Sari la conținut

condus defensiv


fodorfery
 Share

Postări Recomandate

Cateodata chiar mersul asta prea preventiv de pune in dificultate. Vezi pe unu ca incearca sa forteze intrarea, iei gazul te pregatesti de ce e mai rau. El de fapt te-a vazut, dar fiind vreun nesimtit, te vede ca ai ezitat si atat ii trebuie, se baga in fata ta si te forteaza sa franezi. Cateodata franezi chiar brusc, ca te asteapta, te asteapta si dupa realizeaza ca de fapt masina lui de 2 tone are acceleratie de avion si se baga cu tot cu nesimtirea dupa el...

Alt scenariu, sosea nasoala/uda/alunecoasa etc. Lasi loc cat sa nu ai emotii, fata de cel din fata. ~ loc de o masina si inca un pic. Se baga cate un tampit in fundul aluia din fata, doar ca sa franeze brusc. Daca nu esti atent, se reduce spatiul tau te franare linistita.

 

Personal si mie imi trec zeci de scenarii prin cap, in fiecare zi, si faptul ca am fost paranoic (+ un pic de noroc uneori) m-a facut sa scap din situatii care s-ar fi dovedit foarte dificile, in conditiile in care nici nu sunt vreun as.

 

daca "il vezi" si intuiesti inainte de manevra, esti ok. nu discutam cazuri de nesimtire.

cum adica "se baga cate un tampit...", ala de unde vine? din cer? nu, inseamna ca l-ai vazut si ai intuit.

 

ce inseamna "prea preventiv"? cand mergi prea incet fata de restuil traficului, cand lasi distanta prea mare fata de cel din fata, nu mai e preventiv. preventiv nu inseamna incet, ci inseamna sa mergi in asa fel incat sa poti evita accidente din scenarii posibile din capul tau. mergand prea incet, iriti traficum si atunci "boul ala" nu mai sunt ceilalti, si devi tu pentru ceilalti. si guess what? asta se intampla.

stii cum sunt scenariile tale? exact ca si cum tu ai fi intr-o masina de scoala fara a fi insemnata si fata instructor.

d-asta am zis, cel mai usor si sigur mod de a invata sa conduci este ca cumparati o masina, de preferinta mica si sa invatati sa mergeti in trafic

 

in filmul de mai sus exact de un incepator avem parte. nu foloseste nici claxonul, nici frana, nici acceleratia. in plus, el incearca sa depaseasca un sir de mai mai mult de 2 vehicule in acelasi timp..

 

dar e un singur caz. in realitate sunt zeci de situatii in care poti ajunge jos. luati-va masini si masurati nu gradul de marlanism din trafic, ci gradul de iritare pe care VOI il produceti traficului si deci si marlanilor, fara sa mai judecati traficul. traficul e ala care e. daca sunt "tampiti" si vreti sa traiti, ori invatati sa nu-i mai iritati si eventual sa-i feriti fara sa va enerveze, ori va lasati de motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...

Tu esti pe bune omule? Prea preventiv inseamna sa merg cu viteza care o consider safe, sa mai las un metru pt. siguranta mea intr-o zona care o cunosc de exemplu si stiu ce pericole pot aparea, nu sa ma misc ca melcul ca sa incurc traficul, unde ai citit asta? Mergi tu pe sosea umeda, valurita, cu gropi/canalizari la tot pasul cu viteza masinilor. Ia-l de mana si pe colgul de mai sus cu calculele si vezi ce iti iese. Si asa sunt destule accidente si intre masini unde nu se respecta distanta. Alta...unde ai citit tu de iritarea produsa traficului... ai la scenarii in cap si interpretezi chestii pe care doar tu le vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasi loc cat sa nu ai emotii, fata de cel din fata. ~ loc de o masina si inca un pic.

 

 

sa mai las un metru pt. siguranta mea intr-o zona care o cunosc de exemplu si stiu ce pericole pot aparea,

 

o masina si un pic, si un metru.

 

eu sunt pe bune. pe mine nu ma derajeaza traficul si merg foarte safe. pe tine te deranjeaza.

eu fac pe an peste 60,000km

 

ce intelegi de-aici?

ma inveti sa merg?

n-am nevoie. sunt ok, inteleg traficul, comunic cu ceilalti, ii las pe marlani.

ceea ce scriu eu aici, sa va luati masina astora de sunteti suparati pe "idioti" pana va trece supararea, e o masura de protectie. una e sa iei o izbitura cu masina, alta e cu motocicleta. cand veti invata traficul din romania, treceti la 2 roti.

sfatul meu e "take it or leave it"

 

nu eu ma plang, tu o faci. daca vrei sa citesti sau nu, nu mai e treaba mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o masina si un pic, si un metru.

 

eu sunt pe bune. pe mine nu ma derajeaza traficul si merg foarte safe. pe tine te deranjeaza.

eu fac pe an peste 60,000km

 

ce intelegi de-aici?

ma inveti sa merg?

n-am nevoie. sunt ok, inteleg traficul, comunic cu ceilalti, ii las pe marlani.

ceea ce scriu eu aici, sa va luati masina astora de sunteti suparati pe "idioti" pana va trece supararea, e o masura de protectie. una e sa iei o izbitura cu masina, alta e cu motocicleta. cand veti invata traficul din romania, treceti la 2 roti.

sfatul meu e "take it or leave it"

 

nu eu ma plang, tu o faci. daca vrei sa citesti sau nu, nu mai e treaba mea.

:10:

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps. 10000 de cursuri si 1000000 de km , dupa care stii sa conduci ( si defensiv , si agresiv , si cu genunchiul pe jos ) , si cand crezi tu ca stii sa te dai ..........faci poc ! dupa care , daca nu ajungi la rubrica "accidente " cu RIP , incepi alte 10000 de cursuri ......... Nici un curs nu te invata sa nu fii prost ! eu personal , recomand muuuuuulti km ! si dupa ce sunt prost , citesc /index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/ si, parca ma mai temperez ! conducerea defensiva e un concept ce se refera strict la 4 roti ! noi astia pe 2.........suntem altfel !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i sideswipe-ul sau luatul fetei dar mai trist e cand mergi paralel cu masina si deodata vine peste tine.

 

 

P.S: Dupa cum scrii, pari c-ai rasfoit acel dictionar :)

poate inveti ceva de aici dar ma indoiesc iar in legatura cum scriu ....atat vreme cat m ai inteles e un lucru bun ...nmu toata lumea are degete subtiri sa scrie corect de pe telefoane iar faptul ca tu te iei de lucruri deastea e ....... din pacate nu cunosc toate cuvintele din dex ca sa te denumesc ....imi pare rau ca s a ajuns aici dar asta este

Iar daca ai fi atent la ce am discutat despre condus defensiv cum esti atent la greselile melke de caligrafie ai fi mai castigat prietene dar se pare ca nu avem nimic de invatzat

 

Asta-i sideswipe-ul sau luatul fetei dar mai trist e cand mergi paralel cu masina si deodata vine peste tine.

 

 

P.S: Dupa cum scrii, pari c-ai rasfoit acel dictionar :)

si totusi cine vrea sa mearga paralel cu o masina .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca cursurile sunt facute sa te inveti cu vehiculul si sa-ti povesteasca in mare cum e treaba. restul sunt prostii.

ce-mi spune mie titi aur care dupa mine a fost un pilot prost, ca imi ia 0.75 secunde pana observ ceva.

eu observ dupa 0.2 secunde ca-s atent, altul dupa 1s, altul dupa 5min ca se rujeaza sau vorbeste la telefon.

 

dupa ce stii vehiculul, IESI IN TRAFIC, cel mai bine cu o masina micuta. si tine mine, "nu ceilalti sunt idioti, ci TU pregatit insuficient..."

 

taximetristii merg in fiecare zi numai prin traficul asta. esti tu mai prost?

nu cred. nu ai inca experienta. care se face doar mergand si observand, nu judecand.

lasi telefonul, muzica si ESTI ATENT, la trafic, la schimbatul vitezelor, la zgomotul motorului, la tot, ca sa prinzi cat mai mult intr-un timp dat.

sa judeci nu te ajuta la NIMIC.

 

dupa max 1 an jumate poti iesi confident si pe 2 roti in trafic serios cu o motocicleta usoara si confortabila, apoi, dupa inca un sezon poti cumpara ce vrei tu.

 

acum, poti incepe si cu o busa si sa ajungi daca esti norocos la un nivel acceptabil de cunoastere a motocicletei si a condusului in siguranta dupa 5-6 ani, perioada care poate fi scurtata la max. 3 cu costuri infinit mai mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...