Sari la conținut

Lefkada - Kefalonia Iunie 2013


Postări Recomandate

Topicul deschis pentru poze + idei + invataminte + propuneri. Comentarii offtopic rog off . Topicul nu este pentru raceri si experti in motociclism.

 

incep cu un filmulet intre Sami si Efimia, din Kefalonia.

 

 

 

- atentie la cocalarul de Romania- si-a extins aria de migrare, are masina puternica si a picat bacul iar permisul l-a luat la Pitesti

- se recunoaste usor. merge in turma la distanta de 2 m ( sa nu ramana fara rinichi in Bg sau sa se rataceasca ) se opreste cu turma sa faca pipi in padure blocand banda desi e plin de statii peco unde se face pipi frumos curat gratis ba te mai si speli pe maini, in linie dreapta merge ca si cum a uitat sa shimbe in treapta a II a iar in curbe maxim 40 km / h daca e in coborare, daca e curba se opreste si se asigura, daca inceri sa depasesti coloana te si claxsoneaza, etc.

- atentie la asfaltul din insule - are locuri foarte aderente si locuri ca pe gheata ( nu exagerez ) , noapte farul se oglindeste in aslfalt . aluneci de numa-numa pe soare plin si uscat. nu vreau sa ma gandesc cum e pe un pic de umed

- cazari de la 25 e camera pana la....sute. Cu diferente prea mici de calitate dupa pararea mea daca nu estei de dorobanti

- marea este photoshopata toata, clar , sau pun astia ceva in mancare de o vezi asa colorata

- benzinica 1.7 - 1.8 , motorina 1.3 - 1.4 ( iepuroi )

- berea intre 1 eur sticla de 500 pana la ...4 eur acceasi sticla

- plajele salbatice misto rau ( 700 trepte dus intors , urci si cobori de ti vine acru dar merita din plin )

- politie ulta amabila ( numai sa nu faci accident ca iese naspa), casca oha ., berica la liber ( atentie, doar pt turisti, daca te prinde ca localnic baut sau fara casca te arde rau )

- grecii ca si noi, unii exceptionali de deschisi si primitori, altii no comment , deci mare atentie cu cine "vorbiti" ca banii lor "costa":)

- o mobra de inchiriat ( ex - yamaha XT 600 ) undeva intre 20 - 24 eur depinde de nr de zile,scuterle ( maricele , 250 + ) tot cam asa.

- masina de inchiriat cam tot de aici incepe dar e pacat, ca i prea fain pe 2 roti

- drumuri f inguste , atentie mare ca nu i ca la noi sa ti " tii banda" ci cat mia in dreapta ca altfel se pot naste suprize

- in zonele " englezesti " adica cu mitici depresivi de ploaie si veniti la baute, atentie mare ca intabuleaza astia mici toate benzile ca la ei e ..invers. Si nu i placut ca intr - o curba mare in coborare , inclinat find sa te intalnesti cu ei deloc deloc ( am incercat :) )

 

 

Va urma

 

 

PS In paradisul asta trag sperante sa ma intorc in toamna. In prima parte a lui septembrie. Daca mai pofteste cineva, sa zica pentru ca am logistica in cap proaspata. Si nu-i fac concurenta lui Vlad cu BMW-ul in Alpi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu stiu tu cat de satul erai de baie ... da eu unu din ce am vazut pe la 6:50 - 7:00 ma opream sa fac o baie ca arata prea bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram dupa o saptamana asa ca stai bland ca in poze o sa zici ca nu e adevarat :)

 

plescoile, sa fie cu sanatate , de n as fi bosorog si cu spatele varza m-as apuca de enduro. am facut in total aproape 1600 km ( da, 1600 km ) pe cele 2 insule..nici mie nu mi vine sa cred :)

 

sunt foarte entuziasmat pentru ca este prima oara cand pozele sunt la fel cu realitatea

 

Inca un mic film pentru o plaja pe seara

 

 

da, facusem deja baie :)

 

va urma

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super! am fost anul trecut in Lefkada cu masina, si intentionez sa merg si anul asta, in august, de data asta si cu motoarele pe platforma, dupa masina (doua la numar). Multumim pentru atentionarile foarte utile!

Editat de gooshy23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda dom'le, ai dreptate. M-am intors si eu ieri din Rodos.... nu mai zic nimic. Aparent e haos pe sosele dar circula aia de n-ai treaba. Am vazut si io o gramada de rideri fara casca si era frustrant sa te coci in integrala in timp ce ei o ard pe genul Lorenzo Lamas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma invidia :) Bucura te ca exista aceste locuri

 

In septembrie imi vand casetofonul si ma mai duc odata...chiar daca as dormi pe malul marii si tot ma duc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce era frustrant ? ai de ales :)

politia nu se leaga de turisti

 

mic album de marea ionica

 

 

https://plus.google.com/photos/114763902886157243515/albums/5895716349747145489?banner=pwa&authkey=CJmo74GTyu_SvgE

 

Politia nu se leaga nici de greci (referitor la casca).

 

Si da...e super-tare sa mergi in tricou, pantaloni scurti si fara casca (pentru expertii in motociclism posesori de suflete neprihanite).

Editat de BlackOnyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fantastice locuri ! Fotografii superbe !

Te invidiez ! :)

Poti sa te duci si tu foarte aproape si unde sunt locuri chiar mai pitoresti : in Halkidiki .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Politia nu se leaga nici de greci (referitor la casca).

 

Si da...e super-tare sa mergi in tricou, pantaloni scurti si fara casca (pentru expertii in motociclism posesori de suflete neprihanite).

ce stiu astia ROBOCOP....

 

este libertatea absoluta tricou bermude si ochelari de soare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva de pe forum imi reprosa faptul ca am afirmat ca grecia e mai misto si mai ieftina decat croatia. si intr-un loc si in altul am dormit doar in pensiuni si hoteluri si am mancat in locuri decente, dar cand am tras linia grecia a iesit in avantaj. am dreptate ori ba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce stiu astia ROBOCOP....

 

este libertatea absoluta tricou bermude si ochelari de soare

 

Tu vrei sa-mi spui ca in Atena -de exemplu- ai mers numai "full Gore-Tex" pe caldurile acelea de peste 40 de grade si in conditiile acelea de aglomeratie pentru care nu exista termen de comparatie ? Daca da, esti de invidiat si ma inclin in fata ta.

 

In alta ordine de idei...nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga fara casca, in bermude si tricou. Fiecare e stapan pe integritatea lui fizica si este liber sa aleaga. Iar la faza cu "ROBOCOP"...cunosc cateva specimene care se dau SFANTUL ROBOCOP dar "uita" repede sfaturile date altora cand temperatura trece de 20 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la inceputul lui septembrie ma bag la inca o tura acolo.

 

daca ne strangem 3 poate ne urcam mobrele pe remorca ? inca nu m am decis daca sa merg pe ea sau pe " langa"

 

oricum la cate sunt de " dat" in insule la unele mobre se ajunge la o revizie de facut " pe drum ":)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, superbe poze. Seamana cu Corfu, doar ca pare mai salbatic si mai putin explorat, ca sa zic asa. Si preturile par a fi un pic mai mici. Cam cat iese media pe saptamana per 2 persoane?

Ati fost cu masina?Cat mai e de plata la ferry-uri si alte taxe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ferry lekfada kefalonia onw way - 8 e / vita furajata, 11 e / mobra / 35 e masina

 

benzina 1.7 - 1.8

motorina 1.3 - 1.4

 

berea la magasin 1.1 e

la terasa pana in 4

cazare intre 25 - 35 camera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kefalonia este una din cele mai frumoase insule ( aici am in vedere raportul pret/calitate/aglomeratie ) mai ales partea vestica a insulei (am stat in Lixouri ) si intradevar marea ionica este de exceptie . Plaje salbatice ... si pustii ... si multe . Perfect . Dar un pic cam departe . Pt we prelungit , parca tot Thassos este mai viabil sau Vourvouru . Pt concediu recomand departarea : Lefkada , Kefalonia , Zakinthos ... sau Peloponez , jos zona Leonidio ( sa vezi acolo serpentine ca-n Alpi de 1 metru juma latime ) .

PS Foxutzule - frumoase cuvinte si dibaci folosite - ca sa-l citez pe Carnatzar :)

Stima,

Didi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie descoperite si Parga, Sivota, iar de acolo Paxos si Antipaxos - eu le-am vazut putin intr-o excursie cand am fost in Corfu.

Niste prieteni au ceva amici greci, cand au pus intrebarea ce statiuni recomanda ei au recomandat Parga si de acolo vizitat insulele dimprejur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la inceputul lui septembrie ma bag la inca o tura acolo.

 

daca ne strangem 3 poate ne urcam mobrele pe remorca ? inca nu m am decis daca sa merg pe ea sau pe " langa"

 

oricum la cate sunt de " dat" in insule la unele mobre se ajunge la o revizie de facut " pe drum ":)

Salut, dupa cum spuneam mai sus, la mijlocul lui august o sa merg in lefkada cu un camarad si mobrele pe remorca pana acolo...daca iti poti rearanja agenda si te tenteaza, esti bine venit in gasca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc dar cam prin septembrie as vrea, in august e plin de turisti ( englezi , romani etc ) si nu mi face prea mare placere aglomeratia.

insa..cine stie, raman deschis la idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

daca vii cu gs 2013 deja am batut palma

iti dau varadero-ul meu din cand in cand :)

 

sa ne iasa planurile si sa ne vedem sanatosi

salutare!

si eu as vrea, tot la inceput de septembrie.

vad ca din bucuresti pana in lefkada ai peste 1.000 km. i-ai facut dintr-o bucata? sau cu pauza pe undeva?

am 9 zile alocate pentru mini concediul asta, dar vin tocmai din suceava si pierd ceva pe drum, asa ca as prefera ceva mai aproape.

imi poti recomanda ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...