Sari la conținut

Grav accident pe DN 4,Frumusani B 92 GXR Suzuki Hayabusa


piticoo
 Share

Postări Recomandate

glumesti ? poate nu acordam PRIORITATE celor ce au ! "da-l dracu, franeaza el, doar n-o sa intre in ditamai tiru' "

nu are legatura cu camioanele, asa in general, decat sa-l lasi pe unul mai neidemanatic sa faca o manevra care implica si banda ta, mai bine-l inghesoi decat sa pierzi din timpul tau pretios cateva zeci de secunde pt manevra respectiva, si mai si dai si marunt din buze la adresa aluia care e PROST.

ce am invatat si in prostia mea le-am vorbit si celor mai tinerei, e ca pe moto trebuie sa anticipezi absolut tot traficul, cine ce vrea sa faca, sa schimbe directia de mers, sa depaseasca vreun obstacol fara sa mai apuce sa semnalizeze, sa-l vezi ca nu prea te-a observat ca esti langa el, tot ce tine de siguranta ta, de viata ta, daca esti prea increzator in fier si in instinctele altora platesti cu viata, mori cu dreptatea in mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un sofer pe microbuz care se afla apoape de locul nenorocirii mi-a spus ca motociclistul venea f. tare,nu intru in polemici pe tema vitezei pe sosea ca nu are rost,majoritatea suntem si motociclisti si automobilisti,dar la peste 160 parcurgi cateva sute de metri cat ai clipi.

Ceasul rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie, 2 babe, de pe bancuta de langa accident, mi au zis ca a avea FIX 184 km/h cu un unghi de inclinare de 57,5

 

terminati cu cacaturile astea ca nu si mai au rostul........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate busa e una din motoretele pe care nu prea poti aprecia viteza daca nu arunci un ochi in bord.Protectia la vant f buna si stabilitatea te arunca la viteze mai fara sa realizezi.De asta uneori ai nevoie de frane mai bune decqt de serie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate busa e una din motoretele pe care nu prea poti aprecia viteza daca nu arunci un ochi in bord.Protectia la vant f buna si stabilitatea te arunca la viteze mai fara sa realizezi.De asta uneori ai nevoie de frane mai bune decqt de serie.

Si de caucicuri mai aderente, si de MUUUUULTA experientza. Experienta vine odata cu numarul de km parcursi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie, 2 babe, de pe bancuta de langa accident, mi au zis ca a avea FIX 184 km/h cu un unghi de inclinare de 57,5

 

terminati cu cacaturile astea ca nu si mai au rostul........

Se presupune că ar trebui să învățăm câte ceva din fiecare topic deschis aici la accidente. Dacă o să dăm mereu la o parte greșelile celor care au comis-o indiferent că mai sunt sau nu în viață înseamnă că topicurile astea sunt făcute doar pentru posturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune că ar trebui să învățăm câte ceva din fiecare topic deschis aici la accidente. Dacă o să dăm mereu la o parte greșelile celor care au comis-o indiferent că mai sunt sau nu în viață înseamnă că topicurile astea sunt făcute doar pentru posturi.

 

"Un sofer pe microbuz care se afla apoape de locul nenorocirii mi-a spus ca motociclistul venea f. tare,nu intru in polemici pe tema vitezei pe sosea ca nu are rost,majoritatea suntem si motociclisti si automobilisti,dar la peste 160 parcurgi cateva sute de metri cat ai clipi.

Ceasul rau."

 

din postu" asta ......CAM CE AI PUTEA SA INVETI???????

 

ca soferii de microbuz au radare in pupile""""""""""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Un sofer pe microbuz care se afla apoape de locul nenorocirii mi-a spus ca motociclistul venea f. tare,nu intru in polemici pe tema vitezei pe sosea ca nu are rost,majoritatea suntem si motociclisti si automobilisti,dar la peste 160 parcurgi cateva sute de metri cat ai clipi.

Ceasul rau."

 

din postu" asta ......CAM CE AI PUTEA SA INVETI???????

 

ca soferii de microbuz au radare in pupile""""""""""

 

Sau experienta. Mult succes in viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sau experienta. Mult succes in viata!

.... EXPERINTA O CAPETI SI O DEPRINZI MERGAND CU MOTOCICLETA PE STRADA UNDE ... CATEODATA MAI APARE SI UN TIR.... asta E viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul era la ultima intrebare din postul tau. Oamenii aia merg sute de km in fiecare zi.

 

 

off topic: cat de importanta credeti ca este exprienta acumulata in trafic, dar pe alte vehicule?

De ex, auto sau bicicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul era la ultima intrebare din postul tau. Oamenii aia merg sute de km in fiecare zi.

 

 

off topic: cat de importanta credeti ca este exprienta acumulata in trafic, dar pe alte vehicule?

De ex, auto sau bicicleta?

si degeaba ai sute de km daca i-ai facut cu nesimtire pe principiul ...a mea e mai mare am prioritate de gabarit ..

am patit de extrem de multe ori cu tiruri sa nu cedeze sau sa ia fata pt ca e mult prea complicat sa franeze ditamai animalul ca sa ma astepte pe mine .. asa ca lasa ca franam noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si degeaba ai sute de km daca i-ai facut cu nesimtire pe principiul ...a mea e mai mare am prioritate de gabarit ..

am patit de extrem de multe ori cu tiruri sa nu cedeze sau sa ia fata pt ca e mult prea complicat sa franeze ditamai animalul ca sa ma astepte pe mine .. asa ca lasa ca franam noi

dac-ai patit-o de mai multe ori ....oare n-ar trebuii sa te intrebi de ce ??? mergand regulamentar , mie cel putin, nu mi-a taiat nici un tir calea ! la +30 km in schimb am avut ceva incercari ! ( niciodata cu un tir ) ! odata chiar un coleg cu o verde ! :D on; D_zeu sa-l odihneasca :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dac-ai patit-o de mai multe ori ....oare n-ar trebuii sa te intrebi de ce ??? mergand regulamentar , mie cel putin, nu mi-a taiat nici un tir calea ! la +30 km in schimb am avut ceva incercari ! ( niciodata cu un tir ) ! odata chiar un coleg cu o verde ! :D on; D_zeu sa-l odihneasca :rose: :rose:

stii care e raspunsul la intrebarea de ce? PENTRU CA ERAM PE STRADA ACOLO !!! pentru ca merg destul de mult nu stau sa ma dau mare de la tastatura.. oare ce vina aveam mergand cu 50 pe prima banda in oras si ca tirul si-a adus aminte ca trebuie sa faca dreapta ...trebuia sa merg cu 100 ca sa il depasesc? sau trebuia sa merg cu 30? nu stiu ..da-mi un exemplu ..din vasta ta experienta ..ce ai fi facut? vezi de parul din ochiul tau si nu te mai lega de aschiile celorlalti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe centura, pe langa locu' asta (chiar intrarea la firma unde lucrez) era sa iau si eu pe capota pe cineva cu o Busa neagra -> el depasire TIR, eu contrasens => eu iesit pe nisip, pe langa sant. Nu stiu daca era tot el...

 

Aveti si voi mai multa grija si daca va place s-o ardeti tare, incercati sa cititi traficul mai bine si sa fiti mai atenti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. Decedatului ...

 

Marea problema a multora dintre noi este ca se incred foarte mult in prioritatea lor rutiera, desi nu se gandesc ca ei nici macar o "cusca" nu au, care sa-i protejeze. Atat am avut de spus vis-a-vis de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

papusica , nu te ofensa ! a intrat unu in banda ta si te-ai speriat ! intamplarea a facut sa fie tir si tu esti foarte suparata pe tiristii care e rai ! as cere si restul exemplelor ( "extrem de multe ") dar .... lasa nu te obosi ! :)))) si ca raspuns ; din "vasta" mea experienta , eu NU AS FI FOST ACOLO ! hai ca facem of ! sanatate si drumuri bune !

stii care e raspunsul la intrebarea de ce? PENTRU CA ERAM PE STRADA ACOLO !!! pentru ca merg destul de mult nu stau sa ma dau mare de la tastatura.. oare ce vina aveam mergand cu 50 pe prima banda in oras si ca tirul si-a adus aminte ca trebuie sa faca dreapta ...trebuia sa merg cu 100 ca sa il depasesc? sau trebuia sa merg cu 30? nu stiu ..da-mi un exemplu ..din vasta ta experienta ..ce ai fi facut? vezi de parul din ochiul tau si nu te mai lega de aschiile celorlalti

Editat de valitaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare ce vina aveam mergand cu 50 pe prima banda in oras si ca tirul si-a adus aminte ca trebuie sa faca dreapta ...

Tirurile, cand fac dreapta, nu au intotdeauna loc de pe prima banda. De aceea, semnalizeaza de pe banda a 2-a si se baga, intradevar, uneori la intimidare. Eu ii las sa se bage. Recent, am vazut un accident de genul, tirul s-a inscris de pe a 2-a sa faca dreapta si din spate o duduie, venind cu viteza (cu auto) fix sub roata remorcii s-a oprit. Nu stiu ce s-a intamplat in cazul tau si nu vreau sa discut, tu stii mai bine. E la fel ca peste tot: printre soferii de tir sunt si oameni cu bun simt si cretini. Eu stiu ce am pe la munca... te crucesti.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre cei cei care-si dau cu parerea , au si condus un TIR ? De fapt , ce inseamna TIR ? Vorbiti de lucruri separate . Oricat de mare ar fi namila , ca are 40to sau doar 15to , ca are 16,50m sau 30.00m ( lungime ) , ca are inertie ca un vapor pe Dunare sau ca pleaca de pe loc , REGULILE DE CIRCULATIE sunt la fel ptr toata lumea . Pe deasupra , conducatorii auto profesionisti ( soferii ) au cursuri care le atesta calitatea si dreptul de a sta agatat de volanul mastodontului . Neacordarea de prioritate nu tine cont de gabarid , nr de lumini , metri lungime , etc si din aceasta cauza a murit un om . Daca a avut motocicleta viteza va stabili expertiza criminalistica .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, io zic ca a murit pe mana lui la cum arata trotineta si rezervorul tractorului. oleaca de viteza a avut saracu, poate nu si-a dat seama, poate noi hastialalti o sa mai inchidem oleaca gazul si va fi mai bine... macar asta daca invatam e un mare plus. vreti viteza si adrenalina??? apucati-va de sportul asta si parasiti soseaua, mergeti la circuit sau la offroad si descarcati-va, folositi motoreta ca pe un mijloc de transport si incercati sa circulati in limitele bunului simt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

............

 

TIR-ul nu poate intoare brusc la 90 grade....se rastoarna fara discutii.

Daca ala cu TIR-ul sa asigurat pe distanta de 200-300 metri si baiatul cu Busa venea tare......nu avea cum sa il observe,sau poate era in spatele unei masini si tir-istul nu la vazut.....

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai usor lucru este sa ne dam cu parerea,lucru pe care il fac si eu.Mai conduc din cand in cand ceva de vre-o 9 m de pe la serviciu.Daca doresc sa intru intr-o curte care se afla pe partea cealalta a drumului si tre sa opresc inainte de a vira stanga ,trec secunde bune pana eliberez cele doua benzi sau cate are respectivul drum.Sincer ,atunci chiar nu-mi doresc un zalud de conducator auto sau moto care apare de nu stiu unde cu 130 sau mai mult la ora.Sa mai ramai si de-a latul drumului pana iti deschide nu stiu ce ametit de portar ,poarta ,atunci chiar iti vine sa-l dai dracului de tir sau camion.Urat spus ,dar nici unul din cei doi implicati in accident nu a tinut la libertatea sau viata lui.Am inteles ca cel cu moto avea in jur de 40 de ani,o varsta cand motociclismul nu are chiar asa mari surprize.Oricum pacat de el ,pacat ca se moare aiurea.Nu tot ce vedem este asa cum pare.Ma refer la banda libera.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...