Sari la conținut

Norvegia Iunie 2013


Postări Recomandate

Pai de exemplu in norvegia eu din ce am observat orice ,absolut orice e pret 2-3 ori mai mare pana la de 10 ori mai mare.

O bere (pe langa faptu ca dupa 8 seara nu mai poti cumpara ) costa cam 30nok , ceea ce inseamna cam 15lei ? , daca mergi in oras in cel mai ieftin bar din trondheim(de rockeri din aia puscati:) ) costa 35 nok (pahar la 0.4 ) , in rest in toate celelalte costa aprox 60 Nok,

o shaorma costa 80-100 Nok, Un hamburger bun 250nok (si nu glumesc) (da te saturi de nu iti mai tre sa manci juma de zi apoi ). Cea mai ieftina paine din supermarket 20nok (500gr ), o ciocolata(150gr) 25-30nok, un bilet la un concurs de sarituri cu ski-urile 200 nok, un bilet de bus (o calatorie -30-40 nok), o pizza mare 200nok, nu stiu . am insirat aici la nimereala :)) .

Si daca mergi cu virago o sa iti ia ceva timp

nu te doare spatele dupa 2 ore in continuu de mers pe virago ?

Oricum, merita norvegia. peisaje superbe . ploua des, ai si 3 anotimpuri in doar o zi ) (am prins si soare si ploaie si soare iar si ninsoare ...etc - in o zi )

Ia cu tine mancare/conserve sau mai stiu eu ce daca nu vrei sa cheltui multi bani. nici nu stiu :) cei care au fost cu moto iti vor da oricum cele mai bune sfaturi. Eu am fost de 4 ori cate 3 sapt. merita din plin.

PS, am auzit ca service-ul la masini sau motoare la ei e f f scump. chiar si pe ei ii indoaie la bani :) deci sa nu ti se strice motoreta pe la ei.

PPS, nu te descuraja, fa-ti un plan riguros si o sa fie bine:)

Editat de newbbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

1.Pai de exemplu in norvegia eu din ce am observat orice ,absolut orice e pret 2-3 ori mai mare pana la de 10 ori mai mare.

 

2. Si daca mergi cu virago o sa iti ia ceva timp :) nu te doare spatele dupa 2 ore in continuu de mers pe virago ?

3. Oricum, merita norvegia. peisaje superbe . ploua des, ai si 3 anotimpuri in doar o zi :)) (am prins si soare si ploaie si soare iar si ninsoare ...etc - in o zi )

 

1. Am citit cu atentie ce-ai spus. Nu suna deloc incurajator... Poate am sa zic pas, Norvegia nu e pentru bugetul meu in acest caz.

2. Da, imi ia mult timp; m-am obisnuit... Insa nu ma doare spatele defel si oricum, rareori merg 2 ore fara sa opresc. Mai mereu opresc: ba pentru o tigara, ba pentru o priveliste, o cafea, o fotografie sau o gura de apa.

3. Nu ma indoiesc - din ce poze vad aici si din ce mai vazui. Daca insa e asa costisitor, probabil am sa aman pentru cine stie cand o sa imi permit asta.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te descuraja,dar fi pregatit . atata tot

Discuta cu ceilalti care au fost cu moto. M-am uitat la tine pe blog, si vad ca ai batut drumuri lungi :D tot respectu , jos palaria.

Eu am ceva card prin care am 3 nopti la un lant hotelier din norvegia/suedia. in caz ca mergi si am cum sa-ti fac eu rezervare pt tine promit ca-ti dau o noapte sau doua tie. (poate intre timp reusesc sa mai fac inca una ) si atunci imi raman si mie 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Nu te descuraja,dar fi pregatit . atata tot

Discuta cu ceilalti care au fost cu moto. M-am uitat la tine pe blog, si vad ca ai batut drumuri lungi :D tot respectu , jos palaria.

Eu am ceva card prin care am 3 nopti la un lant hotelier din norvegia/suedia. in caz ca mergi si am cum sa-ti fac eu rezervare pt tine promit ca-ti dau o noapte sau doua tie. (poate intre timp reusesc sa mai fac inca una ) si atunci imi raman si mie 2.

 

Multumesc mult! Apreciez (mult mai mult decat reusesc sa scriu aici) oferta ta de a sta gratuit pe cardul tau -realizez perfect ca imi faci o mare favoare dandu-mi mie o noapte sau doua, nici macar nu ne cunostem... Respect! Insa chiar si asa, nu imi permit sa dau atatia bani pentru a vizita Norvegia... tot ramane mult de cheltuiala in rest. Nu ma plang, sunt doar realist cu ce pot si ce nu pot.

 

Vezi tu, planul meu initial era ca de la Helsinki sa o carmesc spre Rusia... apoi, mi s-a nazarit sa o iau la stanga. Citind acest topic, am prins aripi (de la pozele camaradului nostru care a deschis topicul dar si de la ce am mai citit anterior). Acum insa am revenit cu picioarele pe pamant... din pacate - ca un pic de organizare nu mi-ar strica deloc - nu sunt genul cheltuielilor stricte, neinsemnand ca sunt risipitor ci doar ca imi place sa ma simt destins din punctul asta de vedere.

 

Poate ca voi ramane la ideea initiala, aceea de a ma intoarce acasa prin Rusia si sa ma multumesc doar cu putin din Finlanda. Ca sunt multi bani, sper intr-o zi sa-i am. Toate bune, omule!

 

(scuze initiatorului topicului pentru ca am parazitat prezentarea calatoriei lui cu aceste discutii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Voltaire, daca la anul esti tot acolo, iti fac o vizita, mai vin odata in Norvegia sa ajung si la Kinnarodden.

 

Suntem pe perioada nedefinita si dormitor disponibil. +2 pisici :P

 

Foarte, foarte misto! Astept si povestea, cand va fi gata. Felicitari! Peisajele sunt de vis!

Te rog, in ce perioada ai facut tura, pe ce traseu? Care ar fi locurile ce crezi ca e musai a fi vazute intr-o tura in Norvegia?

 

 

Pentru ca Norvegia/Suedia/Finlanda au renumele unor tari scumpe, indraznesc sa te rog sa detaliezi putin asta (adica in ce consta "scumpetea"? la bere? la benzina? la cazare? mancare? multumesc mult)

 

 

am trecut locul pe lista mea de locuri ce trebuie sa le vad. eu as cam avea de gand sa vin, dar am o mare dilema: perioada 15 august - 15 septembrie este potrivita? sau deja vremea rea se instaleaza in perioada asta si nu mai e de mers cu moto ? dar 1 august -1 septembrie? sau e mai intelept sa o las pentru la anul, in iulie-august?

 

- in linii mari, imi propun traseul asta: http://goo.gl/maps/Hxn2H . am gasit 3 localitati in norvegia cu numele Preikestolen, in 3 regiuni diferite; am ales-o pe cea corecta? (Forsand)?

 

multumesc si scuze pentru intrebarile poate prea multe...

De vazut: Preikestolen, Kjeragbolten, Lysefjord, cascada Månafossen (toate astea sunt pe langa Stavanger); Trolltunga, Via Ferata (langa Bergen); Atlantic Road (ceva mai la nord de Trondheim. Si bineinteles mers pe drumuri in jurul fiordurilor cu evitat ferry pe unde se poate.

 

Perioada a fost 15-26 Iunie. Eu am fost mai mult sa vad fiordurile, las Nordkapp pe alta data. Timpul a fost scurt, vremea nasoala mi-a scurtat un pic calatoria.

Am pus si o harta in albumul foto. Cele mai misto sunt drumurile secundare. Atractiile turistice sunt ... pline de turisti, aglomerate, haos.

 

Scump inseamna ca benzina e pe la 2 euro litrul, iar restu nici ele nu sunt tocmai ieftine. Dar nimic de speriat.

 

Traseul e foarte dragutz, despre cum va fi vremea nu stiu ce sa zic. Eu am prins doar 1 zi in care sa nu ma ploua deloc. Vremea se schimba de la un fiord la altul. Temperatura a variat intre 6 si 19 grade. Si tinand cont ca am trecut prin tunel de 27 de km iti inchipui ca de pe o parte pe alta pot fi schimbari. Haine groase, impermeabile, manere incalzite si bani de cazat la casute in campinguri sa ai si nu va conta cum e afara. Un neamtz cu care am socializat un pic si tocmai se intorcea de la Nordkapp mi-a zic ca sanse mici de ploaie sunt in mai dar e mai frig si ca in urma cu 4 ani cand mai fusese a prins 11 zile insorite la rand. Oricum anul asta a fost foarte ud pana acum. Vremea e un fel de loto pronostic. Cateodata o nimeresc pe termen lung in rest doar pe 2-3 zile.

Ai prins o perioada proasta, anul trecut a fost de vis. Soare soare si iar soare. Cu loteria si vremea cam asta este. Cum o dai tot nu iese asa ca 2 cuvinte sunt foarte importante: waterproof / windstopper

 

 

 

care sunt regulile de care trebuie sa tii cont cand campezi intr-un loc neamenajat? cum anume campezi, unde? am bagat de seama ca in europa occidentala totul este ingradit -fie camp, fie padure- asadar unde campezi si mai ales care sunt regulile de care trebuie sa tii cont pentru a nu fi in culpa

In iunie vremea e cam instabila, peste tot in Europa (anul asta parca si mai rau). Eu speram sa aflu lamuriri daca in Europa de Nord ar fi o perioada a anului mai calda (care anume ar fi?) si cu vremea cat de cat mai stabila, optima pentru moto - acesta a fost sensul intrebarii mele - poate camaradul @Voltaire, care inteleg ca locuieste acolo, ne poate indruma.

Nu ai voie pe plajele de pe coasta vestica. Locurile ingradite sunt ok daca anunti proprietarul.

Recomandarea mea este sa campezi la oameni in curte, sau terenuri (anuntand pe cineva, moment in care s-ar putea sa ai surpriza sa dormi la caldurica inauntru :) ).

Parcurile in localitati sunt de evitat (mai ales in week-end) din cauza culturii norvegiene (se fac praf, mai ales tineretul teribilist in vacanta).

Vremea teoretic este stabila in August, dar un iulie-august ar fi excelent). Ca paranteza, prin martie/aprilie cand am inceput sa rulez erau -7 grade si un soare de invidiat. Cu cat mergi mai spre nord cu atat vara e vara, toamna e toamna; ploaia nu vine de mai multe ori pe zi (asta cum treci mai nord de Bergen - cea mai ploioasa localitate). Vremea este mult mai stabila pe partea etica a tarii (de aceea ruta catre Nordkapp prin Oslo este o idee buna, dar se pierde farmecul fiordurilor din Vest)

Preturile care au fost scrise pe topic sunt corecte din pacate.

Idea cu adventure food este foarte buna, Se gaseste si pe aici, numai ca alte preturi.

Ca arzator un Pocket Rocket de la MSR este ideal (mic de incape in buzunar), butelii pe infiletare.

 

Cardul poate fi folosit ca plata 97% din cazuri, rar gasesti locatii unde sa platesti cash (si totusi niste coroane in buzunar nu strica, just o be safe)

 

 

Daca am ratat ceva intrebari/subiecte imi cer scuze, Intrebati ceva concret (topic/pm)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o tura solo in Norvegia.

Pozele se vor mai inmulti (dupa ce mai prelucrez ceva) si aveti si un film (are 45 de minute).

Pozestea e lunga, am scris-o in timpul calatoriei. O sa mai lucrez un pic la ea si o sa o public.

 

POZE AICI

 

 

Sper sa nu va plictisiti.

 

auzi?

de cate ori avem voie sa vedem filmul?

 

Multumesc mult! Apreciez (mult mai mult decat reusesc sa scriu aici) oferta ta de a sta gratuit pe cardul tau -realizez perfect ca imi faci o mare favoare dandu-mi mie o noapte sau doua, nici macar nu ne cunostem... Respect! Insa chiar si asa, nu imi permit sa dau atatia bani pentru a vizita Norvegia... tot ramane mult de cheltuiala in rest. Nu ma plang, sunt doar realist cu ce pot si ce nu pot.

 

Vezi tu, planul meu initial era ca de la Helsinki sa o carmesc spre Rusia... apoi, mi s-a nazarit sa o iau la stanga. Citind acest topic, am prins aripi (de la pozele camaradului nostru care a deschis topicul dar si de la ce am mai citit anterior). Acum insa am revenit cu picioarele pe pamant... din pacate - ca un pic de organizare nu mi-ar strica deloc - nu sunt genul cheltuielilor stricte, neinsemnand ca sunt risipitor ci doar ca imi place sa ma simt destins din punctul asta de vedere.

 

Poate ca voi ramane la ideea initiala, aceea de a ma intoarce acasa prin Rusia si sa ma multumesc doar cu putin din Finlanda. Ca sunt multi bani, sper intr-o zi sa-i am. Toate bune, omule!

 

(scuze initiatorului topicului pentru ca am parazitat prezentarea calatoriei lui cu aceste discutii)

 

tu cand pleci spre finlanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

tu cand pleci spre finlanda?

 

nu am o data exacta. poate chiar anul viitor, desi mi-as dori cel mai mult in sezonul acesta.

 

sa campezi (anuntand pe cineva, moment in care s-ar putea sa ai surpriza sa dormi la caldurica inauntru :) ).

 

in acest caz, o sa caut sa anunt mereu o norvegianca... :-))))

 

(multumesc frumos pentru raspunsuri, am sa revin daca nu deranjez)

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu am o data exacta. poate chiar anul viitor, desi mi-as dori cel mai mult in sezonul acesta.

 

:funny:

am crezut ca ai bagajele facute, :)

 

Am facut o tura solo in Norvegia.

 

cu ce soft te-ai jucat de ai realizat filmuletul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o tura solo in Norvegia.

Pozele se vor mai inmulti (dupa ce mai prelucrez ceva) si aveti si un film (are 45 de minute).

Pozestea e lunga, am scris-o in timpul calatoriei. O sa mai lucrez un pic la ea si o sa o public.

 

POZE AICI

 

 

Sper sa nu va plictisiti.

Si pozele frumoase ... si filmul frumos... imi place stilul tau de a conduce/pilota! Ai siguranta pe tine si stapanesti bine animalu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

am crezut ca ai bagajele facute,

 

 

:funny: cum sa crezi asa ceva? :D

 

 

Sper sa nu va plictisiti.

 

sper sa nu fi fost eu plictisitor, cu intrebarile de pe-aici, poate prea multe. scuze!

 

astept povestea calatoriei. toate bune!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ newbbie : am fost la priekestolen, am fost prin Geirangefjord, Lysefjord si am ajuns si pana in parcare la Kjerag dar am renuntat ca ploua tare si nu mai voiam sa fac un traseu de 5 ore imbracat in echipament moto si pe ploaie.

 

@ tsunami : Adobe Premiere, dar acum dupa ce l-am vazut o sa il mai scurtez un pic si o sa il mai aranjez.

 

@ DaScmutz : am 1.70, 64 de kg. Se controleaza foarte bine motorul, dar imediat cum o sa public povestea vei vedea ca exista si exceptii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ newbbie : am fost la priekestolen, am fost prin Geirangefjord, Lysefjord si am ajuns si pana in parcare la Kjerag dar am renuntat ca ploua tare si nu mai voiam sa fac un traseu de 5 ore imbracat in echipament moto si pe ploaie.

 

@ tsunami : Adobe Premiere, dar acum dupa ce l-am vazut o sa il mai scurtez un pic si o sa il mai aranjez.

 

@ DaScmutz : am 1.70, 64 de kg. Se controleaza foarte bine motorul, dar imediat cum o sa public povestea vei vedea ca exista si exceptii.

:) da. inteleg alegerea facuta

Frumos film . mi-i dor acum de norvegia :) o sa le spun cat de curand ca vreau sa merg iar :))

Bafta si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ newbbie : am fost la priekestolen, am fost prin Geirangefjord, Lysefjord si am ajuns si pana in parcare la Kjerag dar am renuntat ca ploua tare si nu mai voiam sa fac un traseu de 5 ore imbracat in echipament moto si pe ploaie.

 

@ tsunami : Adobe Premiere, dar acum dupa ce l-am vazut o sa il mai scurtez un pic si o sa il mai aranjez.

 

@ DaScmutz : am 1.70, 64 de kg. Se controleaza foarte bine motorul, dar imediat cum o sa public povestea vei vedea ca exista si exceptii.

 

thx,

din cate ore de film ti-a reusit ce-ai pus tu pe you tube? cum faceai? transferai noaptea pe hard? schimbai si stocai doar cardul? pt poze aveai alt aparat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit tot da pare ca nu ai ajuns in "LA fote" adica LOFOTEN .....

 

la cata ploaie ai luat inseamna ca noi am avut bafta chioara

 

hai sa ne vedem la o bere sa povestim

 

bravo tie ca ai plecat singur

 

 

merita si nordkapull insa pt mine a f o mare dezamagire locul

 

ma asteptam sa fie ceva mai rusyic si salbatic

 

in schimb am baut la capatul pamantului cel mai bun expreso din toata norvegia

 

iar cand au aparut 3 autocare cu bosorogi mi am dat seama cata benzina am irosit pana acolo

 

am cam mers pe aceleasi drumuri insa am avut vreme mult mai buna

 

in parcare la " bolovan" acolo unde lasi moto si ai 2+2 ore de urcat si coborat nu am avut stare sa pierd timpul asta si am hotarat cu colegul de drum sa mergem mai departe....acum imi pare rau

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami, din vreo 8 ore, am filmat cu go proul la care aveam 3 baterii si doua carduri de 16 gb. Pentru poze am avut un Canon 40D.

 

Am pus tot AICI, inclusiv o lista cu echipamentul pe care l-am avut la mine.

mai ai varianta unui cititor de card cu hard disc

 

adica este un hard disc anexat intr o carcasa cu sloturi pt dif carduri

sau iei o tableta de 64 si descarci pe ea cardul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim : Tinand cont ca nu e prima invitatie pentru iesit la o bere zic ca cel mai bine ar fi sa ne intalnim si cu toti doritorii de Norvegia, sa stabilim o locatie si o data si eu vin. Hai sa vedem propuneri de locatie, doritori si o zi.

de acord si cat mai curand posibil :)

 

:D 64 de giga ar fi fost insuficienti, plus ca pe tableta mai scria dracu povesti si alte baliverne. Laptop mic, e sfant!

la fel folosesc si eu un laptop mic cu hard cat mai mare. tableta de kko!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am pus tot AICI,

 

Tocmai am citit povestea. Foarte frumos!

 

 

 

 

hai sa ne vedem la o bere sa povestim

 

 

Vin si io! La cum ploua ar trebui sa iesim chiar azi - sa fim in spiritul povestii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel si eu tocmai ce am terminat de citit si de pus o poza (ca nu stii pe care sa o alegi) pe desktop!.....motocicleta ai refacut-o? asa un fior de tristete ma cuprins cind am "vazut" ca ai scapat-o,pt ca e superba si moto.

 

bravo, pt ce ai reusit! (nu ca ai culcat calul )......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

de acord cu tine, cu conditia ca si "norvegienii" nostri sa fie disponibili ..

 

Corect. Poate cel mai bine ar fi ca Ianachim (ca e plecat, pare mi-se) si Divingpixel (ca e "protagonistul" principal) sa se puna de acord asupra unei zile, apoi sa ne anunte si pe noi. Sper sa nu fie mai devreme de 15 iulie - eu nu voi fi pe-aproape doua saptamani, pana atunci...

 

Daca totusi va intalniti pana atunci, aia e: va fi motiv sa mai iesim inca o data! :cheers:

 

Revenind la excursie, mie mi s-a cam tuflit fesul, mai ales acum dupa ce am citit in detaliu povestea. Intr-adevar, preturile sunt aspre si o iesire in Norvegia necesita musai o planificare financiara stricta. Auzi, mai nene, 110 euro o camera single! Lasa ca nici 25 euro/noapte la camping nu e ieftineala. Prin Italia si Croatia am platit 14-18 euro/noapte la camping si mi se parea scump... Dar peisajul, drumul, locurile acelea de lume poate ca merita vazute -si merita, din ce citii- si daca astea-s preturile pe la dumnealor, atunci aia e... Imaginile postate aici si povestea te indeamna sa strangi din dinti si din curea si sa mergi!

 

Nu stiu daca e cineva pe-aici care inca nu a citit povestea "calare pe melc". Omul a ajuns si la Nordkapp... Daca inca nu ati citit-o, profitati de vremea spurcata de azi. Povestea e aici: http://calarepemelc.ro Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...