Sari la conținut

Schimbare stop spate


Postări Recomandate

Sal,

 

Am achizitionat un nou stop pentru spate (leduri cu semnalizare inclusa), si ma intereseaza daca as putea sa il schimb singur pe cel vechi sau mai bine apelez la cinema mai priceput. Problema nu ar fi cu schimbarea ci cu legarea firelor deoarce din noul stop are 5 fire care ies din el, fara nici un fel de mufa iar stopul vechi are cate trei fire pe fiecare dintre cele 2 mufe, fiind 2 becuri. Evident ca nu ma prea pricep iar daca este prea complicat nu as vrea sa o fac eu.

Din ce am observat eu, noul stop are 2 fire galbene care sunt destul de sigur ca sunt pentru semnalizare, deci ar trebui sa caut sub sa care sunt firele de la semnalizare, stopul vechi nu avea semnalizare in el. Si mai are inca 3 fire care nu stiu unde ar trebui legate :) (negru, rosu, albastru)

Stopul vechi adica cel din fabrica are 2 mufe, cate 1 pe fiecare bec, fiecare mufa avand 3 fire (galben, verde-galben , negru-maro)

 

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi despre cum sa le leg, as aprecia foarte mult.

Sper ca s-a inteles ceva din explicatia mea. Apropo este vorba de o honda f4i sport din 2001

 

Ma

Editat de cm.bordei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Eu spun sa nu te bagi daca nu stii. Nu cumva ai mai primit ceva pe langa stopul propriu-zis ? Ma refer la 2 chestii in forma de dreptunghi, de culoare alba (un fel de tranzistori,nu stiu cum le spune). Stiu pe cineva care a montat un astfel de stop luat de pe ebay, nu l-a legat cum trebuie si ardea doar pozitia. Cand a piscat frana, in loc sa se aprinda, a iesit fum. A ars tot pe acolo. Poate ai un prieten electrician, sau cineva mai priceput decat tine care iti poate rezolva problema.

Noroc ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele trei fire de la stopul cu leduri le legi la cele trei fire din oricare din cele doua mufe pt bec.becul are doua filamente deci unul din fire e comun...daca cele doua galbene din stop sunt pt semnalizari...atunci raman trei...care trebuie conectate la oricare din cele doua mufe ale becurilor...cand le legi doar atingele SCURTvezi daca se aprinde..nu ai multe combinatii la 3 fire...spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, multumesc.

Imi poti spune te rog daca mai este nevoie si de altceva ? Vreun releu sau rezistenta ? Stiu ca atunci cand montezi semnalizatoare pe leduri este nevoie si de asa ceva

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

tocmai asta intrebam eu...nu cumva ai mai primit ceva pe langa stop ? relee,sau ce sunt chestiile alea 2 ? sunt pt semnalizari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am primit nimic, dar poate sunt integrate in stop. Eu am si semnalizatoarele pe leduri, atat pe fata cat si pe spate, si ma gandesc ca daca ar fi nevoie, le-as putea lega la acelea. Dar dupa cum am spus, nu stiu daca teoretic este ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

acum m-am uitat. uite aici un link, iar cand mergi in jos, iti arata fix unde vin legate firele si ce inseamna fiecare culoare :) sper sa ajute http://www.ebay.com/itm/SMOKE-Integrated-LED-Tail-Light-for-01-03-02-Honda-CBR-600-F4I-2001-2002-2003-/150870202815?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item23209099bf&vxp=mtr

Noroc ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ai raspuns singur la intrebare...2 fire galbene la samnalizari...unu stanga unu dreapta...mai raman 3...negru la masa(-), rosu cel mai probail la frana(+) si albastru la pozitie(+)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma..nu mai ai nevoie de nimic...de obicei la leduri ai nevoie de un regulator de tensiune...dar cred ca stopurile astea is direct 'plug and play"...deci au integrat in ele ceva stabilizatori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura problema posibila e ca daca inversezi plusul cu minusul si producatorul n-a pus o dioda de protectie in stop, o sa se arda ledurile. 90% acea dioda exista deci ia-o prin incercari da' firesc ar fi ca negru sa fie comun/minus. de restul de 10% nu platesc stopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat. Am apelat la un meserias. Desi nu a venit cu releu pentru semnalizarea din stop, baiatul s-a legat la releul care exista pe semnalele deja existente pe motor si care erau pe leduri.

 

Multumesc tuturor pentru indrumari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...