Sari la conținut

Drum la mare maine dimineata


megamotoreta
 Share

Postări Recomandate

salutare. maine as pleca la mare dar as avea nevoie de 2-3 pasageri sa puna bani la benzina, sa nu merg cu masina goala. daca dau drumul si la aer conditionat, consuma...Se ofera cineva? daca nu, unde este mai ieftin? cred ca as dormi si-n masina daca e scumpa cazarea....

ruta ar fi:titu- Bucuresti-constanta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in plin sezon . Normal ca este scump . Se profita la maxim , iar unii proprietari exagereaza .

Concluzia . . . . .este scumpa cazarea , mai ales fara o rezervare din timp . Daca "te prind" ca ai venit fara rezervare , imediat iti maresc pretul , ptr ca "nu ai alternativa" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ajungi prin costinesti si vrei sa te cazezi acolo, da-mi un pm si iti dau cateva nr de telefon la care sa suni sa te cazezi. nu iti trebuie rezervare, in timpul saptamanii gasesti liber, in weekend e mai aglomerat. asta e si motivul pt care plec marti la mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cealalta masina cu care sunt in grup se duce la Mamaia, la particulari. Cica e ieftina cazarea si apa nu e adanca, nu te ineci.

Cred ca as pleca cu motoreta de 250...a mai plecat cineva asa drum lung cu scuter de 250? sa nu dea vreo masina peste mine....nici nu stiu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

am mers de 2 dati cate 600km pe zi cu scuterul de 250

1bucuresti balcik retur

2 transalpina

poti merge fara probleme.doar sa nu fortezi scuterul cu viteze de pesre suta sa nu risti ruperea curelei de transmisie daca se supra incalzeste si o so patesti ca mine

 

carea se intoarce maine spre bucale de la mare? eu plesc spre capitala la un 6 dimineata.trebuie sa ajung la job pana la un 11

ps mizera postarea de pe smartphone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cealalta masina cu care sunt in grup se duce la Mamaia, la particulari. Cica e ieftina cazarea si apa nu e adanca, nu te ineci.

Cred ca as pleca cu motoreta de 250...a mai plecat cineva asa drum lung cu scuter de 250? sa nu dea vreo masina peste mine....nici nu stiu....

http://www.scuteristi.ro/ultimele-anunturi/23888-care-vine-la-cta-fest-mamaia.html drumul a fost super traseul minunat..450 km cu un activ frist bike.... :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. maine as pleca la mare dar as avea nevoie de 2-3 pasageri sa puna bani la benzina, sa nu merg cu masina goala. daca dau drumul si la aer conditionat, consuma...Se ofera cineva? daca nu, unde este mai ieftin? cred ca as dormi si-n masina daca e scumpa cazarea....

ruta ar fi:titu- Bucuresti-constanta....

calatoresteieftin.net

iamanene.ro

autostoponline.ro

cumasina.net

masinaplina.ro

4inmasina.ro

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gasesti cazare iefina fara probleme, am vazut foarte multa lume fluturand cheile la intrare in Eforie, Neptun, Mangalia... In Constanta la fel, daca opresti la gara sau langa Mamaia, pe bd Lapusneanu, te asalteaza cu ofertele. Mai ai si varianta camping in zona Mamaia-Navodari sau Jupiter, insa ai de carat cortul si restul de echipament.

Editat de Tom Cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cealalta masina cu care sunt in grup se duce la Mamaia, la particulari. Cica e ieftina cazarea si apa nu e adanca, nu te ineci.

Cred ca as pleca cu motoreta de 250...a mai plecat cineva asa drum lung cu scuter de 250? sa nu dea vreo masina peste mine....nici nu stiu....

Mergi linistit, eu am facut drumul asta in sens invers (Jupiter-Pitesti) cu o chinezarie de 150 cmc. Si a mers beton. Ma mai fluturau tirurile cand ma depaseau (chinezul meu nu poate mai mult de 90-100 km/h si ma depaseau tirurile la greu) dar a mers.

Referitor la cazare ... arunca un cort in spatele mobrei, iar in Jupiter gasesti doua campinguri foarte bune (Zodiac si Elodie). Cei de la Zodiac au chiar si piscina in camping. Eu de 4 ani stau numai cu cortul la Zodiac.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , tocmai ce m-am intors aseara de la Costinesti . Vreau sa spun ca acum e in plin sezon iar cazare nu prea gasesti . Eu abia am gasit la un hotel cu 60 lei pe noapte , asta daca vrei sa stai aproape de plaja . Sunt camere si la 30 , 40 lei dar sunt la 20 de minute de plaja ! Have fun !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cativa ani de zile cele mai aglomerate statiuni au devenit Mamaia, Costinesti, Vama Veche si Eforie Nord. Campingurile sint o solutie. In urma cu o saptamana si ceva am trecut pe acolo, Zodiacul era plin (insa era singurul loc unde am vazut turisti straini), la Elodie era mult mai putin aglomerat. In Mamaia GPM ar fi cel mai luxos si mai mult ca sigur foarte aglomerat.

Editat de Tom Cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. maine as pleca la mare dar as avea nevoie de 2-3 pasageri sa puna bani la benzina, sa nu merg cu masina goala. daca dau drumul si la aer conditionat, consuma...Se ofera cineva? daca nu, unde este mai ieftin? cred ca as dormi si-n masina daca e scumpa cazarea....

ruta ar fi:titu- Bucuresti-constanta....

Este si pe Facebook un grup care se numeste Carpooling ro https://www.facebook.com/groups/445851552112344/

 

Acolo ai sanse mari sa gasesti doritori. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma duc cu motoreta, nu mai ma complic



gata, m-am intors. am mers cu scuterul de la semnatura, viteza de croaziera 80-90-100 maxim. topcase dublu full, atat, nu am vrut sa car mancare de la 300 de km distanta, sa plimb un kil de rosii atata drum. A2 mi s-a parut in stare ok, unde a fost finalizata e foarte ok,dar nu am gasit multe benzinarii, doar cateva puncte de refugiu de unde nu aveai sa cumperi un pachet de biscuiti,doar apa calduta,bbhheeeaahh.

Consumul a fost de 7,5 litri la 300 km, deci a fost ok. Cand am ajuns acolo am alimentat de la o benzinarie dintr-un sat, iar motorul a inceput sa se balbaie la relanti si sa moara la semafor. Recomand totusi sa mergeti cu un grup, este mult mai ieftin la cazare, iar pe drum daca se strica ceva...

P.S. pentru cei care omoara scuterele si se agita ca zboara cu ele, asta se poate face prin zona cunoscuta, pe distanta mica. Daca se strica ceva pe autostrada, nici moartea nu ma tracta. Oricum ma mai duc si anul acesta, abia am prins gustul.

P.S.2. obositor rau, trebuie sa plecati de dimineata de acasa, sa nu va prinda caldura pe drum. Grija la Tiruri.

Editat de megamotoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma duc cu motoreta, nu mai ma complic

 

gata, m-am intors. am mers cu scuterul de la semnatura, viteza de croaziera 80-90-100 maxim. topcase dublu full, atat, nu am vrut sa car mancare de la 300 de km distanta, sa plimb un kil de rosii atata drum. A2 mi s-a parut in stare ok, unde a fost finalizata e foarte ok,dar nu am gasit multe benzinarii, doar cateva puncte de refugiu de unde nu aveai sa cumperi un pachet de biscuiti,doar apa calduta,bbhheeeaahh.

Consumul a fost de 7,5 litri la 300 km, deci a fost ok. Cand am ajuns acolo am alimentat de la o benzinarie dintr-un sat, iar motorul a inceput sa se balbaie la relanti si sa moara la semafor. Recomand totusi sa mergeti cu un grup, este mult mai ieftin la cazare, iar pe drum daca se strica ceva...

P.S. pentru cei care omoara scuterele si se agita ca zboara cu ele, asta se poate face prin zona cunoscuta, pe distanta mica. Daca se strica ceva pe autostrada, nici moartea nu ma tracta. Oricum ma mai duc si anul acesta, abia am prins gustul.

P.S.2. obositor rau, trebuie sa plecati de dimineata de acasa, sa nu va prinda caldura pe drum. Grija la Tiruri.

 

da dece nu ai alimentat de pe autostrada de undeva sau in vreun oras mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca am vrut sa ajung la capatul drumului,sa calculez plinul. daca alimentam de pe traseu nu mai iesea calculul simplu,asa, am bagat full.



7.5l la 300km? sigur ai calculat gresit

este exact asa, nu am de ce sa mint,ca nu castig nimic. pur si simplu. imi indica si-n bord benzina si cand am facut plinut atata a intrat. am mers constant cu 80-90, fara opriri sau alte manevre. in oras consuma mai mult,evident....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nu stiu ce scutere aveti(Alea laudate) dar imi e greu sa cred ca un scuter pe carburatie de 250cc consuma cat unul de 49(adica 2.5% ).Mie nu mi-a scazut sub 3.1 consumul la cel de 250 si avea motorul in mintile lui,adica nici ea mai mica problema.Niciodata nu am facut consumul dupa indicator,doar la pompa Calculand benzina alimentata cu nr de km parcursi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu e mare smecherie, scuterul nu a mers fortat, 5000 turatii, si nu am facut nici o oprire. a mers relax, din inertie. este kymco B&W 250, nici eu nu credeam ca scot asa de mic consumul.

la skoda fabia 1.4 benzina in oras ia 8-9-10, iar la drum intins cu a 5-a la 80-90 la ora ia fix 5%, dar tinuta relax,fara accelerari.



am primit o oferta de mers iar la mare, drumul gratis,acolo stau la cort ca nu sunt bani de toate alea. dar in perioada asta nu e prea frig? a mai stat careva la cort pe vremea asta de toamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai un sac de dormit și o salteluță de izopren (măcar), n-ar trebui să ai probleme. Acum, tu te cunoști cel mai bine și știi dacă reziști la frig. Eu am stat la mare în cort și la jumătatea lui octombrie și la începutul lui mai. Dar eu n-am probleme cu frigul, am dormit iarna la -24oC într-un cort de o singură foiță și nici n-aveam sac de puf (de iarnă, adică). Important e să nu-ți plouă în cort și să nu te culci în haine ude; în rest, nu ar trebui să ai probleme.

 

Succes și drum bun! Eu n-aș ezita, mai ales că n-am văzut marea anul acesta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oferta mi-a facut-o un prieten care pleaca cu masina si are loc(uri) liber(e). Vreau sa scot totul cat mai ieftin, drum gratis,dormit in cort, mancarea la autoservire. Dar macar vad marea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa stai linistit. Sa ai un sac de dormit cat de cat , si o saltea gonflabila. Daca ai cort cu doua foi (foaie interioara si foaie exterioara) nu ai nici un fel de probleme. Corturile cu foaie dubla (chiar cele de supermarchet) retin cat de cat caldura in interior. Eu am fost in septembrie pe Rarau cu cort cu dubla foaie saltea gonflabila si sac de dormit si nu am avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...