Sari la conținut

Excursie la Brno pentru etapa MotoGp 25 august


gekko1ro
 Share

Postări Recomandate

As vreasa merg la Brno pentru etapa de MotoGp din 25 august. Rog pe cei care au mai fost daca pot sa ma ajute cu sfaturi pentru rute, cazare, un loc bun de vizionare pentru cursa (din tribunele naturale), sfaturi legale (se poate intra cu buletinul in Cehia, etc). Ideea de baza este economy class :) . Nu am deloc experienta,nu am fost plecat afara cu moto niciodata. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vreasa merg la Brno pentru etapa de MotoGp din 25 august. Rog pe cei care au mai fost daca pot sa ma ajute cu sfaturi pentru rute, cazare, un loc bun de vizionare pentru cursa (din tribunele naturale), sfaturi legale (se poate intra cu buletinul in Cehia, etc). Ideea de baza este economy class :) . Nu am deloc experienta,nu am fost plecat afara cu moto niciodata. Multumesc.

Idem. De unde ești?

P. S. Se merge cu buletinul peste tot pana acolo.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am stat anul trecut la A Podlesi : sambata dimineata auzeam motoarele din camera :) + drumul de acolo duce direct la circuit (este destul de liber) si nu mai trebuie sa o iei pe autostrada.

 

Pe circuit am stat la C (tribuna naturala).

 

Ai grija la plecare mai ales, daca esti cu motorul, la politie : va fi aglomerat si tentatia este sa depasesti coloana de masini. Eu am depasit pe linie continua si m-a oprit politia, mi-a cerut actele, m-a pus sa suflu in fiola, mi-a spus ca e periculos ce am facut si m-a lasat sa plec (nu am fost singurul care faceam asta, dar pe mine m-a oprit :) ).

 

Mergi cu buletinul peste tot. . Noi am cumparat vignete pt ungaria, slovacia si cehia, insa mi-a zis politistul de care spuneam mai sus ca nu era nevoie sa cumparam vignete pt cehia pentru motor (cei de la vignete ne-au zis ca trebuie, cel mai bine te interesezi inainte sa pleci; noi ne-am lovit de chestia asta pe drum si am zis sa nu riscam).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am fost si eu in Brno la etapa din Mai.

Ce sfaturi pot sa-ti dau:

- Drumul din cel putin 2 bucati. Mergi pana in Arad in prima zi si dormi acolo o noapte. A doua zi treci granita si mergi din Mako pana in Brno numai pe autostrada.

Din Bucuresti pana in Brno sunt 1100 km pe care nu prea poti sa-i faci dintr-o bucata , mai ales pe motoreta. Decat daca esti mai aproape de Arad.

- De dormit in Arad eu am dormit la pensiunea Larisa - www.pensiunealaria.ro . Au preturi bune dupa parerea mea. 90 ron camera single. Dar poti sa cauti si mai eftin pe booking.com

- pune o priza de 12V si ia un GPS cu tine ca o sa ai nevoie. Eu am ratat intrarea pe autostrada din Mako si am intrat tocmai la Szeged.

Si o sa ai nevoie sa vezi cum sa ajungi de la hotel la circuit in caz ca gasesti cazare in mijlocul orasului. Si o sa mai ai nevoie in caz ca vrei sa mai vizitezi ceva prin Brno.

- pentru Ungaria e nevoie de E-vigneta . O iei pana sa iesi din tara din Nadlac. Sunt o gramada pe acolo care se ocupa cu asa ceva. O sa-ti dea doar o foaie pe care e trecut ca ai platit taxa de drum. Nu-ti da abtibild , asa ca nu trebuie sa lipestri nimic in geam.

Pentru Slovacia si Cehia nu ai nevoie de Vigneta. E acelasi regim ca la noi. Motocicletele nu platesc Vignete. Taxa de autostrada nu este pana in Brno, decat E-Vigneta de Ungaria de care ti-am spus mai sus si pe care oricum trebuie sa o platesti.

- In schimb , cu cazarea in Brno nu te pot ajuta , eu am stat in Brno la un amic de-al meu care lucreaza acolo.

Dar cred ca poti gasi cazare la un pret ok tot prin Booking.com in Brno.

- Legat de circuit, cand intri pe drumul care duce catre circuit (te uiti dupa semne pe care scrie Automotodrom) , o sa fie semne care o sa-ti arate cum sa ajungi la tribune. Nu mai stiu cate tribune sunt dar sunt numite cu litere de la A la F sau G.

Tu te uiti dupa semnele care te trimit la Boxe sau Pit Stop. Nu mai stiu cum naiba se zice la Boxe in engleza. Paddock , mi-am adus aminte. Te ghidezi dupa semne sa ajungi la Paddock.

Cand ajungi la Paddock , o sa dai de o bariera. Acolo ii explici celui care sta la bariera ca ai venit cu o echipa romaneasca si ca vrei sa ajungi la ei, si o sa ridice bariera si o sa te lase sa intri . Sunt super de treaba oamenii pe acolo. Bilete nu se platesc , nu e cu intrare. Asa ca stai linistit , poti sa te plimbi ca Voda prin loboda pe acolo.

Cand ajungi la boxe, treci prin una din boxe , traversezi Pit Lane -ul si te duci la gardul de plasa metalica ce separa linia dreapta de pit lane , e super sa vezi cum trec turbatii cu 200+ pe acolo. Dar sa ai grija sa nu dea cineva peste tine pe Pit Lane.

Un alt punct in care e frumos de vizionat este chiar pe acoperisul boxelor. Ajungi sus urcand pe scari. E imposibil sa nu le vezi. E super de vazut de sus cum trec oamenii.

Si un alt loc frumos de vazut este de la tribuna C. La tribuna C ajungi facand stanga imediat cum treci sub un pod , si imediat inainte sa ajungi la Paddock. Atata sa fie gardul deschis , ca altfel nu ai cum sa ajungi inauntru.

Da o geana pe poza asta si o sa vezi unde vine tribuna C:

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://grevensracing.com/site/assets/Uploads/2.jpg&imgrefurl=http://grevensracing.com/site/bandagar-europa/&h=731&w=1024&sz=115&tbnid=pfidsBLsQa1qCM:&tbnh=87&tbnw=122&zoom=1&usg=__oBVn832LxoKcYFFNbfuqfYav9eg=&docid=Twllhfxd29MMAM&sa=X&ei=zq_jUfTgD8jKswbVtYG4Ag&ved=0CDkQ9QEwAg&dur=198

Mie mi se pare super vederea de acolo din tribuna C. De fapt nu prea e tribuna, stai pe jos pe iarba, dar chiar si asa , vederea e superba.

 

- de platit iti recomand sa faci cumparaturi cu cardul. La fel cand e nevoie sa alimentezi prin Ungaria , Slovacia si Cehia. Platesti cu cardul . E mai ok decat sa schimbi in forinti sau coroane.

Daca chiar ai nevoie de coroane , te duci la un bancomat si scoti cat ai nevoie.

 

- a si daca ajungi in Brno neaparat sa mergi la muzeul tehnic si sa urci la Cetatea Spilberk sa o inconjori , sa vezi ce privelisti frumoase sunt de acolo.

 

Cam astea sunt sfaturile pe care ti le pot da.

 

Bafta!

Editat de mitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lasa nimeni sa intri cu motocicleta in Paddock la MotoGP. Poate la SBK, da, dar la MotoGP, neee. In plus, nici nu exista vreo echipa romaneasca.

Pentru cazare in zona trebuie sa va interesati din timp daca doriti altceva decat camping.

Pentru bilete, in zonele cu iarba sunt virtual locuri nelimitate. Nu merita sa va luati loc la tribune, doar daca e tribuna din zona startului, in rest nu.

Cele mai bune zone de vizionat cursa sunt zona C - tribuna de iarba si zona D, apoi F G..

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La camping ma si gindeam! Nu sunt deloc pretentios si am mai stat la cort in tinerete si-mi place. Deci va fi deplasare cu moto, neaparat navigator GPS, zona C pentru vizionare, cazare la cort si bere ceheasca. De-abia astept! Inca o data multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Eu am fost anul trecut pt prima data cu mai multi prieteni si a fost mortal. Anul asta vrem sa mergem si sa stam langa circuit in camping sau daca stie cineva vreo pensiune acolo pt ca nu mai vrem sa stam in oras si sa ne carabanim cu masinile cand toti se apuca de baut. :)

 

Bilete am luat de acolo, nu la tribuna pt ca asa cum mai spunea cineva aici, doar daca iei la start sosire se merita. Am stat cu nasul lipit de gard la start sa vedem pilotii de aproape, si prima tura cred, si apoi am fugit prin pasaj pana la tribuna C de unde am vazut vreo 4-5 curbe. Spre final am fugit iar la linia de start sosire si am vazut finishul.

 

A mai fost cineva la camping acolo? Stie detalii, costuri, cum se procedeaza, ceva legat de securitatea motoarelor sau a lucrurilor? Noi cand am fost am vazut corturi de 2 lei langa MV Augusta nou nout. Dar am zis sa intreb, ca un roman precaut ce sunt.

 

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La camping am stat eu in 2003. Am ajuns joi si totul a fost in regula. Insa de vineri s-a imputit treaba din punct de vedere igiena, caci oricate cabine WC si rulote cu dusuri aduc organizatorii, tot nu sunt suficiente. Vin nemti cu miile, se fac pulbere si nu mai nimeresc nimic, improasca peste tot.

Ca urmare, in celelalte 3 ocazii cand am fost, am stat in caminul Universitatii Brno, transformat in hotel pentru aceasta ocazie. Am mers cu polepositiontravel.com. Prima data am dat 30 euro/locul care era o idee cam mult pentru conditiile oferite, apoi s-a tot scumpit si observ ca anul asta vor 120 euro/locul pe zi, ceea ce este aberant. Eu mi-am facut o rezervare de 3 nopti cu posibilitate de anulare la un hotel in Tisnov, mi se pare la o distanta rezonabile de circuit, pina in 20 km. S-ar putea sa merg sau nu, in functie de cata treaba voi avea si de cum se anunta starea vremii. E superb acolo atunci cand e frumos, dar daca ploua - mai bine stai acasa.

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune campimguri sint in Brno sau linga, eu am stat in 2008 in camp. Radka pe malul drept al lacului deci ca sa ajungi la circuit trebuia sa traversezi o parte din oras cea ce e un pic nasol. In 2009 am stat la camp. Obora , de asta data pe celalalt mal al lacului si ajungeam la circuit pe jos, sau cu autobusul care venea din 15 in 15 min. si ducea pe cei care vroiau sa urce la circuit ,pentru ca circulatia este inchisa catre circuit . O alternativa in a gasi ceva mai bun pentru cazare este www acsi eu intri pe Brno si alegi. Asfalt uscat si drum bun, pt. cei care merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Eu am fost 4 ani la rand la Brno, dar de fiecare data m-am cazat in Praga pentru ca am vrut sa vad si orasul. Chiar daca asta implica 200 km Praga-Brno si pe urma 200 km Brno-Praga. E pacat sa nu mergeti in Praga. La fel cum e pacat sa ratati restaurantul brazilian din centru Praga. In primul an am stat la tribuna T2 daca imi aduc bine aminte. Eram fix peste drum de boxa lui Rossi. Cu camera video, cu zoom vedeam ce faceau la boxe :-). Se aud foarte frumos motoarele in zona aia pentru ca sunt cu viteza mare si foarte turate si se creeaza si un mic efect de tunel care amplifica un pic sunetele.

Anii urmatori mi-am luat bilet Gold cu care ai acces la zonele B-G. Astfel poti sa te plimbi in foarte multe zone. Am avut un an in care prima cursa am vazut-o la F, a doua la D si a 3-a la C.

Fiecare zona are ceva special. Mai ales daca nu aveti in plan sa mai mergeti in curand va recomand sa va luati Gold si sa vedeti fiecare cursa din alta zona.

Editat de blue_bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mereu am cumparat de la casa de bilete din fata circuitului. Eu am explicat de ce le consider bune pe cele gold, dar poate voi vreti altceva decat am vrut eu. Daca vrei doar sa asisti la cursa, indiferent de locatie atunci nu merita sa iei gold. Daca vrei sa vezi mai multe, atunci merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va duceti cu motocicletele sa stiti ca este o parcare imensa unde se lasa motoarele si un camp intreg care in perioada aia se transforma in parcare pentru masini. Foarte multi isi iau cablu din acela lung si isi leaga de motor combinezoanele de piele si castile ca sa nu se care cu ele pe circuit. Pe zonele de iarba este foarte aglomerat si daca vrei sa stai intr-o zona cu vizibilitate mai buna trebuie sa ajungeti devreme. Daca aveti probleme cu soarele poate ar fi bune sepci sau ceva de pus in cap. Se gasesc si acolo de cumparat daca aveti nevoie. De mancat si de baut se gaseste pe acolo doar ca se sta cateodata destul de mult la coada, mai ales intre curse. Sunt chestii gen fast food, dar merge. Cine merge cu masina sa se astepta sa stea la coada. Cateodata se face coada mare la pana ajungi la parcarea aceea imensa din camp. Nu va faceti griji ca locuri de parcare sunt (un fel de-a spune nelimitat), doar ca, cu cat ajungi mai tarziu cu atat o sa fii mai departe de circuit in camp. La plecare iar se face o aglomeratie foarte mare, intr-un an am luat-o pe camp (in directie opusa fata de circuit) si am iesit in alt sat, de unde am intrat pe autostrada.

Luati-va creme sau ulei pentru ca o sa va bronzati altfel cu manecute.

Editat de blue_bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol, normal - biletu e pt weekend. Pe vremuri erau separate pe zile, acum nu.

Da, sunt sepcute cu ce vrei tu la preturi pt turisti si iubitori de sport. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...