Sari la conținut

accident mortal ciorogarla


COObra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incep sa cred ca mersul pe motor este ca traversatul strazii pe trecerea de pietoni.Cine o face in fuga n-are mari sanse sa ajunga intreg dincolo,chiar daca are dreptate.D-zeu sa-l ierte si pe el.

Ba da lup moralist ca tine nu am mai vazut. Ai adus in 3 posturi aceeasi idee...am inteles ideea nu trebuie sa explici tu teoria accidentului de motocicleta..prea crezi ca lumea e venita din luna si tu esti buricu motociclismului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi ar trebuie bagata o lege ceva gen ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Prea multi inconstienti la volan ,prea multe pile pe la politie , femei care confunda pedalele etc.

 

Pacat multi dintre noi nu apucam 40 de ani cu toate ca facem cateodata tot posibilul .

 

Multa putere familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de rip-uri si gasirea vinovatiei doar la unul dintre cei implicati trebuie pus degetul pe buba .Poate am si eu un defect profesional ramas din perioada cand instruiam pt categoria B si repetam ca un papagal aproape acelas lucru ora de ora si zi de zi.Probabil ca a prins pana la urma , pt ca n-am auzit ca vre-o unul din cei aprox 700 care mi-au trecut prin mana in cei zece ani ,sa-si rupa gatul.Carnagiul asta nu poate si nu trebuie sa mai continue.Daca tu te simti deranjat acum pt doua vorbe in plus spuse de mine ,sunt curios cum te comporti in trafic.Cum naiba nici unul nu apuca sa prevada ,sa opreasca in siguranta,sa evite ? Prefer sa citesc cum a evitat un accident ,nu cum a murit.Bun, tu ii vezi pe cei cu camioanele ca pe niste nenorociti,intreaba-te cu te vad si ei pe tine si de ce am ajuns aici? pt ca suntem niste salbatici care nu mai respectam nimic,nici oameni ,nici legi ,nici norme ,nici munca altuia.Te salut.



pt SBN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza acele "doua" vorbe in plus, doar este parerea mea ca un singur post transmite ideea destul de bine si clar. Asta pentru cine are ochi sa vada si urechi sa auda, dar nu trebuie sa fac din asta un mare tam-tam, pentru ca tot la acea proportie mica o sa ajunga si cu si fara goarna. Te salut si eu! Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana si omul si nici nu am intrat in luna august . Condoleante familiei . Se scrie inutil aici . Saptamana asta parea sa se incheie cu bine , ba chiar foarte bine odata cu refacerea baiatului din Bucuresti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce tot motocicleta sub Tir si nu turism sau altceva?

 

 

Pentru ca motociclistul avea viteza si posibil ca soferul de tir sa nu l fi vazut.

Daca ar fi avut viteza regulamentara, acest topic nu ar fi fost deschis.

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi tine minte intodeauna imaginea fetei slabute si a celei mai plinute care au facut totul sa il salveze si a celor de pe ambulante pe care ii cam durea in p..a. Respect fetelor!!!!

noi ne-am vazut acolo.

din motivul expus de tine sa pun o mica parte de film (mai tarziu ca sunt la servici). fetele alea doua au facut tot ce au putut timp de o ora sa il salveze. desi nu erau in echipaj de salvare sau mai stiu eu ce - se oprisera pur si simplu sa dea primul ajutor, desi cu siguranta cea mai plinuta era cadru medical, pentru ca spre sfarsit ii dadeau cei de la ambulanta ei sa faca injectii si sa puna perfuzii.

 

m-am laudat degeaba. se umpluse cardul si desi camera mergea nu a inregistrat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Dumnezeu sa-l odihneasca

 

M-am ,,lovit'' si eu de cretinismul soferilor de tir intre Sibiu si Rm Valcea>drum foarte virajat iar bulangii mergeau in coloana si pastrau 3 metri distanta intre mastodonti,ii dureau fix in pix de ceilati conducatori auto

Mi-a fost greu sa depasesc fara sa risc.Am preferat sa depasec tirurile unul cate unul decat sa fac dublare sau triplare si sa intru cu viteza mare in curba unde nu as mai fi putut tine trasa corect si ma duceam in balarii.

Am stat 30min prin Rm Valcea si am prins din urma cateva tiruri depasite mai devreme.mergeam cu 30km/h mai repede decat ei,la 50m de un tir din NL,a dat semnal in timp ce a intrat in depasire(se razbuna pentru depasirea facuta de mine mai devreme)

A ramas pe banda 2 iar eu am tasnit pe banda 1 sa trec de bolovan,nu am intrat eu bine pe banda 1 ca asta hop peste mine(nu s-a uitat in retrovizoare),am tras ambreiajul si am turat mobra sa auda retardul.....i-am aratat semnul pacii si mi-am vazut de drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e chiar vanatoare de mobristi vara asta... Insa pe cinstite, majoritatea sunt cu mobre SS. Sa aiba oare legatura si cu viteza? Din pacate cred ca da. Si mie imi place viteza si-i dau blana unde pot insa am si permis cat B de multi ani si cam stiu in principiu cum sa ma feresc de soferi si care sunt greselile cele mai comune ale lor. Pe bune fratilor... Cel mai bun sfat pe care l-am primit eu vreodata legat de mersul pe 2 roti: "Cand simti ca te mananca in c.r sa faci manevre riscante sau sa te bagi in situatii riscante, vizualizeaza momentul in care ajungi la destinatie intreg" Si poate iti dai seama ca viata e mai importanta si te potolesti.

 

Imi pare rau de baiat.

 

Asfalt uscat si aveti grija de voi, pentru ca altcineva n-o sa aiba!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca tu ai infipt in numarul de inmatriculare, bea un pahar de apa, calmeaza-te si explica-mi in cati metri franezi de la 80km/h. Motociclistul e imposibil sa nu fi vazut tirul si sa-l fi luat din plin

nu stii ce vorbesti... In acel loc nu e vizibilitate buna. nici tiristul si mai ales nici motociclistul nu prea pot vedea deoarece pe marginea drumului sunt boscheti si copaci care formeaza ca un tunel. Cand iesi din aceasta increngatura te trezesti fix in intersectie. E tipic romaneste: cu pomi pe marginea drumului, nicaieri pe unde am mai mers prin Europa nu am mai vazut asa ceva.

Tiristul e un imputit pentru ca trebuia sa se asigure foarte bine, mai ales ca facea la stanga, dar cred ca era obosit (tirul avea numar de SM) si a fortat sa ajunga mai repede.

Viteza nu are importanta, pentru ca in acel loc esti inafara localitatii si sunt sigur ca 60-70% din conducatori nu reduc in acel loc.

Despre viteza motociclistului mai e de spus ca nu era foarte mare pentru ca inainte de intersectie e o adancitura in asfalt destul de mare, pe care (spun din experienta mea si eu merg cu un R6) nu poti trece cu mai mult de 90km/h. Mai e un argument sa spun ca nu avea viteza mare: motoreta era la 5m de tir.

As zice sa va abtineti toti cei care nu ati trecut niciodata prin acel loc, frumos ar fi sa va exprimati compasiunea si regretele si atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stii ce vorbesti... In acel loc nu e vizibilitate buna. nici tiristul si mai ales nici motociclistul nu prea pot vedea deoarece pe marginea drumului sunt boscheti si copaci care formeaza ca un tunel. Cand iesi din aceasta increngatura te trezesti fix in intersectie.

 

Fiind din zona, clar cunostea acea portiune de drum, conduita preventiva unde e??

Despre viteza motociclistului mai e de spus ca nu era foarte mare pentru ca inainte de intersectie e o adancitura in asfalt destul de mare, pe care (spun din experienta mea si eu merg cu un R6) nu poti trece cu mai mult de 90km/h. Mai e un argument sa spun ca nu avea viteza mare: motoreta era la 5m de tir.

Pune te rog locatia de pe goglemaps.com

As zice sa va abtineti toti cei care nu ati trecut niciodata prin acel loc, frumos ar fi sa va exprimati compasiunea si regretele si atata tot.

 

Inseamna ca nu mi ai citit toata postarea..

pui pauza ca la NFS?nu mai dati cu presupusul!!!

la tine se referea jupanul77 din postarea de mai sus, treaba ta daca consideri ca n-ai nimic de invatat..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine la 12:15 are loc inmormantarea, cine doreste sa vina cu motocicleta este binevenit. Las un numar de telefon pentru detalii: 0744 431 886.

Cel mai bine ar fi ca la 12:15 sa fiti la km 23 pe A1. Sunati cu 5 minute inainte si vin sa va iau de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zair:nu o lua pe urmele altor ,,moralisti" si ,,cioclii"!Am vazut si la altii ,de-a lungul anilor,tendinta de a devenii critici,duri si neiertatori cu semenii lor cazuti si plecati dintre noi!

Stii tu ce a fost acolo?Stiu eu?Nu!Atunci mai bine tacem inteligent decat sa presupunem in stil otv-ist!

Faptul ca ai strans cativa ani pe motor nu te face nici pe tine si nici pe altii ,nici cunoscatori si nici invulnerabili!

@Jupanu77:mai uitate bine pe lista aia si o sa vezi ca esti si tu si eu si toti de pe aici!daca nu te vezi sa stii ca nu e buna si cauta alta corecta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permite-mi te rog sa-ti raspund cum mi-ar place sa-ti raspunda Zair,ai dreptate ,nimeni nu este invulnerabil,nimeni nu le stie pe toate,singurul lucru pe care ti-l ofera anii este ca devii un pic mai prevazator ,ajungi sa tii la oase si la bani mai mult decat o faceai in primii ani.Asta este singura diferenta intre generatii ,nimic mai mult.Asta nu exclude posibilitatea de a te accidenta sau muri ,doar reduce probabilitatea de a se intampla.De la niste opinii pana la suparare printre noi ar trebui sa fie cale foarte lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sofer profesionist cu facultate .EU , de ce ? ptr ca salariile din Ro sunt de rahat , ptr ca statu nu-ti ofera absolut nimic , ptr ca se angajeaza doar pe pile , primeaza nepotismul ..

Recunosc ..nu am sofat in Ro , si nici nu o sa sofez macar 1 minut in tara Romaneasca !, o fac in afara tarii unde exista respect , nu aud claxoane ,si e bun simt .., iar salariile sunt pe masura 4 saptamani lucru -2 acasa ! dar niciodata in ROMANIA

Pare foarte rau de baiat ..! si da , inca mai exista camionagi in Ro care sunt vai de STEAUA lor ,si merg pe principiu -eu sunt mare -feriti-va voi ! .

R.I.P

Nimeni nu a zis sa faci facultatea ca sa devii sofer... Chiar si camionagiu.

Dar ca sa fii profesionist, trebuie sa mai inveti cateceva... Nu numai ca se calca ambreajul si se da 1,2,3... Si mergi ca pe aratura sau drum foriester. Mai sunt si alte reguli...care trebuiesc respectate. Una dintre ele este bunul simt... Care indiferent daca ai sau nu facultate il ai din cei 7 ani de acasa... Parca asa se zice. Iar alta este sa te asiguri inainte de a face o manevra.... Simplu.

Fara ele... Nu faci 2 lei ca si sofer. Poate sa stie cate in luna si in stele... Tot degeaba. Da o masina cu gabarit unui tractorist... Sa vezi ce face cu ea. Si nu are carnetul de "profesionist"...

 

Doamne ajuta... Si la mai putine accidente.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer tot asta credeam cu timp in urma despre camionagii.Intamplator am facut niste cursuri pt Adr,marfuri, persoane ,agabaritice si privindu-mi colegii de clasa mi-am cam schimbat parerea.Nu am mai vazut genul de oameni pe care ii stiam ,care nu vorbeau bine nici limba materna,care aveau probleme de logica si de scris.Nu stiu cum naiba ajung sa faca asemenea greseli ,de apreciere a distantei si vitezei celui caruia ii tai calea.Poate or fi scapat si printre acestia genul de oameni care se cred stapani atata timp cat conduc ceva mare.O fi si oboseala ,pt ca nu este o viata chiar usoara sa conduci un tir.Ramane de actualitate vorba ca oamenii se impart in trei categorii;buni,rai si soferi(de tir,in cazul nostru).Nu le iau apararea pt simplul motiv ca si mie mi s-a intamplat sa nu apreciez bine prezenta unui motociclist,nu viteza ,distanta ,ci doar simpla prezenta a acestuia pe contrasens.Asta este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zair:nu o lua pe urmele altor ,,moralisti" si ,,cioclii"!Am vazut si la altii ,de-a lungul anilor,tendinta de a devenii critici,duri si neiertatori cu semenii lor cazuti si plecati dintre noi!

Stii tu ce a fost acolo?Stiu eu?Nu!Atunci mai bine tacem inteligent decat sa presupunem in stil otv-ist!

Faptul ca ai strans cativa ani pe motor nu te face nici pe tine si nici pe altii ,nici cunoscatori si nici invulnerabili!

@Jupanu77:mai uitate bine pe lista aia si o sa vezi ca esti si tu si eu si toti de pe aici!daca nu te vezi sa stii ca nu e buna si cauta alta corecta!

 

Eu ma vad acolo de fiecare data cand ma urc pe motor... sper ca asta ma va tine in viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...