Sari la conținut

Delta - Muntii Macinului 15. 08 - 20. 08. 13


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Delta – Muntii Macinului

15 – 20 august 2013

 

Am promis cand am fost la intalnirea din Apuseni, motociclistilor din Cluj si nu numai, asistarea pentru o excursie moto in Delta. Mai jos propunerile noastre.

 

Joi 15 august 2013, ora 18,00 , Intalnirea la Tulcea - Nufaru – Ilganii de Jos, la debarcader.

Cazare la cort. Apa potabila. Sunt si pensiuni, la cost de 40 (Lilli) – 160 ( Steaua Apelor)/ lei camera dubla/ noapte.

 

Varianta 1 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – Gorgova, cu moto. Drum pietruit. La ora 15,00 urcare pe vapor ( cu moto), pt Sulina. La Sulina traversare cu barcile si traseu la Letea. Cazare la sateni.

Sambata, Duminica trasee locale in Delta.

Luni 19 august Letea - Sulina – Sf. Gheorghe pe malul marii. Cazare pe vapor.

Marti 20 august ora 7,00 plecare cu vaporul Sf. Gheorghe – Tulcea. Plecarea spre casa.

Responsabil Gigi.

 

Varianta 2 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – cu moto. Parcare si mers pe canale cu barcile spre Lacul Fortuna – Mila 23. Inapoiere la Maliuc si cu moto inapoiere la Ilganii de Jos. Cazare la cort , pensiuni.

Sambata 17 august, traseu in Muntii Macinului ( enduro usor). Seara cazare la Ilgani, Nufaru.

Duminica 18 august plecarea spre casa.

Responsabil Svgobi.

 

 

post-4437-0-85523500-1374057534_thumb.jpg

post-4437-0-41168400-1374057639_thumb.jpg

post-4437-0-58881200-1374057789_thumb.jpg

post-4437-0-25537100-1374057822_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Pe mine m-ar interesa excurisia, insa nu stiu sigur daca am timp in perioada respectiva.

 

Traseele se pot parcurge cu o Yamaha XT 660 R sau este recomandat ceva in genul la Yamaha WR? Adica vor fi drumuri forestiere, sau de genul celor prin padure si pe stanci?

In cazul in care se poate face excursia cu XT-ul se poate merge si cu pasager?

 

 

Va multumesc

 

post-14352-0-95269700-1374139053_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderii pe care i-ati cunoscut la evenimentul touring/soft/hard enduro "Tara Motilor va anunta cu placere ca intentioneaza sa va intoarca vizita. Este firesc sa nu venim toti, mai sunt si alte planuri de vacanta, dar o "delegatie" va fi prezenta in data de 15 la linia de start! Impreuna cu mine mai vin inca cel putin alti doi motociclisti, lista fiind in plina constituire.

 

Traseele terestre, adica muntii Macinului si "varianta 1" pana la capatul capatului (Gorgova) le-am facut in turul Romaniei din 2009, cand am avut placerea sa ma cunosc si sa batem impreuna un drum memorabil si sa socializez cu familia de bikeri Constantin (nea Gigi si Radu).Nu am avut insa in plan sa iau vaporul catre Sulina ca sa admir minunatiile de la Grindul Letea si sa parcurg traseul de pe malul marii. Asa ca mai am multe de vazut si normal ca vestea unei aventuri in delta dupa 4 ani de la ultima vizita nu poate decat sa ma bucure, chiar daca ar fi sa bat aceleasi poteci.

 

Ne vedem! :mexicanwave:

post-4028-0-41551600-1374172863_thumb.jpg

post-4028-0-49666800-1374172864_thumb.jpg

post-4028-0-49871100-1374172865_thumb.jpg

post-4028-0-39107000-1374172866_thumb.jpg

post-4028-0-95637600-1374172866_thumb.jpg

post-4028-0-52359000-1374172867_thumb.jpg

post-4028-0-11958800-1374172868_thumb.jpg

post-4028-0-72029200-1374172868_thumb.jpg

post-4028-0-41248300-1374172869_thumb.jpg

post-4028-0-84246600-1374172945_thumb.jpg

post-4028-0-45489500-1374172946_thumb.jpg

post-4028-0-97221900-1374172948_thumb.jpg

post-4028-0-51988300-1374172949_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delta – Muntii Macinului

15 – 20 august 2013

 

Am promis cand am fost la intalnirea din Apuseni, motociclistilor din Cluj si nu numai, asistarea pentru o excursie moto in Delta. Mai jos propunerile noastre.

 

Joi 15 august 2013, ora 18,00 , Intalnirea la Tulcea - Nufaru – Ilganii de Jos, la debarcader.

Cazare la cort. Apa potabila. Sunt si pensiuni, la cost de 40 (Lilli) – 160 ( Steaua Apelor)/ lei camera dubla/ noapte.

 

Varianta 1 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – Gorgova, cu moto. Drum pietruit. La ora 15,00 urcare pe vapor ( cu moto), pt Sulina. La Sulina traversare cu barcile si traseu la Letea. Cazare la sateni.

Sambata, Duminica trasee locale in Delta.

Luni 19 august Letea - Sulina – Sf. Gheorghe pe malul marii. Cazare pe vapor.

Marti 20 august ora 7,00 plecare cu vaporul Sf. Gheorghe – Tulcea. Plecarea spre casa.

Responsabil Gigi.

 

Varianta 2 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – cu moto. Parcare si mers pe canale cu barcile spre Lacul Fortuna – Mila 23. Inapoiere la Maliuc si cu moto inapoiere la Ilganii de Jos. Cazare la cort , pensiuni.

Sambata 17 august, traseu in Muntii Macinului ( enduro usor). Seara cazare la Ilgani, Nufaru.

Duminica 18 august plecarea spre casa.

Responsabil Svgobi.

salutare,

 

As vrea sa ma alatur la acesta tura,

cei drept am sa vin calare pe un 125cm , o yamaha xt 125r, userul " xt master" cunoaste jucaria !

( am fost de cateva ori pana In Babadag si la cetate la Enisala...deci rabdare este)

Zilele sunt hotarate ca si data exacta?! Trebuie sa ma hotarasc de luna aceasta in ce zile pun concediul pt luna August.

Cat de mare trebuie sacul cu bani pentru acesta ieseala?!

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT-ul este f. bun! Merge si la dublu.

Data este 15 august. Varianta 2 de 4 zile.

Cazarea nu costa de alegeti cort! Ramane benzina ( cca 200 km) si papa,din traista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de la Cluj

 

Si eu as fi interesat. Ne puteti spune niste costuri estimative? Pana in ce data ar trebui sa confirmam? M-ar interesa varianta 1, cea lunga. Se poate face traseul cu un Transalp cu cauciucuri intermediare?

Multumesc

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseele se pot parcurge cu o Yamaha XT 660 R ?

Eu am fost anul trecut cu auto pana la Gorgova pana se termina drumul de tot. Drumul era foarte bun pentru orice moto. Trebuie luat permis de delta din Tulcea.

Luati tigari suficiente cu voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delta – Muntii Macinului

15 – 20 august 2013

 

Am promis cand am fost la intalnirea din Apuseni, motociclistilor din Cluj si nu numai, asistarea pentru o excursie moto in Delta. Mai jos propunerile noastre.

 

Joi 15 august 2013, ora 18,00 , Intalnirea la Tulcea - Nufaru – Ilganii de Jos, la debarcader.

Cazare la cort. Apa potabila. Sunt si pensiuni, la cost de 40 (Lilli) – 160 ( Steaua Apelor)/ lei camera dubla/ noapte.

 

Varianta 1 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – Gorgova, cu moto. Drum pietruit. La ora 15,00 urcare pe vapor ( cu moto), pt Sulina. La Sulina traversare cu barcile si traseu la Letea. Cazare la sateni.

Sambata, Duminica trasee locale in Delta.

Luni 19 august Letea - Sulina – Sf. Gheorghe pe malul marii. Cazare pe vapor.

Marti 20 august ora 7,00 plecare cu vaporul Sf. Gheorghe – Tulcea. Plecarea spre casa.

Responsabil Gigi.

 

Varianta 2 :

Vineri 16 august, Ilganii de Jos – Partizani – Maliuc – cu moto. Parcare si mers pe canale cu barcile spre Lacul Fortuna – Mila 23. Inapoiere la Maliuc si cu moto inapoiere la Ilganii de Jos. Cazare la cort , pensiuni.

Sambata 17 august, traseu in Muntii Macinului ( enduro usor). Seara cazare la Ilgani, Nufaru.

Duminica 18 august plecarea spre casa.

Responsabil Svgobi.

Salut,

 

Ma tenteaza si pe mine foarte tare varianta 1.Ai totusi niste preturi pentru vapoare(transport si cazare)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da!



Gigi crede ca s-au completat locurile la Varianata 1, fiind limitari la gazdele de la Letea. Totodata pe vapor nu se pot urca mai mult de 6 motociclete, blocand accesul ( se pun in fata cabinei de pasageri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, pai nu e bine daca e cu numar limitat de locuri

din cluj pe langa Galen mai venim 2 motoare

 

cu cazarea nu-i bai ca sunt corturi, dar cu vaporul ...

 

oare nu sunt mai multe nave pasager pe zi pe traseul tulcea sulina / sf. gheorghe tulcea?

 

cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grupul Galen este luat in calcul pt vapor! Stie Galen.

Cazarea costa in prima zi, 15. 08, 75 lei/p cu mic dejun inclus. Pt zilele urmatoare 50 lei/ zi/p, prin delta.

Pt cei cu Varianta 2, cazarea 75 lei/ zi/ p cu mic dejun inclus. Cine se hotaraste mai tarziu, se descurca.



Nave pasager nu sunt altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu pe varianta Nr : 2 din pacate luni [ 19 ] trebuie sa fiu la munca , ma intereseaza pt cazare trebuie vreun aconto ? , unde , cand , la cine ?

 

Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, pai nu e bine daca e cu numar limitat de locuri

din cluj pe langa Galen mai venim 2 motoare

 

cu cazarea nu-i bai ca sunt corturi, dar cu vaporul ...

 

oare nu sunt mai multe nave pasager pe zi pe traseul tulcea sulina / sf. gheorghe tulcea?

 

cristi

Cristi, tu esti luat in calcul alaturi de Andrei Clitan care ar fi timpul sa confirme sau sa infirme. :) Ok, s-a confirmat, echipa de Cluj e completa. Galen, Cristi, Andrei, Sergiu.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru varianta 2:

- cu cine trebuie sa luam legatura ?

- cum se procedeaza cu rezervarile la vapor / cazare ?

 

 

Esti ruda cu cineva ??? IL ai pe NASU in suflet ??? ei daca nu stai la rand in asteptare , eu am bonul Nr 1 asa ca .............. :peace: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti ruda cu cineva ??? IL ai pe NASU in suflet ??? ei daca nu stai la rand in asteptare , eu am bonul Nr 1 asa ca .............. :peace: .

 

Ruda sunt cu mai multi, iar despre NASU.... nu stiu ce sa zic ......

 

Am tras bon insa fara numar pe el.... deci trebuie sa astept sa se faca"loc " ;)

 

Ideea e ca as vrea sa stiu mai multe detalii despre "incursiunea"in Delta.... Chiar daca bonul meu nu va iesi castigator pot sa merg si singur si de aceea am intrebat mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal .

Frate crede-ma aici este o MARE CASTA INCHISA DE CATIVA .

CÁSTĂ, caste, s. f. Fiecare dintre grupurile sociale închise și strict delimitate prin originea comună, prin profesiunea și prin privilegiile membrilor lor, în care este împărțită societatea în India și în alte țări orientale; p. gener. grup social închis care își păstrează privilegiile și interesele (egoiste). ◊ Expr. Spirit de castă = spirit îngust, exclusivist. – Din fr. caste.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink

 

Deci daca vrei o Delta hai sa ne organizam noi cei din outside profiteers , eu sunt pt o iesire pe acel traseu , deci poate suntem 2 ..............

 

Toate cele bune .

 

* Si in cazul in care te lipesti la un grup va trebui sa DAI ASCULTARE LIDERULUI sa te adaptezi vitezei lui / sa opresti cand vrea el sa faca pisu / si multe altele deci cel mai bine te sui pe motor si o tai pe unde iti umbla gandul .

 

** In caz vrei sa o tai prin delta vb pe PM si poate ne potrivim .

 

:crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot intelege organizarea castelor, dar ce e atat de secret in a impartasi niste informatii despre un anumit punct turistic, costuri , ca doar de aia este forum: sa impartasim informatii. Bineinteles ca fiecare este liber sa spuna sau nu ceea ce stie , dar daca se vroia secreta iesirea nu se facea acest topic.



Vik si mrr, va opresc o camera la Varianta 2?

Ce presupune rezervarea ? Cum ramane cu transportul : se poate merge pe moto pana la Maliuc sau trebuie barca din Tulcea sau Iliganii de Jos ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare rugaminte nu vreau sa deranjez prea mult dar as vrea si eu niste info concrete , nu de genul cam cat costa cu barca sau cazarea , banuiesc ca preturile sunt la fel pt toti cei care participa la "actiune " dar sa stiu si eu daca chiar se organizeaza ceva serios sau este mai la nimereala , corect acel cineva care se ocupa consuma ceva energie si resurse , la cap resurse presupun ca putem participa toti participanti .

Seara buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt date informatiile mai sus. Camera dubla costa 150/zi. Vineri Se merge cu moto de la Nufaru - Ilgani pana in dreptul localitatii Maliuc. De acolo pe canale cu pescarii cu care se trateaza pe loc. Se poate continua cu moto pana la Gorgova. Sambata prin muntii Macinului pe drumuri de pamant. Mai costa bacul, cred 5 lei/ moto.

Camera o rezerv, pe obraz. Hotarativa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...