Sari la conținut

Superglue pe rezervor/sa si portierele masinii


Postări Recomandate

parerea mea e ca devreme ce mai mult ca sigur nu exista o compozitie unica a vopselelor/lacurilor n-ai cum sa stii cum se comporta in contact cu substanta aia, care-o fi ea. in locul tau as incerca varianta cea mai ieftina si accesibila, testezi cu acetona intr-un loc ne-expus, de exemplu la una din prinderile de sub sa ale rezervorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E un produs de la loctite, se numeste loctite glue remover.

De asemenea, ai putea sa incerci la cei care comercializeaza produse 3M, e posibil sa gasesti ceva.

 

Loctite Glue Remover is not recommended for use on paintwork.

...functioneaza cam ca un paint-stripper.

3M ca si DECAFLASH, merge doar la lipiciurile gen prenandez, nu la astea acrilice, cum e SG

Merci de raspunsuri

 

parerea mea e ca devreme ce mai mult ca sigur nu exista o compozitie unica a vopselelor/lacurilor n-ai cum sa stii cum se comporta in contact cu substanta aia, care-o fi ea. in locul tau as incerca varianta cea mai ieftina si accesibila, testezi cu acetona intr-un loc ne-expus, de exemplu la una din prinderile de sub sa ale rezervorului.

 

cred ca asa am sa fac pana la urma...

daca vad ca nu iese sau imi beleste lacu', mai am o sansa la un pretin cu atelier de productie publicitara, care are zeci de solventi pt diferite tipuri de lacuri si vopsele...daca nici asa nu merge, incerc cu paint stripper, am niste gel d-ala ramas pe undeva, daca nici asa...la iarna dau jos rezervor, aripa fata si codite si le fac negru mat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o chestie, unii solventi au efect in timp, pe moment pare ca lasa intacta o suprafata. cel mai bine ar fi sa lasi citeva picaturi in locul de test sa se evaporeze natural, sa vezi daca nu incepe sa se cojeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era murdar pe codita,motor, aripa, roti, etc...saua si rezervorul erau singurele curate, saua e evident de ce, iar rezervorul pt ca am avut tankbag mare pe el....si mereu inainte sa-l pun stergeam cu servetel ud + uscat, sa nu se zgarie de la praf :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa mai spun... lumea a luat-o razna... nu stiu nici de ce ... poate fii invidie ? ura ? si un prietenas de al meu a patit-o zilele trecute cu o masina scoasa de 3 zile de la vopsit... a gasit-o zgariata cap coada pe partea soferului ... cum i-am sugerat si lui iti sugerez si tie... pune-ti camere pe parcare... nu inteleg rautatea oamenilor.... munceste cumparati si tu.... si nu vor mai exista problemele astea ...

Mie mi-au zgariat masina pe ambele parti cu ceva ascutit.

Am montat o camera de supravegherensi am filmat UN PUSTI pe bicicleta care avea (probabil) un electrod de sudura in mana. Cu filmarea m-am dus la politie. Primul lor impuls au fost sa ma ia la bascau. Apoi am completat tot pomelnicu' de rigoare, dat CD-uri en-spe mii de formate video. Evident ca nu au reusit sa il gaseasca pe jegos. Dupa un an mi-a venit scrisoare cu NUP din LIPSA de probe... Cu toata filmarea mea s-au p_s@t pe mine...

Probabil trebuia sa il prind eu si sa il duc legat fedeles...

La intrebarea DE CE? Probabil din rautatea specific romaneasca... "De ce sa ai tu si eu sa nu am?" ... "Ai masina noua? Ia o cheie pe ea sa vezi cum e" ... Romanul a ajuns sa aiba orgasme cand ii face vecinului o rautate pe ascuns (ca altfel nu are curajul). Apoi vine si te consoleaza: "Vecine, ce oameni rai vecine..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat o camera de supravegherensi am filmat UN PUSTI pe bicicleta care avea (probabil) un electrod de sudura in mana. Cu filmarea m-am dus la politie. Primul lor impuls au fost sa ma ia la bascau. Apoi am completat tot pomelnicu' de rigoare, dat CD-uri en-spe mii de formate video. Evident ca nu au reusit sa il gaseasca pe jegos. Dupa un an mi-a venit scrisoare cu NUP din LIPSA de probe... Cu toata filmarea mea s-au p_s@t pe mine...

Probabil trebuia sa il prind eu si sa il duc legat fedeles...

off-topic. sa nu credeti ca doar la Romania e asa. unui prieten stabilit ceva mii de km mai la vest i-au rupt oglinda de 400 euro in parcare. s-a dus la politie acolo sa intrebe daca nu sint camere de supraveghere. a primit sictir la kilogram. s-a interesat singur si a aflat ca exista camera in zona. al doilea drum la politie, vorbind cu alta persoana atitudinea a fost net diferita dar tot nu s-a intimplat nimic. a fost la investigatii personale prin zona si a gasit masina cu urmele de vopsea de pe a lui. si la ce a folosit? la nimic, tot si-a luat singur oglinda noua.

 

acum ceva ani am fost interpelat de un cocalar (nici macar nu era parcarea blocului lui) cum ca ii zgirii masina cu rucsacul din spate cind ies din parcare (sic!) si ca daca nu sint atent pe viitor, imi rezolva el motorul. masina care statea nemiscata de 3 luni in parcare cu anunt de vinzare in parbriz, lucru ilegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat pe masina cu acetona

n-a mers ... adica a mers doar unde era stratul fff subtire (in f putin locuri), unde sunt darele de scurgere si strat mai grosa oha!...si unde a mers a ramas mat in urma... de insistat am insitat, ca am folosit toata sticuluta la inmuiat + frecus.

pot sa zic doar ca acum macar e curat SG :))



n-a iesit nici incalzit cu feonu industrial, nici cu cel mai puternic diluant gasit

 

ma las pagubas, o sa-l revopsesc candva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, numai in RO vedeti masini cu vopseaua impecabila. In Vest, daca nu o parchezi in locuri ferite de trafic, o gasesti zgiriata, nu neaparat de cineva , intentionat. Sint oameni care se simt deranjati cind aud cel mai mic zgomot. Daca ei vor putea, se vor razbuna pt micul zgomot pe care-l faceti. Altii, se oftica ca li se pare ca nu aveti o figura placuta ochilor lor. Lumea e mare si plina de ciudati. Nu va convine, mutati-va la sat, la periferia satului, sau fiti niste luptatori adevarati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAGI, pai si cu ce il ajuta pe vecinul ca i-a zgariat fierul? pt o dauna din asta isi risca dintii aiurea...si costa (si doare) mai mult dentistul decat vopsitorul...

nu mi se par normale razbunarile astea de las. ai o problema, vorbeste cu omul, fa reclamatie la militie daca nu pricepe (si daca nu te stie de frica)...cai mai civilizate. si nu mutatul la tara e solutia...

MotoRocker, poti incerca si cu smirghel fin, eventual hidro (cu apa), usurel, usurel si polish la sfarsit. n-ai nimic de pierdut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa spun ca odata ajuns la maturitate, trebuie sa stii , sa constientizi pericolele zilnice la care te expui intr-o comunitate. Invidia, razbunarea sint vechi de la Adam si Eva. Asta e, in 99% din intimplari ca astea, autorul ramine nepedepsit, fapta insa va scoate multi peri albi reali celui pagubit. In RO, motoretele nu se lasa pe spatii publice, mai ales vecinii ti-o pot trage miseleste. Fiind constient de asta, data viitoare iei masuri.



Putea sa ti-o faca mult mai grav.

 

Mie mi-a pus o vecina de vis a vis, paste cu brinza din aia imputita, pe grila de admisie aer pt habitaclu la masina, efectul a fost maxim, era ger afara, miros insuportabil in msina. M-am dat eu zmeu a doua zi, rezultatul a fost ca barba-su femeii, un gras bosorog pe care nu dadeam 2 bani, a venit cu un baiat 3/4, sa ma cuminteasca. Mosul era rector pe la Academia de Politie, cunostea tot ce misca in lumea reala, putea sa ma faca disparut . E bine sa te si interesezi inainte de a reactiona. Tot asa, prin 93, m-am dat cocos cu o duduie ce bloca intrarea unei porti cu masina, problema a fost ca femeia era nevasta unui mare interlop local.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In RO

sa fim noi sanatosi, oamenii sint oameni peste tot. umbla vorba ca in UK vandalizarea motocicletelor de catre adolescenti, asa ca amuzament in drumul dinspre pub spre sant, e sport national.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

MotoRocker, poti incerca si cu smirghel fin, eventual hidro (cu apa), usurel, usurel si polish la sfarsit. n-ai nimic de pierdut...

smirglu apa, da , diferite compozitii. La sfarsit o matuiala usoara cu 1200 pe tot rezervorul si LAC. Cu polishul prea putin scoti ce ai frecat la smirglu, oricat de fin ar fi.Asta daca vrei cat de cat un rezultat calumea. Du-o la un pregatitor/vopsittor, explica-i si ar trebui sa iasa fara vopsit , doar smirglu apa si lac ulterior.

Succes,si ochii in 14 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, nu va mai agitati. rezervorul ala nu scapa fara revopsire, din pacate. e de bun simt sa-ti dai seama de asta.

o varianta ar mai fi husa de rezervor, pe cuvint ca arata bestial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, nu va mai agitati. rezervorul ala nu scapa fara revopsire, din pacate. e de bun simt sa-ti dai seama de asta.

o varianta ar mai fi husa de rezervor, pe cuvint ca arata bestial.

 

io-s constient de asta...

 

si mie im place cum vine husa de rezervor, pb e ca un Bagster SH e cat revopsirea...

daca gasesc una pt modelul meu pana in 250 lei iau, dar mai la iarna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca exista o solutie care curata superglue si o gasesti la cei care lucreaza cu lipici cyanoacriltac (superglue) cei care se ocupa cu productia publicitara au asa ceva.

www.pin.ro / www.algernom.ro / www.verla.ro au produse pt industria publicitara si cred ca gasesti solutia la ei, eu am curatat superglue de pe forex (plexiglas).

Editat de Fester!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Cand eram mic mereu m-am intrebat ce s-ar intampla daca i-as pune vecinului cateva picaturi de superglue in butucul usii de la casa sau masina. Nu am facut asta niciodata, dar azi a patit-o sora mea la masina.

Exista vre-o solutie speciala care sa dizolve sau bag burghiul in el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mic mereu m-am intrebat ce s-ar intampla daca i-as pune vecinului cateva picaturi de superglue in butucul usii de la casa sau masina. Nu am facut asta niciodata, dar azi a patit-o sora mea la masina.

Exista vre-o solutie speciala care sa dizolve sau bag burghiul in el?

 

Deci nu ai putut sa te mai abtii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga lichid de frana ( daca esti 100% ca e superglue ) , se va dizolva .

Oricum ideea e interesanta ( buna de retinut ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...