Sari la conținut

Far construit artizanal


Postări Recomandate

Salut,

 

Stiu ca s-a mai dezbatut problema asta cit de cit ( am citit multe topicuri anterioare), dar dilemma mea e un pic mi diferita. Asa ca mi-am permis sa deschid un topic nou si sa va cer parerea.

 

Faza e in felul urmator. M-am gindit ( nu ca as fi reinventat eu roata) ca ar fi fain sa imi fac un far dintr-o masca de gaze. Am citit pe unchiul goagal, am mai citit si pe alte forumuri, dar totusi nu m-am luminat si poate gasesc pe cerava pe aici sa ma lamureasca cum sta treaba mai pe romaneste.

Ideea e simpla. Dau farul original jos si bag proiectoare. 2 la numar. Proiectoarele vor trece prin "ochii" de la masca de gaze. Pina aici faza de concept e simpla. Dupa cum am zis, nu am reinventat eu roata si s-a mai facut.

Acum vine partea practica si aici am citeva intrebari:

Ce fel de proiectoare sa folosesc. Am gasit de 2 sau 3 inch.

Am gasit pe led sau HID.

Oare vor da suficienta lumina? ( nu merg prea mult noaptea decit prin oras)

Sa le conectez pe amindoua la faza scurta sau la faza lunga? Ideea de a avea unul pe faza lunga si unul pe faza scurta imi displace. Asta ar insemna ca masca de gaze ar avea un "ochi" inchis si ar arata cam inestetic.

Daca proiectoarele ar fi pe led, ar trebui modificari la partea electrica? Daca pun pe HID ( as putea pune silm balastul tot in masca de gaze), ar consuma prea mult si s-ar incinge prea tare?

 

Ce alte probleme ar mai fi de luat in calcul?

 

Cam astea sint proiectoarele ce le-am gasit pe piata pe aici. Am gasit la accesorii de masini. Nu stiu ce sa iau..

 

pe led de 3 inch:

 

post-45131-0-49070500-1375934263_thumb.jpg

 

Pe HID de 2 inch:

post-45131-0-00740000-1375934310_thumb.jpg

post-45131-0-78642600-1375934338_thumb.jpg

 

Asta e masca pe care am sa o folosesc:

post-45131-0-02198600-1375934695_thumb.jpg

 

 

Cine ar idei bune si trasnite care ar fi de folos?

 

Ms fain si bafta



Am uitat sa intreb ceva: care-i faza cu CCFL: Sa ma uit si dupa din astea? Sau e doar o chestie de moft cu angel eyes?

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga-le pe alea care se potrivesc, banuies ca ai facut ceva masuratori... iar al doilea criteriu ar fi: alea care iti plac (led sau nu) :)

in ce priveste fazele eu cred ca ideea care iti displace e cea mai buna, adica sa ai si faza scurta si lunga. vezi numai cum orientezi becurile, sa nu-ti bata in lateral, desi estetic asa ar fi ok, ca geamurile (plasticele) de la masca pe care le scoti ca sa bagi becurile, orientate spre lateral sint.

dupa parerea mea cele mai misto is ale din poza din mijloc.

daca iti iese treba sa pui o poza si pt noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

... ar avea un "ochi" inchis si ar arata cam inestetic.

Vezi ca-i jignesti pe proiectantii / designerii de la BMW... (totusi ma indoiesc ca au acest departament)

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele pe Led sunt pistol cu apa indiferent de vreme , de ce nu sunt posesori de masini care au becurile pe led (h4 sau h7 si sa foloseasca masina zi/noapte)??? [fac referire la chinezisme , nu ce este sa zicem pe A6 C7 (cel cu farurile pe led )]

Becurile led au o viata limitata pentru faza scurta/lunga , sunt acum cele CREE care sunt si h11,h7 etc , dar comparativ cu halogenul au lumina alba si cam atat , ca intensitate/putere lumina sunt sub . Poate acum cu marirea puterii (au aparut de 30w,50w) sa zici ca se aproprie de halogen :).

Mai bine mergi pe halogen . Sau poti sa iei lupe bixenon si sa mergi pe xenon , sunt lupele morimoto d2s sau cele h1 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupe bi-xenon. Cum a spus si colegul de mai sus, ledurile de pe piata sunt slabe, doar de design.

Pui 2 lupe bi-xenon, se vor aprinde amandoua pe faza scurta/lunga in acelasi timp. Iti recomand 4300k sau maxim, maxim 5000k. Daca vrei sa ai si vizibilitate, nu doar "sa dea bine". Daca nu tii la frumusetea luminii (adica sa fie alba), perfect ar fi 3000k... lumina galbuie.

Faci carcasa in asa fel incat lupele sa stea bine pozitionate, iar masca de gaze o asezi la final, dupa lupe... nu invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cum va fi cu caldura degajata? pe drum lung cauciucul va suferi de caldura ..deci ma gandesc si eu ..

Pt clarificare, scot "ochii de la masca si proiectoarele vor iesi pe acolo. Deci caldura nu v-a fi tinuta inauntru mastii. Stilca de la ochi trebuie sa o scot ca altfel ar bate lumina ca naiba, mai ales daca as pune bi xenon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa faci o treaba buna investeste in lupe si mai ales in fixarea lor cat mai precisa, asta daca vrei sa vezi ceva noaptea cu ele si sa nu deranjezi ceilalti participanti in trafic. o parere personala - conenteaza o lupa la faza scurta una la faza lunga incat sa poti da flesuri in caz de nevoie. oricum ele sunt concepute ca si faza scurta ambele deci nu va fi sesizabila raza de lumina insa se va vedea un bec intermitent si ar intelege si o maimuta ca tu vrei sa transmiti un mesaj. in cazul asta iti recomand lupe auto ce se integreaza in far, pe care le montezi cu precizie in masca ta de gaze (atentie suportul conteaza enorm - lupa creaza lumina doar in jos deci trebuie montate ..la linie.. ambele lupe) apoi mergi la o geometrile si vezi cum sta treaba. indiscutabil hid pentru ca este cel mai puternic ca si intensitate a luminii ( sfatul meu este sa nu folosesti balastre slim, sunt foarte proaste si se strica repejor). dupa toata nebunia, aplica o folie protectoare peste lupe ca sa le feresti de eventualele zgarieturi de la pietricele insecte etc.

in alta ordine de idei poti folosi niste lupe simple si ieftine, daca zici ca nu este calator de noapte, pe care le asezi sa bata mai jos incat sa fii sigur ca nu deranjezi lumea pe strada, si la care aplici asemenea o folie de protectie sa nu se zgarie (oricum ele bat prost, iar de la zgarieturi adunate vor lumina in toate directiile)

folia ar fi recomandat sa fie transparenta sau daca vrei o nuanta anume cauta sa fie cat mai deschisa. in cazul lupelor mai chioare pune o folie de care sa nu se lege politia prea tare... ma gandesc ca vrei sa te plimbi nu sa primesti amenzi si batai de cap, sa faci matanii pe marginea drumului in fata politistului si sa ii canti sfanta scriptura sa te ierte pentru crima savarsita...

 

cazul meu suna in felul urmator - merg destul de des pe circuit, si bineinteles ca trantele s-au acumulat. ca sa scap fara faruri sparte si reparatii costisitoare mi-a venit o idee ce nimanui nu cred ca i-ar trece prin cap (ma rog e la mintea cocosului) - am dat farul jos... ei bine cum sa fac eu sa mai pot merge pe strada fara sa atrag sticletzii? am pus lupe. mai am de retusat carena cu niste fibra sa nu se mai vada asa hidos dar in rest sunt multumit de treaba. am fost in targ am luat un set de ”cele mai ieftine” lupe. am pus o folie galbena pe ele (fiind o culoare calda si mai putin deranjanta) si le-am montat pe tubulatura de aer ca sa nu atarne pe carena si sa provoace fisuri sau sa ma incomodeze firele la decarenare.

eu am conectat ambele lupe la faza lunga incat sa le pot opri de tot pe pista, sau sa am si flasuri daca e cazul. asta ramane la alegerea ta.

 

ca idee a iesit cam asa

1148840_495188857231895_1137463772_n.jpg

 

succes la improvizatii! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa faci o treaba buna investeste in lupe si mai ales in fixarea lor cat mai precisa, asta daca vrei sa vezi ceva noaptea cu ele si sa nu deranjezi ceilalti participanti in trafic. o parere personala - conenteaza o lupa la faza scurta una la faza lunga incat sa poti da flesuri in caz de nevoie. oricum ele sunt concepute ca si faza scurta ambele deci nu va fi sesizabila raza de lumina insa se va vedea un bec intermitent si ar intelege si o maimuta ca tu vrei sa transmiti un mesaj. in cazul asta iti recomand lupe auto ce se integreaza in far, pe care le montezi cu precizie in masca ta de gaze (atentie suportul conteaza enorm - lupa creaza lumina doar in jos deci trebuie montate ..la linie.. ambele lupe) apoi mergi la o geometrile si vezi cum sta treaba. indiscutabil hid pentru ca este cel mai puternic ca si intensitate a luminii ( sfatul meu este sa nu folosesti balastre slim, sunt foarte proaste si se strica repejor). dupa toata nebunia, aplica o folie protectoare peste lupe ca sa le feresti de eventualele zgarieturi de la pietricele insecte etc.

in alta ordine de idei poti folosi niste lupe simple si ieftine, daca zici ca nu este calator de noapte, pe care le asezi sa bata mai jos incat sa fii sigur ca nu deranjezi lumea pe strada, si la care aplici asemenea o folie de protectie sa nu se zgarie (oricum ele bat prost, iar de la zgarieturi adunate vor lumina in toate directiile)

folia ar fi recomandat sa fie transparenta sau daca vrei o nuanta anume cauta sa fie cat mai deschisa. in cazul lupelor mai chioare pune o folie de care sa nu se lege politia prea tare... ma gandesc ca vrei sa te plimbi nu sa primesti amenzi si batai de cap, sa faci matanii pe marginea drumului in fata politistului si sa ii canti sfanta scriptura sa te ierte pentru crima savarsita...

 

cazul meu suna in felul urmator - merg destul de des pe circuit, si bineinteles ca trantele s-au acumulat. ca sa scap fara faruri sparte si reparatii costisitoare mi-a venit o idee ce nimanui nu cred ca i-ar trece prin cap (ma rog e la mintea cocosului) - am dat farul jos... ei bine cum sa fac eu sa mai pot merge pe strada fara sa atrag sticletzii? am pus lupe. mai am de retusat carena cu niste fibra sa nu se mai vada asa hidos dar in rest sunt multumit de treaba. am fost in targ am luat un set de ”cele mai ieftine” lupe. am pus o folie galbena pe ele (fiind o culoare calda si mai putin deranjanta) si le-am montat pe tubulatura de aer ca sa nu atarne pe carena si sa provoace fisuri sau sa ma incomodeze firele la decarenare.

eu am conectat ambele lupe la faza lunga incat sa le pot opri de tot pe pista, sau sa am si flasuri daca e cazul. asta ramane la alegerea ta.

 

ca idee a iesit cam asa

1148840_495188857231895_1137463772_n.jpg

 

succes la improvizatii! ;)

Ms fain de tot de sfaturi. Chestia cu politia nu tine aici. asa ca pot sa fac cum ma taie capul. pot sa-mi pun si far de vapor sau de avion ca tot nu ma opreste nici naiba sa ma intrebe de sanatate. Chestia cu folia e o idee extrem de buna. Intrebarea e ce fel de folie. Si daca imi pun folie, nu disperseaza lumina extrem de nasol?

De montat in far iesa din discutie ca nu imi mai incape in masca. Chestia cu masca de gaze e o treaba personala. Am vazut odata pe viu o treaba de asta facuta fain si de atunci m-am lipit de idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie transparenta, doar pt protectie. Nu ai nevoie de folie colorata, atata timp cat iei becuri de culoare (K) adecvata... lumina galbuie e la 3000k, la 4300k bate spre alb, la 5000k e alb curat... de la 6000k incepe sa se duca spre mov-albastrui si vizibilitate mai proasta cu ele.

Lupele ieftine sunt si de proasta calitate, sunt din plastic ordinar, se matuiesc, se zgarie usor, nu disperseaza/focalizeaza bine lumina... acum depinde si ce vrei de la ele: doar aspect sau sa fie practice si bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fals , 5000k nu este alb curat :) , este verde-albastrui mai mult (alb rece sa zicem) , daca vrei pun poze cu 5000k-ul de la masina mea , 4300k-ul este alb cald sa zicem iar 6000k-ul deja are o tenta mai mult mova :) .

PS: Ma amuza baietii cu 8000k si 10000k , nu stiu ce vad ei cu ele :D.

Urmatorul set de becuri la masina va fi 4300k fara nici un dubiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fals , 5000k nu este alb curat :) , este verde-albastrui mai mult (alb rece sa zicem) , daca vrei pun poze cu 5000k-ul de la masina mea , 4300k-ul este alb cald sa zicem iar 6000k-ul deja are o tenta mai mult mova :) .

PS: Ma amuza baietii cu 8000k si 10000k , nu stiu ce vad ei cu ele :D.

Urmatorul set de becuri la masina va fi 4300k fara nici un dubiu..

daca ai poze cu 5000k chiar te rog. Sint inca un pic cam in dubiu cu toate culorile si puterile becurilor. Ceea ce am gasit in schimb destul de interesant e urmatorul:

post-45131-0-21275000-1376063820_thumb.jpg

Asta pt spate. Avind in vedere ca au si pe rosu.

Lupa sa fie pt stop si ccfl-ul pt frina iar daca se poate sa fie in acelas timp si semnalizatoare... N-ar fi o idee rea. Sa vad daca se poate.

post-45131-17325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Servus,

 

hai ca revin cu un update si cu o intrebare. Intre timp mi-am cumparat toate cele necesare. Proiectoare, becuri xenon, masca de gaze etc. Poate resusesc sa ma duc saptamina viitoare sa instalez partea electrica.

Acu vin cu o intrebare. Masca are cauciucul destul de moale si flexibil. Avind in vedere ca aici e soare ( mai tot) timpul si e si cald al naibii ( 35 de grade zilnic), caut o solutie de a intari si a proteja cauciucul. Cred ca daca il las asa, dupa maxim o luna doua, o sa inceapa sa crape.

Cineva mi-a sugerat sa aplic fibra de sticla pe cauciucul mastii. Pare o idee fiabila dar alte si multe minusuri.

1. e scump

2. greu de aplicat

3 nu stiu daca v-a tine in timp

4....

Cine are niste idei alternative?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca vrei sa pui si fata si spate lupe si restul de chestii, sa iti dimensionezi corect instalatia electrica, sa faci un calcul al consumatorilor, nu de alta, dar o sa trantesti bateria sau releul in caz ca bagi prea multi W consum...

Chestia cu protejarea cauciucului mastii de gaze la temperatura exterioara plus ce adegajata de motor...cam greu, nu prea stiu in afara de cateva rasini sau unele compozite ce anume ti-ar proteja cauciucul fara sa il afecteze indirect.

Una dintre idei ar fi plastic coating, dar raportat la punctul tau 1) ar fi relativ scump. Cauta pe ebay spray pt asa ceva.

Succes cu proiectul.

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca vrei sa pui si fata si spate lupe si restul de chestii, sa iti dimensionezi corect instalatia electrica, sa faci un calcul al consumatorilor, nu de alta, dar o sa trantesti bateria sau releul in caz ca bagi prea multi W consum...

Chestia cu protejarea cauciucului mastii de gaze la temperatura exterioara plus ce adegajata de motor...cam greu, nu prea stiu in afara de cateva rasini sau unele compozite ce anume ti-ar proteja cauciucul fara sa il afecteze indirect.

Una dintre idei ar fi plastic coating, dar raportat la punctul tau 1) ar fi relativ scump. Cauta pe ebay spray pt asa ceva.

Succes cu proiectul.

Ms fain de sfaturi,

 

Ca idee de consumatori:

 

Pe fata doua proiectoare cu HID. Semnalizari pe led.

Pe spate doar citeva leduri la stop si citeva la frina. Semnalizari tot pt led...

 

 

In leg cu cauciucul. Oare un spray de ala care se da pe roti ca sa protejeze si sa luceasca oare ajuta cu ceva?

Despre ce rasini vorbeai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok teava sau cadru e ca sa-l fac un pic mai rigid, dar de protejat cauciucul? v-a fi expus la soare mai tot timpul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...