Jump to content

Iasi - Botosani

Guest Adrian
 Share

Recommended Posts

Guest Adrian

In afara de ruta clasica Iasi - Tg Frumos - Botosani, mai stiti si alt traseu practicabil, din Iasi pana in Botosani?

M-am uitat pe google maps si vad o alternativa Iasi - Vanatori - Popricani - Probota - Bivolari - Santa Mare - Stefanesti - Trusesti - Botosani

sau

prin breazu (rediu)...si mai departe?

Daca a fost careva pe una din rutele astea alternative (preferabil anul asta, recent), si cum se prezinta drumul. Cu ce viteza se poate merge: 50-80-120-140, etc...

Cea cu suceava e cea mai buna varianta.

asta vara era varza intre Suceava si Botosani. undeva la sfarsitul lui august, se asfalta la iesire din Sv, dar nu stiu daca au continuat spre Bt.

Depinde. Optiunile sunt cam asa, ai enduro sau ceva mai suferitor, mergi pe Tg. Frumos-Cotnari (clasicul). Cu un super-sport, parerea mea, Tg. Frumos-3 iazuri-Motca-Suceava-Botosani. Drumul intre SV si BT l-au asfaltat ei intr-un fel (romanesc), cam cu valuri dar demn de un 100km/h. Iar de la iasi la suceava, poti face o medie de viteza de 130-150.

Drum bun.

Intre SV si BT e limitare de viteza de 70 km/h in afara localitatilor (cel putin in judetul BT), de bun ce e asfaltul. In caz ca ploua, drumul ala devine un adevarat patinoar. Testat cu masina de cateva ori si nici nu vreau sa-mi inchipui care ar fi fost rezultatul in care as fi fost cu motocicleta.

Nici drumul intre Tg. Frumos si BT nu mai e practicabil decat cu ceva enduro. E plin de capcane: gropi, asfalt valurit din cauza ca fuge terenul la vale, animale calcate cat cuprinde etc.

Si din pacate, nici o alta varianta mai buna decat E58 nu cred ca exista. Insa orice traseu ai alege, cu multa atentie si viteza adaptata vei ajunge cu bine la destinatie.

Guest Adrian

Ruta cu 3 Iazuri, Suceava, etc imi este complet inutila si redundanta. Eu vreau sa ajung in BT,nu sa fac turu tarii (mai ales pe un drum mai prost decat cel clasic).

Fiind din BT, stiu pe de rost drumu' Iasi - BT, singura mea problema e Copalau,care ma scoate din minti cu placile alea.

Unii se plang de Iasi - BT ca-i prost. Eu sunt multumit. Am batut drumul asta si cu VTR 1000 si cu SV 650, si cu VFR 750 si cu GSX-R 600 K8 si cu Aprilia RSV, nu ma deranjeaza.

Ma interesau doar rutele expuse de mine mai sus, (care sunt apropiate ca nr de km cu cea clasica , prin Tg Frumos)

Aia cu 3 Iazuri, Suceava e cea mai proasta ruta posibila, pe langa faptul ca inconjor de 2 ori, mai am de mers si bucata aia distrusa Suceava - Botosani,care e de n ori mai proasta decat bucatica aia din Copalau..

Cele mai pertinente raspunsuri: sorin_ush & omu79. Gracias baieti.

Crazy: esti in plop,ca de obicei :)

Cred ca o sa ma duc cum ma duc de obicei acasa, pe ruta Tg Frumos - Botosani.. (o stiu pe de rost....).

Crazy: esti in plop,ca de obicei :)

ai cerut o ruta... ti-am spus ruta. daca spuneai de ce...poate nu-ti dadeam alternativa aia.

tu defapt vrei ruta ocolitoare de Copou.

intre botosani si iasi sunt in jur de 120-130 km(niciodara n-am stiut cu exactitate). 40km sunt perfecti iar restul sunt cu ceva petice si pe mici portiuni ceva gropi sau denivelari. la copalau sunt 3km de drum betonat ?!?

daca si pentru atata lucru va trebuie un traseu special nici nu ma mir ca multi nu stiu cum arata transfagarasanul.

Guest Adrian

ai cerut o ruta... ti-am spus ruta. daca spuneai de ce...poate nu-ti dadeam alternativa aia.

tu defapt vrei ruta ocolitoare de Copou.

Crazy: nu am chef sa ma contrazic cu tine. Era limpede din prima postare ce anume intreb si ce anume ma intereseaza. Trebuie sa ai mintea creata ca sa crezi ca m-as duce pe la 3 Iazuri,Hanul Ancutei si Suceava, ca sa ajung in Botosani, din moment ce ai sugerat asta. mai ales cand STIAI sau BANUIAI ca Suceava - Botosani e varza.

Am vazut pe toate topicurile unde lumea cere un sfat, indiferent ca-i foto, sau ca-i de motociclism sau orice, ai un stil de a te baga in seama fara sa spui ceva concret, util.

Lasa-i sa posteze aici pe aia care chiar AU habar de drumurile astea,sau care au fost recent pe ele.

intre botosani si iasi sunt in jur de 120-130 km(niciodara n-am stiut cu exactitate). 40km sunt perfecti iar restul sunt cu ceva petice si pe mici portiuni ceva gropi sau denivelari. la copalau sunt 3km de drum betonat ?!?

daca si pentru atata lucru va trebuie un traseu special nici nu ma mir ca multi nu stiu cum arata transfagarasanul.

Daca si tu te plictisesti in fata calculatorului,nu te obliga nimeni sa te bagi in seama daca nu ai niimc util de spus.

Am scris ROMANESTE ca stiu pe de rost traseul Iasi Botosani si ca DOAR eram curios de alte RUTE/alternative de a ajunge acolo.

Cu orice motor am mers la botosani, am facut fata cu brio, chiar si bucata aia de drum strategic de la Copalau.

Deci concret, cu ce ai contribuit tu la topicul asta? sau cu ce informatie utila ai venit? Doar sa o faci pe-a desteptul?

Crazy: nu am chef sa ma contrazic cu tine. Era limpede din prima postare ce anume intreb si ce anume ma intereseaza. Trebuie sa ai mintea creata ca sa crezi ca m-as duce pe la 3 Iazuri,Hanul Ancutei si Suceava, ca sa ajung in Botosani, din moment ce ai sugerat asta. mai ales cand STIAI sau BANUIAI ca Suceava - Botosani e varza.

uite mai jos. sa inteleg ca si ceilalti au mintea creata care ti-au recomandat acelasi traseu ca si mine.

In afara de ruta clasica Iasi - Tg Frumos - Botosani, mai stiti si alt traseu practicabil, din Iasi pana in Botosani?

M-am uitat pe google maps si vad o alternativa Iasi - Vanatori - Popricani - Probota - Bivolari - Santa Mare - Stefanesti - Trusesti - Botosani

Daca a fost careva pe una din rutele astea alternative (preferabil anul asta, recent), si cum se prezinta drumul. Cu ce viteza se poate merge: 50-80-120-140, etc...

eu ti-am raspuns destul de frumos si la subiect. ti-am dat o a 3a ruta care o stiam si ti-am specificat ce segment de drum este varza. adica era atunci, dar stiam ca era asfaltat, fapt confirmat de skvj si sorin dar si omu79

daca te-ai uitat pe Google Maps, acolo ti-a aratat toate rutele... altele nu sunt, decat prin paduri si campii. restu e can can.

Guest Adrian

poti sa-ti justifici cat vrei raspunsurile,stii prea bine ca raspunsul tau a fost total pe langa.

Prin absurd, ar fi fost o optiune ruta specificata de tine (care e aproape DUBLA decat cea normala), daca era drum BUN, dar de la suceava, e sparat.

Prefer sa 'indur' bucata aia mica de la Copalau, decat sa ocolesc ca prostu'inca 100 si un pic de km pe un drum mai lung si prost.

Inainte sa fac topicul m am uitat atent pe google maps si tocmai de aia am specificat vanatori,stefanesti etc, sa stiu daca a fost cineva recent pe una din rutele alea.

Ia si fii incapatanat in continuare si pretinde ca ai dreptate....

eu ti-am specificat ruta ca alternativa, drept raspuns la intrebarea ta. a fost confirmata de ceilalti. deci am venit cu un raspuns la cerinta ta. stiu si eu ca e o ruta mult mai lunga decat cea initiala, dar nu-l stiu asa rau. cel putin Iasi-Suceava(pe 3 Iazuri) e relativ ok. Suceava-Botosani e intradevar naspa. mie imi lua in jur de 40minute de la Targu Neamt la Suceava si imi mai lua inca lejer 40minute de la Suceava la Botosani.

intradevar e mai ok sa induri bucata aia si sa salvezi la numarul de Km.

Guest Adrian

Pai asta zic, daca ruta specificata de tine era ok (fara sa fie varza dupa Suceva), poate ca o luam in considerare, dar asa...imi bat joc de mine daca ma duc pe acolo.

La intoarcere, poate ma risc sa o iau prin Stefanesti, asa random,sa vad pe unde ies.

Spre BT nu risc, ca am treaba importanta si tre sa ajung la timp, dar la intoarcere, o sa incerc sa vad cum e varianta aia.

Suceava - BT sigur n-au facut-o

Sau poate sa confirme cineva concret care e starea drumului Suceava - Botosani,acum?

Eu am mers recent pana in Bivolari cu masina. Asfaltul e model vechi, peticit, pe alocuri delurit, si mai gasesti si nisip, pietris. Posibil si din Bivolari incolo sa fie tot la fel.

L-as compara cu Tg Frumos- Botosani, dar n-am mai mers de mult in Bt.

Daca mergi prin Tg Frumos, cel putin, te bucuri de asfaltul pana acolo.

Oricum, asfalt uscat.

Sau poate sa confirme cineva concret care e starea drumului Suceava - Botosani,acum?

poti pune o intrebare pe sectiunea Suceava sau Botosani.

Am vazut pe toate topicurile unde lumea cere un sfat, indiferent ca-i foto, sau ca-i de motociclism sau orice, ai un stil de a te baga in seama fara sa spui ceva concret, util.

Lasa-i sa posteze aici pe aia care chiar AU habar de drumurile astea,sau care au fost recent pe ele.

Daca si tu te plictisesti in fata calculatorului,nu te obliga nimeni sa te bagi in seama daca nu ai niimc util de spus.

Am scris ROMANESTE ca stiu pe de rost traseul Iasi Botosani si ca DOAR eram curios de alte RUTE/alternative de a ajunge acolo.

Cu orice motor am mers la botosani, am facut fata cu brio, chiar si bucata aia de drum strategic de la Copalau.

Deci concret, cu ce ai contribuit tu la topicul asta? sau cu ce informatie utila ai venit? Doar sa o faci pe-a desteptul?

fac doar pe desteptul.

ba, tu nu intelegi ca daca era alta ruta decat cea prin targu frumos ar fi mers si altii pe acolo ?!?

daca te duci prin trusesti...e praf...daca mergi prin santa mare si de acolo spre sulita...iar praf. pe la todireni e varza de exemplu. in sulita ai groapa dupa groapa si tot asa mai departe. traseul zis de crazy devil e mai ok...dar si pe acolo e praf zona dintre tg frumos -pascani. daca o iei prin dolhasca ...mai bine iti tai venele.

eu am fost cam pe toate drumurile aste destul de recent. cred ca mai am si filmarile de pe drumurile respective.

tu de fapt ce cauti ? un drum mai bun...mai scurt...enduro ?

apropo...stii unde e transfagarasanul ?

ultima data cand am trecut eu pe acolo...adica de Pasti , era ca de obicei...adica peticit. eu nu am putut sa merg mai tare de 100-120 cu V-stromul

e praf zona dintre tg frumos -pascani.

ala cred ca e cel mai praf. o singura data am mers pe ruta aia la Iasi, si inapoi eram in stare sa vin pe la moldoveni.

Guest Adrian

Sergiu_Q preferam sa-mi dai din prima raspunsul pe care l-ai dat mai sus. Aia ma interesa, starea drumurilor,nu parerea ta despre mine ca motociclist.

Ai dreptate, n-am fost pe Transfagarasan cu motorul, am fost o singura data cu masina. Daca ar fi sa aleg, as merge pe Transalpina.

Facusem topicul pt ca-mi imaginam (eram naiv) ca poate au asfaltat astia si una din celelalte rute spre BT....

daca e sa se asfalteze ceva ...tot rutele principale se fac primele. eu ma mai duc de nebun pe rute ciudate pentru ca V-stromul suporta multe dar pe vremea cand aveam hornet evitam orice ruta secundara.

o sa-l citez pe Chaplin ... "we think too much and feel too little ". mergi si te plimba pe unde vezi cu ochii...nu-ti mai bate capul cu trasee dinastea :) . sunt multe de vazut !

daca e sa se asfalteze ceva ...tot rutele principale se fac primele. eu ma mai duc de nebun pe rute ciudate pentru ca V-stromul suporta multe dar pe vremea cand aveam hornet evitam orice ruta secundara.

o sa-l citez pe Chaplin ... "we think too much and feel too little ". mergi si te plimba pe unde vezi cu ochii...nu-ti mai bate capul cu trasee dinastea :) . sunt multe de vazut !

Da ... de aia au asfaltat astia drumul vechi intre iasi si vaslui(cu iesire din iasi prin cug), mai ales cand toata lumea merge pe varianta clasica cu iesire din iasi pe bucium, drum care a fost refacut si el ulterior dar parca nu in totalitate. ... cred ca ideea e sa se mai fluidizeze traficul prin diversitatea de rute, nu vad de ce ar reface o zona care in momentul de fata are deja asfalt ok.

pai drumul ala e ruta clasica spre Vaslui-Barlad din Iasi . am fost pe drumul ala anul trecut cand il asfaltau pe portiuni . plus ca drumul ala face legatura cu vama Albita!

• 1 month later...