Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutari!

Am si eu o mica (sper...) problema cu contactul.

Am un F650 clasic din 96.
Ieri am fost cu prietenii la o tura si am ajuns acasa pe ploaie.
Atunci au inceput problemele: cand am intors ghidonul spre stanga, nu mai aveam curent, se oprea motorul.

Dar cand am redresat ghidonul, am avutt iarasi curent.
Am crezut, ca s-a infiltrat undeva apa si din aceasta cauza am problemele acestea.
Azi, cand am scos motorul, iarasi aceeasi problema a aparut, de data asta pe o caldura de 30 grade.
Dupa o inspectie minora am realizat cu tristete, ca un fir de la contact s-a deprins.
Din lipsa de timp nu m-am putut ocupa de el, dar am incercat sa ating firul de punctul de unde s-a desprins.

Era pus contactul, dar nu s-a intamplat nimic.

Ce parere aveti? Am probleme mari? Trebuie sa-mi schimb contactul sau pot sa rezolv lipind inapoi firul cazut?
Apreciez orice parere!
Comentati daca aveti parerei relevante.
Mersi oricum si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am si eu o mica (sper...) problema cu contactul.

Am un F650 clasic din 96.

Ieri am fost cu prietenii la o tura si am ajuns acasa pe ploaie.

Atunci au inceput problemele: cand am intors ghidonul spre stanga, nu mai aveam curent, se oprea motorul.

Dar cand am redresat ghidonul, am avutt iarasi curent.

Am crezut, ca s-a infiltrat undeva apa si din aceasta cauza am problemele acestea.

Azi, cand am scos motorul, iarasi aceeasi problema a aparut, de data asta pe o caldura de 30 grade.

Dupa o inspectie minora am realizat cu tristete, ca un fir de la contact s-a deprins.

Din lipsa de timp nu m-am putut ocupa de el, dar am incercat sa ating firul de punctul de unde s-a desprins.

Era pus contactul, dar nu s-a intamplat nimic.

 

Ce parere aveti? Am probleme mari? Trebuie sa-mi schimb contactul sau pot sa rezolv lipind inapoi firul cazut?

Apreciez orice parere!

Comentati daca aveti parerei relevante.

Mersi oricum si asfalt uscat!

exact problema asta a avuto' si Achi cu bmw-ul lui

i-am dat eu contact de pe pegaso si a rezolvat problema ;) Da un semn daca esti interesat. 0756 235 216

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am realizat cu tristete, ca un fir de la contact s-a deprins....

... Trebuie sa-mi schimb contactul sau pot sa rezolv lipind inapoi firul cazut?...

 

De ce nu incerci sa il repari inainte sa schimbi contactul ?... incercarea moarte n-are si hai ca e un fir, il lipesti frumos cu letconu', pui o camasa termocontractibila si gata.

 

le: Sincer problema ta mi se pare banala, nimic ce o bere, 2 tigari, niste scule si 20 min nu rezolva...

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incerci sa il repari inainte sa schimbi contactul ?... incercarea moarte n-are si hai ca e un fir, il lipesti frumos cu letconu', pui o camasa termocontractibila si gata.

 

le: Sincer problema ta mi se pare banala, nimic ce o bere, 2 tigari, niste scule si 20 min nu rezolva...

Salut.

 

Am sa incerc si asta, dar cand am atins firul cazut la locul lui si nu s-a intamplat nimic, atunci banuiala mea a fost ca este o problema mai mare in afara de acel fir.

Urmeaza sa incercam toate optiunile inainte de a schimba contactul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact problema asta a avuto' si Achi cu bmw-ul lui

i-am dat eu contact de pe pegaso si a rezolvat problema ;) Da un semn daca esti interesat. 0756 235 216

Salut!

 

I-mi dai un pm cu pretul contactului de la Pegaso? Prima data vom incerca sa rezolvam problema fara inlocuire de contact, dar daca nu se poate, o sa apelez la tine.

Mersi oricum pt. raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

I-mi dai un pm cu pretul contactului de la Pegaso? Prima data vom incerca sa rezolvam problema fara inlocuire de contact, dar daca nu se poate, o sa apelez la tine.

Mersi oricum pt. raspuns!

 

ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact problema asta am avut o si eu acum 2 zile...cand miscam stanga de ghidon se intrerupea curentul...daca tineam ghidonul drept sau miscam la dreapta nu era nici o problema. Buba a fost exact un fir (verde) sectionat...l am lipit, l am izolat si l am pus la loc...inainte de asta am scos mufa si am luat fiecare fir in parte si am curatat papucii si pinii pe care se prind papucii...erau putin corodati...am dat putin spray anti-rugina si am montat totul la loc...in total operatiune de juma de ora cu tot cu "lălăială"...incearca sa faci asta si dupa aia vezi ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am revenit cu problema rezolvata! :)

Multumiri pentru adyfikus ca m-a ajutat cu un contact!

Ce s-a intamplat de fapt: mi s-a desprins nu un fir, ci 2 fire. Al doilea fir nu l-am putut observa. Dupa desfacerea contactului a realizat mecanicul cu care am mai lucrat impreuna ca placa fixa din plastic s-a topit. S-a vazut, ca era desfacut contactul anterior (initial erau: 3 placute din cupru din care una nu mai era, doua bilute din metal, din care una nu mai era, punctele de contact erau foarte uzate).

Cu contactul primit de la adyfikus am rezolvat toate problemele. Am desfacut, am curatat contactele(partea electrica) si totul este ca si unul nou!

 

Daca aveti nevoie de piese, va recomand cu prietenie pe userul de la care am primit contactul. Promt, serios, corect!

 

Cu stima si asfalt uscat tuturor!

 

p.s. Multumesc pt. pareri si sugestii pt. cei care mi-au citit topicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am revenit cu problema rezolvata! :)

Multumiri pentru adyfikus ca m-a ajutat cu un contact!

Ce s-a intamplat de fapt: mi s-a desprins nu un fir, ci 2 fire. Al doilea fir nu l-am putut observa. Dupa desfacerea contactului a realizat mecanicul cu care am mai lucrat impreuna ca placa fixa din plastic s-a topit. S-a vazut, ca era desfacut contactul anterior (initial erau: 3 placute din cupru din care una nu mai era, doua bilute din metal, din care una nu mai era, punctele de contact erau foarte uzate).

Cu contactul primit de la adyfikus am rezolvat toate problemele. Am desfacut, am curatat contactele(partea electrica) si totul este ca si unul nou!

 

Daca aveti nevoie de piese, va recomand cu prietenie pe userul de la care am primit contactul. Promt, serios, corect!

 

Cu stima si asfalt uscat tuturor!

 

p.s. Multumesc pt. pareri si sugestii pt. cei care mi-au citit topicul!

Multumesc pt feedback! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...