Jump to content
Sign in to follow this  
wtf?

MotoGP Assen

Recommended Posts

Am revazut cursa iar si am ajuns la concluzia ca in cursa asta nici dumnezeu nu il depasea pe Rossi...Lorenzo poreclit de mine Ciubucarul de la fazele cu acadele a reusit sa isi castige respectul total in fata mea si chiar as putea sa imi cer scuze pentru asta in fata fanilor lui...dar..in cursa asta nu cred ca avea ce sa faca...mie pur si simplu mi-a dat impresia ca Rossi ca si alte muulllte curse se juca cu ei.

Edited by xvs650

Cica la sarmanul Jorge necazurile nu s-au terminat.

Dupa accident si dupa cursa impresionanta, dar extrem de solicitanta de sambata, s-a dus si el acasa (in Paradiso de pe malul elvetian al lacului Lugano) si acolo a luat foc o casa din vecini si i-a fost afectat si apartamentul lui. Din spusele politiei apartamentul a fost suferit daune, dar n-au fost persoane ranite. Evident, s-a demarat si o ancheta.

Cica la sarmanul Jorge necazurile nu s-au terminat.

Dupa accident si dupa cursa impresionanta, dar extrem de solicitanta de sambata, s-a dus si el acasa (in Paradiso de pe malul elvetian al lacului Lugano) si acolo a luat foc o casa din vecini si i-a fost afectat si apartamentul lui. Din spusele politiei apartamentul a fost suferit daune, dar n-au fost persoane ranite. Evident, s-a demarat si o ancheta.

post-56994-0-55151600-1372707978_thumb.jpg

Edited by Leaveyou

La fractura de clavicula nu se pune gips. Nu au cum. Ganditi-va ca doar o parte a osului este la exterior, cealalta parte aflandu-se in cutia toracica. Va spun din experienta proprie. Daca e rupta clavicula nu se poate decat sa se intervina cu placa si suruburi sau cu bandaj Dessault ori cu un sistem de inele (nu mai stiu cum se cheama, dar sunt puse ca niste opt-uri ca sa-ti tina ficsi ambii umeri).

Perfect daca ai trecut prin asta: spune-ne si noua cam ce puteai dupa doua zile sa faci...

Nu faceam prea multe miscari :) (asta ca sa nu spun ca abia ma puteam misca) si tin minte ca aveam niste dureri de-mi dadeau lacrimile.

Nasol a fost ca mie nu mi-au facut operatie, ci mi-au imobilizat mana dreapta cu un bandaj Dessault. Si am petrecut asa vreo saptamana si jumatate pana mi-au trecut durerile. Partea si mai nasola este ca nu mi s-a sudat bine osul si mi-a ramas o "galma" pe clavicula...Dar asta e!

Edited by Leaveyou

Asa, si Gheorghe a concurat la 48 de ore dupa ce l-au taiat aia cu un cutit, i-au dat pielea si eventual si ceva muschi la o parte, i-au dat niste gauri in os, i-au prins ceva placi metalice in niste suruburi si l-au asamblat la loc?!?!

Au bagat tone de analgezice in el, de-aia a suportat durerea.

Asa, si Gheorghe a concurat la 48 de ore dupa ce l-au taiat aia cu un cutit, i-au dat pielea si eventual si ceva muschi la o parte, i-au dat niste gauri in os, i-au prins ceva placi metalice in niste suruburi si l-au asamblat la loc?!?!

...si a tinut un ritm extrem de apropiat de al lui Rossi pana prin turul 14, chiar a fost cel mai rapid pilot de pe circuit cateva tururi.

aici sunt timpii tuturor pe fiecare tur in parte

http://resources.motogp.com/files/results/2013/NED/MotoGP/RAC/analysisbylap.pdf?v1_c27db452

eu cred ca e inutil acum sa comparam timpii lui rossi cu a lui Lorenzo.daca Lorenzo era fit,rossi cred ca iesea pe 2...

vedem in urmatoarele etape cum va sta treaba

Pai aia nici n-am pus-o la socoteala, cu tot cu aia ar fi scorul 5:1. :mellow:

eu ti-am zis ca distorsionezi grav realitatea si ma opresc aici din a-ti da replica. deci extrapolam putin si luam situatia in care pedrosa pleaca tot campionatul din pole position si castiga toate cursele mai putin una, care e castigata de marquez, indiferent ca termina campionatul pe locul 2-3-5-10 la mii de puncte fata de pedrosa atunci dupa logica ta de mai sus marquez e mai bun decat pedrosa pentru ca l-a depasit o data! :moron:

Edited by @jinx

@xvs650: apropos de ce spunai mai sus - pana si miniBikers care apar intotdeauna miercuri au aparut mai repede cand a castigat Rossi :))

Nu mai omule, eu ma refeream la duelurile directe care au existat in curse intre cei doi. N-am zis neaparat ca Marquez o sa castige campionatul in detrimentul lui Pedrosa, adica nu cu argumentul asta al depasirilor, care intr-adevar nu are nici o relevanta, ma refeream strict la depasiri, la dueluri 1 la 1. Pana acum Marquez i-a zburat fulgii lui Pedrosa, atat.

Si sa spui ca Marquez nu are sanse la titlu cand momentan este pe locul 3 la o diferenta de 23 de puncte de Pedrosa, cand din astea 23, 20 le-a pierdut in urma unei cazaturi stupide la Mugello iar Pedrosa a castigat 4 in plus... mi se pare ca distorsionezi grav realitatea tu.

Toata lumea observa ca Marquez e un fenomen, mai putin tu.. de parca l-ai compara cu Bradl sau cu Ianone. Wake up bai, dintre toti pilotii de anul asta Marquez este momentan cel mai bun.

Cum am mai zis, daca nu cadea la Mugello, MM era acum pe primul loc in campionat. Cum pana mea sa zici ca nu are sanse la campionat, de parca vorbeam de Abraham... :moron:

http://resources.motogp.com/files/results/2013/NED/MotoGP/RAC/analysisbylap.pdf?v1_c27db452

eu cred ca e inutil acum sa comparam timpii lui rossi cu a lui Lorenzo.daca Lorenzo era fit,rossi cred ca iesea pe 2...

vedem in urmatoarele etape cum va sta treaba

interesant e ca si crutchlow a pierdut ~2.5 secunde pe greselile fortate cu lorenzo, pedrosa si marquez...

Eu am studiat lap analysis pe anii trecuti tocmai pt ca initial crezusem si eu ca Rossi ar fi fost imposibil de batut sambata.. Apoi am inteles ca a terminat autoritar pt ca restul (minus Lor) nu au facut fata, dar ritmul cursei nu a fost cel mai cel, pt ca cele 26 tururi de la Assen au fost parcurse in trecut de Lor si Ston intr-un timp total mai mic cu 6-7 secunde. De aici pot doar presupune ca prin accidentarea lui Lor am pierdut o frumoasa lupta la varf intre el si Rossi - dar nu neaparat ca Rossi ar fi fost imposibil de batut. As putea sa mai speculez (pt cazul cand Lor nu era accidentat) o dorinta mai mare de victorie a lui Rossi (dupa 2.5 ani seci) si care nu implica riscul pierderii unei pozitii in clasamentul general, si in cealalta parte - o eventuala strategie de conservare a punctelor in campionat a lui JLO, care i-ar fi dat un mic avantaj pt victorie lui Rossi. Dar asta e can-can deja :))

Apropos de subiectivism pe aici: nu retin sa fi spus cineva dupa Catalunya "oaai ce autoritar i-a batut Lorenzo pe toti" - diferenta atunci a fost de 1.76s fata de locul 2. In schimb Rossi a castigat mega-autoritar la 2.1s diferenta :P - bine ca sa fim corecti pana la capat Rossi a facut pe ultimul tur o secunda si ceva mai mult decat in precedentele pt ca a inceput sa sarbatoreasca inainte de finish line.

Daca vrem sa despicam firul in 4 putem lua si marjele cu care si-a batut concurenta Jorjel in cursele castigate in 2013 (comparativ cu 2.1s lui Rossi)

-Quatar: +5.9s

-Mugello +5.4s

-Catalunya +1.7s

...si a tinut un ritm extrem de apropiat de al lui Rossi pana prin turul 14, chiar a fost cel mai rapid pilot de pe circuit cateva tururi.

Exact asta e mirarea mea.

Au bagat tone de analgezice in el, de-aia a suportat durerea.

Pai ar fi trebuit sa-i dea de sa-l adoarma...

BB, gindeste putin. Campionatul e pe puncte, punctele se fac in curse, ca sa ajungi la cursa trebuie sa faci antrenamente, calificari. Daca cazi, inseamna ca esti mai prost decit cei care nu au cazut in ziua aia. Cine cade mai putin cistiga campionatul (ma refer la pilotii din top 3, evident).Nu incerca sa minimizezi constantza unui pilot. Degeaba faci poll-uri, depasiri, daca te imprastii.

Corect. Nici n-am zis ca ar fi altfel. Eu nu din prizma punctelor am zis ca Marquez e mai bun decat Pedrosa, am zis ca e mai bun la modul general si pana acum din toate cele 7 curse cred ca se vede si de pe Luna (daca nu de pe Marte) ca Marquez este MAI BUN (mai incisiv, mai curajos, mai rezistent, mai talentat overall) decat Pedrosa.

Orice pilot are dreptul sa cada intr-un campionat in timpul curselor, s-a intamplat oricarui pilot pana acum.

Pana acum, din 7 curse, Marquez a abandonat una pe motiv de cazatura. Asta il descalifica din start ca pretendent la titlu? Nu cred. Mai sunt multe curse de vazut, vom vedea cum evolueaza.

Cand o sa cada in 5-6 curse din cele 18 si Pedrosa doar in 1 sau 2 atunci da, putem spune ca Marquez nu are inca experienta lui Pedrosa. Dar pana acum, asta nu s-a intamplat, mai e timp.

Vom vedea. Mai e pana la final.

Momentan, in cursa de fata, cea de la Assen care tocmai s-a incheiat, Marquez cu un deget rupt la mana si unul la picior a incheiat cursa pe 2 si Pedrosa pe 4.

Spune asta ceva sau e doar.. o coincidenta... :mellow:

Marquez e mai bun decat pedrosa.la snul marquez va fi de neinvins.sper sa nu faca ce a facut stoner si sa plece glont ...ar li lipsa de spectacol la varf.

Marquez are sanse mari la titlu anul asta,iar cine crede altceva se insala amarnic.

Pedrosa e favorit in germania dar marc invata repede si sper sa il bata pe pedro

Cu cat se bat mai multi pt titlu cu atat mai mare e spectacolul.

Edited by P T R

Lorenzo cade, ca prea merge bine Bau bau tista nu il mai tinteste pe Rossi si prinde podiumul Rossi, Marquez il depaseste pe Pierdrosa si Crush low se zbate sa nu cada si prinde si el podiumul.

:D

Acum sa trecem de glume, mi-as dori un duel Lorenzo-Rossi-Marquez-Crutchlow. Ar fi un spectacol deosebit.

Ai vazut cursa inainte cumva? :)))

Marquez are sanse mari la titlu anul asta,iar cine crede altceva se insala amarnic.

Eu ma insel amarnic :) Daca Rossi isi imbunatateste ce mai are de imbunatatit la setup (nu cred ca e inca 100% unde trebuie), Dani confirma ce a facut anul trecut, iar JLO sare din "carje" - micul Mac va avea de furca in a mai prinde podium...In plus e posibil sa il bata de vreo 2 ori chiar si Crutch pana la final de 2013..Inca ceva: cred ca va mai si gafa anul asta. Si nu doar odata. Plus ca la un moment dat se mai termina si bafta (ma refer bineinteles la cele 2 cazaturi urate de tot - fara urmari care sa il impiedice in a concura). Anul viitor ii voi da si eu sanse la campionat. Deocamdata sa ramana la copiat setari si mod de abordare a circuitelor de pe la cine apuca! ;)

@giovany: e cea mai buna prezicere (sau povestit filmul dinainte) pe care am vazut-o. bravo yoyo! :)

Edited by vampiria_t

nu ii copiaza setarile, ci ii studiaza datele de telemetrie: trase, perioade de franari, treapta de viteza cu care abordeaza virajele s.a.m.d. nu numai ca marquez e sub pedrosa deocamdata, dar se vede aproape la fiecare cursa ca marquez trage de motocicleta si merge la limita puterilor lui, inca nu are experienta si au fost multe momentele in care doar norocul l-a ajutat sa nu se imprastie, care la un moment dat o sa se cam termine!

@vampiria: nici macar in miniBikers n-au aparut cei de la Ducati :D

Exact, nu il doare deloc tija de titaniu. :D

E inerta. :mellow:

nu ii copiaza setarile, ci ii studiaza datele de telemetrie: trase, perioade de franari, treapta de viteza cu care abordeaza virajele s.a.m.d. nu numai ca marquez e sub pedrosa deocamdata, dar se vede aproape la fiecare cursa ca marquez trage de motocicleta si merge la limita puterilor lui, inca nu are experienta si au fost multe momentele in care doar norocul l-a ajutat sa nu se imprastie, care la un moment dat o sa se cam termine!

Rămîne ca Pedrosa să își recupereze toate trasele, frînările, treptele și celelalte bunuri în instanță.