Jump to content

Red Bull U.S. Grand Prix: Indianapolis Motor Speedway

Recommended Posts

• Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Unde as putea sa vad cursa MotoGP imediat după miezul nopții? Voi fi la servici si nu va fi posibil sa vad cursa live din păcate. Exista vre-un site sigur unde fac upload in primele ore? In programul Digisport nu am observat vreo reluare a cursei. Mulțumesc anticipat.

Colin a avut noroc de ghinionul lui Espargaro si ca alti cativa nu au apucat sa faca treaba ca lumea (RdP, Barbera, Spies), ca nu prindea el top 12.

Marquez le-a dat-o rau de tot. Ma uitam la timpii intermediari si nu-mi venea sa cred. E clar cine o sa castige. Rossi nu urca mai sus de locul 6 daca nu cad multi din fata lui.

Pe racingfor.me iti trebuie invitatie. Eu am cont de ceva timp, dar nu mi-au dat invitatii pana acum. Site-ul este foarte tare. Toate cursele de GP, WSBK, BSB, road racing si mult mai multe (plus masini, F1, DTM, de toate) uploadate imediat ce se termina.

Unde pot vedea si eu cursa online in direct ? ms

Daca ai net de la RDS, poti vedea live pe site-ul digisport. Daca nu, incearca sportlemon.tv. Ai acolo o lista de live streaming din care sa-ti alegi.

Unde as putea sa vad cursa MotoGP imediat după miezul nopții? Voi fi la servici si nu va fi posibil sa vad cursa live din păcate. Exista vre-un site sigur unde fac upload in primele ore? In programul Digisport nu am observat vreo reluare a cursei. Mulțumesc anticipat.

Cand nu sunt in Ro folosesc asta: http://myp2p.pe (streaming general ptr sport, 2-3 surse ptr fiecare event)

Sau ceri cuiva cu net digi sa-si faca VPN si te conectezi la site-ul lor.

//

In alta ordine de idei, e vre-un loc in Bucuresti unde se poate vedea cursa ?

Cand nu sunt in Ro folosesc asta: http://myp2p.pe (streaming general ptr sport, 2-3 surse ptr fiecare event)

Sau ceri cuiva cu net digi sa-si faca VPN si te conectezi la site-ul lor.

Mulțumesc pentru informații.

Mi-am făcut cont pe racingforme.me (datorită invitației lui bibi.audiofil, căruia îi mulțumesc înc-o dată public).

Acum sper să am viteză la noapte căci mă voi conecta wireless de la un bar.

Mi-am făcut cont pe racingforme.me (datorită invitației lui bibi.audiofil [...]

Am avut o invitație și i-am dat-o lui Victhor fiindcă a fost primul care mi-a cerut-o. Alta nu mai am :(

Dacă mai primesc invitații, le dau cu plăcere.

Vă propun să faceți un topic public fiindcă mai sînt useri pe aici care au conturi pe racing.for.me

Edited by bibi.audiofil

Si eu am avut mai demult 3 invitatii si la fel le-am oferit. De atunci n-am mai primit niciuna. Din ce am citit, mai poti primi doar daca faci donatii (5 euro, si iti ofera o invitatie).

Revenind la Indianapolis, se pare ca si aici pe topicul dedicat acestei curse e cam liniste, nu doar in tribune :) La alte etape, se scriau lejer 5 pagini inainte de cursa, acum abia doua pagini amarate. Mai ales ca vine dupa vacanta de vara, ar fi trebuit sa existe mai mult interes. E ceva cu etapa asta americana. Cred ca ar cam trebui sa dispara din calendar, si sa ne mutam intr-o locatie mai "exotica". Pana mea, si asfaltul ala e plin de denivelari... vibreaza motocicletele, chiar ma uitam la RCV cum ii face evacuarea de sub codita, zici ca se rupe in anumite zone de pe circuit. Mai sunt si bordurile alea zici ca sunt puse de Videanu :) Chiar nu inteleg ce cauta circuitul asta in calendarul MotoGP. Macar daca ar fi atras un nr impresionant de oameni, sau un interes deosebit, merita efortul. Spre exemplu, Monte Carlo in F1, mi se pare tot un circuit stupid. Dar fiind atat de special, e foarte atractiv; nu doar pentru public ci si pentru oameni de afaceri, VIP-uri, oameni cu bani, care sunt prezenti in numar foarte mare... hoteluri pline, porturi pline, etc. E sarbatoare, ce sa mai. La Indianapolis in motociclism, parca e o zi de Luni, cand toata lumea e plictisita ca incepe o noua saptamana grea :)

Dap, 16.000 de spectatori intr-o tribuna cu 400.000 locuri. :mellow:

Niste tarani domle, ce vrei, daca nu se invart aia in cerc nu se cheama ca e spectacol...

Let's enjoy the race!

Desi Marquez pare de neoprit, asa cum zice si titlul de pe motogp.com, eu as zice ca in cursa asta Lor si Ped nu sunt chiar de neglijat.

Atentie la Lor, daca scapa primul dupa start nu stiu cine-l mai poate opri, iar Maq desi e in poll, ne-a aratat de multe ori ca nu stie (inca) sa ia startul.

Astept cu nerabdare. :)

Daca nu se intampla nimic neprevazut, Marquez este viitorul campion mondial. Pustiul e din alta liga, iar Doctorul, chiar daca nu se mai bate la victorie ca alta data, ramane Doctorul.

Marquez imperial , Rossi asteapta si nu pricep de ce , ori s-a gandit ca cu primii 3 nu se poate pune si a menajat cauciucurile fiind sigur ca pe final ajunge oricum pe 4 ori e greu de explicat de ce asteapta , bun si locul 4 pentru clasamentul general macar.

Edited by MariusTm29

Mama ce cursa :) Chiar mi-a placut. A scapat Lorenzo in fata, asa cum spuneati, a plecat Marquez cam prost asa cum a zis Belbody, si astea au facut diferenta ;) Marquez a aratat inca o data de ce este in stare. A dominat intreg weekend-ul si a castigat si cursa frumos. Nu doar plecare din pole si cursa solitara, ci doua depasiri asupra celor mai buni piloti (Ped si Lor). Ultimele tururi ale cursei au fost superbe. Rossi a recuperat intr-un ritm extraordinar... vorba lui Antal cand vorbea despre moto2, parca ar fi schimbat gumele cu unele proaspete. Asa si cu Rossi. Si nu s-a lasat, ci a depasit in ultimul tur intr-o zona unde se depaseste foarte foarte greu. Superb. Apropo de duelul Rossi-Crutchlow, sper ca s-a vazut extrem de bine ca pe linia dreapta, desi era in plasa britanicului, Rossi nu reusea sa se apropie. Mergeau fix in acelasi ritm. Prin asta vreau sa evidentiez inca o data diferentele foarte mici dintre motocicleta de uzina si cea de client.

In ce fel au zburat Ducati-urile peste acea bordura/vibrator :love: Adevarul e ca a fost cam aiurea manevra lui Hayden. Pur si simplu a intrat in Dovi si l-a impins in afara circuitului. Aia nu e depasire, sa nu mai franezi si sa intri direct in cel din fata ta. Dar mi-a placut saritura peste bordura.

Mi-ar fi placut sa termine Lorenzo pe 2, dar asta e...

Din momentul in care am aflat ca Rossi are drepturi de imagine asupra lui Marquez, am acceptat faptul ca in moto gp, ca si in formula 1, se intampla mai multe lucruri in culise decat pe pista.

Dar ma mai uit cand am timp, ma bucur de depasiri, cum a fost azi a lui Marquez fata de JLO sau a lui Rossi fata de Crutchlow.

Interesant a fost ca la un moment dat afisajul arata 331 kmh viteza maxima pentru Marquez si 324 pentru JLO, in acelasi tur. Dupa mine poate si asta explica de ce JLO n-a reusit mai mult de locul 3.

Am avut o invitație și i-am dat-o lui Victhor fiindcă a fost primul care mi-a cerut-o. Alta nu mai am :(

Dacă mai primesc invitații, le dau cu plăcere.

Vă propun să faceți un topic public fiindcă mai sînt useri pe aici care au conturi pe racing.for.me

Daca mai aveti / primiti invitatii, as dori si eu una.

Revenind la cursa, mie unul mi-a placut. Au fost si situatii tensionate, mai ales pe sfarsit: Rossi cu Bautista si Crutchlow, Hayden cu Dovi; pacat ca le-am vazut pe ambele in reluari :)

Frumoase si depasirile lui Marquez, frumoase si depasirile lui Rossi + cele dintre Crutchlow si Bautista de-a lungul cursei. Desi diferenta dintre locurile 1-3 si 4-6 a fost mare, de vreo 15 secunde, tot a fost spectacol in ambele plutoane.

Bravo Marquez, sper sa mearga asa si mai departe si sa ia titlul.

Marq...hmmm..usor, usor face legea..Rossi face spectacol si da peste nas celor ce ii recomanda sa se retraga...cred ca Rossi cand incepe sa forteze dupa primele 7-8 tururi are mai mult de castigat...iar Yamaha trebuie sa schimbe ceva daca mai vrea titlu.

Daca nu se intampla nimic neprevazut, Marquez este viitorul campion mondial. Pustiul e din alta liga, iar Doctorul, chiar daca nu se mai bate la victorie ca alta data, ramane Doctorul.

Acest lucru este clar, Doctorul ramane Doctorul :)

Daca puteti sa puneti un link de unde sa tragem si noi cursa, mi-ar placea sa revad ultimele tururi :) Multumesc

Si Bautista a avut record de viteza si timp pe tur la un moment dat. In cursa viteza pe linia dreapta chiar nu inseamna NIMIC. Si in general nu inseamna NIMIC.

Mi-a placut cursa, a fost cum am anticipat iar MM nu m-a dezamagit, a depasit si a recuperat ce-a pierdut la start. Nici Pedrosa nu s-a lasat usor si a obtinut un loc 2 meritat.

Cat despre drepturile de imagine ale lui Rossi asupra lui Marquez, vreti sa ma scutiti odata si voi si comentatorii cu PROSTIA asta?? Will you.

Ca sa intelegeti si voi, Valentino Rossi este multimilionar, are o gramada de firme si companii: una din ele este o companie de promovare. Printre ce dracu mai promoveaza aia, au si pe Marquez pe lista. E ca o agentie de publicitate. De la faptul ca Rossi e proprietarul acelei companii si legatura dintre cei doi e o distanta ca de la viermele de matase la... camila, adica nici una. Voi chiar credeti ca pe Rossi il intereseaza sa cedeze cumva lupta doar ca sa iasa Marquez castigator si sa castige firma lui de promovare cu 100 de dolari mai mult? Chiar credeti ca-i pasa?? LOL

E si normal, daca ai nevoie de promovare, in cazul lui MM, sa apelezi la o firma buna si probabil firma lui Vale o fi buna, dar nu va inchipuiti ca pe Rossi il intereseaza ce face firma aia sau stie el detalii despre cifre si contracte incat sa-l afecteze pe el cu ceva. Nu, are o armata de oameni care se ocupa, el isi vede de sport. Sau ca MM, mai degraba staff-ul lui a apelat la firma lui Rossi ca sa se dea bine pe langa doctor.. iarasi.. lol.

M-a incantat cursa facuta de Bautista, inca putin si poate sa le tina piept celor mari. Daca n-a facut schimb de loc cu Cal de vreo 3-4 ori, frumos. :)

Hayden, un tzaran, manevra lui i-a costat un loc pe amandoi.

Pe scurt:

1. Vale - magistral, chiar daca nu pe podium. Ar trebui sa-l plateasca astia de la Dorna, fara el cursa asta nici n-ar fi existat decat in statistici si clasamente.

2. Cal - bun, cu umor la final, in boxa.

3. Bautista ala e complet tampit. Iar era sa-i dea pe astia doi cu cracii in sus.

4. Marc - daca n-o tranteste rau in vreo cursa n-are concurenta la titlu.

5. Gheorghe si Pedrosa fazi, ca de obicei. Podium dar atat.

Edited by Kollar

Destul de faina cursa.

Marquez este extraterestru. Jorge a avut un start perfect si a scos tot ce se putea din Yamaha. Din pacate pentru el si pentru Doctor, mobra este destul de mult sub Honda.

Dani a "jucat" bine.

Rossi a facut spectacol (pacat ca nu-ntelege ca-i al draq de important sa lupte din greu in calificari, ca sa apuce un loc in prima sau a doua linie).

Bautista si Bradl arata cat de buna-i Honda.

Baietii de la Ducati nu se lasa pana n-o fac lata!

Pe scurt:

1. Vale - magistral, chiar daca nu pe podium.

2. Cal - bun, cu umor la final, in boxa.

3. Bautista ala e complet tampit. Iar era sa-i dea pe astia doi cu cracii in sus.

4. Marc - daca n-o tranteste rau in vreo cursa n-are concurenta la titlu.

5. Gheorghe si Pedrosa fazi, ca de obicei. Podium dar atat.

1. Evident, locu 4 e magistral, dar numai daca te cheama Rossi. Bleah.

2. Daca era asa bun nu-l facea Rossi cel magistral pe locul 4.

3. Bautista a luptat foarte frumos si a tinut piept cu succes mult timp lui Cal cel bun. Tampit e cine nu vede asta.

4. Nu daca n-o tranteste, nu are efectiv concurenta si v-am zis de la inceputul anului.

5. Nici unul nu a fost fad, Jorge a avut un super start iar Pedrosa s-a batut cat a putut el si a recuperat ce-a pierdut.

Ca sa intelegeti si voi, Valentino Rossi este multimilionar, are o gramada de firme si companii: una din ele este o companie de promovare. Printre ce dracu mai promoveaza aia, au si pe Marquez pe lista. E ca o agentie de publicitate. De la faptul ca Rossi e proprietarul acelei companii si legatura dintre cei doi e o distanta ca de la viermele de matase la... camila, adica nici una. Voi chiar credeti ca pe Rossi il intereseaza sa cedeze cumva lupta doar ca sa iasa Marquez castigator si sa castige firma lui de promovare cu 100 de dolari mai mult? Chiar credeti ca-i pasa?? LOL

E si normal, daca ai nevoie de promovare, in cazul lui MM, sa apelezi la o firma buna si probabil firma lui Vale o fi buna, dar nu va inchipuiti ca pe Rossi il intereseaza ce face firma aia sau stie el detalii despre cifre si contracte incat sa-l afecteze pe el cu ceva. Nu, are o armata de oameni care se ocupa, el isi vede de sport. Sau ca MM, mai degraba staff-ul lui a apelat la firma lui Rossi ca sa se dea bine pe langa doctor.. iarasi.. lol.

Noi intelegem prea bine ca Rossi nu cedeaza asa usor lupta pentru titlu sau pentru un loc pe podium, indiferent in fata cui trebuie sa il castige (chiar daca este vorba de Marquez). Nimeni nu este atat de redus, ca sa trebuiasca sa i se explica asta, insa ar trebui sa intelegi si tu, ca pe Rossi, in calitate de "om de afaceri" :D il coafeaza mai bine o victorie a lui Marquez decat a colegului de echipa, de ex. Daca Lorenzo castiga sau pierde cursa, tot atat ii intra in cont, dar daca castiga Marquez, veniturile lui cresc cu inca cateva milioane. Miloane, nu 100 de euro. Si esti naiv daca crezi ca Rossi isi vede doar de sport si altii se ocupa de afacerile lui, fara ca el sa aiba habar de nimic. Desigur, are oameni in posturile de conducere, care isi fac treaba, dar sa fii sigur ca este tinut la curent cu tot ce se intampla, nici o decizie importanta nu se ia fara sa fie consultat. Parteneriatul cu Marquez este reciproc avantajos... Marquez este in momentul actual, gaina cu oua de aur, pe care toti si-ar dori-o in ograda lor.. din fericire se afla in cea a Doctorului.. iar Doctorul are grija ca sa ii creasca si mai mult cota. In afara de curse, la care se pricepe binisor.. :P , este exceptional si la partea de imagine.. ce zici??