Sari la conținut

Filme,filmulete,video, timelapse,slide-uri din calatoriile pe 2 roti


Postări Recomandate

Salut,

 

Am observat ca in ultima vreme oamenii au inceput sa faca fimulete, slide-uri din filmarile si pozele facute in timpul calatoriilor pe 2 roti, pe niste trasee interesante, asa ca m-am gandit ca ar fi timpul sa deschidem un topic separat pentru asa ceva.(pt.zilele de iarna si nu numai).

 

ATENTIE: Video facut de voi sau prieteni numai din calatorii pe doua roti, nu o gramada de prostii luate de pe net. Pt asa ceva exista alte topicuri.

 

Ar fi bine sa dam si niste detalii.despre locul/locurile unde a fost filmat.

 

Hai ca incep eu cu un filmulet din ultima tura: - Germania(Donaueschingen - aici se afla izvolrul Dunarii)

- Elvetia(Grimselpass,Furkapass),

- Liechtenstein

 

http://vimeo.com/69366294

 

Haideti sa le adunam aici !!!

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe la mine din zona adunate ( mi-am pierdut recent o punga intreaga cu mounturi asa ca de sapt viit abia am sa incep sa filmez din nou):

 

Jungle ( la propriu) si oras.

 

Apropos de mounturi. Am 2 go pro hero 2. Ideea cu go pro-ul pe stick e f faina, dar tre sa ai pasager. 1 bucata go pro o tin pe casa sau pe furca, depinde de cum am chef, dar cine are sa-mi dea o idee buna unde sa pun ce-a de-a 2 bucata de go pro? Motorul meu e un cruiser..

 

Ms si la cit mai multe filmulete.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe la mine din zona adunate ( mi-am pierdut recent o punga intreaga cu mounturi asa ca de sapt viit abia am sa incep sa filmez din nou):

 

Jungle ( la propriu) si oras.

 

Apropos de mounturi. Am 2 go pro hero 2. Ideea cu go pro-ul pe stick e f faina, dar tre sa ai pasager. 1 bucata go pro o tin pe casa sau pe furca, depinde de cum am chef, dar cine are sa-mi dea o idee buna unde sa pun ce-a de-a 2 bucata de go pro? Motorul meu e un cruiser..

 

Ms si la cit mai multe filmulete.

Bafta

Poti sa incerci sa filmezi partea din spate a motorului si sa filmezi ce e in spatele tau, inca nu am incercat, dar am vazut cateva filmari faine si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buuuun, vad ca au inceput sa posteze oamenii, foate bine, filmuletele sunt faine..... hai cu curaj .....

 

Mai postez Inca una din muntii Apuseni: Lacul Belis,Pestera Scarisoara, zona Pestera Ursilor,Padis, Galvoi, Cascada Valul Miresii

 

http://vimeo.com/50044396

 

 

Ride Safe!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaug si eu un filmulet facut intr-o tura de la inceput de sezon prin mai de 850 de km pe traseul : Brasov - Sibiu - Sebes - Orastie - Sarmizegetusa Regia - Hunedoara - Castelul Corvinilor - Prislop - Manastirea prislop - Petrosani - Valea Jiului - Novaci - Ranca - 5km de Transalpina - Ramnicu Valcea - Valea Oltului - Talmaciu - Brasov


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua...tuturor care ati reusit sa faceti montajele astea foarte faine si de efect. Cam care este pretul unui intreg kit de filmare gen GoPro ...?

Keep it comming :) :alcy:

Pai depinde ce intelegi prin kit. Eu de exemplu am un GoPro 1080p Motorsport (prima serie care filmeaza HD) pe care acum cred ca-l poti cumpara in jur la 200 de eur.

Astea noi le poti lua cred ca undeva intre 250-400 de euro depinde de model.

In rest am cumparat o coada de mop/matura de aluminiu cu 16 ron, l-am gaurit cu un burghiu de 10 si am pus un surub in inch, nu mai stiu exact marimea (in jur de 10 mm). Pe surubul respectiv insurubez adaptorul pentru montajul camerei GoPro(40 ron). Daca nu vrei sa te complici poti sa iei direct un monopod si suportul pt GoPro.

 

Eu atat folosesc deocamdata.

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut acest topic si pe initiatorul lui.

Hosszu toll - urmaresc de ceva vreme iesirile voastre ;) Felicitari!

 

Postez si eu aici teaser-ul plus filmul de la excursia de anul trecut de la WDW 2012. Sunt 6 minute si 30 sec in care am incercat pe cat de mult posibil sa comprim - 10 zile de plimbare, 5 motociclete, 5000 de km, 30gb de filmari si multe alte detalii care nu imi vin in minte la ora asta.

 

Kit-ul de filmare a fost un Canon g12 si un go pro. Cu scuzele de rigoare pt unele cadre miscate, dar a fost prima oara cand am filmat pentru un montaj.

 

Enjoy

 

 

Teaser-ul aici :

 

Filmul de excursie aici:

 

Andrei

Editat de floreaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut acest topic si pe initiatorul lui.

Hosszu toll - urmaresc de ceva vreme iesirile voastre ;) Felicitari!

 

Postez si eu aici teaser-ul plus filmul de la excursia de anul trecut de la WDW 2012. Sunt 6 minute si 30 sec in care am incercat pe cat de mult posibil sa comprim - 10 zile de plimbare, 5 motociclete, 5000 de km, 30gb de filmari si multe alte detalii care nu imi vin in minte la ora asta.

 

Kit-ul de filmare a fost un Canon g12 si un go pro. Cu scuzele de rigoare pt unele cadre miscate, dar a fost prima oara cand am filmat pentru un montaj.

 

Enjoy

 

 

Teaser-ul aici :

 

Filmul de excursie aici:

 

Andrei

 

Salut si multumesc!

 

Atentie!!! Pt cei care postati filmulete pe youtube,,aveti grija ca daca folositi ceva melodii mai "comerciale" "cunoscute" in vest nu te lasa youtube-ul sa te uiti la ele, din cauza la UMG,OMG music content.

 

Pana acum nu am putut sa vad filmuletele lui floreaandrei si al doilea filmulet al lui stefanlts(acela de 850 km). Solutia sa poata a fi vizionat de toata lumea e sa uploadati si pe un alt site decat youtube, care nu are porcariile astea cu copyright, sau sa folositi alt soundtrack. Eu de ex folosec vimeo poti sa uploadezi max 500 mb/film/saptamana

 

Ride Safe!

 

P.S. Aici nu cred ca e o problema,ma gandesc ca 95% de pe forum se afla in romania,.dar daca postati filmuletele si pe siteuri straine....

Inca una din Retezat:

 

https://vimeo.com/51395514

 

 

Nu am urcat pana sus cu motoru :)

 

Mai postez una: Transfagarasan, Lacul Sf.Ana, Harghita Madaras, Piatra Singuratica, Borzont.

 

http://vimeo.com/33474663

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 filmulete mai vechi....

 

Traseul:Tg.Mures-Saschiz-Castelul Bran-Fagaras-Brezoi-Obarsia Lotrului-Lacul Vidra-Transalpina(partea de nord, nu am putut sa trecem in aprilie din cauza zapezii)-Castelul Corvinlor-Tg.Mures

 

 

http://vimeo.com/23436795 http://vimeo.com/23643103

 

Ride Safe!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...