Jump to content

Red Bull U.S. Grand Prix: Indianapolis Motor Speedway

Recommended Posts

Nu nu, in Brno o sa castige oricine mai putin Jmekerez :D

In alta ordine de idei, ma mira sa vad doar 4 pagini la topicul de Indianapolis - una din cele mai frumoase curse din sezon in opinia mea. Probabil lumea e prin concedii...acum 5 minute am terminat si eu de vazut cursa - ff faina dupa cum ziceam.

Frumoasa lupta intre primii 3 clasati, faina si recuperarea lui Rossi - desi per total mi se pare dezamagitor finish-ul la 20s fata de varf cu o Yama de uzina..Chiar sunt curios sa vad prin interviuri cum de a fost asa departe de cei din top weekend-ul asta...De nota 12 a fost si trecerea lui Smith pe langa Ducati-uri la final, ca acceleratul prin gara (cand doi se cearta..) De generic saritura lui Nicky si Dovi - nu vezi prea des asa ceva in GP :)

post-12679-0-88937600-1376903670_thumb.jpg

• Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pentru Brno puteti sa faceti pronosticurile incepand cu locu 2 in jos, locul 1 e rezervat. :D (de Zmecherez, of course)

In alta ordine de idei, ma mira sa vad doar 4 pagini la topicul de Indianapolis - una din cele mai frumoase curse din sezon in opinia mea. Probabil lumea e prin concedii...acum 5 minute am terminat si eu de vazut cursa - ff faina dupa cum ziceam.

Frumoasa lupta intre primii 3 clasati, faina si recuperarea lui Rossi - desi per total mi se pare dezamagitor finish-ul la 20s fata de varf cu o Yama de uzina..Chiar sunt curios sa vad prin interviuri cum de a fost asa departe de cei din top weekend-ul asta...De nota 12 a fost si trecerea lui Smith pe langa Ducati-uri la final, ca acceleratul prin gara (cand doi se cearta..) De generic saritura lui Nicky si Dovi - nu vezi prea des asa ceva in GP :)

NIcky vroia sa mearga pe oval :D

Super tare dragostea de Rossi. Se batea Pedrosa cu Lorenzo, venea din spate Pedrosa sa-l depaseasca si cam cand erau in paralel, muta camera pe Rossi ca el tocmai se batea de pe locul 5-6 cu ceilalti.

Cursa a fost superba. Avea avantaj MM cam cum avea Stoner in zilele bune. Sper sa vrea Stoner sa revina sa vada daca se pot compara ei doi.

Doar ca in cazul lui Marquez acest avantaj apare cand ceilalti doi sunt inca in perioada de refacere (mai ales Pedrosa). Tot weekendul s-au batut timpii stabiliti in trecut pe acest circuit, mai putin de catre Pedrosa si Lorenzo. Aceeasi poveste si in cursa, unde cei doi au fost un pic mai slabi decat anul trecut.

Doar ca in cazul lui Marquez acest avantaj apare cand ceilalti doi sunt inca in perioada de refacere (mai ales Pedrosa). Tot weekendul s-au batut timpii stabiliti in trecut pe acest circuit, mai putin de catre Pedrosa si Lorenzo. Aceeasi poveste si in cursa, unde cei doi au fost un pic mai slabi decat anul trecut.

Omul vorbea de cum derapa MM cu toata motocicleta pe ultimele tururi in viraje, era iuhuuu... de tot. Pana si sotia mea a remarcat, si ea chiar ca n-are nici o treaba cu sportul asta.. :D

Edited by B.B.

Eu nu am inteles pe ce strategie a mers Rossi...

In antrenamente a testat numai gume hard si ma asteptam sa vad o surpriza. A mers o gramada de ture solitar cu 5 secunde inainte si 5 secunde in urma fata de altii si parca dintr-o data a cazut inspiratia pe el si a tras ca sa ajunga de pe 9 pe 4.

Fata de el Marc a vazut ca Lorenzo vrea sa evadeze din fata lui Dany si a tras baiatu , l-a depasit pe Dany apoi pe Lorenzo si gata spectacolul la el pt ca nu-l mai vedeai.

Daca si Rossi se gandea mai repede sa forteze...atunci era spectacol in plutonul din fata cu cei 3 el si Cal.....

Da intradevar MM se juca singur....daca adversar nu mai avea....

M-ati innebunit cu spectacolul asta!Spectacol face Marquez acolo singur in fata, la fel cum facea si Stoner! Sa vezi pe cineva mergand in felul asta e pur spectacol! Ca se imbrancesc doi ducatisti gen Hayden-Dovi numai spectacol nu mai e, e neputinta!

Edited by the mentalist

Pai Bautista n-a facut absolut nimic gresit, s-a luptat cat se poate de frumos sa-si mentina pozitia.. ce voiai sa stea mamaliga, vai mama stai sa ma dau ca vine Rossi cum a facut Bradl?

Nu, si bravo lui.

Singura defectiune la motocicleta aia e el. El trebuie sa se depaneze.

Da chiar, Bradl s-a dat la o parte precum Edwards cand era la Yamaha. Politete germana.

Super tare dragostea de Rossi. Se batea Pedrosa cu Lorenzo, venea din spate Pedrosa sa-l depaseasca si cam cand erau in paralel, muta camera pe Rossi ca el tocmai se batea de pe locul 5-6 cu ceilalti.

Cursa a fost superba. Avea avantaj MM cam cum avea Stoner in zilele bune. Sper sa vrea Stoner sa revina sa vada daca se pot compara ei doi.

Daca se intoarce Stoner, sa se intoarca ca in zilele bune, ca de nu, nu face fata cu Jmequerez. Oricum zice ca nu se intoarce.

De generic saritura lui Nicky si Dovi - nu vezi prea des asa ceva in GP :)

Zici ca au fost la 100 de metri garduri...au sarit in sincron :)

Daca nu greseste(cade) Marquez castiga toate cursele pana la final, nu il poate bate nimeni in lupta directa.

Daca se refac 100% Lorenzo si Pedrosa nu prea mai castiga Marquez fiecare cursa. E talent, nu zic nu, si sigur mai baga cateva victorii anu asta, poate chiar titlu, dar astia doi cand sunt in forma se cam duc si ei de cu greu ii prinzi.

N-am vazut cursa,nu comentez,o am inregistrata si o s-o urmaresc sa vad faptele de vitejie.

Se vorbea acum vreo 2 pg ca e total aiurea organizarea acestui premiu la Indianapolis,subscriu si eu.16 000 de spectatori?Asta e scor de meci de fotbal de la jum clasamentului in div.A,nu de MotoGp.

Cei de la Dorna vor sa-l imite pe Bernie si sa intre si ei tare pe piata din State si pe pietele cu crestere economica f mare (China si India),pt ca aici sunt bani f multi.Dar Bernie,desi are 500 de mii de ani,are o intuitie fantastica si miroase banul ca nimeni altul.Aia de la Dorna au si ei varste astronomice,dar le lipseste simtul,mirosul.Bernie a organizat asa de bine premiul de la COTA,incat si cu un an inainte lumea era innebunita si de-abia astepta sa vina F1 in Austin.Astialalti la Indianapolis,flori.Americanii au auzit si ei vag de Rossi si atat.3 premii in state?.....

Bine,acum nu putem compara MotoGp-ul cu F1 pt ca nu sunt deloc la acelasi nivel.Nici nu ne putem gandi la audiente de Nascar gen 200.000 oameni (desi in primii 2 ani aceasta a fost audienta la Indianapolis la F1).Dar 16 mii?Slab.

Plus ca Indianapolis mi se pare periculos pt motociclete,acel zid de beton si vitezele la care se mere pe langa el,plus ca poti sari peste el si intra in gard ceea ce ar insemna o moarte gen ogrish cu bucati de corp pur si simplu imprastiate peste public,eu personal cred ca e o idee foarte proasta acest premiu la Indianapolis.Nu stiu de ce draq nu-i duce capul sa ia masuri de siguranta decat cand moare careva.Iarasi,aici ar trebui sa se inspire din F1.

A murit Katoh la Suzuka,moartea survenind din cauza lovirii unui zid la 196kmh.Au facut ceva,au largit circuitul?Pfff.Dar in fine,degeaba vorbim.

Vis-a-vis de rezultate,bravo Marquez,am inteles ca a dominat.Deh,si multi nu il dadeau pretendent la titlu.

Bine,acest val pe care e Marquez e si mai mare din cauza accidentarilor suferite de primii 2 pretendenti la titlu.Asta insa,dupa cum am mai spus,nu stirbeste cu nimic din meritele lui.Vorba aia,norocul tine cu cei puternici.

Abia astept sa se refaca cei 2 si sa vedem scandal.

Rossi am inteles ca a mers ok si a facut spectacol.Nu mai e un pretendent la titlu,si ,dupa cum am spus,chiar foarte rar la victorii de etapa,dar face ca aceste curse sa fie foarte animate.Inca e meserias.Am inteles ca pe ultimele tururi i-a crosetat,a fost foarte rapid,ma gandesc ca probabil si-o fi pastrat cauciucurile,si a profitat cand ceilalti si le-au terminat pe ale lor.

Sunt foarte curios ce timpi au scos pe tururi cei 4 : MM,Pedrosa,Lorenzo si Rossi.Stiu ca odata a pus cineva pe aici un chart cu timpul tuturor pe fiecare tur,ar fi fost interesant.

S-a inceput cursa si s-a mers 1,39,5 cat timp a fost Lorenzo in fata, odata cu instalarea lui Marquez la conducere a inceput sa mearga in jur de 1,39,0.

Cand si-a revenit Rossi a inceput sa mearga cam un 1,39,6 si i-a depasit pe cei care mergeau spre 1,40.

Ok, cu fani ca tine, Rossi poate linistit sa mai stea vreo 5-6 sezoane, daca pleaca de pe pozitia 19 la start si depaseste pana pe locul 10 e perfect, a facut ceva depasiri.. spectacol, ce mai...

A intrat 9deste in concediu si ii tii tu locul?? Iti iese!! :crack:

Edited by xt600

Treaba cu Vale sta asa, din ce am citit ca a zis intr-un interviu: cica atunci cand a inceput sa recupereze a putut s-o faca tocmai pentru ca i se mai dusesera gumele si derapa mai mult, asta facandu-l sa poata lua virajele mai rapid.

"In the second part when the tyre slides I can enter the corner faster, I can go faster and I can make good lap times so we have to improve because the first three riders are very strong.”

Sursa: http://www.valentinorossi.com/en/

Deh, total ilogic ce zice el, dar trebuie sa-l credem, ca doar e doctorul, nu?

Adica toti au pneuri bune la inceput de cursa si pe masura ce se apropie de final incep sa piarda aderenta si sa piarda timp pe tur, la doctor a fost invers... la inceput cu aderenta a fost naspa, apoi pe masura ce au inceput sa derapeze au fost ok. :lol:

Ce s-a intamplat de fapt a fost a fost asa:

Valentino Rossi a mers ca o baba in prima jumatate de cursa... ceilalti au tras tare, apoi in a doua jumatate ceilalti au incetinit iar Rossi continuandu-si mersul de baba constant i-a ajuns din urma. :)

NICIODATA nu e el de vina, nici pt calificari, nici pt cursa, nici pt nimic: e ori setup-ul motocicletei, ori cauciucurile, ori vremea, ori asfaltul, ori ceilalti si de ce nu... Bautista.

Oricine, mai putin el. El e perfect, toate celelalte elemente din jurul lui il incetinesc.

Acum, de juma' de an are probabil inca "bad karma" de la Ducati, altfel nu se explica de ce nu poate merge pe o motocicleta similara cu cea a lui Jorge sau Cal.

Foarte tare Marquez, indiscutabil. Are sanse la titlu clar. Dar observ acum o tendinta de a il inlocui pe Rossi cu Marquez ca tinta a adularii neconditionate. Scria cineva mai sus ceva in genul "Marquez o sa castige toate cursele de acum incolo". Nu e cazul sa ne ia valul chiar asa. Aici a fost o cursa pe un circuit favorabil pentru el (chiar si el a spus-o) si a profitat la maximum de acest lucru. Vor veni alte circuite, pe care nu se va mai simti chiar atat de in largul lui. Plus ca este, totusi, supus greselii. Eu zic ca o mai tranteste cel putin o data in cursa sezonul asta. Oricum, daca pana acum o luna-doua il dadeam pe Pedrosa favorit anul asta, acum chiar incep sa cred ca Marquez e favoritul.

@BB - desi nu sunt deloc fan Rossi, stiu ca a recunoscut de la inceputul sezonului ca ceilalti trei sunt la alt nivel fata de el si ca deocamdata nu are ce sa le faca. Stiu ca e destul de sincer in general cu problemele si recunoaste cand altcineva a fost mai bun (cum a fost cazul depasirii luI Marquez de pe Laguna Seca). Si la faza cu pneurile uzate care au ajutat, nu e exclus. Trebuie sa te gandesti ca acolo lucrurile se petrec la un nivel cu totul strain de ce intelegem noi. Adica nu este deloc imposibil ca o motocicleta de GP, intr-o anumita situatie, sa poata merge mai tare cu gumele uzate (nu de tot, dar cat de cat). Gandeste-te la Ducati si la cat de mult se apropie de celelalte motorete (ba chiar le depasesc) pe ploaie sau alte situatii cu aderenta precara.

Parerea mea vizavi de Rossi ramane aceeasi: podiumuri, da, cate o victorie razleata, da, titluri never. Si cred ca se va retrage din GP la sfarsitul anului viitor, cel tarziu.

Eu nu am inteles pe ce strategie a mers Rossi...

Vezi ca au dat info si Liviu si Kollar - merci - eram si eu curios.

@BB: deja bati campii cam cum ii batea dejte pe vremuri :) Si-a mai revenit el, dar vii tu tare din spate - no offence man, dar ai dat-o rau in fanboysm pt Jmekerez - de multe ori lasi impresia ca tu ai contribuit major la rezultatele pe care le are copilu' :P - In acelasi timp te legi de oricine comenteaza sau da o explicatie legata de prestatia lui Rossi. Nu a fost un singur comment aici legat de Vale pe care sa nu il taxezi tu cu bleah si multa ceapa. Omul a explicat simplu ce nu a mers la setup-ul lui, atat de simplu incat orice gallus domesticus sa priceapa. Cand Marquez va face o cursa proasta si va explica ce nu a mers la setup sigur ii vei sorbi fiecare cuvintel de pe dintisorii de iepuroi si ii vei da dreptate. Rossi e un dinozaur care se adapteaza destul de greu intr-o lume a extraterestrilor electronici, dar care daca isi nimereste setup-ul inca mai poate castiga curse. Stiu ca nu iti place, dar iti amintesc ca locurile 1 pt Marquez au inceput sa predomine dupa accidentarile lui Dani si Lor - dar se vor termina incepand cu acest weekend, si vei vedea asta de la fata locului - sa ne trimit poze :)

Diferenta e ca eu il sustin/laud meritat pe Žmecherez pe cand voi il sustineti/laudati nemeritat pe Rossi.

La ora actuala in campionat se poate vorbi de: Žmecherez, Lorenzo si Pedrosa. Rossi este.. din pacate, out of equation. :)

Edited by B.B.

Toti cei care se uita la Moto GP de niste ani buni, stiu ca Rossi merge foarte bine pe pneuri uzate. Acest lucru ii permite sa pastreze un ritm bun in curse, pe final, cand ceilalti piloti au probleme cu pneurile.. asa se explica si finish-urile electrizante pe care le-a avut de-a lungul carierei. Cel de ieri, a fost un bun exemplu, in acest sens. Titluri nu va mai castiga in MotoGP din cel putin doua motive: 1. varsta, mai ales cand trebuie sa lupti cu pusti de 20-27 ani, aflati in varf de forma; 2. motocicleta nu se mai construieste in jurul lui. Chiar daca Yamaha ii pune la dispozitie o motocicleta egala cu a lui Lorenzo, simplul fapt ca motocicleta nu mai este facuta conform specificatiilor cerute de el, il priveaza de niste sutimi sau chiar zecimi pe tur, ceea ce la nivelul asta este decisiv. De aici si problemele de set up, pe care le acuza... pur si simplu nu gaseste acel compromis ideal..

Dar chiar nu se poate "mula" Rossi pe o motocicleta anume sau numai motocicleta trebuie "mulata" dupa Rossi? :huh:

Sau cu varsta a devenit din ce in ce mai rigid?

Dar chiar nu se poate "mula" Rossi pe o motocicleta anume sau numai motocicleta trebuie "mulata" dupa Rossi? :huh:

Sau cu varsta a devenit din ce in ce mai rigid?

Cam toti producatorii, construiesc motocicleta in jurul unui pilot, in momentul de fata. Uneori, se poate intampla ca al doilea pilot, sa se adapteze la fel de bine, sau chiar mai bine la acea motocicleta (Stoner sau Marquez, de pilda), dar in alte cazuri, dat fiind particularitatile morfologice, stilul de pilotaj, strategia de cursa, etc. "mularea" pilotului pe motoreta nu mai este atat de eficienta. Este vorba de lucruri de mare finete, care tin de centralizarea maselor, de punerea puterii la asfalt, de ciclistica, care pot sa difere mult de la pilot la pilot si care fac diferenta. Tocmai de aceea, asa cum spuneam la inceput, producatorii iau ca baza de dezvoltare a prototipului, cerintele pilotului principal al echipei.