Jump to content
Sign in to follow this  
emil_25

Suzuki Vitara

Recommended Posts

Salutare. Am si eu o intrebare pentru cunoscatorii de off-road pe 4 roti... va rog frumos daca ma puteti ajuta cu niste informatii despre aceasta masina... vitara... vreau sa iau una cu motor 1.6 si as vrea sa aflu si parerile voastre despre ea. Pe langa aceasta v-ar ruga sa imi spuneti si la ce imi foloseste un reductor mare mic si cand se foloseste acesta. Va multumesc!

Edited by emil_25

Pana capeti unb raspuns autorizat uitat-te la asta

on -topic am vrut si eu sa-mi iau una , de preferat editia Cousteau. am fost avertizat ca trebuie sa fiu atent la diferential,... rugina...mai era ceva iti zic cand imi aduc aminte...una peste alta merita o "jucarie" din 92-95 aranjat ulterior

Super tare! Omu nu a vrut sa o duca la spalatorie :). Majoritatea pe care le-am vazut sunt din anii 90-96... cam cati km sa duca un motor la o astfel de masina?

totusi ala nu e o Vitara e un Jimmy !

si nu are motorul original:

Engine fitted is a 1.7TD ISUZU Vauxhall astra engine, mated to a vauxhall carlton gearbox as they was all rear wheel drive, it was the 2.0 box and astra clutch + flywheel.

,,supranumita" masina ..,,de coafeze" pot sa iti spun ca este o ,,cutie "de exceptie. Este fiabila si foarte capabila in off-road . Pe autostrada iti mananci unghiile dar pe coclauri este de vis.Se \preteaza la modificari si /sau imbunatatiri. Este ,,uratzica"dar imi voi cumpara si eu una .

Reductorul se foloseste pentru marirea cuplului ..sau ..cu ajutorul reductorului vei putea sa urci pe pereti . La aceeasi turatie a motorului intr-o treapta de viteze sa spunem treapta a doua ..vei avea putere dubla fata de normal dar viteza la jumatate .Cutia de viteze are atasat un reductor .Exista posibilitate de cuplare 4x4 pe normal ..aadica masina merge cu aceeasi viteza dar trag toate 4 rotile (in cazul in care are diferential blocabil si pe fata si pe spate ...ca altf nu trag permanent decat cate o roata de pe fiecare punte ) sau 4x4 pe ,,greu",caz in care viteza scade la aceeasi turatie a motorului dar creste puterea la roata ,adica se cocoatza in draci .Daca incerci sa urci 4x4 normal un ,,deal"este posibil sa nu poata (sa moara motorul ) daca folosesti 4x4 greu masina va urca (in limitele aderentei) fara efort .Daca ai ocazi sa cumperi una in mintile ei si ieftina ..nu iti va parea rau .

NU se foloseste 4x4 sau /si reductor pe ASFALT ...Combinatia asta se foloseste numai in teren ..(zapada,nisip,pamant...etc ...in situatii de aderenta scazuta ..)

Edited by SERGHEI42

Serghei multumesc frumos pentru ajutor. Am achizitionat o Vitara, de 2 zile m-am plimbat cu ea, azi am fost cu ea pe un drum mai neumblat pot spune (off road) si m-a uimit pe unde a mers masina doar cu 4x4. Nu a fost nevoie de 4x4L . Pe sosea e dezastru ce sa zic, fuge de spate daca iei gropi sau denivelari in viteza ( cam pe la 60 km/h) dar imi place ca la drum intins te limiteaza la un 90 -100 km/h si e destul de confortabil. Am mai citit pe diverse forumuri si chiar spunea cineva ca dusmanul cel mai mare al ei este sosea... intr-adevar ii dau dreptate dar cu atentie si grija nu ai de ce sa ai probleme. Ii place mult pe teren accidentat. Abia astept sa fac cu ea un drum intins gen Piatra Arsa- Babele. Consumul inca nu l-am facut dar cred ca e destul de bunicel. Si piesele la ea am vazut ca sunt destul de ieftine. Daca vreodata vrei sa dai o tura cu una sa iti faci o parere in caz ca vrei si tu sa iti cumperi imi poti spune si ne intalnim,

Edited by emil_25

Multumesc mult dar m-am indragostit de ,,coaja " asta de ceva vreme.Stiu cum merge de aceea o doresc .Piese se gasesc ,relativ ieftin pe net sau in tara ..sunt multi posesori pe forumurile off-road .Vei fi uimit ce poate face galushca in off-road si cate poti modifica/imbunatati la ea .M-am jucat cu ceva auto 4x4 romanesti ...(foarte bune in teren) dar calitatea lasa de dorit .O japoneza ramane o japoneza.. (si moto si auto :) ) Daca nu sari calul si inveti regulile de utilizare in off-road a unei masini 4x4 ... (conteaza enorm ) adica ..cand sa-i dai gaz si cand nu ..etc ..te va tine multi multi ani .Banuiesc ,ca tu o sa folosesti masina in ,,ture"nu in off-road extrem unde deja se schimba situatia asa ca drumuri bune si bucura-te de locuri necalcate de alte roti.

PS-Sa o stapanesti sanatos .Este o masina de suflet si de aventura ..nu de liniute pe sosea sau ture pe autostrada . Consumul este decent din cate am inteles iar cu o instalatie de gaz (ca si asa portbagajul este ca si inexistent ..) nici nu simti ca se subtiaza portofelul la ture lungi .Pe sosea daca ai amortizoare ok ,incearca sa nu mergi cu presiunea recomandata de producator pt ca te va ,,arunca de poponeata "pe drumurile noastre .Presiune mai mica recomand, chiar daca va scurta putin viata cauciucurilor si va creste nesemnificativ consumul ...vei lungi viata ,,fierului": si a vertebrelor tale :))

Edited by SERGHEI42

Apropo de presiune.. am fost ieri sa verific la Lukoil si avea 2.6 .. am zis sa scad si am lasat 2,5 .... anvelopele au r15. Cat despre offroad extrem... nu prea am de gand sa fac asa ceva... nu imi place sa turez prea mult motorul :)... nici cu motocicleta nu merg cu ea in ture prea multe... Sunt multe forumuri cu vitara si observ ca sunt oameni super de treaba, se organizeaza intruniri ca si la noi si iesiri in natura... Masina are GPL dar nu a fost folosit, azi am fost cu ea la cineva specializat si imi trebuie o mica instalatie si buton si sper sa fie functionala. Butelia este de 20 kg si vorba ta nu am nevoie de portbagaj si am sa i pun una mai mare chiar de 60 daca incape. In loc de portbagaj cred ca o sa iau o remorcuta de 750 kg.. trag o prelata pe ea si in caz ca vreau sa fac o plimbare mai lunga o pun la masina...

Ai masa remorcabila mica la vitara ..Nu ai voie sa tragi remorca de 750 kg ..:))) Dar se gasesc alte solutii ..:)

Remorci de 250 kg...max 500...sau folosesti un ,,portbagaj" deasupra ...

Am avut Vitara (ca a doua masina, pe langa Passat). Daca mi-a placut? Raspuns: Acum am Grand Vitara.

SUPER masinuta! Nu-i cere ce nu poate (de ex viteza, peste 100 zbarnaie ca dracu), si da satisfactie totala. Totusi cateva puncte slabe: rugina (a mea era din 98 si incepuse, nu grav dar nu imi mai placea), caseta de directie (e cu servo, nu prea merg facute improvizatii).

Reductorul nu l-am folosit serios dar e foarte fain sa il stii acolo.

Acu am GV dar scurt (2 usi). Subliniez, e diferenta mare intre 2 si 4 usi. 2 usi e succesoarea lui Vitara pe cand 4 usi trage a SUV.

Daca mai inteteseaza pe cineva, mai pot oferi relatii dupa 7 ani de Vitara - Grand Vitara

Ti-ai luat Vitara? Eu am salvat una din '89 de la dezmembrare si sunt impresionat de ea. Am avut Aro si IMS, m-am dat cu multe dracii offroad, dar mi-au ramas in minte Landcruiser-ul daca vrei limuzina offroad si Vitara daca vrei ceva ieftin, usor si eficient.

Masinuta era instabila pe drum din cauza presiunei prea mari din roti. In anvelope pe care le am se baga 2 atm si eu aveam 2.6. E mult mai bine acum. Urmeaza sa i schimb si telescoapele sa vad daca se mai schimba cat de cat in privinta stabilitatii