Sari la conținut

Samothraki 6 Sept - 15 Sept


Legnakrad.
 Share

Postări Recomandate

Plecare Vineri 6 sept ora 18:30, prima innoptare la bulgari, dupa care direct Samothraki. Prima innoptare nu e batuta in cuie.

Intoarcere Duminica 15 sept.

Buget - ~ 250E

Cazare - 1060 lei 8 nopti in Samothraki camera dubla (530 de pers)

Ferry - ~ 25E de motor

http://www.booking.com/hotel/gr/mariva-bungalows.ro.html?aid=357015;label=gog235jc-region-ro-gr-nisosNsamothraki-unspec-ro-com;sid=1ac940db98ccdbf649cfb8b3e9efddac;dcid=1;checkin=2013-09-07;checkout=2013-09-15;group_adults=2;group_children=0;group_adults=2;group_children=0;srfid=bf4f6c06e55c19200ebade04bbfb6642cfb3d7d6X6

 

Distanta: 550 km dus, 550 intors.

 

Reguli de baza - Fara incepatori, fara mers haotic (mers in formatie, daca te apuca sa te dai un pic, depasesti frumos te duci in fata te dai si astepti grupul dupa putin timp / la prima intersectie) fara intarzieri exagerate (trebuie respectat timpul celorlalti) si multa voie buna :D

 

Detalii la un suc/bere sau pe parcurs pe topic. Cel mai bine sa se dea raspuns cat mai repede pt rezervare. (Pana la sf saptamanii de preferat)

Voluntari ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost anul trecut, dar cu masina E cam pustiu in Septembrie. Mai bine informeaza-te cine are camere si nu fa direct rezervare. In perioada asta trebuie sa fie destul de liber si poate gasesti ceva mai frumos acolo.

 

Vezi ca feribotul parca nu era zilnic tot timpul, cel mai bine iei legatura cu cineva de la o pensiune de acolo ca pe net sunt sanse mici sa difere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yup, am fost si eu tot cu masina tot anul trecut. Stiu ca e cam pustiu, asta e si farmecul ! :D Camerele am vazut ca au inceput sa se rezerve, m-am uitat cine ar avea camere iar zona Therma mi s-a parut cea mai frumoasa (Plus ca ai apa termala in piatra in apropiere). Cat despre Ferry:

Sambata la 12:30 http://www.saos.gr/index.php?SCREEN=show_content&categid=24

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu masina am fost anul trecut, insula este destul de pustie in general (din fericire) :). De vorbit pentru camere si facut rezervare se va pune problema in momentul in care vom sti exact cati oameni mergem. Feribotul intradevar are un program neregulat, dar nu e o problema, stim de data trecuta unde sa ne interesam si pentru cazare si pentru ferry. Ce a scris Lemne sunt linii generale ca sa isi faca amatorii o idee, nu sunt batute in cuie detaliile, discutam. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe la keramoti

ma refer sa ajungi in samotraki ........nu am vazut niciodata cursa. keramoti -samotraki.......

 

spre thassos ai keramoti sau kavala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, doar o cursa exista pe zi (la 12:30 precum am zis) ! Motoare deocamdata sunt doar eu / 2 pers + alte 2 motoare / 4 persoane care urmeaza sa dea raspuns :D Eu unul merg si singur cu prietena daca e cazul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heh, ok ! Noi am vrea sa bagam o noapte pe la bulgari (plecam vineri la 18:30 si dormim prima noapte pe langa veliko), ca sa 'furam' un pic si din a doua zi cand trebuie sa prindem ferri la 12:30 (deci la 12 trebuie sa fim acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine plecati pe la un 7 dim ajungeti in alexandropoli unde stati pe seara pe la terase pe malul marii si dim mancati si mergeti in port decat sa dormiti pe langa veliko

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 ore 550 km ? cam greu, inseamna medie de 110/h (numai alimentarea si iti strica media de viteza + alte 1-2 pauze) :)

Trebuie plecat pe la un 4-5 dimineata ca sa fii realist cu ajunsul (expect the unexpected). Din ce am mers eu pana acum, media la drum intins nu se ridica peste 70/h oricum ai lua-o.

La bulgari cazarea e F misto si F ieftina, am tot dormit pe acolo cand plecam in diverse parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis sa plecati la 7 dim sa ajungeti cand ...ajungeti in alexandropoli

sa va bucurati de zona ca sunt o multime de terase si plaje si seara sa stati pe malul.." baltii"

a doua zi te trezesti ca omul mananci bei cafeaua pe terasa in port si iei feri

asta fecat sa faci prima zi doar170 km pana in velico si a doua restul

 

buc alexandropoli eu singur daca merg scot 5.30 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah am inteles. Da, e o treaba si asta dar parca as prefera mai mult pe insula :) ! Poti sa faci 5 ore jumate dar e obositor, o singura pauza pt tot drumul cam putin pt mine :D

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tocmai ce m-am intors de-acolo!

Preturi feri: 17,5 euro /moto si 14,5 persoana (deci 46,5 euro trecerea pentru un motor si 2 pers.)

Pe insula este o singura benzinarie(n-am avut nevoie desi am bagat peste 250 km....ati spune ca-i ciudat pentru ca insula are doar 17 km lungime, insa o sa vedeti ca...merita).

Se mananca bine si relativ ieftin(ca sa nu mai zic ca-s si ceva super-marketuri sau o rulota cu fastfood grecesc numita ''kantina'' care vinde pentru doar 2,5 euro: souflaki ,giros, bifteki sau pancetta , in special pe plaja sau langa campingul Therma).

Eu as evita camparea in Bulgaria, desi Alexandroupoli este un port cam scumpicel....cazarea este scumpa(retineti totusi ca eu am fost in august)...si orasul nu e cine stie ce(contrar parerilor celorlalti internauti, eu n-am fost prea impresionat....am stat o zi pe-acolo).

 

Have fun !

Editat de Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...