Jump to content

Service Moto Bacau

Recommended Posts

Da, cu siguranta te pot ajuta eu cu un sfat ...

1. Locatie: Garaj sau in fata blocului

2. Ustensile: 1 L motorina

1 bidon ulei - indiferent ce ulei moto sau auto

1 buc. periuta de dinti

3. Rabdare si multa bere

4. Metoda: Speli lantul cu motorina si periuta de dinti

Ungi lantul imbiband periuta in ulei

Lasi cateva minute sa intre uleiul in toate o`ringurile

Invarti de roata stergand excesul cu o carpa.

P.S. Savurezi bautura intre pasii prezentati mai sus

:peace:

R1Creed daca ai chef de plimbari te astept in Roman la o cafea ceva ....

In Roman nu ... m-a oprit politia acolo :))) Am facut o tura mica ... Bacau - Roman - Targu Frumos - Pascani - Targu Neamt - Piatra Neamt - Bacau :D .. A fost fenomenal :D

adunarea se face joia la stadion la orea 18:30 - 19:00 ...

si legat de lant iti recomand in loc de "orice" ulei sa iti cumperi un spray pt uns lantul...gasesti la 40 de lei spray mare....

Edited by bogdan_johnny

@ bogdan_johnny ... degeaba da el cu spray de lant si nu il curata ca va pati cum a patit tolomacu de al care am luat motorul, tot sprayul s-a pus pe praful aferent lantului si s-a facut ca smoala in locul unde s-a adunat (vecinatatea pinionului de atac si interiorul carenei), apoi sa vezi distractie sa il dai jos

Eu unul aplic metoda prezentata mai sus si e mult mia sfanta decat alte "spreiuri" cumparate.

@zapp .. curatat si uns ieri lantul ... arata ca nou ... Mersi ...

adunarea se face joia la stadion la orea 18:30 - 19:00 ...

si legat de lant iti recomand in loc de "orice" ulei sa iti cumperi un spray pt uns lantul...gasesti la 40 de lei spray mare....

Am sa ajung si eu joia asta. Mersi

@ bogdan_johnny ... degeaba da el cu spray de lant si nu il curata ca va pati cum a patit tolomacu de al care am luat motorul, tot sprayul s-a pus pe praful aferent lantului si s-a facut ca smoala in locul unde s-a adunat (vecinatatea pinionului de atac si interiorul carenei), apoi sa vezi distractie sa il dai jos

Eu unul aplic metoda prezentata mai sus si e mult mia sfanta decat alte "spreiuri" cumparate.

eu ziceam doar de spray(in loc de ulei)...clar trebuie curatat inainte

@ R1Creed ... Cu placere, ma bucur ca sfaturile mele ti-au fost de folos ... sper ca nu te-ai chinuit la fel de mult ca si mine .... Ca sfat, dupa cum scrie si in unele manuale de utilizare ... mentine in permanenta o buna lubrifiere a o`ringurilor dintre zale, asta e in functie de vremea pe care rulezi moto, kilometrii pe care ii faci, conditiile de praf etc, te va tine mai mult kitul de lant ... si nu uita sa stergi bine excesul de ulei sau spray de lant inainte sa pleci daca nu vrei sa fii zebrat :))

@bogdan_johnny ... da, merge la fel de bine si sprayul de lant, dar in opinia mea is niste bani aruncati pe "jetul" sprayului .... are acelasi efect ca si uleiul pus de oricine cu o periuta de dinti, poate chiar mai bine merge uleiul pus de om decat sprayul datorita mentinerii bratului spate si a jantei curate pe parcursul operatiunii de ungere,ulterior sters excesul.

@ R1Creed ... Cu placere, ma bucur ca sfaturile mele ti-au fost de folos ... sper ca nu te-ai chinuit la fel de mult ca si mine .... Ca sfat, dupa cum scrie si in unele manuale de utilizare ... mentine in permanenta o buna lubrifiere a o`ringurilor dintre zale, asta e in functie de vremea pe care rulezi moto, kilometrii pe care ii faci, conditiile de praf etc, te va tine mai mult kitul de lant ... si nu uita sa stergi bine excesul de ulei sau spray de lant inainte sa pleci daca nu vrei sa fii zebrat :))

@zapp

Crede-ma ca la capitolul intretinere motor stau foarte bine. Doar acum la Bacau stau prost, pentru ca deobicei, intretinerea o fac la un service la un prieten de al meu la Bucuresti, iar aici nu prea cunosc.

Aleg sa fac intretinerea la prietenul meu, din cauza ca detin 3 maini stangi ( hahaha ), plus, ca imi place sa stiu motorul 100% in regula, iar eu nu ma pricep deloc.

O zi buna si asfalt uscat

@ R1Creed ... am inteles, oricum tare faza cu "(hahaha)" :crack: ... bine ca iti mentii motorul in siguranta si ii acorzi atentia necesara.

O zi buna de asemeni, asfalt uscat.

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

hmmm...service enduro face cineva in BC? dar mecanic bun ...ca amator sunt si eu

Service moto Evo Motors Saucesti Tel:0749725387 Marius sau Lucian 0740470725

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Il recomand si eu pe Adinel, m-a scos dintr-un mare c...t cand tranzitam Bacaul. Mi-a placut lucrarea pe care a facut-o si mi-a placut si de el ca om. :10:

• 6 months later...

Reparatii,revizii, piese, accesorii si consumabile auto-

moto multimarca.

Str. Bisericii, Nr.292, Schineni, Bacau

Tel: 0749725387 MARIUS