fie mulse toata viata iar la final cind nu vor mai fi productive, sa fie sacrificate si aruncate la gunoi.

Pentru ca "statul" = "marionetele FMI & BM & BCE & UE" puse aici pentru a tine plebea sub control cat timp tara e jefuita, faramitata si vanduta pe nimic. Nu politistul de la rutiera e complicele lor pe care sa-l scuipi. Ci jandarmii care stau si spioneaza pe Facebook, bat contestatari ai regimului de le suna apa in cap:

http://www.youtube.com/watch?v=VLM_aOvnB0M

si apoi ii amendeaza abuziv (2), amenzi pe care Justitia nu le aproba contestarea.

Astia merita scuipati si injurati, nu obositii aia de la rutiera care la 5 dimineata completeaza PV-uri de viteza pe genunchi.

Edited by Adam

Sunt si eu curios , din astia care comentati gen " in alta tara iti faceau , iti dregeau " ai habar k il alta tara un politist care te opreste pe strada nu are voie sa iti ceara ID`ul fara un motiv bine intemeiat ? Si tu ai dreptul sa il refuzi ?

mda..interesant..se vede ca nu prea ai iesit din oras..mergi nu mai departe de ungaria sa vezi acolo ce inseamna politia rutiera..si daca faci scandal sa vezi cum iti petreci cateva zile la racoare..cu motiv sau fara motiv...

In primul rand protagonistul evenimentului acestui topic (si nu numai) ignora faptul ca pe langa prevederile legale exista si factorul uman. Politistii, jandarmii, functionarii publici, etc., sunt oameni si ei, cu sentimente, orgolii, probleme personale, nivele de cultura etc.

Prima si mare greseala, chiar daca nu o ilegalitate in sine, este faptul ca ai intors si ai oprit. Cu siguranta acesta este motivul care i-a determinat pe polististi sa intoarca si ei la randul lor dupa tine. Probabil ca initial nici macar nu intentionau sa se ia de tine (poza din fata, fara numar) dar faptul ca ai intors si ai parcat le-au confirmat ca te simteai cu musca pe caciula. Si, intre noi fie vorba, chiar asa si a fost! Cu siguranta gaborii erau pe ciupeala si daca aveai o atitudine matura si civilizata mai mult ca sigur ca ai fi scapat mai... "ieftin" (ca sa ma exprim asa).

A doua (si cea mai grava) greseala este ca ti-ai pierdut cumpatul. In momentul in care ai inceput sa vorbesti colorat... ai taiat orice posibilitate de comunicare.

Nu in ultimul rand, ai gresit cand nu ai semnat si acceptat PV-ul (cu remarcile de rigoare). Din cauza asta acum nu ai ce contesta... si poti doar sa te plangi ca un copil aici pe forum.

Desi este un artificiu legislativ, polististii utilizeaza frecvent aceasta practica, a filmarii ulterioare a numarului (din spate) unei motociclete surprinse din fata cu viteza peste cea legala. Stiu, este anormal si in mod normal PV poate fi contestat si respectiv anulat in instanta. DAR! Oricat de mult nu ne-ar conveni, trebuie sa recunoastem ca legislatia in acest caz particular este proasta sau cel putin incompleta. Tocmai de aceea multi judecatori (in general femei) ignora legea ca atare si nu dau castig de cauza constestatiilor in aceste cazuri. Si nu vorbesc din auzite, am fost personal in instanta in 3 astfel de cazuri similare si, desi la primele doua am castigat din prima, la ultimul a trebuit sa fac recurs (desi neconfirmat, am auzit un zvon precum ca in cazul contestatiilor PV rutiere nu se mai accepta recursuri la sentinte).

Sunt convins ca dupa ce o sa te racoresti un pic o sa reanalizezi evenimentul si pe viitor vei adopta o cu totul abordare...

Ride Safe!

In primul rand protagonistul evenimentului acestui topic (si nu numai) ignora faptul ca pe langa prevederile legale exista si factorul uman. Politistii, jandarmii, functionarii publici, etc., sunt oameni si ei, cu sentimente, orgolii, probleme personale, nivele de cultura etc.

Prima si mare greseala, chiar daca nu o ilegalitate in sine, este faptul ca ai intors si ai oprit. Cu siguranta acesta este motivul care i-a determinat pe polististi sa intoarca si ei la randul lor dupa tine. Probabil ca initial nici macar nu intentionau sa se ia de tine (poza din fata, fara numar) dar faptul ca ai intors si ai parcat le-au confirmat ca te simteai cu musca pe caciula. Si, intre noi fie vorba, chiar asa si a fost! Cu siguranta gaborii erau pe ciupeala si daca aveai o atitudine matura si civilizata mai mult ca sigur ca ai fi scapat mai... "ieftin" (ca sa ma exprim asa).

A doua (si cea mai grava) greseala este ca ti-ai pierdut cumpatul. In momentul in care ai inceput sa vorbesti colorat... ai taiat orice posibilitate de comunicare.

Nu in ultimul rand, ai gresit cand nu ai semnat si acceptat PV-ul (cu remarcile de rigoare). Din cauza asta acum nu ai ce contesta... si poti doar sa te plangi ca un copil aici pe forum.

Desi este un artificiu legislativ, polististii utilizeaza frecvent aceasta practica, a filmarii ulterioare a numarului (din spate) unei motociclete surprinse din fata cu viteza peste cea legala. Stiu, este anormal si in mod normal PV poate fi contestat si respectiv anulat in instanta. DAR! Oricat de mult nu ne-ar conveni, trebuie sa recunoastem ca legislatia in acest caz particular este proasta sau cel putin incompleta. Tocmai de aceea multi judecatori (in general femei) ignora legea ca atare si nu dau castig de cauza constestatiilor in aceste cazuri. Si nu vorbesc din auzite, am fost personal in instanta in 3 astfel de cazuri similare si, desi la primele doua am castigat din prima, la ultimul a trebuit sa fac recurs (desi neconfirmat, am auzit un zvon precum ca in cazul contestatiilor PV rutiere nu se mai accepta recursuri la sentinte).

Sunt convins ca dupa ce o sa te racoresti un pic o sa reanalizezi evenimentul si pe viitor vei adopta o cu totul abordare...

Ride Safe!

Omule, esti unul dintre putinii oameni de pe forum care au o cursivitate in idei si mult bun simt, insa nu sunt de acord cu prima parte, cel putin nu in totalitate. In mod normal, cand ai pus uniforma pe tine, fie ea de jandarm sau de politist, trebuie sa faci rabat de la orgolii. Un exemplu concret: in filmuletul postat mai sus de colegul Adam (filmuletul cu jandarmii) la minutul 2:05 e un tip ghemuit si niste maimute care il lovesc cu picioarele. Eh, treaba sta in felul urmator, odata pus la pamant, NU mai ai voie sa il lovesti. Prin cazul de fata si multe altele se demonstreaza faptul ca ei lasa reactiile umane sa depaseasca atributiile de serviciu si normele pe care ar trebui sa le respecte. Acest lucru va duce in mod clar, INTOTDEAUNA la abuz. Asta demonstreaza ce carente exista in sistemul de recrutare si de pregatire a organelor represive.

E plina tara de angajati incompetenti ai statului, in toate ramurile, pe la locale (gardieni, impozite si taxe, etc) e prapad. Te poate face albie de porci o curva d'aia crizata de la Impozite Locale. Judecatorii iti pot da sentinte dupa cum vrea ploaia lor. In schimb astia de la Rutiera o comit cel mai rar, in majoritatea situatiilor sunt respectuosi si te amendeaza justificat. Dintre toti angajatii statului, probabil merita cel mai putin injurati, desi si-o iau cel mai des.

Fiind forum de motociclism, aici lumea se plinge de institituiile cu care se confrunta in practicarea acestui hobby sau activitate. Daca eram forum de contabili ne plingeam de abuzurile celor de la finante.

Asta nu schimba cu nimic faptul ca militienii sint jegosi, chiar daca in viziunea ta sint mai putini jegosi decit alti functionari de la alte insitutii.

De bine, de rau, politistii isi fac treaba pe care sunt pusi sa o faca. Daca au norma de amenzi, nu e vina lor ci a nemernicilor care-i folosesc pe post de potera. Dar isi fac meseria, spre deosebire de muuuuulti altii din tara asta. Daca politistii, platiti de rahat, nu-si fac meseria, mor oameni. Daca medicii platiti din nou de rahat, nu-si fac meseria, mor oameni. Daca profesorii platiti de rahat nu-si fac meseria, ne alegem cu generatii de retardati asistati social. Politistii si profesorii ii injura pe medici ca vor spaga, medicii si profesorii ii injura pe politisti ca te amendeaza din orice, politistii si medicii ii injura pe profesori ca le distrug odraslelor copilaria fara sa-i invete nimic. Toti se urasc pe toti, un adevarat "razboi civil psihologic", si intre timp atentia e distrasa de la adevarata problema, cauza tuturor problemelor: guvernantii.

Daca ei stiu ca sint pusi sa faca ceva incorect (planul de amenzi) chiar cu riscul de a savirsi abuzuri (nerespectarea legilor si a regulamentelor) atunci tu vrei sa-i plingem?

Ei sint niste oameni de khcat care cu buna stiinta si cu intentie se pisa pe cetatean si pe drepturile lui, deci in concluzie sint niste gunoaie care nu merita decit flegme.

Ei nu muncesc deloc pt. "siguranta publica" si tu spui sa le aratam clementa?

De bine de rau ei NU ISI FAC TREABA pe care sint pusi s-o faca si anume sa previna accidente rutiere.

ite ca desi sint cei mai incompetenti, sint foarte productivi pt. stat. Romania ocupa LOCUL 2 IN EUROPA la nr. de MORTI in accidente rutiere: http://jurnalul.ro/stiri/observator/decese-accidente-rutiere-romania-639536.html

Asta e treaba lor: sa nu moara oameni in accidente nu sa dea amenzi neaparat. Si cum isi fac ei treaba mor cei mai multi oameni in Europa.

Atunci tu ce mai vrei? Sa continue in stilul asta de dat amenzi si luat permise cind "munca" lor nu are niciun rezultat concret pt. populatie ci are doar pt. stat?

Sarcii de ei ... cum ii mai plingi tu, de baieti buni ce-s ei.

SINT DOAR GUNOAIE.

A.C.A.B.

Asa ca nu "statul" e de blamat, nu "societatea", romanii au demonstrat inainte de '89 ca sub o conducere buna pot fi harnici (99% din tara asta e contruita inainte de '89), civilizati (mult mai putine infractiuni, strazi mult mai sigure), bine educati (mereu eram in top la olimpiadele scolare internationale). Dupa '89 nu s-au schimbat brusc oamenii, ci conducerea si legile date de ei, aplicarea preferentiala a legilor. Oamenii sunt aceiasi.

Asa ca daca viitoare cand vezi un cocalar parlit de un organ, nu injura organul, e printre ultimii angajati ai statului care inca isi mai face treaba pentru care a fost angajat. Guvernantii sunt de vina pentru limitarile de rahat de 50Km/h indiferent daca e ulita satului sau european de 4 benzi, pentru drumurile pline de gropi, pentru semnalizarea de rahat, pentru Justitia de rahat, pentru salariile de rahat, pentru smecherii criminali care ucid 3-4 persoane si scapa cu suspendare, pentru absolut tot ce ne diferentiaza de unguri, cehi, polonezi, si alte state ex-comuniste care si ele in '89 au plecat din aceasi pozitie. Fuck Ilici, fuck base, fuck constatinescu si toate slugile FMI-ului puse aici ca marionete pentru distrugerea tarii, nu politistii care aplica legea.

Guvernantii merita scuipati cu siguranta, de acord. Insa ei alaturi de functionarii publici fac parte din STAT.

Guvernantii fara institutiile de forta: militie, jandarmi, servicii, etc nu si-ar putea impune masurile de khcat. Daca aceste gunoaie numite militieni ar avea constiinta si creier si-ar da seama ca ceea ce fac ei subjuga nemeritat populatia si implicit ar face in asa fel incit sa lupte pt. oameni.

Dar ei, nu. Se bucura ca au un salar de mizerie si se bucura de o siguanta relativa si asta doar cu pretul "biciuirii" oamenilor nevinovati sau nu.

Si atunci tu vrei sa avem intelegere pt. astfel de gunoaie?

Nu uita ca nu guvenantii sint de vina pt. unele masuri cretine si apoi represive cum ar fi limitarile imbecile de 50 km/h in unele zone ci chiar militia rutiera pe care o proslavesti. Orice indicator rutier NU SE POATA MONTA fara aviz de la rutiera.

N-o sa am intelegere si compasiune pt. aceste gunoaie numite militieni de la rutiera atita vreme cit ei o sa aplice politica unui stat jegos.

pe langa prevederile legale exista si factorul uman. Politistii, jandarmii, functionarii publici, etc., sunt oameni si ei, cu sentimente, orgolii, probleme personale, nivele de cultura etc.

legislatia in acest caz particular este proasta sau cel putin incompleta. Tocmai de aceea multi judecatori (in general femei) ignora legea

Ar fi de inteles ce spui tu, daca la rindul lor militienii ar tine cont de aceste lucruri.

Asa insa de suferit are doar cetateanul, desi e si el om cum ai spus tu, cu sentimente, orgolii, probleme personale, nivele de cultura etc.

Legislatia nu e incompleta insa NU e aplicata cu buna stiinta. Judecatorii si militienii se pisa cu buna stiinta (cu intentie) pe legislatie, asa cum a fost filmarea asta din fata.

Am spus in niste posturi anterioare de aici, daca statul are pretentia de la cetatean, atunci statul (prin functionarii sai) de ce nu respecta si nu aplica legile pe care TOT EL LE-A DAT?

Aici e problema si de asta ii dau dreptate celui care a deschis topicul: statul vrea ca toti cetatenii sa respecte legile insa el sa se pise pe cetateni si pe drepturile lor. Si se pisa fix prin institutiile sale: militie, justitie, finante, etc.

Edited by SSSS

Tot ce vad e "fata de aia de infractor", "ton superior", "tupeu", etc. Adica te-a deranjat atitudinea lui. Asta e abuz? Ca ai dat de un local care nu te-a tratat ca un majordrom? Abuz e cand iti iei amenda pe fapta nefacuta, uz de forta nejustificat, perchezitie nejustificata, etc. Ati vrut sa parcati ilegal, politistul v-a iertat, tu il iei la intrebari de ce nu-si face treaba si te miri apoi de ce e nervos.

gresit gresit. nu ai inteles nimic. nu stiu ce functie ai, dar pari sa tii partea gaborilor abuzivi. m-a deranjat atitudinea lui in comunicarea cu mine din postura unui agent rutier. m-a deranjat atunci cand m-a amenintat ca sa nu ne intalnim atunci cand eu sunt la volan. adica ar trebui sa-mi fie frica sa conduc,doar ca sa nu dau de el. nu am vrut sa parcam. ci am oprit pentru a cobora cineva din masina. asta lucru, din cate-mi amintesc iti este permis. jigodia respectiva este un vechi agent rutier, care celmai probabil era afectat de cele 30grade de afara. cu toate astea pe partea opusa de drum, masina unuia de la comunitara era parcata fix sub indicatorul ce interzice asta.

Putea sa se roage de mine si nu vedea nici un act.... sunt stationat sa fie sanatosi,sa-mi trimita procesul verbal acasa.

Doi la mana puteai sa suni la 112 si sa reclami abuz in serviciu, sunt obligati sa trimita un echipaj.

Trei puteai sa scoti telefonul sa-i filmezi.

Daca ei stiu ca sint pusi sa faca ceva incorect (planul de amenzi) chiar cu riscul de a savirsi abuzuri (nerespectarea legilor si a regulamentelor) atunci tu vrei sa-i plingem?

Ei sint niste oameni de khcat care cu buna stiinta si cu intentie se pisa pe cetatean si pe drepturile lui, deci in concluzie sint niste gunoaie care nu merita decit flegme.

Ei nu muncesc deloc pt. "siguranta publica" si tu spui sa le aratam clementa?

De bine de rau ei NU ISI FAC TREABA pe care sint pusi s-o faca si anume sa previna accidente rutiere.

ite ca desi sint cei mai incompetenti, sint foarte productivi pt. stat. Romania ocupa LOCUL 2 IN EUROPA la nr. de MORTI in accidente rutiere: http://jurnalul.ro/s...nia-639536.html

Asta e treaba lor: sa nu moara oameni in accidente nu sa dea amenzi neaparat. Si cum isi fac ei treaba mor cei mai multi oameni in Europa.

Atunci tu ce mai vrei? Sa continue in stilul asta de dat amenzi si luat permise cind "munca" lor nu are niciun rezultat concret pt. populatie ci are doar pt. stat?

Sarcii de ei ... cum ii mai plingi tu, de baieti buni ce-s ei.

SINT DOAR GUNOAIE.

A.C.A.B.

[...]

Guvernantii merita scuipati cu siguranta, de acord. Insa ei alaturi de functionarii publici fac parte din STAT.

Guvernantii fara institutiile de forta: militie, jandarmi, servicii, etc nu si-ar putea impune masurile de khcat. Daca aceste gunoaie numite militieni ar avea constiinta si creier si-ar da seama ca ceea ce fac ei subjuga nemeritat populatia si implicit ar face in asa fel incit sa lupte pt. oameni.

Dar ei, nu. Se bucura ca au un salar de mizerie si se bucura de o siguanta relativa si asta doar cu pretul "biciuirii" oamenilor nevinovati sau nu.

Si atunci tu vrei sa avem intelegere pt. astfel de gunoaie?

Nu uita ca nu guvenantii sint de vina pt. unele masuri cretine si apoi represive cum ar fi limitarile imbecile de 50 km/h in unele zone ci chiar militia rutiera pe care o proslavesti. Orice indicator rutier NU SE POATA MONTA fara aviz de la rutiera.

N-o sa am intelegere si compasiune pt. aceste gunoaie numite militieni de la rutiera atita vreme cit ei o sa aplice politica unui stat jegos.

Pestele de la cap se-mpute. Nu organul stradal e factor de decizie privind limitarile, ci tot sefuletii care nu ies niciodata din birou, alesi pe criterii politice, care se schimba la 4 ani in functie de culoarea politica.

Cu neimplicarea reala in siguranta rutiera iti dau partial dreptate, in 99% din situatii ii vezi la panda cu radarul sau ca antemergatori pentru guvernanti. Dar, deciziile astea tot de sus se iau.

Tu ii vezi pe politisti ca pe un tot unitar, care au decis democratic toti odata sa slujeasca in folosul guvernantilor. Eu ii vad individual, unii au intrat in Politie din naivitate crezand ca pot "lupta contra raufacatorilor", unii din traditie familiala (din tata-n fiu). Nu zic ca nu s-au gandit la spagi, ca si doctorii tot d'aia se apuca de meserie, dar nu sunt un tot unitar. Daca ajungi sa vorbesti cu ei in privat, vezi ca exact ca si doctorii, urasc sistemul, ii urasc pe guvernanti, ar pleca oricand afara pe alt job, dar sunt captivi in tara asta de rahat din care nu prea ai sanse reale de evadare daca nu ai un cumul de factori ajutatori (bani de la parinti, ruda deja afara, etc). Nu uita ca sunt 50.000 politisti pusi sa pazeasca 20 milioane de romani, si 10.000 de spioni la SRI, 3.000 la SIE, naiba stie cati mai sunt prin SPP, STS si alte servicii puse sa-i protejeze pe guvernanti de cei 20 de milioane de romani.

Revolta individuala nu exista, iar cand s-au revoltat organizat politistii, i-a nenorocit sistemul:

"Ieşi afară, javră ordinară!". Răzbunarea lui Băsescu împotriva poliţiştilor care i-au cerut demisia, are efecte şi după 28 de luni

După 28 de luni de la celebrul protest al poliţiştilor care au scandat la Cotroceni “ieşi afară, javră ordinară!”, represiunea împotriva participanţilor la miting şi a organizatorilor are încă urmări. Liderii sindicatelor poliţiştilor au fost târâţi prin instanţe pentru a-şi plăti amenzile de sute de milioane de lei. După mitingul din 24 septembrie 2010, Traian Băsescu a ordonat, plin de furie, disponibilizări masive în instituţiile din Ministerul de Interne. 10.000 de poliţişti, număr simbolic egal cu al participanţilor la corul “ieşi afară....”, au fost daţi afară. Ei se luptă şi acum să-şi recâştige o parte dintre drepturi. Organizatorii mitingului au fost cercetaţi de serviciile secrete, unii dintre ei acuzaţi că au purtat ilegal armele; mulţi au fost retrogradaţi sau mutaţi. Represiunea a fost condusă de omul de paie al regimului, Traian Igaş, ministrul care rămâne în memoria instituţiei cu o prestaţie sinistră.

[..]

În urma protestului, Traian Băsescu s-a făcut foc şi pară pe poliţişti. De atunci au început şicanele împotriva poliţiştilor protestatari şi prigoana împotriva liderilor de sindicat care au avut curajul să-i ceară demisia preşedintelui ţării. Pentru început, zece lideri de sindicat au fost amendaţi de Jandarmeria Română cu suma de 100 de milioane de lei vechi. Ministrul de Interne, Vasile Blaga, a fost obligat să-şi dea imediat demisia, pentru că nu a vrut să ia măsuri împotriva sindicaliştilor. Acum, la mai bine de doi ani de când au ieşit în stradă, unii dintre poliţiştii protestatari au fost traşi pe linie moartă, iar câţiva dintre liderii de sindicat încă se mai târâie prin instanţe pentru a-şi anula amenda.

Omule, esti unul dintre putinii oameni de pe forum care au o cursivitate in idei si mult bun simt, insa nu sunt de acord cu prima parte, cel putin nu in totalitate. In mod normal, cand ai pus uniforma pe tine, fie ea de jandarm sau de politist, trebuie sa faci rabat de la orgolii.

Nu ai inteles, eu nu am sustinut nici o clipa contrariul, am vrut doar sa scot in evidenta cum sta situatia in realitate si ca daca nu tii cont de acest aspect iti faci singur un deserviciu. Citeste semnatura mea si o sa intelegi la ce ma refer...