Jump to content

Recomandari scula cu ultrasunete impotriva cainilor

Recommended Posts

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

personal cand merg pe munte iau un spray si in caz de Doamne fereste un briceag zdravan cu lama de 20cm.. dar nu a fost cazul si nici nu imi doresc sa fie, sa il folosesc

"Briceagu'" e la locul lui. 25 cm. Da' cu copilu' langa mine parca n-as sta pana ajung la "tranta" cu dulaii...Si o sa-mi iau si un spray, sa fie.

Am testat si ultrasunete si aparat cu electrosocuri, dar numai pe comunitari. Ultrasunetele sunt apa de ploaie, ba chiar a intaratat pe unii mai mari...iar electrosocu a functionat de minune ! Nu a existat sa-l folosesc si sa nu fuga ca gandacii, fiecare pe unde apuca ! Am un catezel mic cu care ies la plimbare fara lesa si il apar de astia mari comunitari, deci crede-ma ca am testat ceva si una si alta ! Nu stiu ce efect va avea pe cei de stana, dar cred ca va functiona electrosocul. "Pliciuieste" f. tare si mai face si arcul ala electric. Si iti mai dau o idee: daca tot te duci cu familia, da la fiecare cate ceva...cate un electrosoc sau diversificat. Unu un electrosoc, unu trei petarde, unu o goarna de stadion (asa te aude si ciobanu :) )...nush...cat mai multe !

Electosocul l-am cumparat de pe okazii, am dat 90 de lei pe el, are si lanterna. Este o chinezarie, dar functioneaza perfect si dupa 2 ani si ceva de folosire !

Numa' bine...

Merci pentru recenzie! O sa iau si un electro-d-ala... Cum spui tu, unu' cu electro-, altu cu sprayu, etc.

ce recomand - arma de semnalizare cu zgomot ( nu cu lumina)

Exista asa ceva?

Pai si daca ai nimerit un caine surd?

Cum zicea LVU mai sus, iau niste petarde, ceva de zgomot, un spray si un electro. Fiecare cu cate ceva. Si tre' sa functioneze...

Edited by Kollar

Eu te sfatuiesc sa iti iei pistol cu bile de cauciuc. Chiar daca este mai scump si implica permis. E singurul pe care te poti baza pana si in cele mai rele cazuri. Uita de faptul ca acei caini sunt acolo sa se lupte cu ursul, lupul si ca in principiu ei fac o treaba de "mare cinste si vitejie". Daca li s-a pus pata sa te faca praf nu are de ce sa-ti para rau ca ii faci tu praf. In plus...gandeste-te si la familia ta. Daca i se intampla ceva copilului sau sotiei...cum o sa te uiti in ochii lor mai tarziu ?

Nu stiu daca toate sunt asa, dar eu am vazut un pistol cu bile de cauciuc la un coleg la un team building, si de la 2 metri nu reusea sa nimereasca o tinta de marimea unui om. Ca sa nu poata fi folosit cu gloante normale, avea la capatul tevii 2 chestii metalice (sus si jos) care probabil deviau rau de tot glontul de cauciuc.

Eu te sfatuiesc sa iti iei pistol cu bile de cauciuc. Chiar daca este mai scump si implica permis.

Electosocul l-am cumparat de pe okazii, am dat 90 de lei pe el, are si lanterna. Este o chinezarie, dar functioneaza perfect si dupa 2 ani si ceva de folosire !

Numa' bine...

Salut,

Poti sa pui un link? Sunt interesat si eu de electrosoc. Am ultrasunete, dar este varza cu ciuperci...