Sari la conținut

Grecia Thasos 21 -25 August.


spitfiredragos
 Share

Postări Recomandate

Are cineva drum in perioada 21 - 25 August spre insula Thasos?!?

Intentionez sa plec in dimineata zilei de 22 . 08 in jur de ora 04.30 spre Potos si incerc prin acest topic sa identifific persoane care ar avea acelasi "cap compas"

 

Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai nevoie de ceva info pt drum sau pe insula da un pm

ai facut o alegere buna in ceea ce priveste voiajul ca destinatie insa mai putin inspirata ca perioada

ieri erau 36 de grade pe autostrada si simteam ca nu pot respira insa pe insula era ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca perioada nu este cea mai buna in privinta temperaturilor dar atunci am si eu si sotia concediu. Asta E!!

Legat de traseu te rog sa imi spui, in opinia ta care este cel mai ok.

 

Initial am vrut sa merg pe cel mai scurt prin munti insa m-am mai documentat si ma voi duce pe cel pe langa granita turciei spre Alexandroupolis.

 

Ce ma sfatuiesti si ce a nume sa am, atentie/grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu era vorba de "pulice" sau non .......

 

am dat traseul, de multe ori, pe care PREFER sa merg eu insa e imp sa vezi si cu ce vrea omul sa mearga pe acolo

pe pm i am lasat nr meu sa vorbim pentru diverse inf cu care l as putea ajuta

 

ps ai si tu pm!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu plec pe 2 Septembrie. Tot in Thassos. Ma duc asa: Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Stara Zagora - Haskovo - Kardzali - Zlatograd - Keramoti. Am mai fost pe traseul asta, imi place maxim zona de granita Bg - Gr. Nu am mai fost pe insula.

 

Prima noapte dorm in Bulgaria, zona Kardzali: couchsurfing.org, hippyhappyhostel sau free camping. Mai degraba ultima varianta, mai ales ca o sa am si o glaja de tuica cu mine.

 

Campingurile in Thassos costa intre 11 si 18 Euro (2 persoane, motor, cort), ferry undeva la 11 euro http://www.thassos-ferries.gr/, .

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frumos in Thassos, Am fost si eu intre 3 si 10 august cu toata familia, cu masina. E plin de motociclisti si scuteristi, majoritatea umbla fara casca sau alt echipament. Temperatura e acceptabila, in fiecare zi au fost cam 30 grade. Drumul din jurul insulei e superb. Eu am stat in Astris, cel mai sudic punct al insulei, si la dus am mers pe coasta de est, la intors pe cea de vest, asa ca am facut si un tur complet. Am trecut cu feribotul la Keramoti. Dimineata e la interval de 45 de minute, dupa ora 10 la 30 de minute.

Intr-o zi am ajuns si in orasul Theologos din centrul insulei si am mancat cel mai bun miel pe care l-am mancat vreodata ("Lamb on spit"), o portie are jumatate de Kg si e undeva intre 20 si 30 de Euro, eu si sotia n-am reusit sa o terminam.

Ca traseu am mers prin Ruse - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Svilengrad - Alexandroupolis. S-ar putea sa fie mai buna varianta Stara Zagora - Svilengrad. Intre Nova Zagora si Svilengrad e o portiune de drum plin de gropi. La greci drumul e foarte bun (cu exceptia unei portiuni de cativa Km unde se lucreaza pe un sens si se circula doar pe un sens, cate o banda). cam 150 Km drum european cu 2 benzi pe sens si inca 150 Km autostrada, apoi vreo 15 Km spre feribot drum din nou foarte bun, dar cu o banda pe sens. La intoarcere am avut ghinionul dupa Veliko Tarnovo sa dam de un accident, a trebuit sa o luam cativa Km pe camp sa ocolim. Drumul pe camp era bine batut, cred ca se intampla frecvent accidente acolo. Coborarea spre camp era foarte nasoala, la unele masini se ridica roata stanga spate cam o jumatate de metru in aer.

 

Cam asa arata apa de la plaja Psili Ammos din sudul insulei (plaja cu nisip, inclusiv in apa, foarte ok):

post-49179-0-83175800-1376715492_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa merg in Grecia din 7 septembrie, dar nu sint hotarit incotro: Thasos sau Halkidiki. In thasos am mai fost acum citiva ani cu masina, in Halkidiki deloc, asa ca ar fi interesant.

Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa merg in Grecia din 7 septembrie, dar nu sint hotarit incotro: Thasos sau Halkidiki. In thasos am mai fost acum citiva ani cu masina, in Halkidiki deloc, asa ca ar fi interesant.

Voi ce parere aveti?

sincer "Halkidichi chirichi" in sihdonia e mai frumos decat pe thasos si merita mers daca ai tim mai mult de stat

 

Eu zic sa mergi acolo unde nu ai ajuns inca! Un loc pe care deja l-ai vazut nu mai are niciun farmec!

Eu zic sa mergi acolo unde nu ai ajuns inca! Un loc pe care deja l-ai vazut nu mai are niciun farmec!

ai 1/2 dreptate

intr un concediu de 7 zile nu poti descoperi o insula cu toate plajele si tavernele ei. daca esti genul all inclusiv , da , e boring sa mergi a doua oara intr un loc.

 

merg intr un loc in grecia a 8 oara si tot nu ma plictisesc de el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu plec pe 2 Septembrie. Tot in Thassos. Ma duc asa: Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Stara Zagora - Haskovo - Kardzali - Zlatograd - Keramoti. Am mai fost pe traseul asta, imi place maxim zona de granita Bg - Gr. Nu am mai fost pe insula.

 

Prima noapte dorm in Bulgaria, zona Kardzali: couchsurfing.org, hippyhappyhostel sau free camping. Mai degraba ultima varianta, mai ales ca o sa am si o glaja de tuica cu mine.

 

Campingurile in Thassos costa intre 11 si 18 Euro (2 persoane, motor, cort), ferry undeva la 11 euro http://www.thassos-ferries.gr/, .

Daca innoptezi la Kardjali iti recomand Glavatarski Han, e situat langa un lac de munte, peisaj superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Si eu vreau sa merg in Grecia din 7 septembrie, dar nu sint hotarit incotro: Thasos sau Halkidiki. In thasos am mai fost acum citiva ani cu masina, in Halkidiki deloc, asa ca ar fi interesant.

Voi ce parere aveti?

Mergi in Halkidiki, prima data cand am fost cu motocicleta in Grecia acolo am fost si mi-a placut ff mult.ai niste zone virajate superbe si plaje geniale- mergi la Puerto Paradiso, o plaja frumos amenajata undeva la vreo 2 km de coborare de la strada( e un drum de pamant, serpuit si ingust pe care moto de atunci a cam sughitat si injurat:)) dar se poate cobori cu orice, si neaparat in Zona Vourvouru, unde am vazut cea mai limpede, linistita si frumoasa apa...cu tot cu barcile de fitze din curtile oamenilor, acolo parca fircare are miniportul lui:) Editat de Raisa_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi in Halkidiki, prima data cand am fost cu motocicleta in Grecia acolo am fost si mi-a placut ff mult.ai niste zone virajate superbe si plaje geniale- mergi la Puerto Paradiso, o plaja frumos amenajata undeva la vreo 2 km de coborare de la strada( e un drum de pamant, serpuit si ingust pe care moto de atunci a cam sughitat si injurat:)) dar se poate cobori cu orice, si neaparat in Zona Vourvouru, unde am vazut cea mai limpede, linistita si frumoasa apa...cu tot cu barcile de fitze din curtile oamenilor, acolo parca fircare are miniportul lui:)

neata ..... 2013 aici august 2014

NU UITA SA SCHIMBI CALENDARUL!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...