Sari la conținut

Norvegia Iunie 2013


Postări Recomandate

baieti eu unul azi zic pass la iesit din casa

sunt plecat de 22 de zile si ieri seara m.am intors din norvegia via salonic si thasos

de maine seara incepand cu placere povestim la o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ianachim, te mai astept pe la mine daca mai ai de gand sa urci "la deal"

 

baieti, daca e cineva interesat de cazare in Danemarca, dati un semn. Ianachim cu tovarasul lui "unguru bulan" au avut parte. urmeaza Dan Cata cu inca 3 baieti peste 3saptamani.

 

va pot fi de folos inclusiv cu informatii in ceea ce tine de Danemarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, daca e cineva interesat de cazare in Danemarca, dati un semn. Ianachim cu tovarasul lui "unguru bulan" au avut parte. urmeaza Dan Cata cu inca 3 baieti peste 3saptamani.

 

va pot fi de folos inclusiv cu informatii in ceea ce tine de Danemarca.

 

Hehe, crazy man, ne vedem pe 20-21 iulie, eu sunt unul dintre cei 3 care venim cu Dan Cata. Iti foarte multumim pentru amabilitate de pe-acum. :cheers:

 

Cat priveste topicul, filmul si povestea, jos palaria. Mi-a placut tare mult istorisirea (mai ales partea in care amintesti despre mult iubita ta Romanie si cat de avansati suntem noi fata de ei, hehe).

Traseul mi s-a parut foarte frumos, desi din pacate ai prins foarte multa ploaie. Cu toate astea, pozele sunt de nota 20, au iesit numai bune de pus wallpapere.

Sincer, abia astept sa merg, mi-ai facut mare pofta!

 

Acum am niste intrebari pentru experimentatii Norvegiei :)

Cazare: din ce am cautat eu, casutele de 4 persoane in campinguri ne ajung cam 700 NOk (90€) / noapte. Aici la povestea lui Divingpixel am vazut preturi si mai mici si mai mari, depinzand de ora la care ajungi, zona in care esti, etc. Noi am vrea sa stam la cort in partea sudica-centrala a Norvegiei insa ma gandesc, se merita treaba asta daca prindem o vreme asa ploioasa?!

Pentru preturi la cazari am folosit linkul acesta: http://www.visitnorway.com/en/VN/Map/?aid=1646&articlex=null&articley=null&source=arti

 

Ca si traseu, am trecut urmatoarele puncte de interes:

Geiranger Fjord (Strynefjlellet-Geiranger-Trollstigen-Andalsnes), Jostedalsbreen (ghetarul), Lysebotn, Atlantic Road, Lofoten si evident, Nordkapp. Mai aveti si alte sugestii pe care le-am putea urma / evita pe traseu? Ideea initiala e sa facem la dus Norvegia pe coasta cat mai mult si la intors sa mergem pe partea estica, pe interior.

Tot privitor la traseu, stie cineva vreo aplicatie minunata unde pot da de exemplu nr de km pe zi sa-mi imparta traseul pe sectoare / zile? Sa ma pot uita, orientativ, si dupa cazari si sa vedem cum facem planul de km zilnici (suntem cam limitati cu timpul, avem doar 12 zile pentru Norvegia + 5 restul drumului.

 

Sigur voi mai avea intrebari, dar le iau usor pe rand :)

 

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami, din vreo 8 ore, am filmat cu go proul la care aveam 3 baterii si doua carduri de 16 gb. Pentru poze am avut un Canon 40D.

 

Am pus tot AICI, inclusiv o lista cu echipamentul pe care l-am avut la mine.

thx

 

nu am citit tot da pare ca nu ai ajuns in "LA fote" adica LOFOTEN .....

 

la cata ploaie ai luat inseamna ca noi am avut bafta chioara

 

hai sa ne vedem la o bere sa povestim

 

bravo tie ca ai plecat singur

 

 

merita si nordkapull insa pt mine a f o mare dezamagire locul

 

ma asteptam sa fie ceva mai rusyic si salbatic

 

in schimb am baut la capatul pamantului cel mai bun expreso din toata norvegia

 

iar cand au aparut 3 autocare cu bosorogi mi am dat seama cata benzina am irosit pana acolo

 

am cam mers pe aceleasi drumuri insa am avut vreme mult mai buna

 

in parcare la " bolovan" acolo unde lasi moto si ai 2+2 ore de urcat si coborat nu am avut stare sa pierd timpul asta si am hotarat cu colegul de drum sa mergem mai departe....acum imi pare rau

 

ce inseamna 2+2 ore?

credeam ca insigna aia e acolo, langa parcare

 

@ianachim : Tinand cont ca nu e prima invitatie pentru iesit la o bere zic ca cel mai bine ar fi sa ne intalnim si cu toti doritorii de Norvegia, sa stabilim o locatie si o data si eu vin. Hai sa vedem propuneri de locatie, doritori si o zi.

 

too late for me. sunt in linie dreapta, si totul e planificat pana in septembrie. AMR18.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Hehe, crazy man, ne vedem pe 20-21 iulie, eu sunt unul dintre cei 3 care venim cu Dan Cata. Iti foarte multumim pentru amabilitate de pe-acum. :cheers:

 

Cat priveste topicul, filmul si povestea, jos palaria. Mi-a placut tare mult istorisirea (mai ales partea in care amintesti despre mult iubita ta Romanie si cat de avansati suntem noi fata de ei, hehe).

Traseul mi s-a parut foarte frumos, desi din pacate ai prins foarte multa ploaie. Cu toate astea, pozele sunt de nota 20, au iesit numai bune de pus wallpapere.

Sincer, abia astept sa merg, mi-ai facut mare pofta!

 

Acum am niste intrebari pentru experimentatii Norvegiei :)

Cazare: din ce am cautat eu, casutele de 4 persoane in campinguri ne ajung cam 700 NOk (90€) / noapte. Aici la povestea lui Divingpixel am vazut preturi si mai mici si mai mari, depinzand de ora la care ajungi, zona in care esti, etc. Noi am vrea sa stam la cort in partea sudica-centrala a Norvegiei insa ma gandesc, se merita treaba asta daca prindem o vreme asa ploioasa?!

Pentru preturi la cazari am folosit linkul acesta: http://www.visitnorway.com/en/VN/Map/?aid=1646&articlex=null&articley=null&source=arti

 

Ca si traseu, am trecut urmatoarele puncte de interes:

Geiranger Fjord (Strynefjlellet-Geiranger-Trollstigen-Andalsnes), Jostedalsbreen (ghetarul), Lysebotn, Atlantic Road, Lofoten si evident, Nordkapp. Mai aveti si alte sugestii pe care le-am putea urma / evita pe traseu? Ideea initiala e sa facem la dus Norvegia pe coasta cat mai mult si la intors sa mergem pe partea estica, pe interior.

Tot privitor la traseu, stie cineva vreo aplicatie minunata unde pot da de exemplu nr de km pe zi sa-mi imparta traseul pe sectoare / zile? Sa ma pot uita, orientativ, si dupa cazari si sa vedem cum facem planul de km zilnici (suntem cam limitati cu timpul, avem doar 12 zile pentru Norvegia + 5 restul drumului.

 

Sigur voi mai avea intrebari, dar le iau usor pe rand :)

 

Va multumesc anticipat.

 

Cei din zona aia mi-au recomandat sa-mi fac un abonament la nustiu ce serviciu.

Iar prin serviciul asta ai acces la zonele lor de campare din nordul europei (campinguri, bungalouri, cabane pe lac, etc. erau multe alternative de cazare).

Partea proasta ca nu mai stiu cum se numea acest serviciu (au trecut ceva ani de atunci) insa stiu ca era mai ieftin decat de stat la camping ... eu atunci stateam la camping.

Ce mi-a placut la serviciul asta, e ca erau zone in care aveai la dispozitie cladiri, unde puteai sa dormi cu sacul de dormit, fara sa mai intinzi cortul - asta insemna ca nu mai aveam probleme cu apa de la ploaie.

Cu ajutorul lu' google sper sa te ajute informatiile astea incomplete.

 

 

Acum ca topicul asta mi-a adus aminte de trecut (imagini de la 12 noaptea) ...

 

tumblr_mks6tvAGB01s3lb0bo1_400.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva vreo aplicatie minunata unde pot da de exemplu nr de km pe zi sa-mi imparta traseul pe sectoare / zile? Sa ma pot uita, orientativ, si dupa cazari si sa vedem cum facem planul de km zilnici (suntem cam limitati cu timpul, avem doar 12 zile pentru Norvegia + 5 restul drumului.

 

da, google maps.

treci la munca nu la intins mana.

itete la el, vrea in norvegia si sa-i spele altu vasele, :)

 

depinde de traseu., depinde cat te tine anduranta sa mergi. tu stii cel mai bine, asa ca baga singurel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe rutele turistice e plin de campinguri

prob cea mai grava este ca nebunii la 20. oo inchid receptia

asa ca daca nu stii traseu sau nu ti faci rezervare. o cam furi

ma ref la casute nu la corturi

 

apoi aveti grija mare cu BENZINA.... alimentati cat mai des nu se stie pe unde o luati si ......e naspa

sunt f multe benzinarii automate .....adica merg pe baza de card BANCAR

 

vedeti ca idiotii nu schimba din euro in coroane la toate bancile. si cand schimba nu o fac cu mai mult de 600 euro pe zi.....

adica undeva la 4500 coroane parca iar o casuta poate fi si 750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, google maps.

treci la munca nu la intins mana.

itete la el, vrea in norvegia si sa-i spele altu vasele, :)

 

depinde de traseu., depinde cat te tine anduranta sa mergi. tu stii cel mai bine, asa ca baga singurel

 

Cred ca m-ai inteles total gresit.

N-am cerut sa-mi faca cineva traseul, mi-l fac eu in google maps sau viamichelin sau orice alta aplicatie. Insa odata facut, voiam sa stiu daca se poate / exista vreo optiune prin aplicatiile astea de maps care sa-mi imparta traseul deja facut de mine per nr. de kilometri / zi.

Daca nu, nu-i bai, le calculez tot acolo manual.

 

 

Ravishing

Am auzit / citit si eu parca undeva despre astfel de abonamente, o sa mai caut sa vad exact despre ce este vorba, multumesc de sugestie.

 

 

ianachim

Multam de sugestii, vom avea cel putin 2-3 carduri la noi. Eu unul cred ca o sa platesc cel mai mult cu cardul si mai putin cash, insa o sa avem si din astia.

Am inteles ca benzinarii exista destule, insa vom avea grija sa tinem rezervoarele pline cat/cum putem.

In privinta receptiilor inchise, iarasi am inteles ca dupa ce inchid poti suna la ceva numar de telefon sa vina sa-ti deschida. Nu e pont sa tot le dai telefoane, insa daca se-ntampla, am inteles ca asa s-ar putea rezolva.

 

Ce mai am nevoie sa clarific... gasesc undeva o harta / ghid al fery-urilor din Norvegia? Ma refer la programul acestora, stiu ca unele sunt mai dese, altele destul de rare si ar trebui sa iau in considerare si aspectul asta.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-ai inteles total gresit.

N-am cerut sa-mi faca cineva traseul, mi-l fac eu in google maps sau viamichelin sau orice alta aplicatie. Insa odata facut, voiam sa stiu daca se poate / exista vreo optiune prin aplicatiile astea de maps care sa-mi imparta traseul deja facut de mine per nr. de kilometri / zi.

Daca nu, nu-i bai, le calculez tot acolo manual.

.

 

mate, numai tu stii cat poti/vrei sa mergi pe zi

il faci pe g.maps apoi pui in punct la nr de km pe care iti planifici sa-i faci in ziua aia.

apoi, cauti un camping in vecinatate. in finlanda poti face 800km in norvegia, 300.

mai bine ca tine nu-ti face nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce-ai vrut sa zici, asa voi face. Totusi 300 is cam putini pentru noi, tinta ar trebui sa fie cam 500 / zi.

 

@ianachim: O ora, doua merge, nu-i bai.

Parca pe topicul lui Gabone citisem ca sunt locuri in care e doar 1 fery pe zi, prin anumite zone mai putin umblate.

 

Ravishing, am gasit, eu despre astia citisem ca au reduceri: Norwegian Trekking Association http://english.turistforeningen.no/cabin.php?fo_id=6469

Ei erau sau alt serviciu pe baza de abonament?

Later edit: de fapt cabanele astea sunt in parcuri nationale si locuri in care nu ai acces motorizat. Mai caut.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce-ai vrut sa zici, asa voi face. Totusi 300 is cam putini pentru noi, tinta ar trebui sa fie cam 500 / zi.

 

then, you got my point.

300 pentru unii sunt destul, pentru altii....

ai in cap si vitezele din norvegia si finlanda, si faptul ca in norvegia opresti de 8 ori / ora sa faci poze, in finlanda o data pentru pipi si in rest fugi de tantari. google maps iti calculeaza si in functie de viteza pe sectoarele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oo late for me. sunt in linie dreapta, si totul e planificat pana in septembrie. AMR18.

sa inteleg ca pleci in norvegia la nordkapp in 18 zile? cand exact si pe ce ruta? te intreb deoarece si eu sunt pregatit sa o tai spre nordkapp pana max pe 15 iulie (in ipoteza ca nu apar situatii nepravazute), vreo 25 zile. poate anumite portiuni le parcurgem impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreba cineva de program la ferry. In functie de district, opereaza o anumita companie.

Norled - http://eng.norled.no/Default.aspx?pageid=1114

Tide sau Kolumbus - http://www.kolumbus.no/index.php?c=9&kat=English

Kolumbus are si un planner bun (pentru autobuze ce-i adevarat) care poate fi folosit ca referinta si pentru trecerile cu ferry.

 

Ideal este sa planificati trecerile cu ferry in timpul zilei (se pot face si cate 3-4 in functie de traseu, preturi intre 60 si 150kr) si bice noaptea daca va tine popoul. Daca este senin lumina este destula all night long.

 

Ah, ca intrebase cineva pe pm. Vizavi de benzinarii, de principiu UnoX este cea mai ieftina pentru ca este "unmanned", fara personal. Preturile variaza intre 1,85 si 2,10 euro si sunt valabile mai toata ziua la toate benzinariile. Se practica variatia pretului in functie de ora (de exemplu dimineata si in week-end va fi pretul mai mic, pe la pranz creste apoi spre amiaza atinge cota maxima).

Dupa cum zicea si ianachim benzinariile nu sunt asa frecvente ca la noi (nici popasurile) si ar fi bine ca la fiecare 150-180km (in functie de rezervor) sa se faca un plin ca sa se evite surprizele.

Editat de Voltaire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca pleci in norvegia la nordkapp in 18 zile? cand exact si pe ce ruta? te intreb deoarece si eu sunt pregatit sa o tai spre nordkapp pana max pe 15 iulie (in ipoteza ca nu apar situatii nepravazute), vreo 25 zile. poate anumite portiuni le parcurgem impreuna.

 

pe la 6 - 7 dimineata.

detalii pe PM

 

poate ar trebui mutat (scris) pe "intalniri, evenimente, excursii", sa lasam aici pentru poze si filme.. zic si io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca anul asta e la moda Nordkapp-ul... :))

Si eu plec undeva in 15-16 iulie.

 

Si sa nu deviem prea tare de la subiect...superb trip-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, crazy man, ne vedem pe 20-21 iulie, eu sunt unul dintre cei 3 care venim cu Dan Cata. Iti foarte multumim pentru amabilitate de pe-acum. :cheers:

 

salut. ma bucur sa stiu ca si tu esti unu din cei care vor veni. intre timp ma mai contactase cineva, dar din pacate se suprapunea cu voi la intoarcere si nu mai aveam locuri in casa. devenea putin cam dificil, desi mi-ar fi placut sa-i ajut si pe ei. mai multe vorbim intre timp. eu va astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca anul asta e la moda Nordkapp-ul... :))

Si eu plec undeva in 15-16 iulie.

 

Si sa nu deviem prea tare de la subiect...superb trip-ul

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa recunoasteti ca v-am facut pofta :D

 

frumoasa plimbare ai avut....

poate ca o s-o mai facem si noi inca o data.

 

recomand sa deschideti un topic NORDKAPP si acolo sa fie atasate informatii utile celui care vrea sa plece in tura asta.



Am revazut si retrait intr-un mod placut peisajele si curbele din filmulet.

Astept un PM cu ziua si ora de intalnire ptr discutiile legate de nordkapp

 

in rest, sunt cu ochii pe voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa recunoasteti ca v-am facut pofta :D

 

frumoasa plimbare ai avut....

poate ca o s-o mai facem si noi inca o data.

 

recomand sa deschideti un topic NORDKAPP si acolo sa fie atasate informatii utile celui care vrea sa plece in tura asta.Am revazut si retrait intr-un mod placut peisajele si curbele din filmulet.

Astept un PM cu ziua si ora de intalnire ptr discutiile legate de nordkapp

 

in rest, sunt cu ochii pe voi

fara sa fiu rautacios nu merita banii si drumul A DOUA OARA decat daca esti pensionar si ai contul plin sa l cheltui doar

peisajele cateodata sunt ireale insa costurile aferente cazarii si benzinei imi par tot IREALE

 

Dar O DATA IN VIATA MERITA SACRIFICUL FINANCIAR

plus ca ... am mai spus......NORDKAPP.UL m a dezamagit total ......auzi tu ...sa viina autocarele pline de mosi si sa nu ai loc sa faci poze la capatul lumii......plus ca totul e JEPCAREALA PE FATA....taxe poduri, taxe fery, pret gaz , taxa si sa intri la NORDKAPP doar sa l vezi

 

PAREREA MEA

 

eu cu astea am mers ladrum si un iphone4 cu NAVIGON

 

PUNEAM RUTELE PE NAVIGON SEARA SI A DOUA ZI DADEAM BATAIE

 

asta a fost traseul nostru

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi dorim musai sa-l vedem pe mos craciun si sa-i lasam urmatoarea poezie:

 

cu tot ce am scris pe lista

anul asta de nu vii

eu te bag in pi.z...a matii

si ma pis pe jucarii!

 

traseul nostru include: cramele tokay in ungaria, mina de sare wieliczka, auschwitz, varsovia - polonia, tarile baltice, finlanda cu rovaniemi si la nord de el, in drum este mina de aur de la kittila, nordkapp, 10 zile prin norvegia si intoarcere prin malmo, hamburg, berlin, praga, budapesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...