Jump to content
Sign in to follow this  
WaR

Parere armura

Recommended Posts

Scuze pentru inca un topic .. sunt ca-m stresant , dar nu am ce face , trebuie sa intreb pe cineva ..

Ce parere aveti despre armura asta si genunchierele astea?? Mi se par ca-m prea ieftine .. Sau poate ma insel eu .. :-??

Armura: http://www.okazii.ro/echipament-moto-protectii/armura-scuter-moto-a129660044 sau http://www.okazii.ro/echipament-moto-protectii/armura-moto-scuter-a123519410

Genunchiere /cotiere : http://www.okazii.ro/echipament-moto-protectii/armura-moto-scuter-a123519410

Multumesc anticipat si scuze sincere pentru inca un topic .. :(

Si niste manusi :-?? prea ieftin din nou , dar mi se pare ca arata la fel ca cele scumpe .. http://www.okazii.ro/echipament-moto-manusi/manusi-moto-scuter-atv-cu-protectie-completa--a128663184 .. :-??

Edited by WaR

decat nimic, si astea sunt bune...o recomand paia la 120 de ron ca pare mai solida...vezi ca la genun ghiere ai pus alt link.

Chinezisme probabil...

O sa ai o mare surpriza dupa ce le probezi :)

Edited by alecs_the_boss

Cred .. la banii astia .. Dar ce m-a facut curios este ca sunt la fel ca originalele .. Adica nu observ diferenta .. :-??

pentru inceput sunt bune....ce mobra detii?

1. normal ca sunt "ca-m" ieftine pentru ca probabil sunt "ca-m" chinezesti
2. daca tot ai dubii legate de ele, de ce "nuti" cumperi unele mai "da firma" sau care sa nu aiba tigrii pe ele :)) - http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&act=view&src=db&ID=194324&selpic=2&zoom=1#foto sau http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&act=view&src=db&ID=191270&selpic=2&zoom=1#foto?

3. la genunchiere/ cotiere ai pus tot link-ul de la armura aia cu tigrul ala minunat pe brat :))
4. ar trebui sa incerci sa cauti pe bikeshop.ro sunt "m-ai" pe motociclete si accesorii decat okazii.ro...zic si eu...

Spor!

Inca nu o detin , mi-au recomandat cativa veterani dupa forum sa iau mai intai echipamentul , deoarece daca iau mai intai motoru voi fii tentat sa ies fara echipament .. Dar motoru care il vreau este un rs125 .. :)

eu nu as da banii pe asa ceva :)..mi-am luat ceva asemanator si am vandut-o imediat. Mi se pare ca nu ofera nici o protectie .

Multumes Bogdan si Ady .. Link-ul de la genunchiere sunt genunchiere .. :-?? :))) .. Mie imi merge .. :-? :)) . Multumesc inca o data :10:

Deci... ai rabdare... las-o moale si ia-le pe rand. Cat dai pe porcariile astea, iti iei niste manusi bune ! Mai strangi putin, sau te rogi la ai tai si iti iei o geaca ceva, bun(chiar si SH).

Esti entuziasmat, dar nu te grabi degeaba.

eu nu as da banii pe asa ceva :)..mi-am luat ceva asemanator si am vandut-o imediat. Mi se pare ca nu ofera nici o protectie .

Bani de geaca de piele nu am .. De ce zici ca nu ofera protectie? :-? :(

Deci... ai rabdare... las-o moale si ia-le pe rand. Cat dai pe porcariile astea, iti iei niste manusi bune ! Mai strangi putin, sau te rogi la ai tai si iti iei o geaca ceva, bun(chiar si SH).

Esti entuziasmat, dar nu te grabi degeaba.

Ok .. Cred ca asta am sa fac :10: .. Multumesc din suflet

Edited by WaR

Eee .. Ieftina , la valoarea mea .. Sa cumpar la 300E .. Nu nu si nu :))) .. Daca nu e minim 1000E nu o iau :)) ..

PS: o simpla gluma tratatio ca atare!!!

Edited by WaR

In afara de calitatea protectiilor, in caz de "doamne fereste", mai gandeste-te si la calitatea produsului per total... chinezariile astea ieftine se vor descoase, se vor rupe, sunt prost croite si stau stramb pe tine, protectiile alea nu sunt anatomice deloc si te vor deranja (asta in cazul in care o sa vina unde trebuie, adica cotiera la cot, si nu sub cot), per total sunt destul de groase pt o armura... cum spunea cineva, mai bine iti iei o geaca sh mai bunicica.

am purtat in scoala si niste chestii asemanatoare cu ce ai pus tu, de la Super Shield, acceptabile... si unele cu protectii soft... si am acasa o armura Alpinestars Bionic 2 (700 lei noua)... diferenta e enorma, calitatea e cu totul alta, protectiile vin altfel...

genunchierele... no comment, sunt ieftine, arata ieftin... te vor proteja "ieftin". Genunchierele de la Super Shield cu articulatie la genunchi mi-au placut... la mana a 2a mai gasesti si MadHead sau alte marci cat de cat mai ok, in jur de 80-100-150 lei. Si MadHead si Super Shield au stat bine pe genunchi, doar ca MadHead au fost mai comode, in special cele din "3 bucati", articulatie mai buna la genunchi...

Manusile arata bine, ma tentau si pe mine... dar mi-a trecut cand am purtat asa ceva in scoala. Se distrug rapid, se destrama, se descos, se rupe materialul in zonele cusute... plus ca sunt cam incomode.

Parerea mea, tot de incepator, care a cautat toata iarna pareri si preturi despre echipamente: nu cumpara porcariile alea, mai bine ceva "de firma" la mana a 2a. Chiar daca nu e frumoasa, aspectuoasa, e decolorata, e putin tocita...

Multumesc Geo .. Am sa caut SH .. Nu am cautat deloc pana acum .. Multumesc inca o data :10:

Mai bine cauta ceva sh pe la 300lei.Iti iei una f buna la banii astia,fata de ce ai postat tu.

Succes!

Multumesc de sfat .. M-am apucat sa caut .. Multumesc pentru toate sfaturile :10: .. Asfalt uscat si cat mai putini conservari "orbi" :crack:

Dute in targ la vitan si vorbeste cu domnul Pisoi,tot ce ai aratat tu mai sus gasesti mai ieftin

Armura din primul link am avut-o eu ai și un gunoi chinezesc. Nu stau protecțiile ca lumea, e incomoda si îți amorțesc mâinile deoarece stau rău la cot protecțiile. Acum am armura asta http://www.okazii.ro/echipament-moto-armuri/armura-moto-hard-raptor-l-series-cross-enduro-atv-speed-geaca-moto-11-protectii-si-12-reglaje-marimi-s-xxxl-reducere-63-livrare-gratuita--a129678900 și am și cazut cu ea. La impact a fost ok, dupa ce am căzut s-au deplasat puțin protecțiile de la cotul stâng ai m-am '' șlefuit '' puțin. Genunchiere am superhield . La fel ca armura. Au fost ok la impact dar după, s-au mutat si la genunchi nu a mai fost asa superficiala rana din păcate. Deci și armura și genunchiere protejează mai mult la impact, pentru restul exista greci, pantaloni, combinezoane... Etc.

Edited by yoyo_man

Multumesc :10: