Sari la conținut

Norvegia Iunie 2013


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Frumoase poze. Totusi .... o intrebare de 1000 de puncte: de ce ai postat un videoclip privat? Cand vreau sa il vizuazilez imi spune ca e privat ...

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, bravas!

Ianachim, aia este Pulpit Rock sau Preikestolen in norvegiana.

Cand mai are cineva de gand sa dea pe aici sa ia legatura.

Suntem si pe aici o comunitate moto. Mica, dar suntem :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine merge.Eu stiam ca privat inseamna ca nu poate sa il gaseasca oricine,si pot sa il vada doar cei care au link catre videoclip.(ceea ce avem noi mai sus)

-Daca mai sunt si altii carora nu le merge,e posibil sa fie nevoie de cont pentru a putea vedea videoclipuri private.

Editat de niniarges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am facut o tura solo in Norvegia.

 

Foarte, foarte misto! Astept si povestea, cand va fi gata. Felicitari! Peisajele sunt de vis!

Te rog, in ce perioada ai facut tura, pe ce traseu? Care ar fi locurile ce crezi ca e musai a fi vazute intr-o tura in Norvegia?

 

scump dar foarte frumos

 

 

Pentru ca Norvegia/Suedia/Finlanda au renumele unor tari scumpe, indraznesc sa te rog sa detaliezi putin asta (adica in ce consta "scumpetea"? la bere? la benzina? la cazare? mancare? multumesc mult)

 

aia este Pulpit Rock sau Preikestolen in norvegiana.

Cand mai are cineva de gand sa dea pe aici sa ia legatura.

 

am trecut locul pe lista mea de locuri ce trebuie sa le vad. eu as cam avea de gand sa vin, dar am o mare dilema: perioada 15 august - 15 septembrie este potrivita? sau deja vremea rea se instaleaza in perioada asta si nu mai e de mers cu moto ? dar 1 august -1 septembrie? sau e mai intelept sa o las pentru la anul, in iulie-august?

 

- in linii mari, imi propun traseul asta: http://goo.gl/maps/Hxn2H . am gasit 3 localitati in norvegia cu numele Preikestolen, in 3 regiuni diferite; am ales-o pe cea corecta? (Forsand)?

 

multumesc si scuze pentru intrebarile poate prea multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada a fost 15-26 Iunie. Eu am fost mai mult sa vad fiordurile, las Nordkapp pe alta data. Timpul a fost scurt, vremea nasoala mi-a scurtat un pic calatoria.

Am pus si o harta in albumul foto. Cele mai misto sunt drumurile secundare. Atractiile turistice sunt ... pline de turisti, aglomerate, haos.

 

Scump inseamna ca benzina e pe la 2 euro litrul, iar restu nici ele nu sunt tocmai ieftine. Dar nimic de speriat.

 

Traseul e foarte dragutz, despre cum va fi vremea nu stiu ce sa zic. Eu am prins doar 1 zi in care sa nu ma ploua deloc. Vremea se schimba de la un fiord la altul. Temperatura a variat intre 6 si 19 grade. Si tinand cont ca am trecut prin tunel de 27 de km iti inchipui ca de pe o parte pe alta pot fi schimbari. Haine groase, impermeabile, manere incalzite si bani de cazat la casute in campinguri sa ai si nu va conta cum e afara. Un neamtz cu care am socializat un pic si tocmai se intorcea de la Nordkapp mi-a zic ca sanse mici de ploaie sunt in mai dar e mai frig si ca in urma cu 4 ani cand mai fusese a prins 11 zile insorite la rand. Oricum anul asta a fost foarte ud pana acum. Vremea e un fel de loto pronostic. Cateodata o nimeresc pe termen lung in rest doar pe 2-3 zile.

Editat de Divingpixel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Pentru ca Norvegia/Suedia/Finlanda au renumele unor tari scumpe, indraznesc sa te rog sa detaliezi putin asta (adica in ce consta "scumpetea"? la bere? la benzina? la cazare? mancare? multumesc mult)

benzina e undeva la 2e/l, cazare la hotel de la 80-90e/noapte, casute in jur de 60-80e, camping incepand cu 25e, de bauturi alcoolice si tigari numai vorbesc, mancarea pe traseu (exceptand lanturile de magazine) etc. in opinia mea compenseaza totul ca ai voie sa campezi oriunde cu respectarea anumitor reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te inteleg. eu am achizitionat un cort trimm cu rezistenta apa 4000mm avand bete dural si saci de dormit 3-4 sezoane. noi excludem din start sa dam banii pe hoteluri :).

o intrebare: cu haleala cum te-ai descurcat? si tarifele de ferryboat?

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

benzina e undeva la 2e/l, cazare la hotel de la 80-90e/noapte, casute in jur de 60-80e, camping incepand cu 25e,

 

ai voie sa campezi oriunde cu respectarea anumitor reguli.

 

exceptand pretul benzinei (mare, dar a mea consuma putin) restul preturilor este descurajant pentru mine...

 

care sunt regulile de care trebuie sa tii cont cand campezi intr-un loc neamenajat? cum anume campezi, unde? am bagat de seama ca in europa occidentala totul este ingradit -fie camp, fie padure- asadar unde campezi si mai ales care sunt regulile de care trebuie sa tii cont pentru a nu fi in culpa ?

 

Eu am fost mai mult sa vad fiordurile, las Nordkapp pe alta data.

 

Am pus si o harta in albumul foto. Cele mai misto sunt drumurile secundare. Atractiile turistice sunt ... pline de turisti, aglomerate, haos.

 

Vremea se schimba de la un fiord la altul. Cateodata o nimeresc pe termen lung in rest doar pe 2-3 zile.

 

Nici eu nu tin neaaparat sa ajung la Nordkapp, am ales un traseu mult mai scurt - nu cred ca sunt pregatit pentru Nordkapp.

 

O sa revad albumul tau foto, nu am observat harta. Normal ca drumurile secundare sunt cele de parcurs, atractiile turistice standard si eu incerc sa le evit, din aceleasi motive ca si tine.

 

Nu am a ma plange de echipament, desi nu e din cel mai bun insa imi fac treaba bine cu el. Am manusi moto de iarna, un echipament touring de la Polo acceptabil, fireste si un combinezon de ploaie (ieftin insa... priceless...). Daca-l completez si cu niste cisme impermeabile, cred ca e apt pentru vreme rea indelungata.

 

In iunie vremea e cam instabila, peste tot in Europa (anul asta parca si mai rau). Eu speram sa aflu lamuriri daca in Europa de Nord ar fi o perioada a anului mai calda (care anume ar fi?) si cu vremea cat de cat mai stabila, optima pentru moto - acesta a fost sensul intrebarii mele - poate camaradul @Voltaire, care inteleg ca locuieste acolo, ne poate indruma.

 

Multumesc pentru raspunsuri! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cort foarte rezistent am si eu, sac de dormit cu confort la -5 grade, saltea ThermaRest, ce sa zic am tot confortu cand e vorba de campig. Dar cand curge apa de pe tine si ploua mocaneste, sunt 8 grade afara, totul e ud sau se va uda si a doua zi tre sa te imbraci cu chestii reci si ude doar pe exterior daca ai noroc, eu zic ca experienta nu va fi deloc placuta. In ideea asta am plecat si eu, sa stau cu cortul. Am stat doar o noapte in cort, apoi cred ca o singura data am refuzat pretul ca era prea mare la camping/hotel si am cautat altceva. De obicei era trecut de zece seara si eram obosit tare, nu aveam chef mai de nimic decat sa mananc, sa stau la caldura si sa dorm. Voiam loc uscat cu dush fierbinte. Eu iti doresc vreme uscata si sa poti sta la cort, dar fii pregatit financiar si pentru stat in casute la camping.

Am mancat la fast fooduri, cea mai safe mancare. Apoi am mai avut la mine asa ceva : Adventure food. E mancare deshidratata, foarte buna. Recomand sa cumperi un plic din fiecare sa incerci sa vezi ce iti place si apoi sa iei mai mult. Eu am avut la mine 10 pungi de astea. Au fost extraordinare.

 

O sa pun o lista cu ce am avut la mine, si poate si niste poze.

Editat de Divingpixel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

eu am achizitionat un cort trimm cu rezistenta apa 4000mm avand bete dural si saci de dormit 3-4 sezoane.

 

eu am un cort ieftin, un igloo "camp 4" cumparat de pe la metro, 1.000 mm rezistenta la apa.

si un sac de dormit din cele mai ieftine. o fi suficient?

 

Apoi am mai avut la mine asa ceva : http://www.mmsport.ro/excursie-foarte-usor-mancare.htm. E mancare deshidratata, foarte buna.

 

foarte bun pont-ul!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am testat mancarea liofilizata. mie imi place, dar fiicei mele "neam". asa ca in ultimile 30 zile am testat conserve de la auchan gen: varza cu carne, chiftelute cu sos, piept de pui cu mazare, ciorba de burta, fulgi de cartofi (din 5 sortimente doar cei de la "malita" sunt ok), orez semipreparat, branza in saramura etc. ne plac la amandoi si ceea ce este mai important nu ne deranjeaza la stomac :)

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Divingpixel ,

Ai fost si la Preikestolen ?

 

@Festina Lente Foarte fain traseu ai ales prin norvegia(cel putin intre stavanger si tronheim o sa ai ce vedea) si da, acolo e Preikestolen. E aproape de Stavanger numai s-ar putea sa mergi si cu feribot.

O sa ai nevoie de ceva bani :) gen 2 mii de eur presupun (pentru toata calatoria zic)?

 

PS, tot virago de 250 ai ?

Editat de newbbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

O sa ai nevoie de ceva bani :) gen 2 mii de eur presupun (pentru toata calatoria zic)?

 

PS, tot virago de 250 ai ?

 

Sper sa nu fie chiar atat de mult - din pacate 2 mii de euro nu am pentru o calatorie - sper sa aud vesti mai incurajatoare de la cei ce au fost deja in zona. De aceea am si insistat asupra intrebarilor legate de ce inseamna anume "scump"... Cu rugamintea celor care au fost sa detalieze si oarece din costuri.

 

Da, tot Virago de 250, da. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...