Sari la conținut

Transalpina-Transfagarasan, 13-14 iulie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hop si eu :)

 

9. Sebi - F650

 

Trebuie ceva avans la cazare sau platim cand ajugem acolo ?

E posibil sa se dea un avans...

Pt rezervari, spuneti-mi pe PM ce camere vreti (single sau duble).

1. Beatrice - ER6N

2. Alex - EN500

3. Stefan - R125

4. Ionut - ER6F

5. Cristi - F4i

6. George - ZX6

7. Victor - FZ6

8. Marius - Trimph Rocket 3

9. Sebi - F650

 

PS: Camerele duble mai au un pat mic deasupra, deci are 3 paturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam acum pe traseu si am vazut ca de la Horezu se doreste a se merge pe drumul care duce direct la Novaci. Din cate imi aduc eu aminte era foarte nasol drumul pe acolo (nu mai am f650 ca taceam din gura :D ). Eu zic sa tinem Dn76 dupa care sa facem dreapta pe Dn76C. Este mai lung cu 20Km dar prefer sa merg cu 80/ora si sa merg mai mult decat cu 20Km mai putin dar cu 20/ora.

Cineva din zona sa ne spuna si noua ce si cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

E faina tura asta, am facut-o si eu anul trecut (si ma bate gandul sa vin cu voi daca nu o sa mai merg la mare..)

La intoarcere va recomand sa treceti prin Poiana Sibiului si Jina in loc de Sebes: asfaltul este bun (eu am facut Sibiel-Rad-Poiana Sibiului-Jina), peisajele foarte frumoase si se iese in Transalpina dupa Sugag.

Da, e frumos p-acolo, numai ca nu prea e in drumul nostru... Ar trebui sa urcam apoi pana la pensiune (Hotel Confort) si apoi sa coboram iar.

Daca se voteaza sa o luam pe acolo, eu sunt de acord. :D

 

 

Cineva din zona sa ne spuna si noua ce si cum?

Da, corect, daca e nasol drumul, nu o luam pe acolo. Eu stiu ca am fost anu' trecut si era ok.

 

 

 

Update:

1. Beatrice - ER6N

2. Alex - EN500

3. Stefan - R125

4. Ionut - ER6F

5. Cristi - F4i

6. George - ZX6

7. Victor - FZ6

8. Marius - Trimph Rocket 3

9. Sebi - F650

10. Dragos - Hornet

P.S.: Nu am primit decat de la Sebi ce camera vrea, restul, va cuplez eu pe camere, Py$$y? :makeout:

Haideti sa ne vedem vineri in Regie, incepand cu 19.00-19.30 sa discutam. Si vineri seara fac si rezervarile... :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu stiu sigur daca vin singur sau +1

 

Update:

1. Beatrice - ER6N

2. Alex - EN500

3. Stefan - R125

4. Ionut - ER6F

5. Cristi - F4i

6. George - ZX6

7. Victor - FZ6

8. Marius - Trimph Rocket 3

9. Sebi - F650

10. Dragos - Hornet

11. Cristi - SV650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam sa vin si eu. Daca ma luati/vreti, eu vin. O sa imi iau putin concediu in perioada aia deci pot veni...

 

La intoarcere, o sa ne despartim dupa ce se coboara de pe Transalpina (o voi lua spre Tg Jiu) sau daca drumul este invers (cum e pe harta)...de la Pitesti ..

Daca se merge normal, in limita legala, este bine. Altfel nu e problema, raman in urma, scot GPS-ul si o iau batraneste... :oilleak: Nu e nevoie sa ma asteptati..etc..

 

Multam, +1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update lista:

 

1. Beatrice - ER6N

2. Alex - EN500

3. Stefan - R125

4. Ionut - ER6F

5. Cristi - F4i

6. George - ZX6 - Nr tau de tel? PM pls

7. Victor - FZ6

8. Marius - Trimph Rocket 3

9. Sebi - F650

10. Dragos - Hornet

11. Cristi - SV650 - Da-mi te rog nr tau pe PM ca mi-am pierdut telefonul si nu mai am nr

12. Costel - EN500

PS: poate nu va place cum va cuplez pe camere... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag in vorba fara sa fiu participant, va recomand pentru segmentul Horezu-Ranca urmatoarea varianta: http://goo.gl/maps/IMUBb

 

Asfaltul e foarte bun, drumul trece la 500m de pestera Polovraci si cheile Oltetului (drumul pana la pestera e cu criblura, dar nivelat si batut bine), iar de la Polovraci pana la Novaci, traseul de cativa km e extrem de pitoresc, prin padure (dar repet, asfaltat acum un an sau doi, cred)



Imagini de pe drum:

http://goo.gl/maps/RYCi6 (cheile Oltetului)

http://goo.gl/maps/YFmsH

http://goo.gl/maps/krXl1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai exista si alta varianta? eu stiu ca asta e "clasica"

 

Exista. Depinde de unde vii si cat de tare te grabesti. Varianta mai rapida daca vii dinspre Ramnicu Valcea este cea din Bumbesti-Pitic pe 665D si apoi pe DN67C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea descrisa mai sus de DoctorX o stiam si eu ca fiind cea "oficiala"; e drumul folosit si de mine in majoritatea datilor cand am ajuns la Ranca sau pe Transalpina...

Oricum, ideea era ca daca tot treceti pe la Polovraci, e pacat sa nu va racoriti in pestera dupa drumul de la campie, sau sa va minunati cat de adanc si ingust e defileul Oltetului.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M..da.. Mi-am luxat glezna... Ramane sa vad daca ma refac pana atunci...

Revin cu un mesaj daca doresc sa mai vin. Oricum inca nus trecut in nici o lista deci e bine.

 

HF and sanatate!

 

Ziceam sa vin si eu. Daca ma luati/vreti, eu vin. O sa imi iau putin concediu in perioada aia deci pot veni...

 

La intoarcere, o sa ne despartim dupa ce se coboara de pe Transalpina (o voi lua spre Tg Jiu) sau daca drumul este invers (cum e pe harta)...de la Pitesti ..

Daca se merge normal, in limita legala, este bine. Altfel nu e problema, raman in urma, scot GPS-ul si o iau batraneste... :oilleak: Nu e nevoie sa ma asteptati..etc..

 

Multam, +1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ramane cu intalnirea de astazi? Este obligatorie??? In continoare vin 100% dar nu stiu inca pe cine sa pun pe spate sau sa gust din peisaj singur si linistit fara prea multe griji....banuiesc ca pot dormii cu cineva in camera desi nu cunosc pe nimeni:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag in vorba fara sa fiu participant, va recomand pentru segmentul Horezu-Ranca urmatoarea varianta: http://goo.gl/maps/IMUBb

 

Asfaltul e foarte bun, drumul trece la 500m de pestera Polovraci si cheile Oltetului (drumul pana la pestera e cu criblura, dar nivelat si batut bine), iar de la Polovraci pana la Novaci, traseul de cativa km e extrem de pitoresc, prin padure (dar repet, asfaltat acum un an sau doi, cred)

Merci de sugestie, pe acolo o sa o luam. :)

 

 

M..da.. Mi-am luxat glezna... Ramane sa vad daca ma refac pana atunci...

Revin cu un mesaj daca doresc sa mai vin. Oricum inca nus trecut in nici o lista deci e bine.

Pai d-aia nu esti trecut in nici o lista si nu vei fi. ;)

Ca nu trebuiasca apoi sa te taiem de pe ea.

 

Cum ramane cu intalnirea de astazi? Este obligatorie??? In continoare vin 100% dar nu stiu inca pe cine sa pun pe spate sau sa gust din peisaj singur si linistit fara prea multe griji....banuiesc ca pot dormii cu cineva in camera desi nu cunosc pe nimeni:)

Eu oricum o sa fiu acolo, daca vrei vii, daca nu, ne vedem noi. Ideal ar fi sa vii. :)

Lasa-mi nr tau de tel pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai fac inscrieri? :)

Vreau si eu sa vin daca se mai poate. Nu stiu la cati a ajuns lista, asa ca imi las doar numele si motorul : Andu GSR 600

1. Beatrice - ER6N

2. Alex - EN500

3. Stefan - R125

4. Ionut - ER6F

5. Cristi - F4i

6. George - ZX6 - Nr tau de tel? PM pls

7. Victor - FZ6

8. Marius - Trimph Rocket 3

9. Sebi - F650

10. Dragos - Hornet

11. Cristi - SV650 - Da-mi te rog nr tau pe PM ca mi-am pierdut telefonul si nu mai am nr

12. Costel - EN500

13. Andu - GSR600

P.S.: Luati-va la voi combinezoane de ploaie daca aveti si toale mai groase putin. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Daca va ajuta cu ceva subsemnatul a urcat Joi 4.07 dupaamiaza am innoptat la Obarsia si Vineri 5.07 am continuat catre Ranca cu iesire la Novaci fara nici un blocaj sau oprire.Au fost totusi cativa caini ciobanesti mari frumosi care au incercat sa ma opreasca si sa ma verifice cum abordez virajele dar cu putin morcov la poponet am scapat.Drumul este bun cu mici(sub 500m)portiuni in care lipseste asfaltul.

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad pe net, sunt mici sanse de ploaie sambata dimineata in Bucuresti, dar deja in Pitesti nu se mai vede nici urma de ploi. Din nou in Brezoi si Sibiu prognoza pare sa fie mai mult decat ok.

 

...deja imi sterg aparatul de praf :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...